folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder İslam Evrimi Ve Ya Evrim İslamı Destekler Mi?

İslam Evrimi Ve Ya Evrim İslamı Destekler Mi?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    legion_of_doom
    legion_of_doom's avatar
    Erkek

Evrim vardır ancak evrim teorisine karşı bir duruşum var. Türler kendi aralarında alt türlere dönüşebilir (zenci insanla beyaz insanlar gibi) ancak bu alt tür dönüşümleri canlının diğer türlere dönüştüğünün kanıtı değildir. Değişm şarttır ancak bu tür içinde sınırlıdır.

Allah kuranda biz herşeyi sudan yarattık der. Evrim teorisine göre de canlılık suda başlamıştır. Şimdi size bi kaç ayet vereceğim.. Bazı insanlar islam da evrimin olduğunu(ortak ata diyelim) bu ayetlere göre var olduğunu söylüyor

14. Oysa, sizi türlü merhalelerden geçirerek O yaratmıştır. 

Bu ayette evrim teorisi desteklenir nitelikte ancak elmalılı hamdi yazı şöyle diyor..

14. Oysa o sizi aşama aşama birçok hallerden geçirerek yaratmıştır. Burada insan yaratılışının fert ve toplum olarak geçirmiş olduğu evrim mertebelerine işaret vardır. Ebu's-Suud'un açıklamasına göre; önce unsurlar halinde, sonra gıdalar halinde, sonra karışımlar halinde, sonra sperma halinde, sonra embriyon halinde, sonra et parçası halinde, sonra kemik ve et halinde, sonra da bambaşka bir yaratılışla şekil vermiştir. "Yaratanların en güzeli olan Allah'ın şanı ne yücedir."

Şüphesiz Biz insanı, karmaşık olan bir damla sudan yarattık. Onu deniyoruz. Bundan dolayı onu işiten ve gören yaptık.
    (İnsan Suresi, 2)

yine elmalılı hamdi yazır şöyle der

"… Şu şekilde yaratıldı bir nutfeden. Rağıb'ın açıkladığı üzere nutfe, esasen saf suya denir. Erkeğin suyuna da nutfe denilmiştir. Örfte nutfe ile meni eş anlamlı gibi sayılmıştır. Fakat Kıyamet Suresi'nin sonunda da geçtiği gibi Kuran'da "Dökülen meniden bu nutfe." (Kıyamet Suresi, 37) buyrularak nutfenin meniden bir parça olduğu ifade edilmiştir. "Sahih-i Müslim"de rivayet olunduğu üzere "Suyun hepsinden çocuk olmaz" hadis-i şerifinde de bir bütünün her parçası kastedilerek "Bir suyun her bir parçasından" buyrulmamış, bir parçası kastedilerek "suyun tamamından" buyrulmuş olmasından çocuğun meydana geldiği o suyun, suyun toplamı olan bütün meni değil, onun bir parçasından ibaret olduğu anlatılmış bulunduğundan nutfe, meniden bir cüz olan saf tohumun adı olduğu anlaşılır." (2)

İbni Taberi ise bu ayeti; "… Adem'in zürriyetini erkeğin ve kadının birbirine karışan döl sularından yaratmışızdır" şeklinde tefsir etmektedir. (3)

mesela burada da

"Gerçek şu ki, insanın üzerinden, daha kendisi anılmaya değer bir şey değilken, uzun zamanlardan (dehr) bir süre (hin) gelip-geçti." (İnsan Suresi, 1)

daha kendisi anılmaya değer birşey değilkenden bazı insanlar ortak atalarımzdan bahsedildiğini düşünüyor.. Elmalılı hamdi yazır şöyle der

"Başlangıçta ilk maddeleri olan unsurlar ve madenler, sonra onlardan aşama aşama yaratılıp orta maddeleri olan bitkisel, hayvansal gıdalar "çamur hülasası" (Müminun Suresi, 12), sonra onlardan süzülen yakın maddesi olan meniye doğru yavaş yavaş aşama ve mertebeler içinde gelen bir şey olmuş, fakat insan diye anılan şey olmamıştı. Gerçekte insanın her ferdi gibi cinsi de ezeli değil, sonradan olmadır. Hem dehrin başlangıcından, âlemin yaratılışından çok sonra var olmuştur." (7)

Bu arada ortak atasına inanmış arkadaşlar için güzel bir sürpriz var aşağıdaki resimde :) Atalarınıza iyi bakın.. Kedilere yem etmeyin.. 

