folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Söz Ateistlerde... - 2 -

Söz Ateistlerde... - 2 -

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    jerry
    jerry's avatar
    Erkek

iyi de bu insanlar Hristiyanligi baz alarak bunlari soyluyorlar...

GOD IS GOD http://www.youtube.com/watch?v=v8LY2VgiikE
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    acikistihbarat
    acikistihbarat's avatar
    Erkek

shadowans bunu yazdı:
    -----------------------------

Şöyle bi baştan sona kadar okudumda. Gülümsedim.

Bi kere konuyu açan arkadaşımız Alllah'a Kitaba inanmıyorki ayetlerden cevap veresiniz. Birisine, inanmadığı bir yerden cevap vererek baştan fos çıkıyorsunuz buna gülüyorum.

Biriside demiş ki: Bu kadar insan inanıyorsa vardır bi bildiği bi sen misin akıllı inanmıyorsun gibilerinden.. Nedir bu sürü psikolojisi. Herkes inanıyor tamam ben de inanıyorum. Yok herkes inanmıyorsa bende inanmıyorum. İnsanız, herkesin kendi fikri ve düşüncesi var. Niye bi düşünceyi birine empoze etmeye çalışıyorsunuz anlamıyorum.

İnanmıyorsa inanmıyor. Bu onun tercihi. Bırakın zorlamayı artık. Ben bu bu bu sebepten inanıyorum dersin tamam ne adamın üstüne üstüne saldırıyorsunuz?

Ateist diye insan değil mi?

öyle ama hocam şimdi burda Allah'ın varlığının şu bakımdan değeri var.şimdi ahlak kaynağını nereden alıyor ? 

yani ahlak = din ise ateistler ahlaksız mı oluyor ya da ahlağın kaynağı insan benliği ise Allah insana zaten kendisinde olan birşeyi söylüyor o zaman inanmak gerekmiyor mu gibi bir çelişki çıkıyor.

her ne kadar ahlak lı olduğunu iddia eden ateistler bunun kaynağı Allah değildir deseler de ahlak kanunları temelde kutsal öğretilerdeki kurallar değil midir.

Yani insanlar oturup ta ahlak kanunlarını yazalım mı demişlerdir yoksa Allah mı söylemiştir.Burası önemli.

İşte burada inanan insanlar kaynak Allah tır der.İnanmayan değildir der tartışma devam eder...

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    814578
    haydarcura
    haydarcura's avatar
    Erkek

ats30 bunu yazdı:

shadowans bunu yazdı:

Şöyle bi baştan sona kadar okudumda. Gülümsedim.

Bi kere konuyu açan arkadaşımız Alllah'a Kitaba inanmıyorki ayetlerden cevap veresiniz. Birisine, inanmadığı bir yerden cevap vererek baştan fos çıkıyorsunuz buna gülüyorum.

Biriside demiş ki: Bu kadar insan inanıyorsa vardır bi bildiği bi sen misin akıllı inanmıyorsun gibilerinden.. Nedir bu sürü psikolojisi. Herkes inanıyor tamam ben de inanıyorum. Yok herkes inanmıyorsa bende inanmıyorum. İnsanız, herkesin kendi fikri ve düşüncesi var. Niye bi düşünceyi birine empoze etmeye çalışıyorsunuz anlamıyorum.

İnanmıyorsa inanmıyor. Bu onun tercihi. Bırakın zorlamayı artık. Ben bu bu bu sebepten inanıyorum dersin tamam ne adamın üstüne üstüne saldırıyorsunuz?

Ateist diye insan değil mi?

öyle ama hocam şimdi burda Allah'ın varlığının şu bakımdan değeri var.şimdi ahlak kaynağını nereden alıyor ? 

yani ahlak = din ise ateistler ahlaksız mı oluyor ya da ahlağın kaynağı insan benliği ise Allah insana zaten kendisinde olan birşeyi söylüyor o zaman inanmak gerekmiyor mu gibi bir çelişki çıkıyor.

her ne kadar ahlak lı olduğunu iddia eden ateistler bunun kaynağı Allah değildir deseler de ahlak kanunları temelde kutsal öğretilerdeki kurallar değil midir.

