Din Ve Peygamberlik

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    griffin
    griffin's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

olivetti bunu yazdı:
    -----------------------------

din açısından baktığımızda söylenenlere göre(ne kadar doğru bilinmez..) hz. muhammed, hiçbir kötü düşünce olmaması, iyi niyeti öteki insanlardan farklı kıldı yani bu özelliği onu özelleştirdi hatta hz. hatice olayı var hz. muhammed öncesi elemanları az para kazandırırken(çalıp çırptıklarından dolayı) hz. muhammed ile çalmadığı için çok para kazandırdı ve hatta bu iyi niyetinden güvenilir(emin) sıfatı aldı her neyse bunlar bilinen şeyler..

yassun bunu yazdı:

hz.muhammed (sav) vefat etmeden önce allah onun ömrünü uzatma teklifini sunmuş. fakat peygamberimiz bunu kabul etmemiş .. bu bize yapılsa hangi birimiz reddederiz.. uhud savaşında dişi kırılıyo,dogmadan babasını kaybediyo,doğduktan sonra annesini ,sonra dedesini,amcasını sırayla buna kim isyan etmez ama o etmedi onu bizden farklı kılanda buydu.. kader kısmıda allah bizim ne yapacagımızı bilir ve onu yazar kadere ama herşey iradededir ateist arkadaşların oldukları gibi her bebek inançlı doğar fakat aklı erdikten sonra istedigi yöne gider..

şimdi yassun senim yorumunda hz. muhammed doğmadan önce peygambermiş görünüyor. ve okuyan kişide şunu soruyor bizede görünseydi, ya da bizimlede konuşsa bizde şüphe duymadan inanırız ya da inancımız daha çok artmış olur?? ayrıca "her bebek inançlı doğar" buna katılmıyorum. bir yahudi bir müslüman çocuğu olsaydı müslüman olurdu aklı erdikten sonra müslüman olmaya devam eder veya diğer dinleri tercih eder belki deist,agnostik olur belki de ateist. yani yeni doğmuş bir bebek bulunduğu ortama göre ayak uydurur "körle yatan şaşı kalkar" olayı ateist bir ailenin bebeği ateist olur. aklı erdiğide bu değişebilir.

allah dogmuş ve doğmamış bütün insanları yarattı ve bu insanların ruhları allaha secde etti buda her doğanın müslümnan dogdugunu gösterir ek olarak melekler neden hz.ademin önünnde egildiler çnkü alnında hz.muhammedin nurunu taşıyordu. allah kullarının ne yapacagını bilir ve hz.muhammed dogdugunda peygamber olacagı belliydi ki dogduktan sonra süt annesi onu kucagında taşırken bulup üzerinde iilerleyip onu güneşten koruyordu bu herkese olmaz..

Türkiye, kendisine din olarak Kemalizmi almış, başka hiçbir dine hayat hakkı tanımayarak kitlelere zorla dikte ettirmiştir. Oysa en üst belirleyici İslam'ın ilkeleridir. Her şey ona göre belirlenir." -Recep Tayyip Erdoğan
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Xsharez
    Xsharez's avatar
    Erkek

Blackfire bunu yazdı:

İyi geceler müridler aklıma dinle ilgili bir konu takıldı ve sitedeki müridlerin bu konu hakkındaki düşüncelerine merak ettim. Baştan söyliyeyim ben dindar bir aileden gelmiş az çok dindar bir bireyim ama bazen bu inandıklarımla ilgila bazı şeyleri sorgulama isteği duyuyorum.

Konu şu Allah'ın herkese eşit davranır bu böyle bilinir ama peygamberlerde bu farklıdır. Allah onları Peygamber olarak yaratır ve diğer insanlardar üstündürler. Diğer insanların göremediği ya da bilemediği çoğu şeyi onlar bilirler. Peki Allah bizden herhangi birisini değil de neden onları Peygamber seçer ve sorgusuz bir şekilde cennetine yerleştirir.

Allah (c.c.) onları peygamber olarak yaratmadı....

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) 40 yaşında peygamber olmuşdur. Allahın sevgili kuludur. 23 yıllık peygamberlik döneminin sonunda ise vefat etmişdir.

Şöyle birşey var Allah (c.c.) birilerine bu kitabı indirip anlatmasını istemeseydi kim kime ne anlatcakdı. veyahult mucizeler olmasaydı cahil insanlar nasil inanırdı. çok yoğun bir konu eksikliği var hocam sende :(

Hz. Muhammed (s.a.v.) herşeyi bilmeseydi sana bana bugune kadar ulaşan bilgiler nasıl ulaşırdı hiç düşündünmü?

