folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Söz Ateistlerde... - 2 -

Söz Ateistlerde... - 2 -

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dentist
    Dentist's avatar
    Erkek

İnanç meselesi. Saygı göstermek gerek. Dedikleri doğru mu yanlış mı er,geç anlayacağız...

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kisish
    kisish's avatar
    Erkek

YesMilord bunu yazdı:
    -----------------------------

AllBlack bunu yazdı:

"Ahmaklığa sabrım vardır, fakat bununla gurur duyanlara yoktur." APTAL

İnancım ne yönde bilmiyorum kitabımıza ve yaradana içten içe inandığımı biliyorum ama bu sıra çevremdeki insanların görüşleri batıyor ve yine bundan kurtulmanın bi yolunu arıyorum yaşayanınız vardır kötü birşey olduğunda "Allah, insana kaldıramayacağı dert vermez." diyorlar yada iyi birşey olduğunda şükrediyorlar. Tamam şükretmek güzeldir iyi birşey olsada, olmasada şükreden bir insanım ama neden bazı aptallar sadece ihtiyacı olduğunda sığınırlar yada zora düştüklerinde bunu bilmiyorum. Bu psikolojiye sahip bir insan bencil midir? Yoksa inançlımı? Bunada anlam veremiyorum. Neyse hiç dalmak istemediğim konular ama yazdıklarımın birkaçına cevap verecek insanlar arıyorum. Sorunum git gide inancımın yıprandığını hissediyorum ama içten içe kalbimin derinliklerinde diyim bu duyguyu açıklayamıyorum Allah'a inanıyorum içim farklı dışım farklı davranıyor ve bunuda nasıl aşacağımı bilmiyorum.

Ben bu sukretmek veya allah insana kaldıramayacagı dert vermez yargılarını sadece insan psikolojisine baglıyorum hocam. Mutlak bir güce inanıyorsun ve o gücün seni sevdigini veya seni gözettigini düşünüyorsun ki zorluklara katlanabilesin veya zorluklar karsısında yalnız olmadıgını dusunup umutlarını da vaatlerle canlı tutabilesin. Fakat emin ol bunları yapmak icin tanrıya gerek yok, tanrı sadece bir imge, senden daha guclu senin varlıgın o. En azından bunu bilinç altında boyle kabul edersin. Simdi o dusunceden tanrı ismini çıkarıp, sadece ben bunu yapıcam diyerek veya gelecege dair umutlarını yetiştirip buna baglanarak da aynı işi yapabilirsin. Ve emin ol farklı hissetmeyeceksin. Ben insanların bu noktada tanrıyı içten içe motivasyon kaynagı olarak kullandıgını düşünüyorum, bense bu durumu, acıkcası insanın kendine yalan soylemesini, bırakıp kendimi gelecege yonlendiririm, umutlarıma baglanırım yada somut gerceklere. İşin aslı nedir biliyor musun, insana seytan diye dayatılan seyin ego, tanrı diye dayatılan seyinde ahlaktan başka birsey olmamasıdır, hepsi içindedir ama kavramsal olarak adlandırırsın..

YesMilord  Ben öyle düşünmüyorum çünkü ne olursa olsun bazı şeyleri dilediğinde o sadece senin dilemenle gelmiyor, bunu getiren bi güç ya da bir şey var. Bir de secret olayı var eğer her şeyi ona bağlarsanız dünyada yapılan katliamlar ve bebekler sırf yaşayanların suçu da diyebiliriz. Bu da ahmaklık olur. İmzan hakkında da bi görüşüm var;

""Eğer tanrı kötülüklere engel olmak istiyor fakat olamıyorsa herşeye gücü yetmiyordur.Eğer engel olabiliyor ama olmuyorsa kötü niyetli biridir.Eğer ne engel olabiliyor ne de gücü yetiyorsa neden ona tanrı deniyor? Neden kötü şeyler iyi insanların başına geliyor?""

Eğer tanrı bütün kötülüklere engel olmak isteseydi o zaman iman, nefis ve irade gibi kavramlar gerekli olmayacaktı çünkü her şeyi tanrı yönetecekti doğal olarak burda bu konuşmayı yapamıyor olacaktık. Bunun kötü niyetle ilgisi yoktur çünkü kötülüğü yapandır insanoğlu ve doğal olarak odur kötü olan ve ayrıca iyliğin olduğu yerde kötülükte vardır, aydınlığın olduğu yerde karanlıkta vardır.

