folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Evrenin Bir Bilgisayar Programi Olma İhtimali

Evrenin Bir Bilgisayar Programi Olma İhtimali

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    Florenzi bunu yazdı
    futurist bunu yazdı

Favoriye ekledim. Bir ara sakince okuyacağım ancak genel olarak yorumlara baktım. 

Evrenin, hayatın sırrını araştırıyorsunuz ama madem bu kadar beyin yakan derin bir mevzuya giriştiniz. Hiçbirşeyi asimile etmeden her bilimi ,dini ortak paydada toplamanız lazım.

Edit. Devamını sildim .Neyse konu dağılmasın

Neden peki?

iki tip düşünme sistemi vardır

1- konverjant düşünme ( Tümden gelim)

2- divergant düşünme  (  Tümevarım)

Yani convergent thinking ( konverjant) düşünmede  Çok fazla bilginin toplanıp tek bir sonuca varılması

Divergant ta ise mevcut bir bilgiden alternatif düşünceler geliştirmek demektir.

* Çözmek istediğin ne ise  mesela bir polissin ve kantıları toplayacaksın ve birleştirip tek bir sonuca ( katile) ulaşacaksan düşünme şeklin " convergant "olmalı

* Elinde bir motor tekerlek ve kablo var bununla kaç çeşit araba yapabilirsin? Mevcut ürünler den alternatif mekanik yapılar... bu tip üretgen düşünmeye divergant denir.

** konumuzla alakası ne dersen

Önce konuları tek tek ele alıp alternetifler üreteceksiniz. sonra ürettiğiniz alternatifleride diğerlerine katıp  beraber birleştirip tek bir sonuca varacaksınız. <bitti/>

Ama senin aslıl merak ettiğinin oradaki "din" konusu olduğunu düşünmekteyim.

Diyelim ki sen dindar biri değilsin diyelimki ateistsiniz.  Mesela "hiçbirşeye inanmıyorum " diyen biride,  aslında bu inancıyla " birşeye inanmış" oluyor :))

Tek yapmanız gereken kendi inancınızın yanında diğerlerinide koymak

Halaaa niye din diyorsanız. Bazıları bu konuya gıcık ya hani onlarda konuyu şöyle alsın. " din bir düşünce sistemidir felsefe gibi"

felsefede bir bilim olduğuna göre . birbirinden ayıramazsın

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patates
    patates's avatar
    Erkek

konuyu açana rkdaşa göndemriştim şuna bakın bakalım bir

https://www.youtube.com/watch?v=2VYpZH2QUQc

https://t.me/pump_upp
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı
    Halaaa niye din diyorsanız. Bazıları bu konuya gıcık ya hani onlarda konuyu şöyle alsın. " din bir düşünce sistemidir felsefe gibi"

Din bir düşünce sistemi değildir. Allah ol dedi oldu. Sorgulama dinden çıkarsın. Dinden çıkanı da öldür. Al sana islam felsefesi.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    guru
    guru's avatar
    Erkek
    DarkSkull bunu yazdı
    futurist bunu yazdı

Din bir düşünce sistemi değildir. Allah ol dedi oldu. Sorgulama dinden çıkarsın. Dinden çıkanı da öldür. Al sana islam felsefesi.

"Sorgulama; eger sorgularsan dinden cikarsin" beyanini dayandirdigin iliskin bilgi birikimini paylasabilir misin?

Hic kuran okudun mu? Okumadiysan islam felsefesine nasil bu denli hakimsin, eger okuduysan, lutfen yukaridaki beyanina iliskin ayetleri ortaya koyabilir misin?

Musluman falan degilim de, kac bin yillik felsefe(dusunce akimi, sacmalik, sapkinlik, vs vs), senin gibi bi insanin 3 kelami ile mi ozetlencek :D He, ozetine aciklama yap ki aydinlanalim, dunya huzura ersin yahu !!!!
    KaranlikRuh, insanlari aydinlat, yeni peygamberleri ol!!!!

..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DadasAdam
    DadasAdam's avatar
    Erkek

Eğer evren bir bilgisayar programıysa, benim hayatımı buglu kodlayan mühendisin taaaa aq.

Bir anadan dünyaya gelen yolcu...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek

Şöyle düşünmek gerekmez mi? 

Bir yazılım ise ve kusursuz bir yazılım söz konusu değilse? 

Dünya , evren , doğa , atmosfer , su , ateş vb. Genel olarak yazılım düşünelim 

İnsan hayatlarını da kullanıcı ya da eklenti. 

Genel yazılım olan ilk belirttiğim maddeler de ne gibi bir hata ya da bug var. ?

Hayatlarimizi kullanıcı olarak düşündüm ve kullanıcı hatası, tercihi dedim. 

Ama genel yazılım kusursuz değil mi? Ne bileyim 

%78 azot %21oksijen %1 su buharı olması.

