folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Evrenin Bir Bilgisayar Programi Olma İhtimali

Evrenin Bir Bilgisayar Programi Olma İhtimali

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    override
    override's avatar
    Erkek

şuanki bilgimiz ile evrenin bir program olduğunu düşünebiliriz, bundan yıllar sonra evrenin x olduğunu düşünebiliriz. zaman herzaman zamana eşit olmayabilir.

g͇̫͛͆̾ͫ̑͆l͖͉̗̩̳̟̍ͫͥͨ
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nessaj
    nessaj's avatar
    Erkek

konunun içine konu sıçayım, hem kafalar hepten karışsın hem de up olsun.

benim, senin yerinde olmama sebebim nedir? 

ben niye oğuzhan diye çağırdıkları canlının içinden dünyayı seyrediyorum da sen ampul dedikleri adamın içinden seyrediyorsun? eğer bir simulasyon mevcutsa bu soruya nasıl açıklama bulabilir?

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nessaj
    nessaj's avatar
    Erkek
    joe_black bunu yazdı

hacı o kadar çok bilmmediğimiz şey var ki, söylenebilecek her şey acayip mantıklı/tutarlı ve bir o kadar da tutarsız olabilir. bakış açısına bağlı.

benim düşüncem ise temelden seninle ayrılıyor. doğayı programa benzetmişsin, ben ise aksine programın doğaya benzetildiğini düşünüyorum. sebebi ise senin yazdığın gibi yapay zeka üretecek olsak gene bize bnezerdi diye. biz de program oluştururken içinde bulunduğumuz doğpaya göre kodladık oluşturduk.

diğer düşüncem ise insanlar(ya da çağlarda tür isimleri farklı olabilir) ne zaman yaratıcıyı, yaratılışı çözdüyse yok olmuşlardır. çok çok ütopik belki ama aklımın ucundan geçiyor bu.

yani ne zaman neden yaratıldık neden varız diye çözersek yok olup gidicez. ve sıfırdan başlanacak her şey.

ameliyattayken verdikleri ilaç etkisiyle muazzam bi deneyim yaşamıştım. kelimelerle anlatabileceğim bir şey değil. ama o zman anladım ki eğer sınırsız bir bilimsel bilgi ve deney elde etmek istiyorsan inançsız olman gerekiyor gibi... yani her şeyi denemeye her şeyi düşünmeye açık olmalısın.

uzun süren bazı araştırmalar yaptım ama sonucunda inançlı birisi olduğum için tıkandım kaldım. ya inançtan vazgeçecektim ya da bi sonuca ulaşmaktan..

inancımdan (müslümanım) vazgeçmemek daha ağır bastığı için o gün bıraktım araştırmayıo düşünmeyi. sadece günün gerektiği gibi yaşıyorum.

inan o günden sonra bildiğin ot gibiyim.

birş ey yapmakktan zevk almıyorum. hapishanedeki birisi gibi vakit dolduruyorum. yemek için yiyorum. ya da uyumak için uyuyorum. insanlar film izlediği için film iziliyorum.

bir süre sonra insanlar ayrılır klişesinden dolayı nişanlımla ayrıldık mesela. sebebi de benim sanırım.

şimdi önümde iki yol var mesela ya kendimi alkole vurucam, ya kısa zamanda birini bulup evlenicem. çocuk falan işte geçim sıkıntısı vs öyle bi yolu seçicem :)

kısacası. sktir et çok düşünme.

https://eksisozluk.com/sert-bir-ateist-olabilirdim-ya-da-saglam-bir-mumin--4953538

hocam yoksa sen?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Noyan
    Noyan's avatar
    Erkek

Bilim satırlarının arasına din eklediğiniz zaman kusasım geliyor.. okurken inme geliyor artık, 1400 yıl önce yazılmış basic bilgiler kullanıcı kitabını iyice tepemize çıkardılar..

Bu kitaptan yayılan hiç bir söz insanlığın buluş yapmasına katkıda bulunmadı, artık anjiyo olmanız gerektiğinde ya mr filan çekilmesi gerekiyorsa bi ayet el kürsü okuyun ne olur..

Beyin ameliyatı için cin çağırın gelmezse beklemeye devam edin..

Halep düşmüş, allah yardımcıları olsun, onları helak etsin, kun feyekun AMİN..

Akıllı insan her düşündüğünü söylemez ama her söylediğini düşünür.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    telos00
    telos00's avatar
    Erkek

bu konuyu kim açtı lan :) zaten sorgulamaktan az kaldı ataist moduna girdik, birazda bu konuya akıf olalım bari; evet diyelim ki evren bir bilgisayar programı ve kodlayan sorunsuz bir kod yazmış. Algoritma ve donanım kusursuz, peki sorun nerde tamda westworld dizisini izledikten sonra yeniden sormaya başlıyor insan .

sorun şu insan yaşama nedenini her zaman sorgulamak zorunda hissediyor ,neden dogdum, dunya neden var vs vs mürid dedigi gibi;uzun süren bazı araştırmalar yaptım ama sonucunda inançlı birisi olduğum için tıkandım kaldım. ya inançtan vazgeçecektim ya da bi sonuca ulaşmaktan..  

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Favoriye ekledim. Bir ara sakince okuyacağım ancak genel olarak yorumlara baktım. 

Evrenin, hayatın sırrını araştırıyorsunuz ama madem bu kadar beyin yakan derin bir mevzuya giriştiniz. Hiçbirşeyi asimile etmeden her bilimi ,dini ortak paydada toplamanız lazım.

