İos 7 - Bir Devin Sonu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek
    Quetzalcoatl bunu yazdı

şimdi sen o örnek olarak verdiğin videoyu izledikten sonra windows phone 8 den alıntılar yapılmadığını mı söylüyorsun?

peki kardeşim haklısın...

bana şu asla çalmaz dediğim kısmı göstersene bi

--

bunun dışında şunları soruyorum (video'da);

- lock screen şeffaf olduğu için mi ios taklit oldu ?

- arama cevaplama 2 kutu ve slide olduğu için mi esinlenme oldu ?

- web browser'ın zaten neresi benziyor anlamış değilim. Sadece renk yüzünden sanırım.

- hava durumu desen saçmalık ötesi. Zaten Apple'ın yahoo'nun hava durumunu kullandığını bilmeyenler ve yahoo'nun iOs için çıkarttığı uygulamanın uzun süredir öyle olduğunu bilmeyenler "aha bak aynı" diye bas bas bağırıyor.

- iOs 'a kesit değil bütün halde bak. Sana verdiğim vista-MacOs videosunda görebileceğin gibi takvim Apple'da uzun süredir bu şekildedir. iOs'ta şimdi böyle olması ; windows phone'dan esinlenme olduğu yanılgısına düşürmesin seni.

- music player benziyor mu ?? Vallahi benzerlik, taklit anlayışınız gariptir.

- calculator 'ın benzemesi tuşların benzemesi midir ?

- e-mail'i tamamen beyaz olduğu için benziyor kanısına varmışsınız

- contact alakası yok

------

hadi diyelim sms, arama yanıtlama, app switcher, calculator taklit.

Fakat geri kalanların alakası yoktur. Onlara benzer denmesi ; kesinlikle karalamak isteme nedenidir. 

Ev arkadaşımda windows phone var nerdeyse 1 yıl olacak sanırım ; 1 yıldır ben şeffaf birşey göremedim windows phone'da (lumnia). 1-2 yer var. Fakat iOs 7 tamamen şeffaflık üzerine kurulmuş. 

Ve videoda, resimlerde benziyor dediğiniz şeyler sallama üzerinedir.

MacOs'un belki 8 sene önce kullandığı takvim renklerini ve dizaynını windows vista'da kopyaladı, windows phone'a aktardı ve şimdi iOs Mac'tekiyle aynı yapınca iOs mu çalmış oluyor ?

Yada aynı sitelere girip "bak oda beyaz buda beyaz" demek midir browserların benzer olması ??? anlamış değilim. Hepsini tek tek açıklamanı istiyorum. Neresi nasıl benziyor.

edit:

bana link veripte şuradan bak buradan bak deme ;

iOs 7 açıklanmaya başladığından itibaren Apple sitelerini , forumlarını ve topluluğunu takip ediyorum. Bir tonda yazı okudum. O yüzden istediğim başkalarının saçmalaması değil ;

kendi yazını yazmandır. Şu videoda veya resimlerde neresi ne için "taklit" ve esinlenme. Tek tek yazarsan daha güzel kıyaslama yapabiliriz.

Ama dediğim gibi ; MacOs'un belki 10.6 sürümünde kullandığı takvim temasını kopyalayıp vista'da kullanan windowsun sonra wp'da aynısını kullanması ve iOs'nin MacOs'ta kullanmasını bana "iOs 7, windows phone'dan kopyalıyor" şeklinde getirme. Kesit kesit alıp burada haklı çıkartmaya çalışmayın saçmalıkları.

Ayro tarafından 14/Haz/13 01:03 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    akustikelektrik
    akustikelektrik's avatar
    Erkek
    Quetzalcoatl bunu yazdı

şimdi sen o örnek olarak verdiğin videoyu izledikten sonra windows phone 8 den alıntılar yapılmadığını mı söylüyorsun?

peki kardeşim haklısın...

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ExcellencE
    ExcellencE's avatar
    Erkek

Bence güzel olmuş. 

Steve öldükten sonra apple ne yapar diye düşündüm hep ama bu iOS 7 yi görünce anladım ki Apple, Steve ile ölmemiş.

Adamlar iPhone 5 i çıkardıklarında düşüncem; "kökten değişiklik yapmaktan korkuyorlar" oldu. Zaten görsellikte bi değişim belki de devrim bekleyen çoğu Apple iPhone kullanıcısı da bence benim gibi düşündü. Ama adamlar bu iOS 7 ile "dozunda değişiklik" yaptıklarını bence ispatladılar.

