folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Konyalılar Neden Sevilmez?

Konyalılar Neden Sevilmez?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blue_dream
    blue_dream's avatar
    Erkek

cogu arkadasım konyalı, severim hepsini, bi kotuluklerini gormedim şimdiye kadar :) sadece konya için degil, hangi ilimiz olursa olsun "ben buralıları sevmem" fln diyenler yanlıs ediolar bence, on yargıdan baska bişi degil.

ama bu arada konyalı bi kız sevdim burnumdan getirdi :|

:D 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lordvader89
    lordvader89's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

konyalı bi arkadaşım vardı amk.!önceleri çok severdim kardeşim gibiydi..sonra bi tartışma oldu aramızda dahada konusmadık....ama tam kurnaz sinsi böle hayın fesat ne ararsanız bulunan bi çocuktu ...gözlükleri vardı gözlüklerinin üstünden agrı baktıgı zaman bi boklar çevirdigini anlardım amk! görsem döverim :P

tabi bi genelleme yapamam konyalılar şöyledir böyledir diye fakat benim arkadaşım öyleydi amk! :D

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YaRaMaZ
    YaRaMaZ's avatar
    Erkek

iki tane konyali çocuk var aramizda :D ellerinde kalmis durumdayiz

bilmiyorum ismindenmidir cismindenmidir :| sorun cocuklar

the one and only yaramaz.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dina_Kaki
    Dina_Kaki's avatar
    Erkek
    ben söylüyüm dostum..4 sene üniv, yaşamım boyunca 5 tane konyalı arkdaşım oldu..hepsinded şu özllik mevcut..adam kullanmak istyolar..çıkarları nerdeyse ordalar..sonra oldukları gibi görünmüyolar..bide herzamn düşündükleri ve yaptıkları aynı şeyelr olmuyo..4 senemi aynı ewde geçirdiğim ew arkdaşımda bile okul bittkten sonra bu saydığım özleklerin hepsi gözüktü..bu arada bi kız için satamayacakalrı adam yoktur:)5 ide aynısı yaptı:)

Ve blok yapılan derslerin tek güzelliği, bir sigara daha içmeyip düşünebilmek seni..A.Redif YANKI
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dina_Kaki
    Dina_Kaki's avatar
    Erkek
    lordvader89 arkdaşım çok güzel analiz etmiş:)

Ve blok yapılan derslerin tek güzelliği, bir sigara daha içmeyip düşünebilmek seni..A.Redif YANKI
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tuna
    Tuna's avatar
    Erkek

TugrulBaba keşke böyle bi konu açmasaydın.

insanlarda at gözlüğü olmaya görsün...
    düşüncelerini değiştiremezsinki?

ancak şuna değinmeden edemeyeceğim.

yok efendim konyada dindar geçinirlermişte dışarda içki içerlermiş. kusura bakmayın,içen konya da da içer afrikada da içer. böylesina saf bi genelleme yapanlara,sözlerimi üzerine alınanlara diyorumki; amk ibneleri konyalılar haricindekilere içki içmek mübahta konyalılara yasakmı ? içen heryerde içer.tİkişende her yerde tİkişir. şimdi ben bu ibnelere nie ibne deyip ayıp ettim ? çünkü bir konyalı olarak beni ibne yerine korcasına sözler sarfettikleri için.. dolayısıyla bu bir ban sebebi olmuyor sanırım.ztn sözüm üzerine alınası amk ibnelerine.

öte yandan:yurdun hemenhemen her tarafını gezmişimdir.her yöreden iyi de çıkıyor kötüde çıkıyor. doğusuyla batısıyla tiniyet olarak bir genelleme yapmak çok yanlıştır.kulaktan dolma tevatırdır. dünyaya at gözlüğüyle bakmaktır.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TugrulBaba
    TugrulBaba's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

yok ya baktım bi konyalı yargılaması var. Ondan açtım.

Konyada menfaat ön planda demiş bir arkadaş doğru söylemiş.

Niyesini de ben söyleyim. Konya sanki yasaklı bir şehirmiş gibi cezalı bir şehirmiş gibi

80lerin sonuna kadar sürekli devlet eliyle kapalı tutuldu. Bunda delibaş isyanının etkisi çok büyük.

Mevlanadan  alaaddine kadar (bahsi geçen mesafe yaklaşık 1-1.5 km falan) darağaçları istiklal mahkemesince her daim

en verimli şekilde kullanılmış. Anlatanların yalancısıyım.

2. ordu falan konyadaydı sırf benim memleketim istifade etsin düşüncesiyle malatyaya kaydırıldı.Özal tarafından.

konyalı geri kalmamak adına gelişmek adına mecburen menfaatçi oldu. 

