folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Evrenin Bir Bilgisayar Programi Olma İhtimali

Evrenin Bir Bilgisayar Programi Olma İhtimali

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mert045
    Mert045's avatar
    Erkek
    guru bunu yazdı
    DarkSkull bunu yazdı
    futurist bunu yazdı
    Halaaa niye din diyorsanız. Bazıları bu konuya gıcık ya hani onlarda konuyu şöyle alsın. " din bir düşünce sistemidir felsefe gibi"

Din bir düşünce sistemi değildir. Allah ol dedi oldu. Sorgulama dinden çıkarsın. Dinden çıkanı da öldür. Al sana islam felsefesi.

"Sorgulama; eger sorgularsan dinden cikarsin" beyanini dayandirdigin iliskin bilgi birikimini paylasabilir misin?

Hic kuran okudun mu? Okumadiysan islam felsefesine nasil bu denli hakimsin, eger okuduysan, lutfen yukaridaki beyanina iliskin ayetleri ortaya koyabilir misin?

Musluman falan degilim de, kac bin yillik felsefe(dusunce akimi, sacmalik, sapkinlik, vs vs), senin gibi bi insanin 3 kelami ile mi ozetlencek :D He, ozetine aciklama yap ki aydinlanalim, dunya huzura ersin yahu !!!!
    KaranlikRuh, insanlari aydinlat, yeni peygamberleri ol!!!!

''Allah ve Resûlü bir işe hüküm verdiği zaman, inanmış bir erkek ve kadına o işi kendi isteklerine göre seçme hakkı yoktur. Her kim Allah ve Resûlüne karşı gelirse, apaçık bir sapıklığa düşmüş olur.'' (Azhab/36)

Ördek çükü gibi birşey bu hayat, Tuhaflığı ölümden geliyor, Daha doğrusu doğmaktan.(CY)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    guru
    guru's avatar
    Erkek
    Mert045 bunu yazdı
    guru bunu yazdı
    DarkSkull bunu yazdı
    futurist bunu yazdı
    Halaaa niye din diyorsanız. Bazıları bu konuya gıcık ya hani onlarda konuyu şöyle alsın. " din bir düşünce sistemidir felsefe gibi"

Din bir düşünce sistemi değildir. Allah ol dedi oldu. Sorgulama dinden çıkarsın. Dinden çıkanı da öldür. Al sana islam felsefesi.

"Sorgulama; eger sorgularsan dinden cikarsin" beyanini dayandirdigin iliskin bilgi birikimini paylasabilir misin?

Hic kuran okudun mu? Okumadiysan islam felsefesine nasil bu denli hakimsin, eger okuduysan, lutfen yukaridaki beyanina iliskin ayetleri ortaya koyabilir misin?

Musluman falan degilim de, kac bin yillik felsefe(dusunce akimi, sacmalik, sapkinlik, vs vs), senin gibi bi insanin 3 kelami ile mi ozetlencek :D He, ozetine aciklama yap ki aydinlanalim, dunya huzura ersin yahu !!!!
    KaranlikRuh, insanlari aydinlat, yeni peygamberleri ol!!!!

''Allah ve Resûlü bir işe hüküm verdiği zaman, inanmış bir erkek ve kadına o işi kendi isteklerine göre seçme hakkı yoktur. Her kim Allah ve Resûlüne karşı gelirse, apaçık bir sapıklığa düşmüş olur.'' (Azhab/36)

Olayin kilit noktasi da bu hocam.. Elestiri ancak verdigi hukmun yanlis oldugunu ispatladigini dusundugun zaman olusur. Cunku algi sudur ki, o tanridir. ve hukum vermelidir de.. sana sorgulama denilen seyi sorgulayacagini da biliyodur. biliyordur ki, sana, sorguladiktan sonra yapacaklarini ongurdugu icin sapkin diyordur (yoldan cikmis, dine biat etmemis)

Ancak kuran sorgulama dinidir. Tanrinin affeden olacagi da bu yuzden bu denli tekrarlanmistir.

Insan tanrisi ve kendisi dahil herseyi sorgulamalidir, aksi takdirde inanci zaten hukumsuz, bombos bi duvar gibidir. Amaa, her insanin gozune carpabilecek sacmaliklar doludur. belki anlamiyor belki de suan goremiyoruz ama bende bu dinin inanani degilim. benim elestirdigim nokta, elestirinin yetkin ve yerinde olmamasi..

ahzab 53

Ey inananlar, peygamberin evine, yemeğe çağrılmadan girmeyin. Öyle bir çağrıyı da beklemeyin. Çağrıldığınız vakit girebilirsiniz. Yemeği yedikten sonra ayrılıp dağılın. Hadislere (sözlere) dalmayın. Bu durum peygamberi üzüyor; ancak size bildirmektenutanıyordu. ALLAH gerçeği bildirmekten çekinmez. Onun hanımlarından bir şey istediğinizde onu bir perde ardından isteyiniz. Bu sizin kalbiniz ve onların kalpleri için daha temiz bir davranıştır. ALLAH'ın elçisini üzmemelisiniz ve ondan sonra onun eşleriyle asla evlenmemelisiniz, zira bu, ALLAH katında pek büyük bir günahtır.

ama mesela su ayeti okurken evrimi gordum. bu da yadsinamayacak bir gercektir.

