folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Alevi Dedeleri Maaşa BağlanıcakAlevi Dedeleri Maaşa Bağlanıcak

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  f_shade
  f_shade's avatar
  Kayıt Tarihi: 18/Kasım/2008
  Dişi
  Cemevlerine yasal statü verilecek, cemevlerinde görev yapacak Alevi dedelerine de maaş bağlanacak. İşte hükümetin Alevi açılımı:  NTVMSNBC’nin haberine göre, Ankara’da yapılan mitingden sonra Bakanlar Kurulu toplantısında Alevi açılımının ele alındığını belirten gazeteci Ruşen Çakır, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklamalarının ardından, hükümetin bu konuda düğmeye bastığını söyledi.

  Ruşen Çakır’a göre hükümet, Devlet Bakanı Sait Yazıcıoğlu ve Alevi kökenli AK Parti milletvekili Reha Çamuroğlu’nun inisiyatifinde dünden itibaren resmen başlatma kararı aldı.

  Hükümet’in Alevi açılımında ana başlıklar şöyle;

  *Aleviler Kültür Bakanlığı ya da Başbakanlık’a bağlı bir birimde temsil edilecek.
  *Cemevlerine yasal statü getirilecek
  *Alevi dedelerine maaş bağlanacak
  *Hükümet tüm Alevi kuruluşlarıyla diyalog kuracak
  *Alevi açılımı için tüm siyasi partilerle görüşülecek
  *Diyanet İşleri Başkanlığı süreci destekleyecek
 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Sigortacı
  DJ_Alper
  DJ_Alper's avatar
  Bilgi/Destek Madalyası
  Kayıt Tarihi: 03/Ocak/2006
  Erkek
  seçim öncesi bakmayın olmaz bunlar :) diyanet ben kabul etmem diyo

  Youtube Kanalıma Abone olan herkese Mesir macunu göndereceğim :) >>> http://bit.ly/2FH1kln . her hakkım saklıdır®™ Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Ayro
  Ayro's avatar
  Kayıt Tarihi: 08/Ağustos/2005
  Erkek
  hele şükür birazda olsa başka inançlara saygı başlamış..ÖYle demiyorlardı da !
 4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  HolySeclorum
  HolySeclorum's avatar
  Kayıt Tarihi: 08/Mart/2007
  Erkek
  Bütün bunları yapacaklarına komple diyaneti kaldırsalarda gerçekten laik bir ülke olduğumuzu anlasak...

  Her Hakkım Saklıdır
 5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  tarzan
  tarzan's avatar
  Kayıt Tarihi: 30/Mart/2007
  Erkek

  hak haklı da kalıyo galiba.. kaç milyon insan var.. bu ülkenin hristiyani yolda sokakta serbestçe dolaşıyo incil dağıtıyo bilmem ne.. ama kendi insanımıza gelince aleviliği kimse kabullenmiyo..allahın yunanıyla evleniliyo hala bazı kesimlerde aleviye kız verilmiyo.. biraz tabuları yıkmak lazım sanırım..

  inş.. hayırlısı olur.. her kesim hakkını alsın.. alsın ki demokrasiyle yönetildiğimize herkes inansın..


  Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden rahat yaşama yollarını itiyat haline getiren milletler; önce haysiyetlerini, sonra istikballerini daha sonra da hürriyetlerini kaybetmeye mahkumdurlar. M. Kemal Atatürk
 6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  HanDSomE
  HanDSomE's avatar
  Kayıt Tarihi: 21/Şubat/2005
  Erkek
  yakında hristiyanlardan oy toplamak için. Kilisedeki görevlilerede maaş bağlanır
 7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  mr66tr
  mr66tr's avatar
  Kayıt Tarihi: 19/Ocak/2004
  Erkek

  Aşağıdaki bilgileri okumanızı ve herkesinde öğrenmesini sağlamanızda fayda var.Atatürk Inkılaplarından birisi de Tekke ve Zaviyelerin kapatılması ve bazı ünvanların yasaklanmasıdır.Eğer bu kanunda bir delik açılırsa bunun sadece Alevilere değil Nakşibendilik, Kadirilik gibi Tarikatlar ve bir kısım Cemaatlerinde önünü açacaktır.Olaylara biraz geniş açıdan bakın.Anaysanın eşitlik ilkesi diye birşey var.Eğer bu kanuna tabi olarak yasaklanan bir unsur Ünvanları ve kurumları ile tanınacaksa diğer unsurlara da eşit hak doğacaktır.