Hz. muhammed (s.a.v.) yanında yardımcı olarak çalışan bir şahısa bir kez dahi olsun çok güzel olmus ( ama.... )  dememişdir. yani olmamış teşke böyle yapsaydın gibi sözler bile sarfetmemiş. Sen bi denesene bir kişi kesdir gözüne deki ben 1 hafta boyunca bu kişiye 1 kez bile neden böyle yapdın veya teşke böyle yapmasaydın gibi sözler sarfetmeden ne yaparsa yapsın kabullen kizma ofkelenme bagirma... Bu konu ile ilgili bir kitap bile yazabilirim. Sıkılmamanız açısından kısa kısa özetlemeye çalışdım inşallah anlaşılır olmuşumdur.

Kimseden Birşey İstediğim YOK.,!! Az Ötede Oynayın Yeter.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

birkaç deli birkaç kuyuya birkaç taş atmış, birkaç milyar akıllı çıkaramamış.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Davos
    Davos's avatar
    Erkek

Blackfire bunu yazdı:

İyi geceler müridler aklıma dinle ilgili bir konu takıldı ve sitedeki müridlerin bu konu hakkındaki düşüncelerine merak ettim. Baştan söyliyeyim ben dindar bir aileden gelmiş az çok dindar bir bireyim ama bazen bu inandıklarımla ilgila bazı şeyleri sorgulama isteği duyuyorum.

Konu şu Allah'ın herkese eşit davranır bu böyle bilinir ama peygamberlerde bu farklıdır. Allah onları Peygamber olarak yaratır ve diğer insanlardar üstündürler. Diğer insanların göremediği ya da bilemediği çoğu şeyi onlar bilirler. Peki Allah bizden herhangi birisini değil de neden onları Peygamber seçer ve sorgusuz bir şekilde cennetine yerleştirir.

Dostum her peyganber sınanmıştır ...
    Yani peyhanber olmadan önce belli olaylarla sınanmışlardı ...

Hz. Eyyûb, Rabbinin bir imtihanına mârûz kalmış, bütün servetini, çocuklarını kaybettiği gibi şeytanın kendisine musallat olması neticesinde kalbi ve dili hâriç bütün vücudunda çıbanlar çıkmış, iltihaplı yaralar açılmış, yaralarına kurtlar dolmuş ve vücudu bozulup kokmaya baslamıştı.

Fakat hiçbir zaman sabrını ve Cenâb-ı Hakk'a bağlılığını kaybetmemiştir. Farklı rivâyetlere göre 3, 7, 13 veya 18 sene gibi epey uzun süren bu sıkıntılı dönemden sonra sabrıyla imtihanı kazanan Eyyûb (a.s.) Cenâb-ı Hakk'ın lütfu ve emriyle ayağını yere vurmuş, fışkıran su kaynağından yıkanıp içerek eski sıhhati ve güzelliğine kavuşmuştur. Ayrıca kendisine yeniden birçok servet ve çocuk da ihsân edilmiştir.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Hocam sorunun cevabini almak icin forumda sorman gerekmiyor

Bazi sorularin cevabi basittir ama inandigimiz yola cikmasi icin daha komplike bir cevap arariz bu genelde bizi yanlis sonuca goturur.

Sana ne kadar dusunursen düşün yinede finale kalacak şıkları soyliim

a) Muhammed dunyanin en cok aci cekmis ama allaha inancini yitirmemis adamidir bunun icin sinavla secilmistir ( akrabalari tuccar ve devlet yoneticis pozisyonundaki insanin ne kadar aci cekebilecegi tartisilir)

b) Hz Muhammed Torpillidir (ki kendisine torpil yapilmasi icin çok da önemli bir gerekçe olmasagerek)

c) Hz Muhammed muhtemel cennete gidecek yüksek puanlı adamlar arasından rastgele seçilmiştir. (yinede ufak bi torpil demektir)

d) Milleti cok kotu keklemis, dunyanin en etkili viruslerinden birini bilgisayar kullanmadan yazmistir.

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    acikistihbarat
    acikistihbarat's avatar
    Erkek

HolyOne bunu yazdı:

Bazi sorularin cevabi basittir ama inandigimiz yola cikmasi icin daha komplike bir cevap arariz bu genelde bizi yanlis sonuca goturur.

a) Muhammed dunyanin en cok aci cekmis ama allaha inancini yitirmemis adamidir bunun icin sinavla secilmistir ( akrabalari tuccar ve devlet yoneticis pozisyonundaki insanin ne kadar aci cekebilecegi tartisilir)

b) Hz Muhammed Torpillidir (ki kendisine torpil yapilmasi icin çok da önemli bir gerekçe olmasagerek)

c) Hz Muhammed muhtemel cennete gidecek yüksek puanlı adamlar arasından rastgele seçilmiştir. (yinede ufak bi torpil demektir)

d) Milleti cok kotu keklemis, dunyanin en etkili viruslerinden birini bilgisayar kullanmadan yazmistir.

hocam okuma yazma bilmeyen birisinin daha doğrusu programlama bilmeyen birisinin karşına çıkıp ta aha bu virüsü ben yazdım demesi seni güldürmez mi ?

hz.muhammed okuma yazma bilmeden birtakım cümleler getirmesi ( okuma bilmediğinden önceki kaynakları okuyup öğrenme ihtimali sıfırlanıyor) daha sonra bunların kitap haline getirilmesi karşısında bu kitabı ben yazdım dese bile buna inanabilir miyiz ?