Edip Yüksel 1. İnsanın üzerinden, kendisinin anılmaya değer bir şey olmadığı bir zaman periyodu geçmemiş midir?

Edip Yüksel 2. Biz insanı bir sıvı karışımdan yarattık ki onu sınayalım. Bu yüzden onu işiten ve gören yaptık.

Edip Yüksel 3. Ona yolu gösterdik; ya şükredendir, ya da nankör.

76 Insan Suresi / 1,2,3

..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DadasAdam
    DadasAdam's avatar
    Erkek

Yazılımcı bizim simülasyonda eğlenip vakit geçiren canlılar olmamızı isteseydi "varoluşu sorgulama" kodlarını dnamızdan silerdi. Ağzımızdan salyalar akıtarak etrafa hayran hayran bakmayıp deli gibi sorgulamamız, simülasyon tasarımcısının işine daha çok yarar bizden daha iyi yararlanır. 

Ama ıstırap çekiyoruz dıbına kodumun yazılımcısı lan çıkmaza girdiğimiz zaman kendimizi rahatlatabileceğimiz her zaman her yerde ulaşabileceğimiz bir meyve, sebze falan kodlasaydın bari aq? 

Bir anadan dünyaya gelen yolcu...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ste1n
    ste1n's avatar
    Erkek

Tek bir mürid bile otostopçunun galaksi rehberi'ni okumamış yazıklar olsun tarikat bitmiş valla. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Keyr00t
    Keyr00t's avatar
    Erkek

Yuri Miller' in bu konu hakkındaki görüşüne katılıyorum.

Eğer simülasyonu yapan biz olsaydık ne zaman kapatırdık?

cevap: İçindekiler simulasyon olduğunu anlayıp çıkmaya çalıştığında 

Yani kıyamet yakındır. :)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek
    ste1n bunu yazdı

Tek bir mürid bile otostopçunun galaksi rehberi'ni okumamış yazıklar olsun tarikat bitmiş valla. 

Haci ben okudum 😎

Konudada aklima geldi de şiyapmadim

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek
    ste1n bunu yazdı

ben filmini izlemiştim, çok güzeldi ama kullandığı yazıtipi dışında pek birşey hatırlamıyorum. bi' ara bi' daha izlemek lazım.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo
    krypt bunu yazdı

Yalnız "kusursuz" subjektif bir kavram. Mesela bu kusursuz tasarımın bir parçası olduğuna göre yaşını geçmemiş bebeklerin işkence ve tecavüze uğraması da kusursuz bir olay mıdır? Güneşin doğum ve batım süreleri mi eşit (ki değil) yoksa saniye, dakika, saat, gün, ay gibi kavramlar insan icadı mı? Bir başka örnek neden dünya mükemmel bir küre şeklinde değil? Mükemmel bir küreden yaklaşık %0,3 civarı bir farkı var. Mükemmel bir küre olsaydı elbet su kütlesinin dağılımında farklar olurdu lakin yaşama uygun bir gezegen olması özelliğinden bir şey kaybetmezdi. O halde neden kusursuz bir küre değil?

Daha zibilyon tane örnek verebilirim ama anlaşıldığını varsayıyor ve geçiyorum. Üstüne üstlük farzediyorum ki evren hakkaten kusursuz. Yine de argüman baştan falso. Evrenin yaşam için kusursuz olmasının kriterlerini rastgele yerine getirmiş olma ihtimali ne kadar düşük olursa olsun, onun bir dizayn olduğu çıkarımına varamayız. Atıyorum ben hilesiz bir bozuk para aldım ve tam 1000 kere attım ve 1000'inde de yazı geldi. Bunun ihtimali oldukça düşük. Matematiğim beni yamultmuyorsa 1/2^1000. Zarın hilesiz olduğunu biliyorum ve ne kadar düşük ihtimal olursa olsun 1000 kere yazı geldi. Bunu tanrının işe el atmasıyla mı açıklıyoruz yoksa ne kadar düşük olursa olsun ortada bir ihtimal olduğunu kabul mü ediyoruz? Tanrıyla açıklıyorsak bunun sınırı nedir? 500 yazı gelseydi yeter miydi? Yoksa 10x10^999 kez falan mı gelmesi gerekiyor? Sadece bir kez yazı gelmesi yetiyorsa karşımıza dogmatizm çıkıyor. O halde bu argümanlara ne gerek var?