Edit. Devamını sildim .Neyse konu dağılmasın

futurist tarafından 16/Ara/16 10:06 tarihinde düzenlenmiştir

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Florenzi
    Florenzi's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı

Favoriye ekledim. Bir ara sakince okuyacağım ancak genel olarak yorumlara baktım. 

Evrenin, hayatın sırrını araştırıyorsunuz ama madem bu kadar beyin yakan derin bir mevzuya giriştiniz. Hiçbirşeyi asimile etmeden her bilimi ,dini ortak paydada toplamanız lazım.

Edit. Devamını sildim .Neyse konu dağılmasın

Neden peki?

Tek Yol Atatürk 1881 - ∞
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek
    Noyan bunu yazdı

Bilim satırlarının arasına din eklediğiniz zaman kusasım geliyor.. okurken inme geliyor artık, 1400 yıl önce yazılmış basic bilgiler kullanıcı kitabını iyice tepemize çıkardılar..

Bu kitaptan yayılan hiç bir söz insanlığın buluş yapmasına katkıda bulunmadı, artık anjiyo olmanız gerektiğinde ya mr filan çekilmesi gerekiyorsa bi ayet el kürsü okuyun ne olur..

Beyin ameliyatı için cin çağırın gelmezse beklemeye devam edin..

Halep düşmüş, allah yardımcıları olsun, onları helak etsin, kun feyekun AMİN..

+sonsuz

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balbazar
    balbazar's avatar
    Erkek
    nessaj bunu yazdı
    joe_black bunu yazdı

hacı o kadar çok bilmmediğimiz şey var ki, söylenebilecek her şey acayip mantıklı/tutarlı ve bir o kadar da tutarsız olabilir. bakış açısına bağlı.

benim düşüncem ise temelden seninle ayrılıyor. doğayı programa benzetmişsin, ben ise aksine programın doğaya benzetildiğini düşünüyorum. sebebi ise senin yazdığın gibi yapay zeka üretecek olsak gene bize bnezerdi diye. biz de program oluştururken içinde bulunduğumuz doğpaya göre kodladık oluşturduk.

diğer düşüncem ise insanlar(ya da çağlarda tür isimleri farklı olabilir) ne zaman yaratıcıyı, yaratılışı çözdüyse yok olmuşlardır. çok çok ütopik belki ama aklımın ucundan geçiyor bu.

yani ne zaman neden yaratıldık neden varız diye çözersek yok olup gidicez. ve sıfırdan başlanacak her şey.

ameliyattayken verdikleri ilaç etkisiyle muazzam bi deneyim yaşamıştım. kelimelerle anlatabileceğim bir şey değil. ama o zman anladım ki eğer sınırsız bir bilimsel bilgi ve deney elde etmek istiyorsan inançsız olman gerekiyor gibi... yani her şeyi denemeye her şeyi düşünmeye açık olmalısın.

uzun süren bazı araştırmalar yaptım ama sonucunda inançlı birisi olduğum için tıkandım kaldım. ya inançtan vazgeçecektim ya da bi sonuca ulaşmaktan..

inancımdan (müslümanım) vazgeçmemek daha ağır bastığı için o gün bıraktım araştırmayıo düşünmeyi. sadece günün gerektiği gibi yaşıyorum.

inan o günden sonra bildiğin ot gibiyim.

birş ey yapmakktan zevk almıyorum. hapishanedeki birisi gibi vakit dolduruyorum. yemek için yiyorum. ya da uyumak için uyuyorum. insanlar film izlediği için film iziliyorum.

bir süre sonra insanlar ayrılır klişesinden dolayı nişanlımla ayrıldık mesela. sebebi de benim sanırım.

şimdi önümde iki yol var mesela ya kendimi alkole vurucam, ya kısa zamanda birini bulup evlenicem. çocuk falan işte geçim sıkıntısı vs öyle bi yolu seçicem :)

kısacası. sktir et çok düşünme.

https://eksisozluk.com/sert-bir-ateist-olabilirdim-ya-da-saglam-bir-mumin--4953538

hocam yoksa sen?

hahaha:D

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cem-engine
    cem-engine's avatar
    Erkek

Bu tip tartışma konularında tek bir sıkıntı var. O da şu ki günün sonunda hiçbir şey fark etmiyor. Felsefede birçok akım bu tip soruları soruyor ve ontolojik çıkarımlar yapıyor. Nihilistler, solipsistler, vs. sıradışı argümanlar öneriyor ve bir kısmı çekici de geliyor. Ama dediğim gibi, pratikte neredeyse hiçbir değer ifade etmiyorlar. Şuan simulasyonun içinde yaşamamız, hatta simulasyonun içindeki çeşitli simüslasyonlardan birinde yaşıyor olmamız, veya aslında hiç var olmayıp, asıl gerçek(neye göre gerçek? ) evrende yaşayan bir çocuğun hayalindeki oyuncak küre içinde yaşayan karakterler olabiliriz. Veya şuan uyuyan birinin rüyasında hayal ettiği bir evrendeki canlılar olabiliriz. Ama ne yazık ki bu bir şeyi değiştirmeycek, doğuyoruz ölüyoruz ve şuanki fizik yasaları sağlam işliyor ve bizim için anlamlı etkiler yapacak kadar değişecek gibi durmuyor bu yasalar. Tabi boş zamanlarda konuşmak için güzel konular gene, ara ara ben de sarıyorum bunlara. Sonra can sıkıcı bir olay oluyor kopuyorum bu düşüncelerden veya o sıkıcı olayı unutmak için daha fazla sarıyorum falan. İnsanlık hali işte..

cem-engine tarafından 16/Ara/16 13:52 tarihinde düzenlenmiştir