İyonosfer de dalga vb uydu dönmesi 

Atmosferin sürtünme durumundan kıvılcım çıkarmaması 

Ağaçların oksijen üretmesi 

Güneşin doğum batim suresi ve eşit miktarlar

Eksen eğikliği ve farklı yarım kürelerin eksiksiz olarak mevsim yaşanması

Sürekli bir döngü olması

Dusunun milyarlarca galaksi gezegen ve bilmediğimiz milyarlarca hatta daha da fazlası sonsuz olan şeyler ve 0 kasma.. 

Bu sistem sadece 1 dakika yedek alınsa ya da yavaşlasa 1 dakika da neler olur ya da yaşayan bir şey kalır mı? 

E ozaman bu " kusursuz sistem , yazılım olmaz " sözü ile ters. 

Evet kusursuz bir yazılımı ancak kusursuz yaradan yapabilir. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Yalnız "kusursuz" subjektif bir kavram. Mesela bu kusursuz tasarımın bir parçası olduğuna göre yaşını geçmemiş bebeklerin işkence ve tecavüze uğraması da kusursuz bir olay mıdır? Güneşin doğum ve batım süreleri mi eşit (ki değil) yoksa saniye, dakika, saat, gün, ay gibi kavramlar insan icadı mı? Bir başka örnek neden dünya mükemmel bir küre şeklinde değil? Mükemmel bir küreden yaklaşık %0,3 civarı bir farkı var. Mükemmel bir küre olsaydı elbet su kütlesinin dağılımında farklar olurdu lakin yaşama uygun bir gezegen olması özelliğinden bir şey kaybetmezdi. O halde neden kusursuz bir küre değil?

Daha zibilyon tane örnek verebilirim ama anlaşıldığını varsayıyor ve geçiyorum. Üstüne üstlük farzediyorum ki evren hakkaten kusursuz. Yine de argüman baştan falso. Evrenin yaşam için kusursuz olmasının kriterlerini rastgele yerine getirmiş olma ihtimali ne kadar düşük olursa olsun, onun bir dizayn olduğu çıkarımına varamayız. Atıyorum ben hilesiz bir bozuk para aldım ve tam 1000 kere attım ve 1000'inde de yazı geldi. Bunun ihtimali oldukça düşük. Matematiğim beni yamultmuyorsa 1/2^1000. Zarın hilesiz olduğunu biliyorum ve ne kadar düşük ihtimal olursa olsun 1000 kere yazı geldi. Bunu tanrının işe el atmasıyla mı açıklıyoruz yoksa ne kadar düşük olursa olsun ortada bir ihtimal olduğunu kabul mü ediyoruz? Tanrıyla açıklıyorsak bunun sınırı nedir? 500 yazı gelseydi yeter miydi? Yoksa 10x10^999 kez falan mı gelmesi gerekiyor? Sadece bir kez yazı gelmesi yetiyorsa karşımıza dogmatizm çıkıyor. O halde bu argümanlara ne gerek var?

Üçüncü unsur ise bu argümanı "evrenin bir bilgisayar simülasyonu olması ihtimali" sorusuna karşılık sunmandaki problem. Eğer evrenin gözlemleyip kabul ettiğimiz hali bir bilgisayar programı ise günümüzdeki işlem gücünün buna yetmeyeceği aşikar. Eğer bu ihtimali kabul ediyorsak bu ihtimali mümkün kılan teknolojinin ve bu teknolojiyi icat edenlerin bizden olmadıklarını da kabul etmemiz gerekir. Atıyorum gelecekteki insanlar bizi, yani atalarını simule ediyorlar. Ya da paralel bir evrende. Ya da dünya dışı varlıklar. Hiç farketmez. Yine evreni kusursuz varsayarsak bu x varliklarin kusursuz evren simülasyonu yapabilecek işlem gücüne sahip olmadığını nasıl sunabiliriz?

krypt tarafından 17/Ara/16 02:09 tarihinde düzenlenmiştir

while (1<2)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    K4R4B4S4N
    K4R4B4S4N's avatar
    Erkek

Evren bir simülasyon ve bunu yazan coder varsa Coderi kim yazdı yarattı? İnsan beyni sınırlıdır ötesine ulaşamaz. Ulaşmaya yaklaştığında error verir kapanır bu da kıyamet sanki:). 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Esquire
    Esquire's avatar
    Erkek

gerçeği nasıl inanıyor, kabul ediyor, itaat ediyor vs gibi bir sorunun cevabıdır.

neden oyun olduğunu düşünüyoruz veya bir rüya, bir hayal niye değil.

oyunu yazan insan ve doğal olarak insan yola çıkması en mantıklısı.

boş
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PEAK
    PEAK's avatar
    Erkek

bu kadarı bana yeter aslında
    https://www.youtube.com/watch?v=l2vkoBvTe6I

Sigara külü ile sirke karıştırılırsa ne olur ?