folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Alevi Dedeleri Maaşa Bağlanıcak

Alevi Dedeleri Maaşa Bağlanıcak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fathi
    Fathi's avatar
    Erkek
    OsmanLı zamanında Seyit'lerede maaş baglanmıştır[halka hizmet ettikleri için]
    Seyit'leri ayırt etmek için aslan ıle aynı kafese konulurmuş,,,ki asLanlar Seyit'lere saldırmaz

Elimiz dekı bütün renkleri denedik ama hiç biri siyah kadar yakısmadı bahtımıza...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EcHoLL
    EcHoLL's avatar
    Erkek
    aleviler bu memleketin insanı değilmi aleviler vergi vermiyormu alevilerin verdi vergilerden o imamlara camilere kanyak aktarılmıyormu dinden müslümanlıktan bahsediyorlar alevilerin verdi vergilerden o imamlara para verilmiyormu hani müslüman haram yemezdi alevilerin verdi vergilerden maaş alan imamlar nekadar helal yiyor sormak lazım alevi olmak suçmu yavuz sultan selimden beri bir dışlama var osmanllının ilk kuruldugu yıllarda alevi sünni ayrımı yoktu yavuz sultan selimin her kızılbaş kellesi 1 altın diyip alevileri katlettigini tarih yazıyor şafi kürtler en büyük alevi kıyımı yapmıştır tarihin bir kanlı lekesi olarak aynen orada kalmaktadır cumhuriyetin ilk kuruldugu yıllarda aleviler atatürke tam destek vermedimi alevilerin sorunlarına atatürk o yıllarda çok büyük hassasiyet gösterdi 12 eylülden sonra cuntacıların yaptıgı yasada bugunki kökten dinci örgütlenmenin önü açıldı aleviler maraş çorum sivas katliamları ile anılır oldu en sağ duyulumu millet alevi milletidir ve halen bu memleket için canını vermeye hazır bir milletdir orta asydan çıkarken hepimiz birdik türkdük neyse derin konular bunlar.

insanları Silahsızlandırmak onları köleleştirmek için En iyi Yoldur.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    B0LDPiL0T
    B0LDPiL0T's avatar
    Erkek
    Alevi Dedesi nedir? Nasıl Alevi dedesi olunuyor? Ne tür kriterler var Alevi Dedesi olabilmek için? Alevi dedelerini kim seçiyor?

Kendine özgü fikir ve görüşü olmayıp, sadece başkalarının ağızlarının içine bakarak yorum yapabilmek nasıl bir duruştur, nasıl bir kişilik profilidir hiç anlayamamışımdır.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nights_judge
    nights_judge's avatar
    Erkek
    Ben şimdi çerkezim bende mi çıkayım kızılaya bagırıp çağırayım şunları bunları isteyim? yazık ülkeyi soktukları hale..

Yıllarca parazit gibi yaşayıp kim güçlüyse ona yakınlaşıp bizde sizdeniz pozu veren kişilik yoksunu yalaka köpekler;Bizim VATAN sevgimizi hayal bile edemezsiniz.Bizim adımız SONSUZLUĞA uzanırken; Çok ucuza sattığınız karekterlerinizi,büyük bedeller ödeyipte geri alamadığınız zaman adınızın sadece OYUNCAKÇI dükkanlarında satılan ucuz kuklalara verildiğini göreceksiniz..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    B0LDPiL0T
    B0LDPiL0T's avatar
    Erkek

B0LDPiL0T bunu yazdı:
    -----------------------------
    Alevi Dedesi nedir? Nasıl Alevi dedesi olunuyor? Ne tür kriterler var Alevi Dedesi olabilmek için? Alevi dedelerini kim seçiyor?

beni aydınlatacak bir mürid yokmu? 

Kendine özgü fikir ve görüşü olmayıp, sadece başkalarının ağızlarının içine bakarak yorum yapabilmek nasıl bir duruştur, nasıl bir kişilik profilidir hiç anlayamamışımdır.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

aslında bana göre bu Türkiye içinde etnik çatışma başlatma sürecindeki emperyalistlerin oyunu. ha güzel bi olay orası ayrı.Türk kürt oyununa, galeyanına halk gelmedi sırada alevi sünni şii vs  Mezhep ayrılığı çıkartarak bölücülük hedefleri var. bu oyuna gelmeyelim. Bir olalım beraber olalım ayrım yapmayalım.Alevi kardeşlerimizde bu vatanın insanı. onlarda çalışıyor devlete vergisini veriyor.

yarın bi gün cemaatlerde böyle birşey istemez umarım.