Üçüncü unsur ise bu argümanı "evrenin bir bilgisayar simülasyonu olması ihtimali" sorusuna karşılık sunmandaki problem. Eğer evrenin gözlemleyip kabul ettiğimiz hali bir bilgisayar programı ise günümüzdeki işlem gücünün buna yetmeyeceği aşikar. Eğer bu ihtimali kabul ediyorsak bu ihtimali mümkün kılan teknolojinin ve bu teknolojiyi icat edenlerin bizden olmadıklarını da kabul etmemiz gerekir. Atıyorum gelecekteki insanlar bizi, yani atalarını simule ediyorlar. Ya da paralel bir evrende. Ya da dünya dışı varlıklar. Hiç farketmez. Yine evreni kusursuz varsayarsak bu x varliklarin kusursuz evren simülasyonu yapabilecek işlem gücüne sahip olmadığını nasıl sunabiliriz?

Harikulade bir yazı. 

Ol dedi, oldu. Bunu söyleyen bir insanlar ne tartışacaksın? Dogmalara sahip bir insanla tartışamazsın ki bu insanla alakalı bir husus değildir, dogmalar tartışılmaz. Konu dediğin gibi baştan sakat. Ya da ne bileyim işte her daim onu izleyen bir tanrı modeli... Bunun neyi tartışılabilir? Buna inanan bir insan ile tartışmak en büyük saçmalık olur. Dogmalara sahip bir insan sıklıkla bu ihtimal üzerinde durur ki esasen bu kendi topuğuna sıktığının göstergesidir. Bir ihtimal biçiyor yani olabilir ama çok düşük. Ulan cehennemlik oldun zibidi. O ihtimali dahi düşünemezsin.

Birinin bir lafı vardı kim söylemişti hatırlamıyorum, Google'a bakmaya da üşendim şimdi ve şöyleydi: "Neden bir şey var da hiçbir şey yok?" Şimdi bundan sonra varlık-yokluk arasındaki ilişki irdelenmeli, hangisi hangisinin nedeni o tartışılmalı vs. Gel gelelim bunun da sonucu çıkmayacaktır. Bilemeyeceğiz, sadece şüpheli fikirleri yeni şüpheli fikirlerle değiştireceğiz. Zaten kesin bilginin varlığı söz konusu mudur? Kesin olan nedir? Neye göre baz alıyoruz? Baz aldığımız şeyi seçmemizin sebebi ne yani ne ölçütler onu bize cazip kıldı?

Caliber tarafından 28/Ara/16 02:39 tarihinde düzenlenmiştir

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Bi yaratıcı var, dünya ve bizim haberimizin olduğu her şeyin yaraticisi, 

Peki başka yaraticilar ve başka evrenler varsa? 

Mesela bizim evren A evreni olsun. Holyone god sorumlu olsun buradan. Bizim Rene goddan ve onun evreninden haberimizin olma şansı yok bu durumda. Çünkü holyone god bize hiçbir iz koymamis rene godin varlığından. 

Rene godin evreni B evreni olsun. B evrenindeki varliklarin da A evrenindekilerden haberi olma şansı yok. 

Yani ortamda birsürü yaratici ve hepsinin kendi evrenleri olabilir. 

Ya da bir ana pc var, birsürü sanal pcler var içinde, birbirleri arasındaki networku kesmişler ama serveri kapatinca hepsi cort. 

Amk şu an inanilmaz guzellikteki bir manzarayi seyrederken bunlari dusunduruyonuz, neyse. Kafamda deli sorular. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balbazar
    balbazar's avatar
    Erkek
    Kaan bunu yazdı

Bi yaratıcı var, dünya ve bizim haberimizin olduğu her şeyin yaraticisi, 

Peki başka yaraticilar ve başka evrenler varsa? 

Mesela bizim evren A evreni olsun. Holyone god sorumlu olsun buradan. Bizim Rene goddan ve onun evreninden haberimizin olma şansı yok bu durumda. Çünkü holyone god bize hiçbir iz koymamis rene godin varlığından. 

Rene godin evreni B evreni olsun. B evrenindeki varliklarin da A evrenindekilerden haberi olma şansı yok. 

Yani ortamda birsürü yaratici ve hepsinin kendi evrenleri olabilir. 

Ya da bir ana pc var, birsürü sanal pcler var içinde, birbirleri arasındaki networku kesmişler ama serveri kapatinca hepsi cort. 

Amk şu an inanilmaz guzellikteki bir manzarayi seyrederken bunlari dusunduruyonuz, neyse. Kafamda deli sorular. 

Aklıma şu video geldi 

https://www.youtube.com/watch?v=ODetOE6cbbc