Taklit, çalıntı vs. olaylarına gelince de.. Hala içinde çok orjinal fikirler barındırdığından özgün bir arayüz. O nasıl bi arkaplan hıaamınaa :D

Yapay zeka, zeka değildir.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Quetzalcoatl
    Quetzalcoatl's avatar
    Erkek

benim örnek olarak verdiğim sitelerde resimli karşılaştırma yapmışlar diye verdim. rahatça görünsün diye.

senin örnek olarak verdiğin video gibi onlarcası var bunu sadece ben böyle düşünmüyorum yani.

ve sadece windows phone 8 de değil. android den bile esintiler mevcut.

bak yüzde yüz taklit etmiş kimse demedi benim bu konuda yazdığım bütün mesajlara bak hep esinlendi özgünlüğünü kaybetti dedim.

apple ı apple yapan özgünlüğü diğer sistemlerden kendini görünüşü ile ayırmasıydı fakat artık kokuşmuş sandalyemden bile bu benzerliği bana yaptırabiliyorsa ve bunu sadece ben değil binlerce kişi yapıyorsa ortada bir doğruluk aramaya bakmalısın bence. 

ios7 sisteme yeni özellikler getirdi, güzel de tasarım olmuş bence fakat tekrar tekrar dediğim gibi artık özgün bir sistem görünümü yok.

tasarımda sadece şu övüpte bitiremediğin adam rol oynamamış. pazarlama kısmı da tasarımda söz sahibi olmuş bu sefer.

yani buradan bile diğer sistemleri inceleyip oradan beğendiklerini alıntı yaptıklarını anlayabiliriz.

http://www.donanimhaber.com/cep-telefonu-diger/haberleri/The-Next-Web-iOS-7nin-halen-devam-eden-bir-calisma-oldugunu-iddia-ediyor.htm

ios6 ya kadar kimin aklına gelirdi windows phone 8 e ve android e benziyor falan demek. diyene götüyle gülerlerdi. ama şimdi rahatça konuşulabiliyor.

bağımsız düşünen hemen herkes esinlenmeyi fark ediyor fakat sen hala görmezden geliyorsun.

http://www.phonearena.com/news/Apples-iOS-7-said-to-be-as-flat-as-Windows-Phone-with-a-lack-of-gloss-and-shine_id42460

http://www.neowin.net/news/ios-7-said-to-be-flat-just-like-windows-phone

http://www.tomshardware.com/news/iOS-7-WWDC-Game-Center-Jony-Ive-Flat-Design,22323.html

her teknoloji sitesinde manşet oluyor ve bu kadar insan yanılıyor mu. 

şimdi link verdim diye kızacaksın fakat sen bana inanmazsın bu siteleri incele de şu önyargını, atgözlüğünü kırıp at artık.

ve bu benzerlik olayını kötü birşey olarak görme. tüketici için müthiş kolaylık olacaktır ios7. kullanımı ve tasarımı öncekilere göre çok rahat ve kullanışlı.

fakat apple ın ios konusunda özgünlüğü ios7 ile son buldu maalesef.

Özgürlüğü anladıkça ona daha az sahip olursun.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sharp
    Sharp's avatar
    Erkek

kurdum beta sürümünü çok hoşuma gitti biraz yavaşlama var ama beta sonuçta 1-2 tane daha sıkıntı var adamlara feedback yaptım. beta sürümler bunun içindir zaten :)

www.yesilgrow.com - Growshop
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    whopper
    whopper's avatar
    Erkek
    Sharp bunu yazdı

kurdum beta sürümünü çok hoşuma gitti biraz yavaşlama var ama beta sonuçta 1-2 tane daha sıkıntı var adamlara feedback yaptım. beta sürümler bunun içindir zaten :)

biraz değil 6.1.2 ye göre %50 daha yavaş menüler arası saniye gecikme bile oluyor. Baya problemli şuan ama dediğin gibi normal ilk sürüm henüz.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ExcellencE
    ExcellencE's avatar
    Erkek
    whopper bunu yazdı
    Sharp bunu yazdı

biraz değil 6.1.2 ye göre %50 daha yavaş menüler arası saniye gecikme bile oluyor. Baya problemli şuan ama dediğin gibi normal ilk sürüm henüz.

Kurduğunuz cihaz ne?

4 4S 5?

Yapay zeka, zeka değildir.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SharpShooter
    SharpShooter's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

iphone 5 de akıyor yağ gibi, bazen bir sistem hatasıyla şarjı çok hızlı götürüyor. tam olarak neden olduğunu anlayamadım.

bu arada apple ın udid kayıtsız yükletmesine kıl oldum, bir çok normal kullanıcı indirdi ve uygulamalarımda ciddi bir hit düşüşü var. çünkü ios 7 de uygulamam çakılabiliyor ve kullanıcı kullanamaz hale geliyor. tek hatası bu sanırım şimdilik.

- xx yerde hata var. - ya aslında kod şöyle sanıyor olabilir bla bla bla - olm kendine gel kodlar düşünmez - ...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sharp
    Sharp's avatar
    Erkek
    ExcellencE bunu yazdı
    whopper bunu yazdı
    Sharp bunu yazdı

Kurduğunuz cihaz ne?

4 4S 5?

5 hocam

www.yesilgrow.com - Growshop
Toplam Hit: 16286 Toplam Mesaj: 130