Yani insanlar oturup ta ahlak kanunlarını yazalım mı demişlerdir yoksa Allah mı söylemiştir.Burası önemli.

İşte burada inanan insanlar kaynak Allah tır der.İnanmayan değildir der tartışma devam eder...

Ahlak toplumdan topluma değişir. İnanan bir toplumun ahlakı yada inanmayan bir toplumun ahlakı.inanmayan bir toplumun ahlaksız olduğunu söylemek yanlış olur. BENCE, ahlak, kişinin kendisindedir. Ahlak eğer temizlikse, medeniyetse edeplilikse bakınız müslüman fakir ülkeler..Bize göre ahlaksızlık olan bazı durumlar onlara göre gayet doğal. Halbuki onlarda inanan insanlar.peki??

Düşme Peşime.. Düş Peşindeyim..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    acikistihbarat
    acikistihbarat's avatar
    Erkek

shadowans bunu yazdı:

hocam anlatmak istediğim şey şu.

şimdi ateist rolüne bürünüp düz mantık gidelim.

-Allah yoktur.

-Yaptıklarımın cezası yoktur.

-Ceza yoksa herşeyi yapabilirim.

-Devletin yasalarına da uymayabilirm (cezası var ama dini bir yaptırım yok = anarşizm - islam fitne çıkarmayı yasaklamıştır.fitne çıkaran günaha girer.dolayısıyla islam ahlakında devlet yasalarına uymamak günahtır).

-Herşeyi yapabilirm.

Görüldüğü gibi herşeyi yapabilmek özgürlüğüne sahip oluyor ateistler.Düşünce temelinde özgürlük bu kadar geniş.

Peki inanan biri nasıl düşünür.

-Allah vardır.

-Yaptıklarımın cezası vardır.

-Ceza varsa sadece izin verilen şeyleri yapabilirim.

-Devletin yasalarına uymam gerektiğini emrediyor Allah.

-Herşeyi yapamam.

Görüldüğü gibi inanan insanla inanmayan arasındaki farklar bunlar.

Burda bazı ateistler gibi bazı inananlar da ahlak kaynağını insan benliğine bağlıyorlar.O halde neden her insan ahlaklı değil ? Bazıları hayvan gibi yaşıyor.

Ateist olupta ahlaklı olanlar da var.Bu da bir gerçek.Ama mantıken ahlaksız olması gerekiyor.

Demek ki ateistler de ahlakın kutsal olduğuna inanıyor.Demek ki ateistler tanımlayamasalar da birşeylere inanıyor..

Yukarıda yazdığım yöntem yeryüzündeki ateist günahseverlerin inkar etmedikleri mantıktır. Hedonizm denen şeyde budur zaten..

"Madem ölecez gerisi yok istediğin gibi yaşa" temel bu olduktan sonra ahlak kuralları yok oluyor.

Ahlak kurallarına uyan bir ateist ne ölçüde uyuyor bu da belli değil.

Yani ahlak kavramı inançların şekillendirdiği bir kavramdır.

Mesela İslam da kadının uyması gereken ahlak kuralları vardır.Bir ateistin bunlara uyması beklenemez.Çünkü islam a özgüdür.

O halde ahlak nedir ? ....

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    814578
    haydarcura
    haydarcura's avatar
    Erkek

Kendini tam olarak bir ateistin yerine koymadığın, koyamadığın ve koyamayacağın için bu yazdıklarına cevap veremem. Atesit olmayan biri ateist gibi düşünemez..

Düşme Peşime.. Düş Peşindeyim..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    acikistihbarat
    acikistihbarat's avatar
    Erkek

shadowans bunu yazdı:

Kendini tam olarak bir ateistin yerine koymadığın, koyamadığın ve koyamayacağın için bu yazdıklarına cevap veremem. Atesit olmayan biri ateist gibi düşünemez..

soralım bir ateistte.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trampfd
    trampfd's avatar
    Erkek

ats30 bunu yazdı:

shadowans bunu yazdı:

hocam anlatmak istediğim şey şu.

şimdi ateist rolüne bürünüp düz mantık gidelim.

-Allah yoktur.

-Yaptıklarımın cezası yoktur.