Allblack eğer inancının yıprandığını hissediyorsan ve bunu istemiyorsan Kuran oku ve anlamını öğrenmeye çalış dinin tek kaynağı olarak Kuran'ı gör. Ne hadisleri ne de Mezhepleri tek inancın ve dayanağın Kuran olsun o zaman doğruyu bulursun. Ayrıca bi başka tavsiyem olacak konu hakkında mucizeler.com'u ziyaret et içindeki mucizeleri görünce emin ol Allah'a büyük bir imanla sarılacaksın..

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xxjokerxx
    xxjokerxx's avatar
    Erkek

sözü ateistlere kim verdi :D

okmam yazmam yok möhür yada barnak bassam olmamı
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Criminal
    Criminal's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

ComputerWolf bunu yazdı:

"Bana tepeden bakarsaniz, bir aptal gorursunuz. bana asagidan bakarsaniz, tanrinizi gorursunuz. bana tam karsimdan bakarsaniz, kendinizi gorursunuz”

Charles Manson

Ateist midir bilemem ama guzel soz soylemis adam.

Cinayetleriyle ünlü Manson tarikatinin lideriydi.

(Daimi imza : Yokluğun cehennemin öbür adıdır, üşüyorum kapama gözlerini.)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Criminal
    Criminal's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

N0NSt0P bunu yazdı:

"Bence temelde ikimiz de dinsiziz. Sadece ben, senden bir tane fazla dini daha reddediyorum. Sen diğer tüm olası dinleri neden reddettiğini anladığın zaman, benim de neden senin dinini reddettiğimi anlarsın."
    Stephen F. Roberts  

Takdire şayan bir alıntı.

(Daimi imza : Yokluğun cehennemin öbür adıdır, üşüyorum kapama gözlerini.)
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KafirImam
    KafirImam's avatar
    Erkek

snnyk bunu yazdı:

Sırf ona inanmıyorum diye beni cehenneme yollayacak bir tanrıya inanmayı reddediyorum.

Aynı tanrıya iki çift lafım var cehenneme ayrılan yolda , ağzımı açarlarsa :)

O da yok.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oldwolf
    oldwolf's avatar
    Erkek

ats30 bunu yazdı:

shadowans bunu yazdı:

hocam anlatmak istediğim şey şu.

şimdi ateist rolüne bürünüp düz mantık gidelim.

-Allah yoktur.

-Yaptıklarımın cezası yoktur.

-Ceza yoksa herşeyi yapabilirim.

-Devletin yasalarına da uymayabilirm (cezası var ama dini bir yaptırım yok = anarşizm - islam fitne çıkarmayı yasaklamıştır.fitne çıkaran günaha girer.dolayısıyla islam ahlakında devlet yasalarına uymamak günahtır).

-Herşeyi yapabilirm.

Görüldüğü gibi herşeyi yapabilmek özgürlüğüne sahip oluyor ateistler.Düşünce temelinde özgürlük bu kadar geniş.

Peki inanan biri nasıl düşünür.

-Allah vardır.

-Yaptıklarımın cezası vardır.

-Ceza varsa sadece izin verilen şeyleri yapabilirim.

-Devletin yasalarına uymam gerektiğini emrediyor Allah.

-Herşeyi yapamam.

Görüldüğü gibi inanan insanla inanmayan arasındaki farklar bunlar.

Burda bazı ateistler gibi bazı inananlar da ahlak kaynağını insan benliğine bağlıyorlar.O halde neden her insan ahlaklı değil ? Bazıları hayvan gibi yaşıyor.

Ateist olupta ahlaklı olanlar da var.Bu da bir gerçek.Ama mantıken ahlaksız olması gerekiyor.

Demek ki ateistler de ahlakın kutsal olduğuna inanıyor.Demek ki ateistler tanımlayamasalar da birşeylere inanıyor..

Yukarıda yazdığım yöntem yeryüzündeki ateist günahseverlerin inkar etmedikleri mantıktır. Hedonizm denen şeyde budur zaten..

"Madem ölecez gerisi yok istediğin gibi yaşa" temel bu olduktan sonra ahlak kuralları yok oluyor.

Ahlak kurallarına uyan bir ateist ne ölçüde uyuyor bu da belli değil.

Yani ahlak kavramı inançların şekillendirdiği bir kavramdır.

Mesela İslam da kadının uyması gereken ahlak kuralları vardır.Bir ateistin bunlara uyması beklenemez.Çünkü islam a özgüdür.

O halde ahlak nedir ? ....

