folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Söz Ateistlerde... - 2 -

Söz Ateistlerde... - 2 -

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Naacal
    Naacal's avatar
    Erkek

Farklı olan ateistler degil, inananlardır.Din yönünden nötr olarak gelinen dünyada araştırdıktan sonra inananların sayısı bir hayli az.Duyumlarla büyüyüp hareket edenlere takma isimler takmayın.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CRASH
    CRASH's avatar
    Erkek

ToR5 bunu yazdı:
    -----------------------------

Bu senin yaptığın tanım 19 yy Agust Comte Pozitif bilim tanımı. Hatta bu tanım daha eskiye Huma a kadar gidebilir. Günümüz pozitif bilimin içerisinde ''deney ve gözlem'' in metafizik olanı tamamen dışladığı ve bzı dil mantıklarını içine almadığı yönünde eleştiriler var.

öncelikle;

Metafizik tanımı (ALINTI):

Metafizik, felsefenin bir dalıdır. İlk felsefeciler tarafından, "fizik bilimlerinin ötesinde kalan" anlamına gelen "metafizik" sözcüğü ile felsefeye kazandırılmıştır.

İncelemeleri varlık, varoluş, evrensel, özellik, ilişki, sebep, uzay, zaman, tanrı, olay gibi kavramlar üzerinedir.

deney ve gözlem yaparken eğer amaç, somut bir bilgi elde etmekse, metafizik olanı kapsamaması mantık dışı mı ?  metafiziksel deneyler ve gözlemler yapılabilir mi ?   metafizik; felsefenin bir alt dalıysa, bilimsel deney ve gözlemlerde yer alması ne kadar doğrudur ?  felsefik bilgiyle bilimsel bilginin birbirinden farklı olduğunu biliyoruz sonuçta..

bazı dil mantıkları derken tam olarak neden bahsettiğini anlayamadım ?

The only good is knowledge and the only evil is ignorance.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Z-CHAN
    Z-CHAN's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

İnsanlık tarihi boyunca yeryüzünde o kadar çok din ve tanrı fikri ortaya atıldı ki, hangisine itibar edilmesi gerektiğini belirlemek gerçekten zor. Aslına bakılırsa hiçbirisinin daha inanılır ya da itibar edilebilir olmak için diğerlerinden daha üstün bir iddiası yok. Neden Müslümanlık veya neden Hristiyanlık? Neden Musevilik, neden Hinduizm değil? Neden tektanrıcılık, neden çoktanrıcılık değil? Buna rağmen her konumun kendilerini diğerlerinden daha üstün gören savunucuları bulunuyor. Hepsinin birden haklı olamayacağı ortada, fakat tümü yanılıyor olabilir.

.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    masumsunsen
    masumsunsen's avatar
    Erkek

gereksizmiş...

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CRASH
    CRASH's avatar
    Erkek

masumsunsen bunu yazdı:

crash kardeş,mantıklı cümleler kurduğunu düşünüyorsun. Ben bu konuya cevap yazmayacaktım artık ama güzel döndürüyosunuz konuyu ve karşınızda çok az bir azınlık gördüm mesajlarda. Bir şeyin yokluğu ispatlanmaz demişsin de tamam ispatlanmasın, benim orada vermek istediğim fikri sen gayet çok iyi anladın(hayır,tam anlamadım, pek bir fikir de göremedim). Diğer mesaj yazan arkadaşlarada açıklıyım sizin psikoloji sisteminizi (lütfen açıkla), ben ateistlerle yeterince sohbet muhabbetim oluyor (peki..)  bu yüzden tecrübesiz değilim (ne mutlu sana!). Nasıl kelimleri cımbızla çekiyor ve sadece oraya odaklandığınızı da çok iyi biliyorum. Maksadınız karşı tarafın neyi kastettiğini hiç bir zaman öğrenmek değil ve yine karşı tarafın doğru söylüyor olabilmesinin de sizin için hiç önemi yok, sizin tek yaptığınız cevap verme çabası. Sizin hazır kitaplardan hazır soruları bulduğunuzu,ne tarz soruları ne tarz cevaplarla vermenizi söyleyen kitaplarınızı da biliyorum (bana da söyler misin alıp okumak istiyorum o hazır soruları :) ) . her sorunuza cevap verilse, mantığınız ve vücudunuz artık tamam, dedikleri çok mantıklı dese de

