folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Allah Varsa Bu Dünyadaki Acılar Ve Zulümler Neden Var!?

Allah Varsa Bu Dünyadaki Acılar Ve Zulümler Neden Var!?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ertan
    ertan's avatar
    Erkek
    Adamın biri her zaman yaptığı gibi saç ve sakal traşı olmak için berbere gitti. Onunla ilgilenen berberle güzel bir sohbete başladılar. Değişik konular üzerinde konuştular. Birden Allah ile ilgili konu açıldı...
    Berber:
    Bak adamım, ben senin söylediğin gibi Allah'ın varlığına inanmıyorum

Adam:
    Peki neden böyle diyorsun?

Berber:
    Bunu açıklamak çok kolay. Bunu görmek için dışarıya çıkmalısın. Lütfen bana söylermisin, eğer Allah var olsaydı, bu kadar çok sorunlu, sıkıntılı, hasta insan olur muydu, terk edilmiş çocuklar olurmuydu? Allah olsaydı, kimse acı çektirmez, birbirini üzmezdi. Allah olsaydı, bunların olmasına izin vereceğini sanmıyorum

Adam bir an durdu ve düşündü, ama gereksiz bir tartışmaya girmek istemediği için cevap vermedi.Berber işini bitirdikten sonra adam dışarıya çıktı. Tam o anda caddede uzun saçlı ve sakallı bir adam gördü. Adam bu kadar dağınık göründüğüne göre belli ki traş olmayalı uzun süre geçmişti.Adam berberin dükkanına geri döndü.

Adam:
    Biliyor musun ne var, bence berber diye bir şey yok

Berber:
    Bu nasıl olabilir ki? Ben buradayım ve bir berberim

Adam:
    Hayır, yok. çünkü olsaydı, caddede yürüyen uzun saçlı ve sakallı adamlar olmazdı

Berber:
    Hımmm... Berber diye bir şey var ama o insanlar bana gelmiyorsa, ben ne yapabilirim ki?

Adam:
    Kesinlikle doğru! Püf noktası bu! Allah var, ve insanlar ona gitmiyorsa, bu gitmeyenlerin tercihi. Işte dünyada bu kadar çok acı ve keder olmasının nedeni!

Bundan sonra sadece insan olanlarla muhattap olacağım.. Ona göre karşıma gelin...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EmiRReiS
    EmiRReiS's avatar
    Erkek

Öyle soruya böyle cevap az bile ...

.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    retrem
    retrem's avatar
    Erkek
    Allah insanları yaratmıştır

evrim teorisiymiş şuymuş buymuş bu nokta üzerinde kasanlar saçmaladığı için o bölgeye girmiyorum

çok imanım olduğuda söylenemez

nimeti verip mukafatlandıran Allah bizi yaratan Allah

herşeyin iyisini verseydi Cennet olmazdı diyorum

güzel
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lemuria
    Lemuria's avatar
    Erkek
    Yaratıcı olgusunu bu gibi aptal menkıbelere bağlamak çok salakça...öyleyse bir biyolog bir tohum üretip şöyle diyebilir..
    -Bak bence tanrının ekstra'dan yetenekleri yok veya tanrı yok
    -Niçin ?
    -Çünkü tanrı bitkileri tohumlardan oluşturuyor bak ben ço övündüğü bitkilerin tohumunu yaptım bir arkadaşımdı hayvan klonladıç
    -Hmm..

--------

Allah varsa bu dünyadaki acılar ve zulümler neden var!?   Ayrıca bu soruya bu kadar aptal bi berber kasap konulu cevapla karşılık veriyorsaız..İlahi adalet kavramı nedir peki ?

dont think twice its all right
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anubisx
    anubisx's avatar
    Erkek
    bu soruyu allahın varlığına inanıp onu berberde ve mucizelerde arayanlara gönderiyorum

http://yigitdemirag.com
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ertan
    ertan's avatar
    Erkek

1- senin bahsettiğin sadece oluşturma yaratma değil.Yaratma yoktan var etme özelliğidir.Bildiğin gibi dünyada ki hiç bir varlığın böyle bir gücü yok.O yüzden yaratma ile yapmanın farkını iyice irdele derim.

örnek basit ama etkili bi örnek ve zekice hazırlanmış bir hikaye.Bu hikayeyi bir inşaat müh. yazmıştır..

