folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Lütfen Türkçe Olsun!

Lütfen Türkçe Olsun!

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Musket
    Musket's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

"Yoksulluk korkusuyla Ömrü servet peşinde harcayanda gördüm fakirliğin özünü çevirdim yüzümü.. "

Bu Türkçe mi şimdi ?

Benim bildiğim Türkçe'de NOKTAMALA İŞARETLERİ kullanılır...

Yani gel buraya Türkçe iyidir vs yaz, sonra kendi yazında Türkçe'yi düzgün kullanma...

Hem "yankiesler" ne demek ya ?

O takımın adı "New York Yankees"

Ayrıca Türkçe de özel isimlerin ilk harfleri BÜYÜK harflerle yazılır.

Yani Yankees yazman lazımdı... Onu da geçtim, Yankees zaten çoğulken Yankeesler ne demek ? 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AntiOksidan
    AntiOksidan's avatar
    Erkek
    Notkalama işaretlerini kullanan ilk eleman Şinasidir musket,noktalama işareti olmazsa olmaz değildir ayrıca,yani noktalama işareti koymayarak dile zarar vermezsin ama k yerine q v yerine w  yazarsan,güle güle yerine bye yazarsan,tamam yerine ok yazarsan verirsin.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kotusirine
    kotusirine's avatar
    Dişi
    Musket bunu yazdı:
    -----------------------------

"Yoksulluk korkusuyla Ömrü servet peşinde harcayanda gördüm fakirliğin özünü çevirdim yüzümü.. "

Bu Türkçe mi şimdi ?

Benim bildiğim Türkçe'de NOKTAMALA İŞARETLERİ kullanılır...

Yani gel buraya Türkçe iyidir vs yaz, sonra kendi yazında Türkçe'yi düzgün kullanma...

Hem "yankiesler" ne demek ya ?

O takımın adı "New York Yankees"

Ayrıca Türkçe de özel isimlerin ilk harfleri BÜYÜK harflerle yazılır.

Yani Yankees yazman lazımdı... Onu da geçtim, Yankees zaten çoğulken Yankeesler ne demek ? 

----------------------------

arkadaş herhalde topic de benim de bi katkım olsun demiş ve yazmış bi hatamı buldun teşekkürler iyi bişey buldun hayırlı olsun  dediğim gibi türkçeyi aşan kelimleri kullanamam..

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

zaten türkçe hep özentilik sonucu bozuluyor farklı olma cabasından fazlası değil .

niye a.q. yazıyon kardeşim amnk. yazsana türkçede q yokki amnk ?  ama bu a.q. olayında birazda alışkanlık var.

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hMhM
    hMhM's avatar
    Erkek
    gelişmiş devletlerin gelişmemiş devletlerin dillerini etkilemesi çok normal bir durum. geçmişte de öyleydi, şimdi de böyle. yani yok "q" kullanmayalım, yok noktalama işaretlerini kullanmayalım demekle olmaz bu iş. eğer biz süper güç olabilseydik, türkçemizi hem edebi anlamda, hem de bilimsel anlamda en üst seviyeye çıkarabilseydik, bu tartışmayı yapıyor olur muyduk?

kenarda köşede takılırım ben
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AntiOksidan
    AntiOksidan's avatar
    Erkek
    hM bunu yazdı:
    gelişmiş devletlerin gelişmemiş devletlerin dillerini etkilemesi çok normal bir durum. geçmişte de öyleydi, şimdi de böyle. yani yok "q" kullanmayalım, yok noktalama işaretlerini kullanmayalım demekle olmaz bu iş. eğer biz süper güç olabilseydik, türkçemizi hem edebi anlamda, hem de bilimsel anlamda en üst seviyeye çıkarabilseydik, bu tartışmayı yapıyor olur muyduk?
    aq yazmayınca,bye yazmayınca,ne war? yazmayınca mı geride kalınıyo?
    teknik terimler midir bunlar?
    süper güç olamasanda kültürünü koruman lazım.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    spybreak
    spybreak's avatar
    Erkek
    hocam internet dili diye birşey var.. isteyen kullanır isteyen kullanmaz ;) internette herkes saçmalayabilir.. bazen hızlı birşey için tamam yazmak yerine ok yazar.. bende öyle yapıyorum... bence bu kadar ayrıntıya girmemek lazım.. günlük yaşamda konuşuluyorsa eğer o zaman vardır birşeyler!!

REMEMBER! RESPECT IS EVERYTHING
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hMhM
    hMhM's avatar
    Erkek

AntiOksidan bunu yazdı:
    hM bunu yazdı:
    aq yazmayınca,bye yazmayınca,ne war? yazmayınca mı geride kalınıyo?
    teknik terimler midir bunlar?
    süper güç olamasanda kültürünü koruman lazım.

abi bak ben şunu şöyle anlatıyım. aq yazmak ya da bye yazmak değil önemli olan. insan hep kendinden gelişmişe bi sempati duymaz mı? osmanlı üstünken avrupa daki şark odaları misal. ya da farsça'dan bize geçen kelimeler. biliyorsunuz farsça edebi olarak üstün bi dildi. benim dediğim şu: televizyonu açarsın, bi iki tartışma programı izlersin, karşında aydın olduğunu söyleyen bi insan yarı türkçe yarı ingilizce konuşur. bunu yapmasının nedeni ne yani? tamam ingilizce dünya dili, ama neden türkçe değil? gelişmemişlikten kaynaklanıyor bence. yoksa yok bye'a yok aq'ya takılıp kalmamalıyız, ki zaten bunları kullanıyoruz benimsedik artık, istesekte dilimizden çıkaramayız. 

kenarda köşede takılırım ben
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    inside
    anonim6918524
    anonim6918524's avatar
    Banlanmış Üye
    Bilgi/Destek Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Bırakın İngilizce kelimeleri kullansınlar.Yeterki Türkçe kelimeleri bilmeden saçma sapan şekillere sokup konuşmasınlar.İngilizce kelimelerin kullanılması mı daha iyi  yoksa "bağzen" "lağzım" "beyendim" "proğram" gibi şekillere sokarak Türkçe kelimelerin içine edip önümüze sunmaları mı? İsteyen "ok" desin "bye" desin şu desin bu desin yeterki gelip Türkçemizin içine etmesin.Onları görünce daha çok sinirleniyorum.Türkçe konuşmasını bilmeyen konuşmasın.Gitsin kendine uygun İngilizce,Fransızca,Almanca kelimeler seçsin.

λ
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LYCRa
    LYCRa's avatar
    Erkek

FireX bunu yazdı:
    Bırakın İngilizce kelimeleri kullansınlar.Yeterki Türkçe kelimeleri bilmeden saçma sapan şekillere sokup konuşmasınlar.İngilizce kelimelerin kullanılması mı daha iyi yoksa yoksa "bağzen" "lağzım" "beyendim" gibi şekillere sokarak Türkçe kelimelerin içine edip önümüze sunmaları mı? İsteyen "ok" desin "bye" desin şu desin bu desin yeterki gelip Türkçemizin içine etmesin.Onları görünce daha çok sinirleniyorum.Türkçe konuşmasını bilmeyen konuşmasın.Gitsin kendine uygun İngilizce,Fransızc,Almanca kelimeler seçsin.

Hakikaten millet Türkçe'yi kullanmayı beceremeden anglo sakson dilinden alıntılar yapıyor ya ben başka bişey demiyorum..

Toplam Hit: 8060 Toplam Mesaj: 57