a şıkkı çelişkili.çünkü hz.muhammed islamı yayarken kendi akrabalarından ve mekke statükosundan çok ağır direniş görmüştür ve defalarca ölüm tehlikesi atlatmıştır.eğer çevresi ona yardımcı olabilseydi çok rahat gerçekleştirirdi istediğini.

b şıkkı doğru.her peygamberin kaderidir peygamber olmak.hem kendi tercihidir hem de değildir.çünkü günah işleme yeteneği olmadığından istese de kötülük tercih edemez.

c şıkkı çelişkili.çünkü günahkar olanların da cennete gidebileceği göz önüne alınırsa puanlar belirleyici değildir.iman belirleyici olduğundan yüksek puanlılar ya da sade iman edenler arasından rastgele bir tercih yapılsa bile bu hz.muhammedin nasıl olupta günah işlemediğini açıklamaz.günah işleyen peygamber olamaz.o halde hz.muhammed rastgele seçilmemiştir.

d şıkkına yorum yapmak mantıksız.kimilerine göre virüs kimilerine göre antivirüs hem de bedava.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    denizbogac
    denizbogac's avatar
    Erkek

HolyOne bunu yazdı:

Hocam koptum ya... ne turan dursun ne de ilhan arsel bu kadar kısacık cümlelerle bu kadar güzel anlatamazdı.

yımışak dersin sert çıkar, fırtar mırtar kıçını yırtar.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ToR5
    ToR5's avatar
    Erkek

Seni de cin olarak yaratabilirdi veya kadın olarak. Herkesin bi işlevi var. İşlevine göre insan yaratmak adaletsizlik değildir. Arabanın motoru var lastiği var. Sen soruyor musun Tofaş'a neden bu motor bu lastik? Adalet bunun neresinde? Kafana takma sen kendine bak reis . Demek ki sende bende Peygamber kumaşı yokmuş.

Her türlü çek senet tahsilatı yapılır. Zenginden alınıp fakire verilir. Fakirin topuklarına sıkılır.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CanKirca
    CanKirca's avatar
    Erkek

Blackfire bunu yazdı:

Drawlord bunu yazdı:

HZ MUHAMMED (s.a.v) 40 yaşında peygamber oldu bunda en önemli etkenler dürüstlüğü,samimiliği ve halk arazında muhammed-ül emin yani güvenilir 
    MUHAMMED diye anılırdı Allah Katında o vaziveye erişmek bir şereftir daha ayrıntılı bilgiyi http://www.diyanet.gov.tr/turkish/basiliyayin/weboku.asp?sayfa=7&yid=1 burdan öğrenebilirsin.. 

Peki HZ MUHAMMED (s.a.v) o şekilde yaratan Allah değilmidir

elbette öyle lakin, Allah irade vermiş, yolunu sen çiziyorsun. çalmak ya da çalmamak senin elinde. Muhammed-ül emin sıfatını halk, hem de dönemin arap yani kureyş halkı vermiştir. ne kadar büyük sapkınlık içinde olduklarını bilirsin, kız çocuklarnı gömmek dahil.

Twitter: @CanKirca
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ataturkcu1
    ataturkcu1's avatar
    Erkek

Blackfire bunu yazdı:

Kardeş herkes bu dünyaya şartlar bakımından eşit gelmez.Birileri zengin olur birileri fakir.Birileri sağlıklı olur birileri sakat olur.Önemli olan ellerinde var olan imkanlarla bu dünyadaki imtihanını başarıyla bitirmektir.Yani sen fakirsen senin mücadele etmen gereken zorlukla sen zenginsen senin mücadele etmen gereken zorluk farklıdır.Böylece eşitlik sağlanır.

Peygamberlerde de bu vardır.Onların sorumlulukları o kadar büyüktür ki onlara verilen bu nimet karşısında yani peygamberlik nimeti karşısında yapmaları gereken görev de bir zenginin bir öğrencinin bir fakirin vs vs artırılabilir bu görevlerden çok çok daha zordur.Yani peygamberler bu dünyaya peygamber olarak gelirken avantajlı bir halde gelmediler,bütün insanları da öyle düşünebilirsin.Kazandığın avantajlar bu dünyada vereceğin sınavla denk seviyeye geliyor ve böylece herkes eşit oluyor.Sorduğun sorunun izahı da budur.

Sorgusuz bir şekilde ifaden yanlış.Bütün peygamberler de sorgulanacaktır.Çok garip gelmişti okuduğumda Süleyman A.S peygamber cennete en son girecek kişiymiş mesela(cehenneme gidip de sonra cennete dönecekler müstesna).O kadar çok malı mülkü varmış ki binlerce yıla denk gelecekmiş sorgusu.

Umarım açıklayabilmişimdir.

Pragmatism&Realism
Toplam Hit: 15523 Toplam Mesaj: 120