folder Tahribat.com Forumları
linefolder Oyunlar
linefolder Boeing 737 Kullanmayı Öğrenmek İsteyen Var Mı? (Flight Simulator - Sanal Havacılık)

Boeing 737 Kullanmayı Öğrenmek İsteyen Var Mı? (Flight Simulator - Sanal Havacılık)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek
    Austen bunu yazdı
    RockZs bunu yazdı
    manyaki bunu yazdı
    RockZs bunu yazdı
    Kizilgun bunu yazdı

Hocam uçakta pilot ve yardımcı mefta oldu diyelim , o uçağı indirebilir misin?

737 ise indiririm. Airbus vs.. ise de yine de indirilir çok acilse ama mutlaka destek almak lazım..

Hocam ben bu konuyu gerçek bir THY pilotu tanıdığıma sormuştum merak edip. Eğer pilotluk öğrenecekse evet yararı olur ama daha önce hiç kullanmamış birisiyse öyle bir durumda uçağı belki kaldırabilir  ama imkanı yok indiremez dedi.

ben indiririm hocam, o konuda şüpheniz olmasın :) evet evdeki simulasyon oyunu ile gerçek simulator birbirine her ne kadar benzese de full-motion sim. başında zaman harcamadan gerçek bir uçak indirmek biraz şans işi. öte yandan hiç gerçek uçak ya da sim deneyimi olmasa bile yeterli yakıt varsa birkaç pas geçmeden sonra kırım sayılamayacak bir iniş denk getirilebilir. zor tabi..

Hocam mutlaka teknik bilgi vardır. Teknik olarak indirmende bir maruzat yoktur. Ama ayda yılda bir uçağa binen birisiysen, o olay tahminimce evde çayın çorbanla ekran karşısında uçak indirip kaldırmaya benzermez diye tahmin ediyorum. Sonuçta ehliyeti olan biraz pratiği olan adam otobüs bile kullanabilir. Ama içi gırla dolu halk otobüsünü kullanmaya kalksan sırf içindeki insanları düşünmek bile insanı ekstra gerer, bildiğini unutturur. Kaldı ki uçaktan söz ediyoruz. Şimdi öz güven vardır illaki. Belli çapta tecrübe de vardır. Ama joystick ve benzeri ekipmanlarla hobi niyetine uğraşılan bir şeyle gerçeği birbirine karıştırmamak lazım. Bu kadar kolay olsa steam'e baksınlar en yüksek online süresi olan adamlara sözleşme yapıp pilot olarak atasınlar, bence bu iş bu kadar kolay değil. :)

yazdığımı iyi okumadınız herhalde. evde joystick başında uçarak tabi ki ilk denemenizde indiremezsiniz, hatta indirememelisiniz.. yani böyle bi' dünya yok. fakat birkaç kez Full Motion sim. oturumu şansım oldu (bunlar gerçek pilotların eğitim aldığı simulatorler), oradaki tecrübelerime dayanarak söylüyorum ki, evet ben indiririm. hatta eng-out, ciddi yan rüzgar vb. koşullarda bile indiririm. kimsenin bana güvenip ehliyet verdiği yok zaten hocam.. özel durum. böyle bi'şey olmayacak yani..

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweetyVolty
    SweetyVolty's avatar
    Homo
    Austen bunu yazdı
    RockZs bunu yazdı
    manyaki bunu yazdı
    RockZs bunu yazdı
    Kizilgun bunu yazdı

737 ise indiririm. Airbus vs.. ise de yine de indirilir çok acilse ama mutlaka destek almak lazım..

Hocam ben bu konuyu gerçek bir THY pilotu tanıdığıma sormuştum merak edip. Eğer pilotluk öğrenecekse evet yararı olur ama daha önce hiç kullanmamış birisiyse öyle bir durumda uçağı belki kaldırabilir  ama imkanı yok indiremez dedi.

ben indiririm hocam, o konuda şüpheniz olmasın :) evet evdeki simulasyon oyunu ile gerçek simulator birbirine her ne kadar benzese de full-motion sim. başında zaman harcamadan gerçek bir uçak indirmek biraz şans işi. öte yandan hiç gerçek uçak ya da sim deneyimi olmasa bile yeterli yakıt varsa birkaç pas geçmeden sonra kırım sayılamayacak bir iniş denk getirilebilir. zor tabi..

Hocam mutlaka teknik bilgi vardır. Teknik olarak indirmende bir maruzat yoktur. Ama ayda yılda bir uçağa binen birisiysen, o olay tahminimce evde çayın çorbanla ekran karşısında uçak indirip kaldırmaya benzermez diye tahmin ediyorum. Sonuçta ehliyeti olan biraz pratiği olan adam otobüs bile kullanabilir. Ama içi gırla dolu halk otobüsünü kullanmaya kalksan sırf içindeki insanları düşünmek bile insanı ekstra gerer, bildiğini unutturur. Kaldı ki uçaktan söz ediyoruz. Şimdi öz güven vardır illaki. Belli çapta tecrübe de vardır. Ama joystick ve benzeri ekipmanlarla hobi niyetine uğraşılan bir şeyle gerçeği birbirine karıştırmamak lazım. Bu kadar kolay olsa steam'e baksınlar en yüksek online süresi olan adamlara sözleşme yapıp pilot olarak atasınlar, bence bu iş bu kadar kolay değil. :)

Çok kolay. Pilot arkadaşın biraz mesleki hava atmış sana :) yeni uçakların tamamında autoland dediğimiz hadise vardır. Airbus kısmını bilemiyorum tamam, ama basit bir Pan Pan pan pan pan pan çağrısı ile (mayday mayday çağrısını bilirsiniz, onun biraz daha az tehlikelisi) pist önceliği alıp approach bilgilerini ve ILS değerlerini girdikten sonra uçak kendisi otomatik olarak iner. Bu bilgiler bilimsel hesap makinesinden hallice bir uçuş bilgisayarına girilir. Daha önce bir sürü örneği oldu bu konunun. 