-Ceza yoksa herşeyi yapabilirim.

-Devletin yasalarına da uymayabilirm (cezası var ama dini bir yaptırım yok = anarşizm - islam fitne çıkarmayı yasaklamıştır.fitne çıkaran günaha girer.dolayısıyla islam ahlakında devlet yasalarına uymamak günahtır).

-Herşeyi yapabilirm.

Görüldüğü gibi herşeyi yapabilmek özgürlüğüne sahip oluyor ateistler.Düşünce temelinde özgürlük bu kadar geniş.

Peki inanan biri nasıl düşünür.

-Allah vardır.

-Yaptıklarımın cezası vardır.

-Ceza varsa sadece izin verilen şeyleri yapabilirim.

-Devletin yasalarına uymam gerektiğini emrediyor Allah.

-Herşeyi yapamam.

Görüldüğü gibi inanan insanla inanmayan arasındaki farklar bunlar.

Burda bazı ateistler gibi bazı inananlar da ahlak kaynağını insan benliğine bağlıyorlar.O halde neden her insan ahlaklı değil ? Bazıları hayvan gibi yaşıyor.

Ateist olupta ahlaklı olanlar da var.Bu da bir gerçek.Ama mantıken ahlaksız olması gerekiyor.

Demek ki ateistler de ahlakın kutsal olduğuna inanıyor.Demek ki ateistler tanımlayamasalar da birşeylere inanıyor..

Yukarıda yazdığım yöntem yeryüzündeki ateist günahseverlerin inkar etmedikleri mantıktır. Hedonizm denen şeyde budur zaten..

"Madem ölecez gerisi yok istediğin gibi yaşa" temel bu olduktan sonra ahlak kuralları yok oluyor.

Ahlak kurallarına uyan bir ateist ne ölçüde uyuyor bu da belli değil.

Yani ahlak kavramı inançların şekillendirdiği bir kavramdır.

Mesela İslam da kadının uyması gereken ahlak kuralları vardır.Bir ateistin bunlara uyması beklenemez.Çünkü islam a özgüdür.

O halde ahlak nedir ? ....

Ahlâk; insanın vicdanı, sevgi saygı ve hoşgörüsü gibi "insani" güdülerinden gelir, cehennemde cayır cayır yanmak gibi korkular hasebiyle yapılan davranışlar bu duyguları içermediği için ahlak sayılmaz, o yüzden din ile ahlakın kati suretle alakası yoktur. Ahlak inançların yada korkuların oluşturduğu bir kavram kesinlikle değildir, tam tersidir, yetiştirilme ile alakalıdır.
    Şöyle düşünelim; inanan kesimin inancını kaybederse, korkacak birşeyi kalmadığı için koşup hırsızlık, yağma, cinayet, tecavüz, yalan, dolandırıcılık, şiddet, küfür, hoşgörüsüzlük gibi ahlak dışı korkunç işler yapacağını dolaylı yoldan düşünmüş ve savunmuş oluyorsunuz.

Arkadaşlarımın büyük bir çoğunluğu inandığını söylediği halde bana göre ahlaksız gelen birçok davranış sergilemekte, bu da benim dinlerin sapkınlık olmasının yanı sıra, ahlak dışı kurallarının çoğunlukta olduğu düşüncemi günden güne kuvvetlendirmektedir. Fakat sözlerim boşadır biliyorum, sebebini shadowans söylemiş.

Ehl-i Byte
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    acikistihbarat
    acikistihbarat's avatar
    Erkek

trampfd bunu yazdı:

Ahlâk; insanın vicdanı, sevgi saygı ve hoşgörüsü gibi "insani" güdülerinden gelir, cehennemde cayır cayır yanmak gibi korkular hasebiyle yapılan davranışlar bu duyguları içermediği için ahlak sayılmaz, o yüzden din ile ahlakın kati suretle alakası yoktur. Ahlak inançların yada korkuların oluşturduğu bir kavram kesinlikle değildir, tam tersidir, yetiştirilme ile alakalıdır.