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    snnyk
    snnyk's avatar
    Erkek
    B0LDPiL0T bunu yazdı:

B0LDPiL0T bunu yazdı:

imam nasıl olunuyorsa alevi dedeside o şekilde olur herşeyin başı eğitim.. oku oku oku 

ama günümüzde imamlara sunulan imkanlar alevi dedelerine sunulmadığından nasıl yetiştirildikleri ve hangi kriterlere sahip oldukları tarihin tozlu sayfalarında gizli.

snnyk.com - code is poetry all that i know...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    B0LDPiL0T
    B0LDPiL0T's avatar
    Erkek
    snnyk bunu yazdı:
    B0LDPiL0T bunu yazdı:

B0LDPiL0T bunu yazdı:

imam nasıl olunuyorsa alevi dedeside o şekilde olur herşeyin başı eğitim.. oku oku oku

ama günümüzde imamlara sunulan imkanlar alevi dedelerine sunulmadığından nasıl yetiştirildikleri ve hangi kriterlere sahip oldukları tarihin tozlu sayfalarında gizli.

hocam bende tarihin tozlu sayfalarını merak ediyorum. yani bir adamın dede olabilmesi için neler okuması gerekli nasıl ve nekadar bir sürede dede olunuyor. okunacak olan olayların içeriği nedir. birde Alevi dedesi ne yapar? yani  dede namaz falanmı kıldırıyor cumamı kıldırıyor (imam gibi demişsinde) 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    necroshine
    necroshine's avatar
    Erkek

Boşa kurşun sallıyorsunuz.

Ben Aleviyim ama dede dedikleri kişilerin bu şekilde bir statü kazanmalarına karşıyım.

Ruhani liderlerdir bunlar. Dede yine başka bir dedenin soyundan gelir. Kültürü edebi bilgisi ve hoş görüsü ile dikkat çeker.

Dedelikten para mı kazanılır Allah aşkına.

tekke ve zaviyeler kanunu ile zaten yasaklanmış bir ünvan.

Akp'nin bu girişimi Alevi vatandaşlarını düşündüğünden veya oy potansiyelini toplamak istediğinden değildir.

Uyanık bir girişim , yarin kendi tarikatlarına resmi kimlik kazandırmak için Alevi vatandaşları kullanacaklar.

Aha biz onlara verdik di , sesiniz o zaman neden çıkmadı diyecekler.

Ya yine oyun oynanıyor. .nana sallim RTE.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    necroshine
    necroshine's avatar
    Erkek

B0LDPiL0T bunu yazdı:
    snnyk bunu yazdı:
    B0LDPiL0T bunu yazdı:

B0LDPiL0T bunu yazdı:

hocam bende tarihin tozlu sayfalarını merak ediyorum. yani bir adamın dede olabilmesi için neler okuması gerekli nasıl ve nekadar bir sürede dede olunuyor. okunacak olan olayların içeriği nedir. birde Alevi dedesi ne yapar? yani  dede namaz falanmı kıldırıyor cumamı kıldırıyor (imam gibi demişsinde) 

internette deliler gibi döküman var. Yanlış cevap arayan kurt gibisin :) Hiç konuyu 'Dedelik bumudur' mevzusuna çekmeyin.

Alevilik bir Türk kültürüdür. Bir din veya mezhep dahi değildir.

Alevilik bir felsefe bir yaşayış biçimidir.

Orta Asya'dan günümüze taşınmış Türk kültürü ile İslamiyetin bir sentezidir.

Alevi Türkleri anatomik ve  antropolojik açıdan daha fazla Türkdür.

Şamanizm dininin bir çok renklerini görebilirsiniz.

Dedelik babadan oğula geçen bir öğretidir.

Dede sözü dinlenilesi kültürü birikimi olan bir büyüktür.

İmam felan veya herhangi bir dini vasfı olan kişi değildir.

O vasfı yakıştırmak isteyenlerin gelecekte bazı çıkarları olacaktır.

O çıkarlara alet olmayın.

Cahilce yaklaşmayın

Aleviliği okuyup dinlemenin yanısıra, yaşayarak hoşgörü kültürüne sahip olarak anlayabilirsiniz.

Toplam Hit: 7888 Toplam Mesaj: 51