folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Alevi Dedeleri Maaşa Bağlanıcak

Alevi Dedeleri Maaşa Bağlanıcak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    snnyk
    snnyk's avatar
    Erkek
    B0LDPiL0T bunu yazdı:
    -----------------------------
    snnyk bunu yazdı:
    B0LDPiL0T bunu yazdı:

B0LDPiL0T bunu yazdı:
    Alevi Dedesi nedir? Nasıl Alevi dedesi olunuyor? Ne tür kriterler var Alevi Dedesi olabilmek için? Alevi dedelerini kim seçiyor?

beni aydınlatacak bir mürid yokmu?

imam nasıl olunuyorsa alevi dedeside o şekilde olur herşeyin başı eğitim.. oku oku oku

ama günümüzde imamlara sunulan imkanlar alevi dedelerine sunulmadığından nasıl yetiştirildikleri ve hangi kriterlere sahip oldukları tarihin tozlu sayfalarında gizli.

hocam bende tarihin tozlu sayfalarını merak ediyorum. yani bir adamın dede olabilmesi için neler okuması gerekli nasıl ve nekadar bir sürede dede olunuyor. okunacak olan olayların içeriği nedir. birde Alevi dedesi ne yapar? yani  dede namaz falanmı kıldırıyor cumamı kıldırıyor (imam gibi demişsinde) 

hocam elevi dedeleri cem evlerinde olur ve namaz kıldırmazlar namaz kılmak isteyen gider camiisine sonuçta alevilerde müslüman onlarda oruç tutarlar namaz kılarlar ve bunları camiilerde yaparlar..

cem evlerinde toplanmanın amacı birlik ve beraberliktir. "Gelin Canlar Bir Olalım" deyimiyle bu eylem gerçekleşir.
    küsler dargınlar barıştırılır, dini hikayeler anlatılır, zenginler kurban keser fakirlere dağıtır, aşıklar bağlamasının teline vurur türküler sözlenir.

yani sözün özü Cem Evleri Alevilerin toplanma mekanıdır. Camiilerle kıyaslanması bana göre yanlış olur..

snnyk.com - code is poetry all that i know...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    B0LDPiL0T
    B0LDPiL0T's avatar
    Erkek
    necroshine bunu yazdı:

B0LDPiL0T bunu yazdı:
    snnyk bunu yazdı:
    B0LDPiL0T bunu yazdı:

B0LDPiL0T bunu yazdı:
    Alevi Dedesi nedir? Nasıl Alevi dedesi olunuyor? Ne tür kriterler var Alevi Dedesi olabilmek için? Alevi dedelerini kim seçiyor?

imam nasıl olunuyorsa alevi dedeside o şekilde olur herşeyin başı eğitim.. oku oku oku

ama günümüzde imamlara sunulan imkanlar alevi dedelerine sunulmadığından nasıl yetiştirildikleri ve hangi kriterlere sahip oldukları tarihin tozlu sayfalarında gizli.

hocam bende tarihin tozlu sayfalarını merak ediyorum. yani bir adamın dede olabilmesi için neler okuması gerekli nasıl ve nekadar bir sürede dede olunuyor. okunacak olan olayların içeriği nedir. birde Alevi dedesi ne yapar? yani dede namaz falanmı kıldırıyor cumamı kıldırıyor (imam gibi demişsinde)

internette deliler gibi döküman var. Yanlış cevap arayan kurt gibisin :) Hiç konuyu 'Dedelik bumudur' mevzusuna çekmeyin.

Alevilik bir Türk kültürüdür. Bir din veya mezhep dahi değildir.

Alevilik bir felsefe bir yaşayış biçimidir.

Orta Asya'dan günümüze taşınmış Türk kültürü ile İslamiyetin bir sentezidir.

Alevi Türkleri anatomik ve antropolojik açıdan daha fazla Türkdür.

Şamanizm dininin bir çok renklerini görebilirsiniz.

Dedelik babadan oğula geçen bir öğretidir.

Dede sözü dinlenilesi kültürü birikimi olan bir büyüktür.

İmam felan veya herhangi bir dini vasfı olan kişi değildir.

O vasfı yakıştırmak isteyenlerin gelecekte bazı çıkarları olacaktır.