hiç bir zaman inanmayacağınızı da çok iyi bilyorum. (bu kısım seni hiç ilgilendirmez)

Herkes dikkat etsin şimdi, Z-Cihan nerede? 

Sistemi söylüyorum, Z- Cihan ortayı yapar, ve pozisyon başlar. Başlığa yazılan en az ilk iki mesaj hep olumludur. Tutunacak dal ararlar çünkü.

Kendinize ait bir tek cümle varmı (evet, benim yazdıklarım bana ait), bütün ateistliği savunanlar hep bir bilim adamının sözlerini kopyala yapıştır yapmışlar. (olayı tam olarak anladığını sanmıyorum. amaç saçma bir tartışma yaratmak değil sadece bir konuya farklı bakış açıları sağlamak fakat her seferinde farklı bir yere kayıyor konu kendini tutamayan insanlar yüzünden :) )

Savunduğunuz şey Tanrı yokmudur, öldükten sonra yeniden diriliş yokmudur, hırsla ve öfkeyle Beni yaratan kimse olamaz,beni ordan burdan gelen tozlar yapraklar birleşerek oluşturmuşmudur. (tam olarak bu değil) Tamam haklısınız.  Başlık açmanızın manası ne? (yukarıda belirttim)

bak kardeşim :D, mantıksız cümleler kurduğumu düşünüyorsan onları belirt bana (evet, teker teker). hem bu bir savaş değil ki karşıda az kişi var ve bu yüzden bu grup haklı çıkıyor vs. gibi bir durum olsun...

ve ısrarla karşı taraf deyip durmuşsun (bu cımbızla laf almak değildir. karşı taraf diyorsan farklı iki taraftan bahsediyorsundur ve ben bunu dile getirirsem kelimeleri cımbızla çekmiş olmam, senin düşüncenin bir bölümünü ele almış olurum), aslında bu olayın fanatizme kadar gidiyor olması gerçekten gereksiz ve anlamsız geliyor bana.

masumsunsen bunu yazdı:

blah blah blah..

Buraya kadar pek bir fikir göremedim. insanlara cevap veriyorsun sadece... 

Hayatınızın kıymetini ölüncemi anlayacaksınız,hem nezaman öleceğinizi bilmezken. Ya Allah gerçekten varsa, kimse yokluğunu ispatlamamış çünkü.

işte sıkça karşılaştığım yanlış düşünceye burada rastladım ve bunu dile getirdim. kelimeleri cımbızla çekip almak değildir bunun adı. onu bıraktım, eğer senin düşüncendeki mantıksızlık 1 cümle içinde varsa ve ana-düşüncenin temelini oluşturan düşüncelerden biriyse bu, bunu belirmek 1 kelimeyi cımbızla çekmek anlamına gelmez (malesef tüm düşünceyi..)

Eğer Allah varsa karşı tarafta inanmayanlarla büyük bir hesaplaşma olucak. Tersini düşünelim,ne kaybedersinki ömrün boyunca günde yarım saatini namaza versen. Birinci ihtimal çok tehlikeli inanmayanlar için, ve olası en muhtemel. ikinci ihtimalde ise kaybetceğiniz günde yarım saat. Madem öyle karlı olanı seçmek elinizde.