Şöyle düşünelim; inanan kesimin inancını kaybederse, korkacak birşeyi kalmadığı için koşup hırsızlık, yağma, cinayet, tecavüz, yalan, dolandırıcılık, şiddet, küfür, hoşgörüsüzlük gibi ahlak dışı korkunç işler yapacağını dolaylı yoldan düşünmüş ve savunmuş oluyorsunuz.

Arkadaşlarımın büyük bir çoğunluğu inandığını söylediği halde bana göre ahlaksız gelen birçok davranış sergilemekte, bu da benim dinlerin sapkınlık olmasının yanı sıra, ahlak dışı kurallarının çoğunlukta olduğu düşüncemi günden güne kuvvetlendirmektedir. Fakat sözlerim boşadır biliyorum, sebebini shadowans söylemiş.

din ile ahlakın kati surette alakası yok mudur ? Hocam ne diyon sen ?

E biz neyi tartışıyoruz o zaman.

bakalım dini nasıl tanımlamışlar.

Din, Allah tarafından konulmuş bir kanundur. İnsanlara, yaratılış gayesini ve varoluş hikmetini bildirir. Yüce Rablerine karşı ne şekilde ibâdette bulunacaklarını öğretir. İyi ve faydalı şeyler yapmaya sevkeder, zararlı işlerden de alıkoyar. Din, insan aklının kendi kendine sorup durduğu, "Ben kimim, nereden gelip, nereye gidiyorum?" suâllerinin tatmîn edici yegâne cevab kaynağıdır. Din, imkânların tükendiği, ümidlerin söndüğü yerde başlayan imkân yolu ve ümid ışığı, ilâçların dindiremediği acıların ilâcı, yıkık gönüllerin sığınağıdır. Din; adâlet, iyilik, fedakârlık, doğruluk, fazilet gibi duyguların hayat menbaı, insan vicdanındaki inanma ihtiyacının tam karşılığıdır. İnsanlar, dinleri peygamberlerden öğrenmişlerdir. Peygamberler, vahiy yoluyla Allah'dan aldıkları dinî hükümleri, aldıkları şekliyle insanlara bildirmişlerdir. Bu bakımdan, dinlerin hakikî sahibi, Allah Teâlâ'dır. Peygamberler ise dînin hükümlerini insanlara bildiren birer elçi durumundadırlar. İnsan Hayatında Dinin Yeri Nedir? Din inancı, insanla beraber doğmuştur. Çünkü insanlık tarihinin hiçbir döneminde din duygusundan mahrum bir millete rastlanamamaktadır. Nerede insan varsa, orada bir nevi îman, ibâdet ve din duygusu görülmüştür. Bundan anlaşılıyor ki, din, insanlığın yaratılışından getirdiği fıtrî ve zarurî ihtiyacıdır. İnsanoğlu vâr oldukça, din de vârolacaktır. Filozof Auguste Sabatier bu konuda der ki: "Diyânet, gayet kuvvetli bir ağaç gibi, insaniyetin geçirdiği inkılâpların hepsinde hayatını muhafaza etmiş ve edecektir. Zaman geçmekle, onun kaynağı kurumak şöyle dursun, bilâkis, gittikçe o menbaın derinleştiğini, genişlediğini görmekteyiz. Binaenaleyh, insan hayatı diyânetle başlamış olduğu gibi, diyânetle kuvvet bulacak, diyânetle nihayetlenecektir." "Ben niçin dinliyim" suâlini nefsime sorar sormaz, şu cevabı alıyorum: Dindarım, çünkü başka türlü olmaya muktedir değilim.

Hz.Muhammed(sav)  "güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim" şeklinde hadisi var.

İslamın dışından islam yorumlanabilir mi ? O yorum ne derece doğru olur ?

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trampfd
    trampfd's avatar
    Erkek

ats30 bunu yazdı:

din ile ahlakın kati surette alakası yok mudur ? Hocam ne diyon sen ?

Misal, senin gelip benim malımı çalmamanın yada beni öldürmemenin sebebinin cehennemden korkmak olduğunu düşünüyorsan, işte onun adı ahlak değil din dir, onu diyorum.

Ehl-i Byte
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    acikistihbarat
    acikistihbarat's avatar
    Erkek

Edit : //

Toplam Hit: 20150 Toplam Mesaj: 152