  Diyanetin kaldırılması düşüncesini ortaya atanlara soruyorum? Eğer diyanet kapatılsa o zaman Camilerde Mescitlerde Türbelerde kimin borusu ötecek?İnanın ki Diyanetin kalkmasını en fazla isteyecek olanlar Tarikatlardır.Bunu da bir yere not edin.

  http://tr.wikipedia.org/wiki/Tekke,_Z%C3%A2viye_ve_T%C3%BCrbelerin_Kapat%C4%B1lmas%C4%B1

  30 Kasım 1925 tarihinde yürürlüğe giren 677 sayılı Tekke ve Zaviyeler ile Türbelerin Kapatılmasına ve Türbedarlar ile Bazı Ünvanların Men ve İlgasına Dair Kanun ile tekke, zaviye ve türbelerin kapatılması kabul edilmiş ve bazı geleneksel ünvanların kullanılması yasaklanmıştır. Kanun, bütün tarikatlarla birlikte; şeyhlik, dervişlik, müritlik, dedelik seyitlik, çelebilik, babalık, emirlik, halifelik, falcılık, büyücülük, üfürükçülük, gaipten haber vermek ve murada kavuşturmak amacıyla muskacılık gibi, eylem, unvan ve sıfatların kullanılmasını, bunlara ait hizmetlerin yapılmasını ve bu unvanlarla ilgili elbise giyilmesini de yasaklamıştır.

   

 8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Potansiyel_Virus
  Potansiyel_Virus's avatar
  Kayıt Tarihi: 29/Mayıs/2007
  Dişi

  once alevilere azinlik satatusunu kabul ettirmeye calisan,sonra hadsizce alevilere yeni kıyafet dikmeye kalkarak acik acik yeni kimlige burundurmek isteyen,cem evlerini cümbüs evi diye tanımlayan şerefsiz zihniyet simdi bunlarimi icra edecek alla alla neden acep ?


  Ucurtmalar ruzgar gucuyle degil,o guce karsi ciktiklari icin yukselirler.
 9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  f_shade
  f_shade's avatar
  Kayıt Tarihi: 18/Kasım/2008
  Dişi
  Alevilik din değil .Din ile tarikat ve mezhepleri karıştırmamak lazım
 10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  mr66tr
  mr66tr's avatar
  Kayıt Tarihi: 19/Ocak/2004
  Erkek
  Bu konuda ahkam kesmek benim haddime değil.Ancak bildiğim birkaç bilgiyi paylaşmak istiyorum:Esasen Alevilik dediğiniz zaman tam olarak üzerinde uzlaşılmış bir tanım yok.Aleviler bile Aleviliği çok farklı algılamakta ve farklı şekillerde tanımlamaktadırlar.Örnek:Bektaşilik olarak algılayanlar Bir tarikat gibi görebilirken, bazıları bunu bir mezhep gibi düşünüyor.Bazıları Şamanism ile islam karışımı bir din gibi algılıyor.Bir kısmı da Din ile ilgisi yok Etnik bir topluluk diye ifade ediyor.Kim ne derse desin bu tanımı yapmak bilimadamlarının işi.Bu konuda eğitim almış pekçeok bilimadamı var.Otursunlar önce bu konuyu tanımlasınlar.Tanım üzerinde uzlaşsınlar.Ağzı olan konuışuyor olayına girersek tartışmalar bitmez
 11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  snnyk
  snnyk's avatar
  Kayıt Tarihi: 28/Mayıs/2007
  Erkek

  Alevilik bir din değildir. halen günümüzde Alevilere gavur gözüyla bakan yobazlar mevcut.

  Alevilik bir yaşam felsefesidir.

   İslam dinini kendine göre ve sunni inancın dışında yorumlayan, aslı doğruluk, kemali dostluk, cevheri, merhamet, görüşü eşitlik,  hazinesi bilgi, meyvası sevgi hamuru ile yoğrulmuş, insanı Kamil  ve erdemli insan yaratmayı ön gören, korkuyu aşıp sevgi ile tanrıya yönelen, Enel-Hak ile insanın özünde tanrıyı gören, yaradan ile yaradılan ikiliğinen Varlk Birliğine varan, edep ve ahlaklığı  yaşamın temeline oturtan, insanı yücelten, hamurunda hem ilahiliğin hemde irfaniliğin mayası bulunan; kişinin ahlaklı ve karakterli yaşam ilkelerini belirleyen, Hz. Muhammed ve Hz. Ali’den gelen neslin imametini teberra ve tebelle ilkesi ile sahiplenen, dini biçim ve şekil olarak değil, gerçek anlamıyla algılayan, dini bağımsız bir irade gücü ve batını özelliği ile evrimleştiren akıl ve iman bütünlüğünde birleştiren ve tüm bunları Kırklar Cemi ile yürüten bir inanç sistemidir.

   


  snnyk.com - code is poetry all that i know...
Toplam Hit: 7325 Toplam Mesaj: 51