Biraz bilmek tehlikelidir. Ya derinliklerden iç ya da bilgeliğin tadını tatmaya kalkma! Çünkü sığ sular beyni zehirler, bol sular insanı temizler....-------------------pompey--------
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek

anubisx bunu yazdı:
    -----------------------------

shockman kesnlikle tartışma çıkarmaya yönelik bir amacım yok ama şunun anlaşılması çok önemli bilimin geldiği şu noktada insanın evriminin maymun ile aynı kökenden geldiğini söyler.Kesinlikle maymun insan oldu demez.Ha eğer biz maymundan geldik biz maymunduk insan olduk diyen evrimci olduğunu niteleyen eleman varsa kesin bir bilgi yanlışı vardır.Evrim kesindir nettir.Değişim tek değişmeyen şeydir.Ama bunu dediğim gibi maymundan geldik olarak söylemiyor bilim, maymun ile aynı soydan geldiğimizi söylüyor ve kesinlikle farklı şeyler.. gelgelelim konuyu açan elemanın sorusuna. . 

Tanrı yarattıktan sonra evrim olabilir mi sorusunun cevabı evet olabilir bu hiçbir dine yada bilimsel ilkeye karşı gelmez .Ama çeşitli teoriler de var tamamen zıt düştüğü noktalara yönelik..

not: kimse laf sokma çabasına girmeden devam ederse güzel bir konu olacağını düşünüyorum  

Yok Hocam Tartışma Çıksın Canım, Tartışmaktan Kastın Sanırım Ortalığı Karıştırmak Gibi Niyetim Yok, Anlamında Ben Öyle Anladım. Tartışma Tartışmasını Bilen ile Son Derece Zevklidir. Tartışmaktan Zevk almasını Bilmeli insan değilmi...?

Şimdi Hocam Bilim Maymun ile Aynı Soydan Geldiğimizi Neye Dayanarak Söylüyor Aslında Benim kafa oraya takıldı.. Maymun Bildiğim Kadarı ile Kesinlikle Hayvan Giller Familyasından bir Canlıdır. Yani Fikir Yürütemez, Hisseder, Sever, Tat Alır, Çocuk Besler ve Her Canlı Gibi Yaşlanır ve Ölür. Bir Gün Önce Ne Yaptığını Anımsamaz. Yaşamsal Güdüleri Kadarını Anımsar ancak. His bazında, Ama Yinede Fikir Yürütemez Pilanlama Yapamaz. Pilanlama yapsa bile Onu Yaşama Bağlayan Hayvansı Güdülerinden Aldığı İlham ile Pusu Kurmak, Kafasına Aniden Vurmak gibi Basit Pilanları Yapabilir.

Buyrun Söz Sizde.?

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    legion_of_doom
    legion_of_doom's avatar
    Erkek

Arkadaşlar bu arada, darwinin insanın türeyişi isimli kitabını okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Özellikle hayvanat bahçesindeki bakıcıyla yaptığı sohbeti :) kulak oynatıyor diye maymunla aynı ortak atadan geldiğimizi söylediği bölüm.. Açın da bilimsel kanıtlar görün :) Bakıcıyla darwin sohbeti = bilimsel deneyler :)

Biraz bilmek tehlikelidir. Ya derinliklerden iç ya da bilgeliğin tadını tatmaya kalkma! Çünkü sığ sular beyni zehirler, bol sular insanı temizler....-------------------pompey--------
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek
    anubisx bunu yazdı:

shockman kesnlikle tartışma çıkarmaya yönelik bir amacım yok ama şunun anlaşılması çok önemli bilimin geldiği şu noktada insanın evriminin maymun ile aynı kökenden geldiğini söyler.Kesinlikle maymun insan oldu demez.Ha eğer biz maymundan geldik biz maymunduk insan olduk diyen evrimci olduğunu niteleyen eleman varsa kesin bir bilgi yanlışı vardır.Evrim kesindir nettir.Değişim tek değişmeyen şeydir.Ama bunu dediğim gibi maymundan geldik olarak söylemiyor bilim, maymun ile aynı soydan geldiğimizi söylüyor ve kesinlikle farklı şeyler.. gelgelelim konuyu açan elemanın sorusuna. . 