:D:D:D

Bu ne ya, böle bi algoritma böle bi flow-chart komik diyorum sadece aheufhaef

-Madem din yok her şeyi yapabilirim; her dinde öyle midir bilmem ama müslümanlıkta intihar etmek yanılmıyorsam affı olmayan bir günah olarak geçer, ateistlerin bu mantıkla kendilerini öldürmesi gerekmez mi:D

"Madem ölecez gerisi yok istediğin gibi yaşa"yı temel alamayacağın anlaşıldığı için ahlak var zaten.

Ahlak konusunda, eğer kötü davranışlarının önüne geçen şey korku ise, bunun adı zaten ahlaklı olmak değil köleliktir. Eğer ki din yoksa ben buna tecevüz eder bunu öldürür bunun arabasını çalarım diye düşünen biri varsa onun ta g**ne koyim o adam insan değildir bi kere bu adamı kendinle, insanlığınla eş değer tutup da kendini küçültmeye gerek yok. Ahlak dediğimiz şeyin özünde basitçe kendine yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yapma mantığı yapar. Tutup da evinden bir şeylerin çalınmasını istemiyorsan, tecavüze uğramak istemiyorsan, kötü muamele görmek istemiyorsan, sen de yapmicaksın bunları karşındaki insan da. Bu kadar basit bir şeyi bile idrak edemicek kadar aciz bir düşünceyi anlayamıyorum.

En sonda Ahlak Nedir? diye sormuşsun ama soru yanlış. Bu gibi konuların temelindeki soru İnanç Nedir? olmalı(dini inanç değil yalnız, kavram olarak). Birisi inanıyor öbürü inanmıyorsa bu farkın altında yatan sebep nedir? İnanmayan kişi hiç bir şeye mi inanmıyor yoksa her koşulda onun da tıpkı diğeri gibi o konuda inandığı başka bir şey mi var, yani aslında ikisi de inanç sahibi mi? Varsa psikolog veya bilir kişi buyursun biraz anlatsın inanç hakkında bir şeyler bilgi sahibi değilim sadece sorular yazdım...

Bir de şu "lan günde yarım saat, namazımı kılar, eğer öbür taraf var ise orada sefamı sürerim, yoksa da ne kaybedecem..." mantığıyla inandığını sanan var ise, o kazıklara oturacakların iddia ettiklerinin yanından yerleri rezervedir. Çünkü bu mantık sizi yarattığına inandığınızı iddia ettiğiniz!(bu mantığı süren kişi aslında inamnıyordur) varlığı aptal yerine koymaktan başka bir şey değildir. Ha eğer değilse açıklayın bilelim neymiş bu mantığın temeli merak içindeyim.

Metallica Rules
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YesMilord
    YesMilord's avatar
    Erkek

kisish bunu yazdı:

YesMilord bunu yazdı:

AllBlack bunu yazdı:

"Ahmaklığa sabrım vardır, fakat bununla gurur duyanlara yoktur." APTAL

İnancım ne yönde bilmiyorum kitabımıza ve yaradana içten içe inandığımı biliyorum ama bu sıra çevremdeki insanların görüşleri batıyor ve yine bundan kurtulmanın bi yolunu arıyorum yaşayanınız vardır kötü birşey olduğunda "Allah, insana kaldıramayacağı dert vermez." diyorlar yada iyi birşey olduğunda şükrediyorlar. Tamam şükretmek güzeldir iyi birşey olsada, olmasada şükreden bir insanım ama neden bazı aptallar sadece ihtiyacı olduğunda sığınırlar yada zora düştüklerinde bunu bilmiyorum. Bu psikolojiye sahip bir insan bencil midir? Yoksa inançlımı? Bunada anlam veremiyorum. Neyse hiç dalmak istemediğim konular ama yazdıklarımın birkaçına cevap verecek insanlar arıyorum. Sorunum git gide inancımın yıprandığını hissediyorum ama içten içe kalbimin derinliklerinde diyim bu duyguyu açıklayamıyorum Allah'a inanıyorum içim farklı dışım farklı davranıyor ve bunuda nasıl aşacağımı bilmiyorum.