2- ilahi adalete gelince.. O o kadar basit bir konu değil.Ama Allah bu dünyada hayvanlar arasında adaleti sağlamıştır.Kim hızlı ise kim güçlü ise o daha fazla pay alır.Adil dağıtım bu.Hayvanlar arasındaki bu hiyerarşik yapı doğanın ilerlemesini sağlıyor.Biz burada misafiriz.ortalama 60-70 yıllık bir ömrümüz var o halde tam manasıyla adaleti burada göremeyebilriz.Bu adaletin sağlanacağı yer de ahirettir!

Bundan sonra sadece insan olanlarla muhattap olacağım.. Ona göre karşıma gelin...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PirtakoZ
    PirtakoZ's avatar
    Erkek

Biz bu dünyada bir sınav içerisindeyiz...

Adalet de bbuna göre tecelli ediyo.. Hepimizin karakterine göre gelecek böür tarafta sorularımız. İnsanların hepsine aynı sorular sorulmayacak, karakterine yaratıldığı duruma,mekana,zamana göre gelecek herkesin soruları..

Bi de ufak bişi anlatmak istiyorum.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bir gün zaman gelir insanlar öyle yüksek bi teknolojiye ulaşırlar ki insan üretecek teknolojiye sahip olurlar..

Sonr bir gün tanrının katına çıkıp onunla görüşürler. Ve derler ki:

-- Bizim artık sana ihtiyacımız yok (haşa :D ). Biz kendi insanımızı kendimiz yapabiliyoruz artık..

--" Öyle mi?" der yüce ses "Gösterin bakalım nasıl yapıyorsunuz?"

-- "Önce toprağı alıyoruz" diye uzatır elini yere doğru .

-- "Orda duur" der yüce ses... "Kendi toprağını kullan..."  :)

Yoksulluk korkusu ile ömrü servet peşinde harcayanda gördüm fakirliğin özünü...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    elevator
    elevator's avatar
    Erkek

Lemuria bunu yazdı:
    -----------------------------
    Yaratıcı olgusunu bu gibi aptal menkıbelere bağlamak çok salakça...öyleyse bir biyolog bir tohum üretip şöyle diyebilir..
    -Bak bence tanrının ekstra'dan yetenekleri yok veya tanrı yok
    -Niçin ?
    -Çünkü tanrı bitkileri tohumlardan oluşturuyor bak ben ço övündüğü bitkilerin tohumunu yaptım bir arkadaşımdı hayvan klonladıç
    -Hmm..

--------

Allah varsa bu dünyadaki acılar ve zulümler neden var!?   Ayrıca bu soruya bu kadar aptal bi berber kasap konulu cevapla karşılık veriyorsaız..İlahi adalet kavramı nedir peki ?
    ----------------------------

Allah var acılar ve zulümler neden var ? sorunun cevabı ise ayetlerde var zaten ,

Allah insanları ölümlerle acılarla hastalıklarla sınayacagını belirtmiş zaten .şimdi kalkıp neden var? diye sormak saçma olur.

ilahi adalet ise insanların kullandığı bir kavramdır bu ama geçici hayatta ama ebedi hayatta tecelli bulacak bir olaydır.

içindeki merhamet duygusu neden?

neden kötü olamıyorsun?

neden bir daha şöyle yapacagım böyle diyeceğim dediğin olaylarda duygun merhametin insanlık vasfın daha ağır basıyor?

burda tahribatta sanal alemde bile lan adamı acaba kırdımmıki? utanmışmıdır? küçük düşürmüşmüyümdür diye soruyorsun?

kendi varlığın Allahın varlığına ispat değilmidir? bir düzen kurulmuş evrim olmuş şudur budur düzendir vs vs vs dir.

iyide nasıl bir çark bir düzen bukadar düzenli işler? 

hiçbirşey yoktan var olmuyorsa allah nasıl var oluyor diyorsun değilmi?

peki neden o kocaman beynini  sadece % 10 luk bölümünü kullanabiliyorsun?

herşeyi bilmen imkansız ve Allahta söylüyor zaten sizin aklınız ermez..