Tanrı yarattıktan sonra evrim olabilir mi sorusunun cevabı evet olabilir bu hiçbir dine yada bilimsel ilkeye karşı gelmez .Ama çeşitli teoriler de var tamamen zıt düştüğü noktalara yönelik..

not: kimse laf sokma çabasına girmeden devam ederse güzel bir konu olacağını düşünüyorum  

sana katılıyorum şu kendini çok bilmiş müslüman insanlar daha şunu idrak edemiyorken :aynı kökenden geldik demekle ondan geldik arasındaki farkı arıyacak düşünce gücüne sahip oldığından bu tartışmalar oluyor :S 

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek
    legion_of_doom bunu yazdı:

bir gazeteden alıntı koymuşsun ama

ama gazetenin evrimin ne olduğunu anladığını zannetmiyorum :S zaten atalarımız maymun demiyor evrim

ayrıyetten son cümle virgülden sonra doğrudur ve bir şeye  değineceğim evrim teorisi ilk canlıların sularda yaşayan tek hücreli canlılardan başladığını söyler

yani mikroorganizma lardan  diğer bir tabirle mikrop ;)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek

Wert Ben Bir Mikrobun, Milyonlarca Senede Gelişim Gösterip, Bir İnsan Yada Bir File Dönüşeceğine İnanmıyorum. Hiç bir Kanıtı Olmayan Hurafe Olduğunu Düşündüğüm, Hiç Bir Bilimsel Dayanağı olmayan Darvin Ve Saçma Makalelerini Kabullenemiyorum.

Mantığıma Yatmıyor, Allah Aşkına Samimi Olarak sen inanıyormusun bu saçmalığa, Bak Ben Yalın Düşünenler Gibi Darvinizmin İnsanın Atasının Maymun Olduğunuda Söylemiyorum. Konuyu Salt Hedefi İtibari ile Ele Alıyorum, Sorun Mikrobun Gelişim Göstererek Büyük Ve Karmaşık Bir Varlığa Dönüşmesi. Mümkün değil.!!!

Ortada Bir Kanıt bile yok. Varsayım bunlar Hemde Saçma Sapan Varsayımlar.

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coLin
    coLin's avatar
    Erkek
    Şu 2012 yılı bir gelsin ve bu yılı takip eden yıllar zarfındaki değişimlere şahit olayım. Tabi yanılmazsak :) He işte o zaman harbi değişim nedir göreceğiz.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek
    ShockMan bunu yazdı:

Wert Ben Bir Mikrobun, Milyonlarca Senede Gelişim Gösterip, Bir İnsan Yada Bir File Dönüşeceğine İnanmıyorum. Hiç bir Kanıtı Olmayan Hurafe Olduğunu Düşündüğüm, Hiç Bir Bilimsel Dayanağı olmayan Darvin Ve Saçma Makalelerini Kabullenemiyorum.

Mantığıma Yatmıyor, Allah Aşkına Samimi Olarak sen inanıyormusun bu saçmalığa, Bak Ben Yalın Düşünenler Gibi Darvinizmin İnsanın Atasının Maymun Olduğunuda Söylemiyorum. Konuyu Salt Hedefi İtibari ile Ele Alıyorum, Sorun Mikrobun Gelişim Göstererek Büyük Ve Karmaşık Bir Varlığa Dönüşmesi. Mümkün değil.!!!

sana bakteri kolonilerinden bahsetmek isterim  

bakteri kolonylerinde çoğuzaman kolonilerinde içleride yer alan bakterilerin hücre duvarları neredeyse çok küçülür ve dışarındakiler ise o denli sertleşir

ve bakarsınki bir deri ile aynı işlmei görür bakteriler

ortada kanıt varmı yokmu onu bilemeyeceğim ama

yaratılışla ilgilide bir kanıt sunabilirmisin bana 

bana bir sebep göster aha insan zınk diye yerden bitmiştir de bende tamam diyeyim

ayrıca gene bir tarışmada şunuda demek gerekir

mağaralarda yaşayan canlıların derileri yada renkleri neden beyazdır yada neden renk pigmentleri yoktur yada neden gözleri yoktur

ayrıca

insanın evrimi ile ilgili olan konulara bakarsak

homo erectus türünden kalan fosiller kanıt niteliği taşırmı bilmiyorum

onlarıda insan dan sayarsan ki evrimi kabul etmiş olursun çünkü ozamanın insanıyla günümüz insanı çok farklı 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek

wert bunu yazdı:
    ShockMan bunu yazdı:

sana bakteri kolonilerinden bahsetmek isterim  

bakteri kolonylerinde çoğuzaman kolonilerinde içleride yer alan bakterilerin hücre duvarları neredeyse çok küçülür ve dışarındakiler ise o denli sertleşir

