İos 7 - Bir Devin Sonu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kurdo
    kurdo's avatar
    Erkek

Sıkılmadınız mı daha abü.

Tamam işte, güzel olmuş elmanın yeni tasarımı.

wallaha beğendim lan. 

kendinize ayığ olunuz
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Quetzalcoatl
    Quetzalcoatl's avatar
    Erkek
    zumsuk bunu yazdı

çocuk cahilliğini okuyarak kapamaya çalış ;

https://en.wikipedia.org/wiki/Jonathan_Ive

hele şu sana yeterde artar

https://en.wikipedia.org/wiki/Jonathan_Ive#Honours_and_awards

---

tamam siyasi konular yasaklandı, illa bir yerde tartışmaya çalışıyorsunuz da ; Jonathan Ive gibi bir adama kalkıp bok atmak sanıyorum beyinle yapılmış bir aktivite değildir.

Zira sir ünvanı alabilecek kadar sağlam işler yapan bir adamın ; hele hele tasarım müzelerine konulmuş ürünleri olan bir adamın yaptıklarını evde göt üstü osuruklu sandalyesinden kendince eleştirmeye çalışan bir adamın olmasıda komedi ötesidir.

-

Beğenmen için kimse zorlamıyor birader. Fakat beynin dışında bir organla yorum yapmaya çalışma bari

e hocam madem o kadar üstün bir tasarımcı neden özgün bir tasarım yapamamış onu de sen bana :)

adam resmen çalmış lan. bana önceki başarılarını falan gösterme. bu çalmadığının kanıtı değil. ben sana karşılaştırmalı olarak gösterdim. bak kör değilsinya. 

Özgürlüğü anladıkça ona daha az sahip olursun.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Daniel-Koo
    Daniel-Koo's avatar
    Erkek

Tasarımcı olarak bakıyorum olaya. 

Buraya yapıştırdığınız Windows Phone ve iOS 7 görselleri aslında bakarsanız: "Taklit" değil. Eğer bir konuyu taklit diye geçirecek olursak iPhone hariç tüm akıllı telefonlar Apple tarafından taklit edilmiştir. 

Daha da derine gidecek olursak Go Launcher EX gibi tema üreten firmalar zaten bu iOS 7 ve Windows Phone benzeyen tasarımları daha önceleri yaptılar. :) 

Eee o zaman şöyle diyelim: Windows Phone'da tema hazırlayan firmalardan "Çaldı"

Sevmiyorum da hani böyle geriye gidip bir şeyler karşılaştırmayı da, bunu siz de biliyorsunuz. Sadece iPhone değil, Mac OSX'i de ben harika buluyorum. 

Yakın zaman da tamamen Apple'a yöneleceğim :) Macbook, iPhone. 

----

Şahsi olarak;

Apple'a yakıştırabileceğim düzeyde bir tasarım olmuş. Ben çok beğendim. 

Kaldı ki işletim sisteminin stabil olması ve kullanılabilirlik açısından önemli özellikler taşıdığı da bilinen bir gerçek. 

Daniel-Koo tarafından 14/Haz/13 00:06 tarihinde düzenlenmiştir

ne diyon?
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Quetzalcoatl
    Quetzalcoatl's avatar
    Erkek
    Daniel-Koo bunu yazdı

Buraya yapıştırdığınız Windows Phone ve iOS 7 görselleri aslında bakarsanız: "Taklit" değil. Eğer bir konuyu taklit diye geçirecek olursak iPhone hariç tüm akıllı telefonlar Apple tarafından taklit edilmiştir. 

Daha da derine gidecek olursak Go Launcher EX gibi tema üreten firmalar zaten bu iOS 7 ve Windows Phone benzeyen tasarımları daha önceleri yaptılar. :) 

Sevmiyorum da hani böyle geriye gidip bir şeyler karşılaştırmayı da, bunu siz de biliyorsunuz. Sadece iPhone değil, Mac OSX'i de ben harika buluyorum. 