(Bu noktada yanılmışsın, çünkü amacım 2 farklı taraf oluşturup bak biz haklıyız siz haksızsınız gibi bir polemik yaratmak değil. Konu, esas konunun amacına ters bir yöne çekilmiş zaten; ben de farklı bir başlık açmaktansa belki de 100'e yakın kişiden duyduğum; "tanrı yok diyorsunuz ama siz ispatlayamıyorsunuz!" düşüncesinin mantıksız olduğunu belirtmekti )

Üstelik Allah isteseydi herkes ona inanırdı zaten. (katılmıyorum)  İrade vermiş bu yüzden, seçimi insanlar yapsın diye,kaç kişi beni bulabilcek.  herkes gördüğüne inanır,mesele zaten görmediğin bir şeye inanmaktadır. Buna iman diyorlar.  (bu senin düşüncen. ben katılmıyorum.)

Yine anlatmaya çalıştığın bir fikir yok ortada. hep aynı cümleler... yanlış mıyım ? üstte yazdıklarının aynısını binlerce kişiden duyabilirsin. sana ait, belirli bir fikir yok zaten ortada. sadece düşünce biçiminin yanlış olduğunu sana gösterdim (gerçi beklediğimden daha ılımlı bir tepki aldım  =)  )

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    masumsunsen
    masumsunsen's avatar
    Erkek

gereksizmiş...

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dos_Attach
    Dos_Attach's avatar
    Erkek

Z-CHAN dostum yaptığın paylaşımdan sonra senin müslüman olmadığına dair hiçbir şüphem kalmadı :) 72 partı müslüman adam giydirmez :) 

Dolar Ve Euro zulada elimde çek defteri, bir imzayla işin tamam arabanı çek serseri.!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CRASH
    CRASH's avatar
    Erkek

masumsunsen bunu yazdı:

Haklısın

Teşekkür ederim  ^^

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    calculator
    calculator's avatar
    Erkek

DİNİ GÜZEL SÖZLER BUNLARDA 

HER GECENİN BİR GÜNDÜZÜ VARDIR (Hz. Ali (r.a))

İyiliği gizlemek, kötülüğü gizlemekten daha üstündür. (Ebu Bekir Ferra)

Bilmediklerimi ayağımın altına alsaydım başım göğe ererdi. (İmam-ı Azam)

İnsan, alışkanlıklarının çocuğudur. (İbni Haldun)

Herkes herkese bir lokma şey verebilir ama boğaz bağışlamak, ancak Allah’ın işidir. (Mevlana)

Güzel söz söyleyen, kimseden kötü söz işitmez. (Firdevsi)

Bir şeyi bulunmadığı yerde aramak, onu aramamak demektir. (Mevlana)

Avcı nice al (tuzak, hile) bilirse, ayı da onca yol bilir. (Kaşgarlı Mahmud)

Haksızlık karşısında eğilmeyiniz; çünkü hakkınızla beraber şerefinizi de kaybedersiniz. (Hz. Ali (r.a))

Güzel konuşmanın sırrı, lüzumsuz sözleri terk etmektir. (Hz. Ebubekir)

Özü doğru olanın, sözü de doğru olur. (Hz. Ali (r.a))

Birliğin kederi, ayrılığın safasından daha hayırlıdır. (Yahya bin Muaz)

Her gecenin bir gündüzü vardır. (Hz. Ali (r.a))

Sakladığın sır senin esirindir. Açığa vurursan sen onun esiri olursun. (Hz. Ali (r.a))

Bütün kötülüklerin anahtarı, hiddettir. (Cafer bin Muhammed)

Kesilmiş koyuna derisinin yüzülmesi elem vermez. (Hz. Esma)

Güzel ahlak; bağışlayıcılık, sabır ve tahammüldür. (Hasan-ı Basri)

En iyi nasihat; iyi örnek olmaktır. (Malcolm X)

efis üç köşeli dikendir, ne türlü koysan batar. (Mevlana)

Geçmişler geleceğe, suyun suya benzemesinden daha çok benzer. (İbni Haldun)