ve bakarsınki bir deri ile aynı işlmei görür bakteriler

ortada kanıt varmı yokmu onu bilemeyeceğim ama

yaratılışla ilgilide bir kanıt sunabilirmisin bana 

bana bir sebep göster aha insan zınk diye yerden bitmiştir de bende tamam diyeyim

ayrıca gene bir tarışmada şunuda demek gerekir

mağaralarda yaşayan canlıların derileri yada renkleri neden beyazdır yada neden renk pigmentleri yoktur yada neden gözleri yoktur

ayrıca

insanın evrimi ile ilgili olan konulara bakarsak

homo erectus türünden kalan fosiller kanıt niteliği taşırmı bilmiyorum

onlarıda insan dan sayarsan ki evrimi kabul etmiş olursun çünkü ozamanın insanıyla günümüz insanı çok farklı 

Evet Enteresan bir Durum. Sana bende Bir Kanıt Sunamıyorum, Ama En Azından Kanıtlanmamış Hurafeler Sunmuyorum, Yanlış Anlama Sen Hurafe Sunuyorsun Demiyorum, Darvinin Saçmalıklarını Hedef Alarak Söylüyorum bunu, Ama Senden anladığım kadarıyla, Bulunan İnsanmı Maymunmu ne Olduğu Belli olmayan Bir Fosilden, Hiç Olmamasından İyidir Diyerek Kanıt Yapsakda Olur Gibi Bir Yakalaşım içinde Gördüm seni. Yok Hocam Yok, Yeterli Kanıt Değil O Bulunan Fosil, Malesef.

Wert Hocam İnan Ben Senden Daha Çok Kanıtlanmasını İsterim, Samimiyim, Çünkü Nereden Nasıl Geldiğimizi Hikaye Gibi Dinlemekten Bıktım, Elle Tutulur Kanıtlar la Nereden Ne Şekilde Türediğimizi Bende Bilmek İstiyorum, Ama Kendimizi Kandırmadan.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek

aslında buraya bakmakta fayda var 

http://tr.wikipedia.org/wiki/İnsan

orada şablon değilde

" İnsanın organik evrimi teorisi "

başlığının altını okumak lazım :S

arkeoloji bilgim pek olmadığından bişey diyecemeyeceğim 

ama şu habere bakınca

http://www.arkeo-tr.com/bursa’da-altpaleolitik-cag’a-ait-tas-aletler-bulundu.html

homo erectusun gelişmişi diye geçen (ne diyeceğimi bilmedim ne yapayım gelişmiş dedim :D)

Homo neanderthalensis lere aynı zamana denk geldiği görülüyor ki

buradan insanı diğer canlılardan ayıran en büyük özelliklerinden* birinin Homo neanderthalensis lerinde sahip olduğunu gösteiyor 

(*alet kullanımı)

birde sanırım Türkiye'de de  kocabaş köyüydü sanırım bu homo erectus fosili bulunmuş (bunu tam hatırlamıyorum kusura bakma)

birde öle bir yaklaşım içinde değilim ve bunu bir hakaret olarak görüyorum.

ve terbiyemi yerlere bırakıp konuya devam ediyorum

"Hiç Olmamasından İyidir Diyerek Kanıt Yapsakda Olur Gibi Bir Yakalaşım içinde Gördüm seni.

aslında kanıt istiyorsun kanıt sunuyorum kabul etmiyorsun sen nasıl bir yaklaşım içindesin ve bunu kendinde bilmiyorsun 

"homo erectus türünden kalan fosiller kanıt niteliği taşırmı bilmiyorum" derken senin için ibaresi koymadım

ayrıyetten diyorsunki insanmı maymunmu ne olduğu belli olmayan bir fosil diyorsun eee burada ne anlamıyorsunuz

bu ne olduğu belli olmayan şey nerede çıkar bakalım 

kırmızı maymun dediğin şey ise mavi insan dediin şey ise senin bahsettiğin  

"Bulunan İnsanmı Maymunmu ne Olduğu Belli olmayan Bir Fosilden,"

aslında mor renkteki bölgeye denk geliyor ve sende kabul etmiyorsun bu kanıtı

ayrıca  homo erectus insan diye geçer

ayrıca bu yazıda benim kendi düşünceme ait bir şeyler yoktur senin kurduğun cümlelerden yolacıktım vardığım sonuç bu oldu ;) 

en azından benim elle tutulur birşeylerim var 

Toplam Hit: 6088 Toplam Mesaj: 60