Yani suçmu bu? Yoksa mecburi istikametmi varın siz hesap edin.

Ama şu var ki konyada kimse açım ben diyemez. Diyen yalan söyler.

Benim komşum kayısı zamanı neden gelip ağaçlarından kayısı toplamıyoruz diye bize küsüyor.

Bir diğeri düğün için verilecek yemekten dolayı bahçe duvarını komşusu için yıkıyor. 

Bunları görüp dururken dışarıdan gelen konyalı şöyle ipnedir böyle yobazdır yorumları pek bi ianandırıcı gelmiyor bana.

İstisnalar kaideyi bozmaz dedik ya. 

Size göre ipnesi çok bize göre ipnesi az. Her iki tarafın istisnaları da birbirine zıt. 

tahribat.com/murid/tugrulbaba
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elixir
    Elixir's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Konya'da doğmuş, 26 yıllık ömrümün nerdeyse tamamını Konya'da yaşamış, kendini çağdaş, düşünceli olarak tanımlayan bir arkadaşınız olarak, Konya ve Konyalılar hakkındaki gerçek dışı ve haksız ithamlardan ve önyargılardan rahatsızlık duyduğumu bu sitede defalarca ifade isterim!. Böyle bir başlık açarak konuyu gündeme getiren ve tartışılmasını sağlayan

TugrulBaba'ya

teşekkür ederim.
    Bu başlık altında yazılacakların, bazı insanlarımızda var olan önyargıların hafifletilmesine katkısı olacağını umuyorum.

Konya M.Ö. 7000 li yıllarda neolitik devirlerden başlayarak Hititler, Frigler, Lidyalılar, Doğu Roma, Selçuklular, Karamanoğulları ve Osmanlılar döneminde hep önemli merkez olmuş bir ilimizdir.
    Özellikle Selçuklular ve Karamanoğulları döneminde en parlak günlerini yaşamıştır. Uzun yıllar Selçuklulara başkentlik yapması nedeniyle Anadolu'nun en büyük ilim irfan yuvaları, medreseler Konya'da açılmış, o dönemde Konya aynı zamanda Anadolu'nun kültür başkenti de olmuştur. Diğer etkenlerin yanında bu medreselerin, Konya kültürünün oluşmasında büyük etkileri olmuştur.
    Bana göre bu birikimler ve oluşumlar Konya insanının gelenek, görenek ve dinine bağlı, ama hoşgörülü, mütevazi karakterini günümüze kadar taşımıştır.

Tarihimizde Konya ayaklanması veya Delibaş isyanı diye geçen, Delibaş Mehmet isimli satılmış eşkiya ve çetesinin gerçekleştirdiği alçakça başkaldırının Konya imajına olumsuz etkisi inkâr edilemez.
    70 li yıllardan sonra bazı kesimlerce ülkemizde dinin siyasî bir argüman olarak kullanıldığı veya kullanılmaya çalışıldığı herkesin malûmudur. Yukarıda ifade etmeye çalıştığım samimi Konyalı karakterini bu çevrelerin siyasi emelleri için kullanmadıklarını söylemek safdillik olur herhalde. Bunun sonucu da yine bana göre Konya ve Konyalılar hakkındaki önyargıları güçlendirici bir etken olmuştur.
    Bu güne gelirsek;
    Özellikle Selçuk Üniversitesi'nin kurulması ve girişimcilerin cesaretiyle gerçekleşen büyük sanayi yatırımları sonucu Konya kabuğunu parçalamış, içe dönüklükten epeyce kurtulmuş, ülkemizin en büyük tarım kenti olmasının dışında ticaret, sanayi ve kültür merkezlerinden biri olmuştur.
    Bu gelişmelerden sosyal yaşantı da nasibini almıştır elbette.

Konya'yı görmeyipte tanımak isteyen arkadaşlarıma hep şunu söylerim:
    İki tane Konya vardır; eski Konya, yeni Konya.
    Eski Konya'da bambaşka bir hava teneffüs edersiniz, kendinizi tarihin derinliklerinde bulursunuz. Aynı Sultanahmet'te, Kapalıçarşı'da vb.. olduğu gibi.
    Yeni Konya'da da bütün modernliği ile bugünü yaşarsınız.
    Tarihi eserleriyle bir açıkhava müzesini andıran, modernliğiyle batı illerimizden hiçte aşağı kalmayan, aksine birçok konuda fazlalığı olan Konya'mızı; hiç görmeyenlerin en az bir kez gelip görmelerini, Konya insanının sıcak, samimi, misafirperver tavrına şahit olmalarını özellikle önyargılı dostlarımıza tavsiye ederim. İnanıyorumki böyle bir ziyaretten sonra birçok kişinin Konya'mız ve Konyalılar hakkındaki düşünceleri değişecektir.
    Saygılarımla....