İnce sözler keskin kılıca benzer, kalkanın yoksa geri dur. (Mevlana)

Gerçek zengin, bilgisi çok olan insandır. (Hz. Ali (r.a))

Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol. (Mevlana)

Cevizi kırıp özüne inemeyen, hepsini kabuk zanneder. (İmam Gazali)

Hayat, iman ve cihaddır. (Hz. Hüseyin (r.a))

Haksızlığa baş kaldırmayanlar, onlardan gelecek her kötülüğe katlanmalıdırlar. (Hz. Ali (r.a))

Hayatında ekmeği yenmeyen kimsenin adı, ölümünden sonra anılmaz. (Şeyh Sadi)

Hiç kimse, diğer bir kimsenin kulu değildir. (Hz. Ali (r.a))

Uzun mesafelere ulaşmak, yakın mesafeleri aşmakla mümkündür. (İmam Gazali)

Tarih değil, hatalar tekerrür ediyor. (Abdulhamid Han)

En büyük felaketler içinde bile ümidini kaybetme, unutma ki ilik, sert kemiğin içinden çıkar. (Hafız Şirazi)

Cahillerin kalbi dudaklarında, alimlerin dudakları kalplerindedir. (Hz. Ali (r.a))

Her kalbin çarpıntısı kendi ecelinin ayak sesleridir. (Beyazidi Bestami)

Mal cimrilerde, silah korkaklarda, karar da zayıflarda olursa işler bozulur. (Hz. Ebubekir (r.a))

Gecenin ne kadar uzun olduğunu ancak hastalar bilir. (Sadi)

Kibir, bele bağlanmış taş gibidir. Onunla ne yüzülür ne de uçulur. (Hacı Bayram-ı Veli)

Zalimler için yaşasın cehennem. (Bediüzzaman Said Nursi)

Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır. (Bediüzzaman Said Nursi)

Tatlı suyun başı, kalabalık olur. (Mevlana)

Kurdun elinden çobanlık gelmez. (Sadi)

Eğri ok, doğru yol almaz. (Hz. Ali (r.a))

Hiçbir acı, cehaletten daha fazla zahmet verici değildir. (Hz. Ali (r.a))

İnsanı maskara eden, dilidir. (Sadi)

Ham düşünceleri, ancak akıl pişirir. (Firdevsi)

Fırsatlar da bulutlar gibi çabucak geçer gider. (Hz. Ebubekir (r.a))

Hasedciye rahat, kötü huyluyu da şeref yoktur. (Ahnef bin Kays)

Çocuklarınızı kuzu gibi büyütmeyiniz ki, ileride kuzu gibi güdülmesinler. (Şeyh Sadi Sirazi)

Hükümetlerin en kötüsü, suçsuzu korkutandır. (Beydeba)

Hükümdar köylünün yumurtasını alırsa, adamları bütün tavukları alır. (Sadi)

Bin zulme uğrasan da, bir zulüm yapma. (Hz. Ali (r.a))

Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlana)

Çok üşengec
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fuzulli
    Fuzulli's avatar
    Erkek

uhp bunu yazdı:

ben yazarım hemde burdaki herkesin anlayacağı şekilde. derdim ateistlerle çene yarıştırmak değil. ateizmdeki yanlıs kısımdaları göstermek. azda sayıdada olsa insanları uyandırabilmek.

Örn; Maymun tekini oturt bilgisayarın başına, aç boş bir word sayfası o kafasına göre başsın tuşlara.Yazı istiyorsan alsana yazı :S

Sen insanları uyandırmaz daha çok uyutursun.Verdiğin cevaplardan bu sonuçu çıkardım.Ateist'i Allah'a inanmamak gibi kısa bir anlamdan ibaret sayan biri misin acep ben senin öyle düşündüğün kanaatindeyim.

Toplam Hit: 20157 Toplam Mesaj: 152