Ben bu sukretmek veya allah insana kaldıramayacagı dert vermez yargılarını sadece insan psikolojisine baglıyorum hocam. Mutlak bir güce inanıyorsun ve o gücün seni sevdigini veya seni gözettigini düşünüyorsun ki zorluklara katlanabilesin veya zorluklar karsısında yalnız olmadıgını dusunup umutlarını da vaatlerle canlı tutabilesin. Fakat emin ol bunları yapmak icin tanrıya gerek yok, tanrı sadece bir imge, senden daha guclu senin varlıgın o. En azından bunu bilinç altında boyle kabul edersin. Simdi o dusunceden tanrı ismini çıkarıp, sadece ben bunu yapıcam diyerek veya gelecege dair umutlarını yetiştirip buna baglanarak da aynı işi yapabilirsin. Ve emin ol farklı hissetmeyeceksin. Ben insanların bu noktada tanrıyı içten içe motivasyon kaynagı olarak kullandıgını düşünüyorum, bense bu durumu, acıkcası insanın kendine yalan soylemesini, bırakıp kendimi gelecege yonlendiririm, umutlarıma baglanırım yada somut gerceklere. İşin aslı nedir biliyor musun, insana seytan diye dayatılan seyin ego, tanrı diye dayatılan seyinde ahlaktan başka birsey olmamasıdır, hepsi içindedir ama kavramsal olarak adlandırırsın..

YesMilord  Ben öyle düşünmüyorum çünkü ne olursa olsun bazı şeyleri dilediğinde o sadece senin dilemenle gelmiyor, bunu getiren bi güç ya da bir şey var. Bir de secret olayı var eğer her şeyi ona bağlarsanız dünyada yapılan katliamlar ve bebekler sırf yaşayanların suçu da diyebiliriz. Bu da ahmaklık olur. İmzan hakkında da bi görüşüm var;

""Eğer tanrı kötülüklere engel olmak istiyor fakat olamıyorsa herşeye gücü yetmiyordur.Eğer engel olabiliyor ama olmuyorsa kötü niyetli biridir.Eğer ne engel olabiliyor ne de gücü yetiyorsa neden ona tanrı deniyor? Neden kötü şeyler iyi insanların başına geliyor?""

Eğer tanrı bütün kötülüklere engel olmak isteseydi o zaman iman, nefis ve irade gibi kavramlar gerekli olmayacaktı çünkü her şeyi tanrı yönetecekti doğal olarak burda bu konuşmayı yapamıyor olacaktık. Bunun kötü niyetle ilgisi yoktur çünkü kötülüğü yapandır insanoğlu ve doğal olarak odur kötü olan ve ayrıca iyliğin olduğu yerde kötülükte vardır, aydınlığın olduğu yerde karanlıkta vardır.

Allblack eğer inancının yıprandığını hissediyorsan ve bunu istemiyorsan Kuran oku ve anlamını öğrenmeye çalış dinin tek kaynağı olarak Kuran'ı gör. Ne hadisleri ne de Mezhepleri tek inancın ve dayanağın Kuran olsun o zaman doğruyu bulursun. Ayrıca bi başka tavsiyem olacak konu hakkında mucizeler.com'u ziyaret et içindeki mucizeleri görünce emin ol Allah'a büyük bir imanla sarılacaksın..

Hocam durum sonucta insanın düşünce yapısına gore esneklik kazanabilir tabi ki. Ben de hadi inanmayayım deyip de bu yola girmedim sonucta. Dedikleri gibi koşulların sonucu olarak ortaya çıktı. Zaten secret olayına gelince ona ben de inanmıyorum, onun tam zıttı olan Murphy kanunlarını kabul ediyorum.. :) Sadece demek istedigim aslında düşününce tanrı ve seytan isimlerinin kavramsal oldugunu soylemeye çalışıyorum, eşleştirilmiş belirli gerçekler ve buna yüklenen olagan üstülükler.. Bence tanrıyı da şeytanı da insan açıklamada dara düştügü konularda kendisi yaratmıştır ve bunu kullanmaktadır, ben bu yüzden red ediyorum. Tabi ki bu benim düşüncem, inançlı arkadaşlarım da yanlış anlamasınlar allaha hakaret etmiyorum, sadece oznel düşüncelerimi ve kendi nedenlerimi açıkladım. Tabi ki soyleyeceklerim yüzeysel kaldı ama derinlemesine tartışabilecek bir ortam oldugunu düşünmüyorum, en azından şimdilik, tabi ki tartışmak ve konuşmak isteyenlere her zaman açıgım ve bunu çok isterim. Sonuçta her tezin bir anti-tez e ihtiyacı vardır ki sentezler ortaya çıkabilsin..

I don't wanna be an angel, I just wanna be God.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fcuk
    Fcuk's avatar
    Erkek

z-chan annen ya da baban ateist mi? öğrenebilir miyim?

Hoop.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    vandeta
    vandeta's avatar
    Erkek

su herifin topicini yazip uplatmalayim ya 

www.RebtelTurkiye.com - uluslararasi gorusmeleriniz icin guzel bir yol..
Toplam Hit: 20237 Toplam Mesaj: 152