O çıkarlara alet olmayın.

Cahilce yaklaşmayın

Aleviliği okuyup dinlemenin yanısıra, yaşayarak hoşgörü kültürüne sahip olarak anlayabilirsiniz.

sorduğum birkaç soruya "Yanlış cevap arayan kurt gibisin" demiş olman ziyadesi ile insanı geriyor. hayatımda hiçbir zaman işime yaramayacak bi olayı burda bilen adamlar ve savunan insanlar varken netde arama ihtiyacı duymadım. Forumda bu yetenekte bu bilgilere sahip insanlar olabileceğini düşündüm :)

herneyse eğer dediklerinden sadece "Dedelik babadan oğula geçen bir öğretidir." bu doğru ise benim vergimden bu dedelere kesilen bir kuruşu bile ben helal etmem. buda benim şahsi inisiyatifimdir.beni bağlar.ki zaten dedeler hakkındaki para kıstasında hemfikiriz.

Kendine özgü fikir ve görüşü olmayıp, sadece başkalarının ağızlarının içine bakarak yorum yapabilmek nasıl bir duruştur, nasıl bir kişilik profilidir hiç anlayamamışımdır.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    B0LDPiL0T
    B0LDPiL0T's avatar
    Erkek
    snnyk bunu yazdı:
    B0LDPiL0T bunu yazdı:
    snnyk bunu yazdı:
    B0LDPiL0T bunu yazdı:

B0LDPiL0T bunu yazdı:

hocam bende tarihin tozlu sayfalarını merak ediyorum. yani bir adamın dede olabilmesi için neler okuması gerekli nasıl ve nekadar bir sürede dede olunuyor. okunacak olan olayların içeriği nedir. birde Alevi dedesi ne yapar? yani dede namaz falanmı kıldırıyor cumamı kıldırıyor (imam gibi demişsinde)

hocam elevi dedeleri cem evlerinde olur ve namaz kıldırmazlar namaz kılmak isteyen gider camiisine sonuçta alevilerde müslüman onlarda oruç tutarlar namaz kılarlar ve bunları camiilerde yaparlar..

cem evlerinde toplanmanın amacı birlik ve beraberliktir. "Gelin Canlar Bir Olalım" deyimiyle bu eylem gerçekleşir.
    küsler dargınlar barıştırılır, dini hikayeler anlatılır, zenginler kurban keser fakirlere dağıtır, aşıklar bağlamasının teline vurur türküler sözlenir.

yani sözün özü Cem Evleri Alevilerin toplanma mekanıdır. Camiilerle kıyaslanması bana göre yanlış olur..

eyv hocam.

Kendine özgü fikir ve görüşü olmayıp, sadece başkalarının ağızlarının içine bakarak yorum yapabilmek nasıl bir duruştur, nasıl bir kişilik profilidir hiç anlayamamışımdır.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fastottoman
    fastottoman's avatar
    Erkek
    snnyk bunu yazdı:
    B0LDPiL0T bunu yazdı:
    snnyk bunu yazdı:
    B0LDPiL0T bunu yazdı:

B0LDPiL0T bunu yazdı:

hocam bende tarihin tozlu sayfalarını merak ediyorum. yani bir adamın dede olabilmesi için neler okuması gerekli nasıl ve nekadar bir sürede dede olunuyor. okunacak olan olayların içeriği nedir. birde Alevi dedesi ne yapar? yani  dede namaz falanmı kıldırıyor cumamı kıldırıyor (imam gibi demişsinde) 

hocam alevilerle aynı sokakta oturuyorum namaz kıldıklarını ve ramazan orucu tuttuklarını görmedim hatta alevi bi arkadaşım gusul abdesti almadıklarını söyledi :|

ve öldükleri zamanda sela verdirmiyolar bunlar dinin hangi emirlerini yapıyor merak ettim. hatta bazı aleviler diyorki: cebrail şaşırdı ali ye getirceğine muhammede  

getirdi ( haşa) devlet bunlara maaş bağlarsa acırım... 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FiLoZoF
    FiLoZoF's avatar
    Erkek

hacı bektaşı veli hazretleri makalat adlı eserinde derki:

".. bir kuyuya bir damla şarap düşse, o kuyudan etrafındaki çimenler sulansa, o çimenleri koyun kuzu yese, o koyunun kuzunun eti haramdır.."