'' Konyalıyım ''

Ayrılığın rüzgarı zamansız estiği vakit, beni arama buralarda. Ben bilmem hangi meridyenin, bilmem kaçıncı paraleline savrulmuş olacağım. Bilinmez yollarda yürüyeceğim, başı öne eğik. İşte diyecekler, işte o yabancı geçiyor yine yalın ayak, başı dumanlı. Yüreğimin çarpıntısını bilmeden arkamdan ahkam kesecekler. Ellerimde hesap soracak derman yok. Dişlerim kenetlenmiş, dilim lal konuşmuyor benimle. Dermansız dertlerin, onulmaz yangınların, alev alev, har har, kor kor yandığı ve kavuşma ümidinin hızla eridiğini bilerek ve kalbimin bu erimeye inat donduğunu hissederek yürümekteyim. Elimde ne bir pusulam, ne de bir haritam var. Bana klavuzluk eden sadece kargalar. Kargalar kargaşadalar, bense karmaşada. Her şey muamma, her şey bilinmezlerle çevrili. Bende bu bilinmezin, bilinmezliğinde kaybolmak istiyorum Mutlak Sonsuza...! ( Elixir )
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dina_Kaki
    Dina_Kaki's avatar
    Erkek
    elixir konyaya iki kere geldim dostum üstümde trabzon spor forması wardı sırtında 1453 yazısı adamalr yiyicek gibi bakıyodu bana:)meydanda biri laf attı. az kalsın ortam karışıyodu trbzonlu çokmuş oralrdada namımızı duymuşlar olay yatıştı:)

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SHEK1LC1
    SHEK1LC1's avatar
    Erkek

Öncelikle selamün aleyküm dostlar..

madem mevzusu acıldı bikac cümle etmeden gecemeyeceğim..

Konyalıyım ama Konyada son 7 yıldır bulunuyorum. malatya,kütahya,susurluk,marmaris,ereğli,iskenderun,fethiye  bu saydıgım yerlerde en az 1 er yıl yasadım..

ve memleketime geldim..

şimdi arkadaslar..

Konya deyince bi düşünmek lazım öyle julaktan dolma bilgilerle atıp tutmak hiç hoş olmuyor..

banada sorsan adanalılara derim mesela işine geldiği gibi davranıyorlar diye yada ne bileyim malatyada bulundum halkına elazıglılar kaypak derler sevmezler birbirlerini ama bence adam gibi adamı var memleketimin her köşesinin..

şimdi  kime göre ve neye göre diye sorarlar adama...!!!!

ölcü nedir yani?

içki içmek coguna göre modernlikse modern değiliz ama içenede karısılmaz burada bu biiiirrr

inanclı olmak yobazlıksa yobazız ama kılmayanada karısılmaz burda bu ikiiiii...

kaldıki dünyanın tanıdıgı ve hayranlıkla takip ettiği bi yerin insanını elestirmek te biraz bilgiyi ve deneyimi gerektirir..

selcuklu diye bi ilçemiz var Türkiyedeki 50 ilden büyüktür..

bosna diye bi mahallemiz var dünyanın en büyük mahallesi..

ve bu yerlesim yerlerinde inanın herkes dilediği gibi yasıyor..

özgürce ....

haliyle bi farkımız olacak dünya denizlerimizi bilmezken burda mevlanayı ziyarete gelen turistler vardı hatırlarım..

insanı nasıldır memleketimin???

heryerin insanı gibi kozmopolit bi yer tabi, sürekli göç almış, kestiremessin yanii

ama geneline bakacak olursak yardımseverizdir..

inanclıyızdır..

yani içki içen biri bile mahallesinde yolda içki içilmesine karsıdır  anlatabildim sanırım..

günahta gizli sevapta hala konyamızda..

bu değeri muhafaza etmeyi yobazlık olarak addedenler var...  sallamıslar derim..

modern yasamayı yol ortasında öpüşmek sanan, elinde bira sisesiyle dısarda dolasmayı özgürlük bilen sayın arkadaslarım  konya adam gibi memlekettir..

90 dan beri en cok sehit cenazesi konyada defnedildi......

unutulmasın ki milletlerin imanlı ve inanclı insanlara ihtiyacı var..

bunu bi suc olarak görmemeniz dileğiyle....

Hüküm verildi...!!! KARISMA...!!!
Toplam Hit: 18042 Toplam Mesaj: 86