nekadar anlatırsan anlat,anlattıkların karşındakinin anladığı kadardır... VAR OLDUĞUM İÇİN DÜŞÜNÜYORUM ...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    jannissary
    jannissary's avatar
    Erkek

allah insanları dünyaya gönderdiğinde cemal ve celal tecellileri ile imtahana tutar acılar bu iyilikler güzellikler bolluklar sahip olduğmuz nimetlerin hepsi rabbimizin cemal tecellisi içinde değerlendirilir rabbimiziz bize bunları vererek şükür etmemizi ister biz bunu yaptığmız zaman ona şükranlarımızı bildirmiş oluruz onun farkına varırızki böylece imtanahda başarılı sayılmış oluruz ona göre fakat bide allahın celal tecellisi vardır ki hastalık musibet bela afet ölüm yahut bir takım kötülükleridir insan bunlarlada imtahandadır. cemal tecellilerine şükür nasıl ki imtahanı geçmek için koşulsa,celal tecellillerine ise insan sabır ve rıza göstermelidirki iyiliğin ve kötülüğün rab'dan geldiğini bilerek hidayete erişsin.ayrıca bu hastalıklar kötülükler insana ne kadar aciz ve korunmasız bir yaratık oldğnu gösteriyor ki bu rabbimizin büyüklüğnü görmemizi sağlıyor. insan bu kötülüklerden sığınmak kurtulmak için allaha dua ediyor onun varlığndan haberdar oluyorlar böylece imtahanı kazanmış sayılıyorlar.eğer dünyada sadece iyilikler olsa kötülükler olmasa sizin dediğiniz gibi insanlar gaflete düşebilirler dünyayı sadece iyiliklerden ibaret bi dünya oldğnu düşünerek asıl gayelerini unutabilirlerdi ama allah insanların kendi büyüklüğünü görmesi için insanları dünyada bu 2 surette imhatana tutuyor. bu dünyada niye kötlük var demek matematik dersinden neden sınav oluyoruzki sınav zordur insanı sıkıntıya sokar olmayalım bilmesekte geçelim demeye benziyor böle mantık olurmu? bu tür sorularla hiç bişey çürütülmez hiç bi şekilde çelişkiye düşülmez nitekim ertanın örneğide kapak gibi oturmuş. anlayana tabi.

15-17 yaşları arasında ham bünyeli,cahil,karanlık beyinler tarafından yetişmiş geleceğin statükocu elitleriyle bayağı ve gereksiz tartışmalardan sıkıldığımdan dolayı artık siyasi tartışmalarda boy göstermeyeceğim. o konulara yazanlara dışardan bakıp cahilliklerini nasıl kustuklarını son derece iyi görebiliyorum.size kolay gelsin. isteyen herkes üstüne alınabilir. gocunduysanız pm atabilirsiniz.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Triumph
    Triumph's avatar
    Erkek

örnekdeki cevap biraz sallamasyon olmuş.hikayedeki teoriyle kafa patlatsak ateistlerin,zulüm çektirenlerin dünyanın en mutsuz insanları olduğu sonucunu çıkarırdık.ama ne yazık ki tam tersi. bu ülkede genelde dindarlar üzüntülü,mutsuz oluyorlar.sadece burada değil dünyanın her yerinde durum böyle.Aşırı(yüzeysel)dindar olanlar hem kendileri,mutsuz,umutsuz oluyorlar hemde bu negatif enerjiyi çevrelerindekilere aşılıyorlar.

Olaya felsefi açıdan bakmak gerekirse evet dünyada acı var Ama Buna Herkes farklı bir yorum getirebilir.Mesela Benim görüşüme göre

Aslında herkesin içinde küçük bir tanrısı var.Siz o tanrıyı nasıl ki fizik bedeninizin ihtiyaçlarından(nefret,duygusallık,saplantı vs..)arındırıp sadece iyilik ve güzelliklere odaklanırsanız.O zaman evrenin  gerçek yaratıcısda sizlere cömert davranacaktır.Aslında insanlar şanslarını,kaderlerini bu şekilde yönetirler.Neden bu kadar şanssız,kadersiz,bahtsızım diye sürekli sormak yerine hayatımızdaki yanlışları gözden geçirmeliyiz.

Olayın farklı bir boyutuda şans.Atıyorum yeni doğan bebeğin biri ırakta savaşın içinde doğuyor diğeri isveç'in stokholm şehrinde doğuyor.Biri çok şanslı diğeri çok şansız?reenkarnasyon'a inanan biiri buna tanrının gazabı diyebilir.Nitekim Aslında cennet ve cehennem dediğimiz yine bu yeryüzüdür.Aslında alevler,şeytanlar yok ama hayatımızda çocukluktan süregelen şanssızlık,çirkinlik vs..varsa bunun sebebi önceki hayatımızda yaptıklarımızın semeresi olabilir 

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gencprens
    gencprens's avatar
    Erkek

Cok guzel acıklık getirmiş olaya.

paylaşımın için O senden razı olsun  Ertan.

Dünya hayatı kırlmaya mahkum şişeler hükmündedir...
Toplam Hit: 14357 Toplam Mesaj: 107