Gelelim bu güne:

Hacı bektaşı veli hazretlerini anma töreni düzenleniyor halk ozanları körkütük sarhoş geliyor ve bunlar aleviliği savunuyor.

Aleviye soralım dinin ne diye? Müslümanım derse cemevinin ibadet hane, alevi dedesinin maaşlı memur olması abes olur. Ha yok ben müslüman değilim aleviyim derse o zaman azınlıkların yaptığı gibi açar kendi ibadethanesini kendi arasında maaş dağıtırmış şunu bunu yaparmış tc devletini enterese etmez.  

bugün aleviyim diyen adamların büyük bir çoğunluğu neye inandığını bilmiyor. Ben bir sünni iken aleviler ile sünniler arasında bu ayrımcılığı körükleyenlerin niyetlerini anlayabilmişsem ve bu ayrıma aleviliği biraz olsun bilmekle yapabilmişsem yuh olsun alevilere. Neden mi?

Alevilerin 6. imamı Caferi sadık hazretleridir. Alimdir büyük zattır. Bakın alevilerin 6. imamı diyorum. Büyüklüğünü dilimle ikrar ve tasdik ediyorum Allah ondan razı olsun diyorum. Ve ben bunu sünni kimliğimle söylüyorum. Şimdi; şianın 12 imamı vardır. 6. sı caferi sadık hazretleridir bu imamın çok önemli bir özelliği vardırki çok alevi ve sünni bundan bihaberdir. Bu özelliği şudur bizim sünni imamlarımızdan İmam Ebu hanife hazretlerinin hocasıdır. Sıkı durun daha da ileriye götürüyorum, aynı zamanda üvey babasıdır. İmam ebu hanife hazretleri ondan bahsederken saygı ve sevgi ile anar ismini. 

E hani düşmandık? birisi sünni diğeri aleviydi?

Sünnilik ne demek? Sünnete tabi olan demektir.

Alevilik ne demek? Aliye tabi olan demektir amma kökünde hz. Ali efendimizin terbiyesi ile terbiyelenme ahlaklanma onun ve ailesinin soyunun kutsal emanetçisi konumunda bulunma görevini üstlenen kişilerdir. Hz. Ali efendimiz sünneti terkettimi? Hayır farzı terkettimi hayır peygamber (as) neyi emrettiyse onu emretti onu uyguladı onunla yaşadı. 

E alevilik ve sünnilik ayrımı nedir o zman? 

İşte bunun ayrımını yapmaya vay efendim maaş isteriz, şunu isteriz bunu istemeyiz gibi isteklerle çıkıp gelmeye başlarsanız hiç kavgaya dövüşe gerek yok bu memleketi ayıralım 8-10 parçaya siz alevi cumhuriyetini biz sünii devletini beriki kürdistanını bilmem kim kırım tatar hanlığını ötekisi galata mevlevihanesi beyliğini kursun küçük lokmalar halinde ördek gibi bekleşelim. 

Bu oyuna gelmeyin maksat bölmek. Birilerini yüceltmek falan değil. Emin olun bu böyle. Bu tezgaha düşmeyin bu oyuna destek vermeyin. Alevilik ve sünnilik gerçek manası ile yaşandığı takdirde birbirini sarıp sarmalayan mukaddes iki kaidedir.  

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ultrAsker
    ultrAsker's avatar
    Erkek
    sunni-şii vb olupta şerefsizlik yapanı çok gördüm ama aleviyim diyipte şerefsizlik yapanı hiç görmedim... gayet kaliteli insanlar oluyorlar, konuyla alakasız kaçtı belki ama söylemek istedim yani... isterse gusül almasın isterse sela verdirmesin ben karışmam o kendi yorumları, ama insan olma konusunda bence çok üstün bi yerdeler, önemli olanda bu

i ve got nothing against god. its his fan club i cant stand.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nitrous
    Nitrous's avatar
    Erkek

bu gün aleviler hakları olmayan bir hakkı isterse

yarın caferiler isterse

sonra tayyriler isterse

daha adını bilmediğim şıhlı şeyhli cemaatler mezhepler hak ayrıcalık özellik özerklik fln isterse ne olur bu ülkenin hali.

hepimiz Müslüman değilmiyiz..alevilik islam mezhebi değil mi?

islam dininin ibadet yeri camii  deil mi?

bu camiinin bir imamı bir kitabı yok mu?