----

Şahsi olarak;

Kaldı ki işletim sisteminin stabil olması ve kullanılabilirlik açısından önemli özellikler taşıdığı da bilinen bir gerçek. 

dokunmatik ekranlı telefonu ilk iphone mu çıkardı da ondan sonrakiler taklit olsun :)

apple tek tuşlu tasarımı üretti sonra samsung taklit etti vs onu tüm dünya kabul ediyor zaten.

fakat microsoft un telefonları tek tiptir. apple gibi kendi sınıfını oluşturdular ve asla taklit değiller. htc, hauwei, nokia, samsung un windows phone 8 cihazlarını incele. hepsi aynı dış görünüş ve tasarıma sahiptir. windows phone tasarımına temadan taklit edilmiş deme bari :)

ios un bu zamana kadar özgün olan tasarımı şuan resmen windows phone 8 ve android den izler taşıyor. bunu gözü gören herkes rahatlıklar söyleyebilir.

tasarıma kötü falan demiyorum iyi tasarım fakat sadece diğer platformlardan özellikle windows phone 8 den alıntılar içeriyor :)

tasarımcının ödüllü ve çok büyük bir tasarımcı olması onu kusursuz yapmıyor maalesef.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Daniel-Koo
    Daniel-Koo's avatar
    Erkek
    Quetzalcoatl bunu yazdı
    Daniel-Koo bunu yazdı

----

Şahsi olarak;

dokunmatik ekranlı telefonu ilk iphone mu çıkardı da ondan sonrakiler taklit olsun :)

apple tek tuşlu tasarımı üretti sonra samsung taklit etti vs onu tüm dünya kabul ediyor zaten.

fakat microsoft un telefonları tek tiptir. apple gibi kendi sınıfını oluşturdular ve asla taklit değiller. htc, hauwei, nokia, samsung un windows phone 8 cihazlarını incele. hepsi aynı dış görünüş ve tasarıma sahiptir. windows phone tasarımına temadan taklit edilmiş deme bari :)

ios un bu zamana kadar özgün olan tasarımı şuan resmen windows phone 8 ve android den izler taşıyor. bunu gözü gören herkes rahatlıklar söyleyebilir.

tasarıma kötü falan demiyorum iyi tasarım fakat sadece diğer platformlardan özellikle windows phone 8 den alıntılar içeriyor :)

tasarımcının ödüllü ve çok büyük bir tasarımcı olması onu kusursuz yapmıyor maalesef.

Hocam saygılar,

ben kusursuz demedim. 

Microsoft, tema üreten firmalardan da taklit etti demedim. Taklit diyen arkadaşların görüşüyle empati yaparak yaklaştım. 

"İzler taşıyor" ayrı konudur "Birebir taklit" etmek başkadır hocam. Dokunmatik ekranlı telefonu da Apple çıkardı demedim (: Çok yanlış anlamışsın. 

Her tasarım üzerinden fikirler edinilerek bir şeyler üretilir. Apple'da bunu gerçekleştirmiş. 

Emin ol tasarım sürecinde Windows Phone ve birçok işletim sistemini elleriyle incelemişlerdir. 

Bir işletim sistemi, web sitesi, e-ticaret projesi, mobil tasarımlar "pat" diye tasarlanmıyor. 

Eğer bu firma, kaliteli bir firma ise kullanılabilirlik testleri gerçekleştirerek hazırlar. Apple çok saçma salak çalışan bir firma değildir. Kullanılabilirlik deneyimine önem verir.

Yani Apple o tasarımcıya "Yeni bir iOS tasarımı yap" deyip, tasarımcıda oturup Windows Phone'un aynısını yapmış diyemeyiz, dememeliyiz. 