Şimdi konu şu, PMDG firması similasyonunu yaptıkları uçakları bütün yönleriyle programladıkları için bilgisayarının başında yeterince pratik yapmış birisi, ki yeniyetme bütün pilotlar o aşamadan geçerler, eğer panik yapmazsa ve checkliste uyarsa hiç bir kırım kaza yaşamadan inişi yapar, follow me aracı eşliğinde gate e kadar gider :)  ben kendime güveniyorum, yumuşacık bir ibiş olacağının da garantisini verebilirim :)

Çok sıkılıyom
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweetyVolty
    SweetyVolty's avatar
    Homo

Rockzs adamsın onu diyorum ben de işte :) 

Ya bu arada, vatsime özendim geçenlerde ama Ivao da kendi mtl güncellemesini yapıyor, vpilot için nasıl öteki uçakları görebileceğimi çözemedim bir ara anlatırsın. 

SweetyVolty tarafından 07/Oca/16 20:22 tarihinde düzenlenmiştir

Çok sıkılıyom
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek
    SweetyVolty bunu yazdı
    Austen bunu yazdı
    RockZs bunu yazdı
    manyaki bunu yazdı
    RockZs bunu yazdı
    Kizilgun bunu yazdı

Çok kolay. Pilot arkadaşın biraz mesleki hava atmış sana :) yeni uçakların tamamında autoland dediğimiz hadise vardır. Airbus kısmını bilemiyorum tamam, ama basit bir Pan Pan pan pan pan pan çağrısı ile (mayday mayday çağrısını bilirsiniz, onun biraz daha az tehlikelisi) pist önceliği alıp approach bilgilerini ve ILS değerlerini girdikten sonra uçak kendisi otomatik olarak iner. Bu bilgiler bilimsel hesap makinesinden hallice bir uçuş bilgisayarına girilir. Daha önce bir sürü örneği oldu bu konunun. 

Şimdi konu şu, PMDG firması similasyonunu yaptıkları uçakları bütün yönleriyle programladıkları için bilgisayarının başında yeterince pratik yapmış birisi, ki yeniyetme bütün pilotlar o aşamadan geçerler, eğer panik yapmazsa ve checkliste uyarsa hiç bir kırım kaza yaşamadan inişi yapar, follow me aracı eşliğinde gate e kadar gider :)  ben kendime güveniyorum, yumuşacık bir ibiş olacağının da garantisini verebilirim :)

Sweety hocam bence o kadar da kolay değil. Gerçek uçak bizim kullandığımız sim. oyunundan oldukça farklı. Ayrıca pratik isteyen bir iş. Teoride klavye/joystick ile alışıyorsunuz ama kokpite oturunca reverserları bile açamayabilirsiniz. Hatta düğmelerin bile belli bir açma-kapama tarzı vardır, önce çekip sonra itersiniz felan.. Autoland hususunda haklısınız yalnız malesef her pistte de autoland imkanı bulunmuyor. Pilot doğru söylemiş aslında..

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek
    SweetyVolty bunu yazdı

Rockzs adamsın onu diyorum ben de işte :) 

Ya bu arada, vatsime özendim geçenlerde ama Ivao da kendi mtl güncellemesini yapıyor, vpilot için nasıl öteki uçakları görebileceğimi çözemedim bir ara anlatırsın. 

Estağfirullah hocam :) Sen de öylesin..

Valla MTL den hiç anlamıyorum, benim bütün uçaklar aynı görünüyor :)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nautilus
    Nautilus's avatar
    Erkek

Selamlar

Joystick olmadan klavyeden kalkış ve iniş için stick'i nasıl hareket ettiriyorsunuz?

şizofren olabilirsiniz yardım alın!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek
    Nautilus bunu yazdı

Selamlar

Joystick olmadan klavyeden kalkış ve iniş için stick'i nasıl hareket ettiriyorsunuz?

oyun tuşlarından ELEVATOR 'a bak. Dönüşler için de AELERON tuşlarına. TRIM yazarsa bu ince ayardır, trimle de aynı hareketleri yapabilirsin. MOUSE ile de stick/yoke kontrol edilebiliyor. Ucuz yollu bi' joystick işinizi görür.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweetyVolty
    SweetyVolty's avatar
    Homo

Mouse yoke kullan, ctrl+y.  Benim şimdilik pek ihtiyacım olmuyor joystick e

Çok sıkılıyom
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nautilus
    Nautilus's avatar
    Erkek
    SweetyVolty bunu yazdı

Hocam seni taktir ediyorm o zaman :D mouse ile olacak iş değil, özellikle dönüşler çok zor =)

şizofren olabilirsiniz yardım alın!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweetyVolty
    SweetyVolty's avatar
    Homo
    Nautilus bunu yazdı
    SweetyVolty bunu yazdı

Hocam seni taktir ediyorm o zaman :D mouse ile olacak iş değil, özellikle dönüşler çok zor =)

ben G500 kullanıyorum, mouse yoke açtığım zaman DPI ı düşürüyorum ki daha rahat kontrol edebileyim ve minik hareketlerden etkilenmeden çok daha fazla kontrol sahibi olabileyim. bir de şöyle bir durum var, sürekli olarak autopilot kullandığım için kalkış harici fazla ihtiyacım olmuyor, özellikle büyük uçaklarda. 

Çok sıkılıyom
Toplam Hit: 15717 Toplam Mesaj: 132