Dinimizin bir peygamberi yok mu?

Camiilerimiz herkezin ibadetine açık değil mi?

siz daha ne istersinzi anlamam ki. bunu isteyenlerin alevi kardeşlerimiz olduğunada inanmıyorum zaten.Bu çalkantılı dönemde ortalığı iyice karıştırmak için dış güçlerin yaptığı bir oyundur.

<< Nitrous@TahriBaT.com >>
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RevengeX
    RevengeX's avatar
    Erkek

fastottoman bunu yazdı:
    snnyk bunu yazdı:
    B0LDPiL0T bunu yazdı:
    snnyk bunu yazdı:
    B0LDPiL0T bunu yazdı:

B0LDPiL0T bunu yazdı:

hocam alevilerle aynı sokakta oturuyorum namaz kıldıklarını ve ramazan orucu tuttuklarını görmedim hatta alevi bi arkadaşım gusul abdesti almadıklarını söyledi :|

ve öldükleri zamanda sela verdirmiyolar bunlar dinin hangi emirlerini yapıyor merak ettim. hatta bazı aleviler diyorki: cebrail şaşırdı ali ye getirceğine muhammede  

getirdi ( haşa) devlet bunlara maaş bağlarsa acırım... 

Ozaman onLar aLevi geçinenLer hacı.Ben aLeviyim biLmeyen yoktur forumda.. Bayram Namazımı kıLarım Müsait oLduğum zamanLarda cumaya gittiğim çok oLmuştur,babamda aLevi adam 5 vakit namazında,Bizim mahaLLede 5 ev aLeviyiz Ramazan'da hepimiz oruç tutarız diğerLeri tutmaz vay nie tutmuyonda demeyiz sonra aLeviLer SünniLere karıştı derLer :D

Ayrıcada Her vuruştan sonra abdestimide aLırım rahat oLsun onu diyen :) Şu seLa oLayınıda iLk senden duyuyorum dedem vefat ettiği zaman veriLdi diğer dedem vefat ettiği zaman yine veriLdi..HeLe o Kendini biLmezin söyLediği CebraiL fiLan onuda iLk senden duyuyorum ki ben yıLLarca Cem evLerine gittim haLada gidiyorum şükür.Sünni arkadaşLarımın ortamLarında da buLundum bulunurm duymadım görmedim öyLe birşey :S Yani tamamen KaraLama Sonuçta ALeviyiz ya iLLa bişeyLer çıkartacakLar Yobaz deyincede yanLış oLuyor demi..Kodumun yaLancı YobazLarı!

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MinervaL
    MinervaL's avatar
    Erkek

Seçim öncesi ehrşey söylenir ama bi bok olmaz..

Saygı duymadığım tek inanış alevilik,ateiste saygı duyarım ama aleviliğe duymam Tabi bu onlara karşıt olacağım anlmına gelmez.

Konumu silenlere inat kürdüm
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mehmetcan
    mehmetcan's avatar
    Erkek

gel gelelim şu işin aslına , alevilik nedir din mi mezhep mi ?

alevilik diye birşey yok. alinin yandaşlariydi alinin adamlari  o günden bu güne aleviler diye geldi , bakmayin siz bizim burada ne alevililer var birakin aliyi , anasina bile saygisi yok bizim buradakilerin iyisi hiçmi yok var tabiki . ama alevilik ne bir din olarak kabul edilebilir nede mezhep sosya akım diye geçiyor du. ben yobazmiyim . evet öyleyim galiba sizlere göre tabiiki. bu direk alevi sünni çatişmasini dogurur . zamanin da oldu gu gibi

bizde keyfine düşkün sosyal çocuklar olabilirdik ; hayatla erken seviştik herşey üstümüze kaldı
Toplam Hit: 7889 Toplam Mesaj: 51