Özet olarak: bu denli bir tasarım süreci sadece Microsoftun ürünleriyle özleşerek ortaya çıkmaz. :) 

Daniel-Koo tarafından 14/Haz/13 00:25 tarihinde düzenlenmiştir

ne diyon?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Quetzalcoatl
    Quetzalcoatl's avatar
    Erkek
    Daniel-Koo bunu yazdı
    Quetzalcoatl bunu yazdı
    Daniel-Koo bunu yazdı

----

Şahsi olarak;

Hocam saygılar,

ben kusursuz demedim. 

Microsoft, tema üreten firmalardan da taklit etti demedim. Taklit diyen arkadaşların görüşüyle empati yaparak yaklaştım. 

"İzler taşıyor" ayrı konudur "Birebir taklit" etmek başkadır hocam. Dokunmatik ekranlı telefonu da Apple çıkardı demedim (: Çok yanlış anlamışsın. 

Her tasarım üzerinden fikirler edinilerek bir şeyler üretilir. Apple'da bunu gerçekleştirmiş. 

Emin ol tasarım sürecinde Windows Phone ve birçok işletim sistemini elleriyle incelemişlerdir. 

Bir işletim sistemi, web sitesi, e-ticaret projesi, mobil tasarımlar "pat" diye tasarlanmıyor. 

Eğer bu firma, kaliteli bir firma ise kullanılabilirlik testleri gerçekleştirerek hazırlar. Apple çok saçma salak çalışan bir firma değildir. Kullanılabilirlik deneyimine önem verir.

Yani Apple o tasarımcıya "Yeni bir iOS tasarımı yap" deyip, tasarımcıda oturup Windows Phone'un aynısını yapmış diyemeyiz, dememeliyiz. 

Özet olarak: bu denli bir tasarım süreci sadece Microsoftun ürünleriyle özleşerek ortaya çıkmaz. :) 

eyvallah bak bu sefer katılıyorum sana hocam. taklit lafı ağır kaçıyor evet. fakat apple gibi bir firma bu zamana kadar özgünlüğü, kendine ait tasarımı ile bilinen bir firmaydı.

bu tasarımı ile başka sistemlerden etkilendiğini, alıntılar yapmak durumunda kaldığını açık açık gösterdi. 

fakat gel de zumsuk e anlat. adam elma diyor başka birşey demiyor :) 

yok adam müthiş tasarımcıymış ödülleri varmış asla çalmazmış vs vs. 

ios 7 güzel tasarım, kullanışlı tasarım fakat özgün bir tasarım değil.

Quetzalcoatl tarafından 14/Haz/13 00:32 tarihinde düzenlenmiştir

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DestinatioN
    DestinatioN's avatar
    Erkek

Daniel mevzu ne biliomusun, wp8 ilk çıktığında şu benzerliklerin yarısını taşısaydı millet ovv işte Apple işte ios farkı vs yardırırdı emin ol. Amk babanızın fırması felan kilişelerine girmiyim diyorum ama millet artık kafayı yemiş epıl die die. Zumsuk kendisine küfür etsen oturup o kadar yazı yazmaz mesela. Sunumlarda en basit yeniliğe millet ovv yea tepkisi ile yaklaşıyor uzaktan tarafsızca bakınca komik duruyor. Yıllarca her telefondan kullandım ama hiçbiriyle bu kadar kafayı bozmadım. Şimdide wp8 kullanıyorum eksiklerini görünce sövüyorum mesela, ama nokianın ıcıne koyduğu bazı orjinal uygulamalar varki çok hoş aynıları appleda olsa millet sanki elektiriğin icadına verilen tepkiyi verir :p

yani bende bu havayı oluşturdu zumsuk ve gibileri, amk alın kulanın yaşam stili haline getirmeye gerek yok

sımdı gelecek dicekki sen olayın felsefesini anlamamışsın :)

altı ustu telefon amk yaşamını kolaylaştırması gereken şeyin esiri olmuşsunuz amk( sadece üstüne alınanlara)

destination@tahribat.com
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek
    Quetzalcoatl bunu yazdı
    zumsuk bunu yazdı

çocuk cahilliğini okuyarak kapamaya çalış ;

https://en.wikipedia.org/wiki/Jonathan_Ive

hele şu sana yeterde artar

https://en.wikipedia.org/wiki/Jonathan_Ive#Honours_and_awards

---

tamam siyasi konular yasaklandı, illa bir yerde tartışmaya çalışıyorsunuz da ; Jonathan Ive gibi bir adama kalkıp bok atmak sanıyorum beyinle yapılmış bir aktivite değildir.

Zira sir ünvanı alabilecek kadar sağlam işler yapan bir adamın ; hele hele tasarım müzelerine konulmuş ürünleri olan bir adamın yaptıklarını evde göt üstü osuruklu sandalyesinden kendince eleştirmeye çalışan bir adamın olmasıda komedi ötesidir.

-

Beğenmen için kimse zorlamıyor birader. Fakat beynin dışında bir organla yorum yapmaya çalışma bari

e hocam madem o kadar üstün bir tasarımcı neden özgün bir tasarım yapamamış onu de sen bana :)

adam resmen çalmış lan. bana önceki başarılarını falan gösterme. bu çalmadığının kanıtı değil. ben sana karşılaştırmalı olarak gösterdim. bak kör değilsinya. 

Ya sizin algınızda birşey var ya benimkinde

http://www.youtube.com/watch?v=DM8NSSzxNGM

sıfr beyaz olduğu için windowstan çalmış , araklamış aha taklit diyebiliyorsunuz ilginçtir.

Hayır windows phone görmesek yiyeceğim. Şeffaflıktan eser yoktur windows phone'da. iOs 7 ile birlikte Apple şeffaflığa yönelmiştir.

Bak sadece bir aptallığı göstereceğim, geri kalanlarınıda siz düşünürsünüz

---

Şu zaten olayın bütününü kavrayamamış adamlarca yapılan saçmalık.

Yani iwndows phone'da ay yazıyor diye adam gösteriyor ; Apple iPhone'da sadece bunu yapmamıtır. Eğer videoyu izlerseniz ; iPhone'a bambaşka özellikler gelmiştir.

Ama "bok atma" üzerine kurulu dünyalarında olayın bütünün algılamak yerine bir kesitini alıp anlam yüklemeye çalıştıklarından mevzu buna dönmüştür.

--------

Beyaz olması ve sade olması yönünden benziyor diyorsanız sizin alnınızı karışlarım. Minimalizm Microsofttan çok önce Apple'da olan birşeydir. Jonnathan Ive minimalizmin şahıdır

Ayro tarafından 14/Haz/13 00:44 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek
    Quetzalcoatl bunu yazdı

eyvallah bak bu sefer katılıyorum sana hocam. taklit lafı ağır kaçıyor evet. fakat apple gibi bir firma bu zamana kadar özgünlüğü, kendine ait tasarımı ile bilinen bir firmaydı.

bu tasarımı ile başka sistemlerden etkilendiğini, alıntılar yapmak durumunda kaldığını açık açık gösterdi. 

fakat gel de zumsuk e anlat. adam elma diyor başka birşey demiyor :) 

yok adam müthiş tasarımcıymış ödülleri varmış asla çalmazmış vs vs. 

ios 7 güzel tasarım, kullanışlı tasarım fakat özgün bir tasarım değil.

ya çocuk bana bi asla çalmaz yazdığım yeri göstersene gözünü seveyim

o kadar mesajı çalma/taklik meselesi değil ;

"demek dünyanın en iyi tasarımcısı he? tam komedi :)"

diye saçmaladığın için yazdım

Ayro tarafından 14/Haz/13 00:46 tarihinde düzenlenmiştir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Quetzalcoatl
    Quetzalcoatl's avatar
    Erkek

şimdi sen o örnek olarak verdiğin videoyu izledikten sonra windows phone 8 den alıntılar yapılmadığını mı söylüyorsun?

peki kardeşim haklısın...

Toplam Hit: 16284 Toplam Mesaj: 130