folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Tanrı İle Allah Kelimesi Arasındaki Fark.

Tanrı İle Allah Kelimesi Arasındaki Fark.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek

wert bunu yazdı:
    -----------------------------

ben "O" diyorum 

varmı bir itirazı olan

ki bir çok ayettede Ondan bahsedilirken "O" diye geçiyor

benim sözünü ettiğim şey tek bir insan ise ben ona ahmette desem anlaşılır insanda desem anlaşılır

sanırım bu muhabbet şeyden kaynaklanıyor

hani müslümanlar dinine çok düşkün ya en güzel din onlarıkinki ya (burada bir öz eleştiri var) diğer ilahi dinler şeytan dini gibi görülüyor  

ve amerikan filmlerini Türkçeye çevirirken oyuncuların Ondan bahsederken Tanrı demesi insanlarımız yanlış karşılamış nedense (ki bence bu tartışmanın başladığı yer burasıdır :D saçma geliyor ama biraz düşününce olabilietesi yüksek :D)

Hristiyanlar "Tanrı" diyor (eve kendi ana dillerinde)

Müslümanlar "Allah"  diyor(nedense hepsi arapça)

halbuki Hristiyan da Tanrı derken Ondan bahsediyor

müslüman da Allah derken Ondan bahsediyor 

Tamam işte ne güzel Cevabınıda kendin vermişsin, Hıristiyan isen, Tanrı Dersin, Müslüman İsen Allah Dersin. Nasıl Çözüldü işte Mesele. Tarihte İlk Defa Bir Tartışma Çözüme Ulaştı.. Muhahaha. :)

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaCiNGeR
    RaCiNGeR's avatar
    Erkek

Allahü teâlânın isimleri tevkifidir. Yani, İslamiyet’te bildirilen isimleri söylemek caiz, bunlardan başkasını söylemek caiz değildir. Mesela Allahü teâlâya âlim denir. Fakat; âlim manasına gelen fakih kelimesini Allah için kullanmak caiz olmaz. Çünkü, İslamiyet, Allahü teâlâya fakih dememiştir. İlah manasına tanrı kelimesini kullanmakta mahzur yoktur. Mesela, (Hindlilerin tanrıları inektir), (Birdir Allah, ondan başka tanrı yoktur), (Bizim tanrımız Allah’tır) demek caizdir. Fakat (Bizim Allah’ımız tanrıdır) demek caiz olmaz. Bu inceliği iyi anlamak gerekir

Allah kelimesi özel isimdir. Hiçbir dilde karşılığı olmaz. Allah kelimesinde müzekkerlik, müenneslik yoktur. İlah kelimesinin ise her dilde karşılığı, bazı dillerde de müzekker [erkek] ve müennes [dişi] şekli vardır. Mesela Arapça’da Mabud-Mabude, Türkçe’de Tanrı-Tanrıça, İngilizce God-Goddess, Fransızca Dieu-Deesse, Almanca Gott-Göttin gibi. Bu kelimelerin hiçbirisi Allah ismi yerine kullanılmaz. Allah manasına yalnız Allah kelimesini kullanmak gerekir. Çünkü Allahü teâlâ, (Benim ismim Allah’tır. Bana, Allah diye ibadet edin) buyuruyor. Kendisi ne bildirmişse onu kullanmak gerekir. İlah manasında her millet kendi dilindeki kelimeyi kullanır. Fakat Allah her dilde aynıdır.

ALINTI

dostum , orduya katılma kararı aldım.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek

RaCiNGeR

Güzel yazmışsın ama bizim milletimiz her zaman dediğim gibi doğuştan alim olduğu için kendi bildiğini okur. Bunların Allah'la arasına girmemek lazım! Her zaman bunu diyorlar. Allah'la arama girmeyin, Allah'la kul arasına kimse giremez vs vs. Yaptığım tespitlere göre bunu diyen insanların hiçbirinin dinle, ibadetle hiçbir alakası yok. Bunun istisnasına da rastlamadım. Müslüman olmayan biri ile tamamen aynı hayatı yaşıyorlar. Tek fark Allah'ın varlığına inanıyor. Ondan sonra da Allah'la arama girme! Giren yok zaten sadece yanlış bildiklerinizi söylemeye çalışıyoruz. Dini bir konuda bilgi versek onu bile Allah'la aralarına girmek olarak görüyorlar. Ne yapsan Allah'la aralarına girmiş oluyorsun. Dinini bilen birinden dini yaşamasa bile asla bu sözü duymadım şu ana kadar.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaCiNGeR
    RaCiNGeR's avatar
    Erkek
    DarkSkull bunu yazdı:

RaCiNGeR

Güzel yazmışsın ama bizim milletimiz her zaman dediğim gibi doğuştan alim olduğu için kendi bildiğini okur. Bunların Allah'la arasına girmemek lazım! Her zaman bunu diyorlar. Allah'la arama girmeyin, Allah'la kul arasına kimse giremez vs vs. Yaptığım tespitlere göre bunu diyen insanların hiçbirinin dinle, ibadetle hiçbir alakası yok. Bunun istisnasına da rastlamadım. Müslüman olmayan biri ile tamamen aynı hayatı yaşıyorlar. Tek fark Allah'ın varlığına inanıyor. Ondan sonra da Allah'la arama girme! Giren yok zaten sadece yanlış bildiklerinizi söylemeye çalışıyoruz. Dini bir konuda bilgi versek onu bile Allah'la aralarına girmek olarak görüyorlar. Ne yapsan Allah'la aralarına girmiş oluyorsun. Dinini bilen birinden dini yaşamasa bile asla bu sözü duymadım şu ana kadar.

çok haklısın.Allah'la arana girilmeyerek yaşaanacak bir din ise bu ; neden peygamberler kitaplar, evliyalar ya da mezhepler var.imanın şartlarında peygamberlere ve kitaplara inanmak var ama insanlar hala Allah'la arama girme tezine nasıl sarılabiliyorlar ilginçtir.nedense insanlarımızda din konusunda 'bir bilene danışalım' bilinci de gelişmemiş.herkes kendi bildiğini okuyor.kaç müslüman varsa o kadar din oluyor :(

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek

RaCiNGeR

Ya kimsenin araya girdiği falan yok. Adama diyorsun ki bak şunu yapıyorsun dinen sakıncalıdır bu. Tepki anında geliyor. Allah'la arama girme! Ulan giren yok zaten sadece söylüyorum bil diye. Dinde zorlama yoktur zaten sadece bilgi veriyoruz. Sanki kafasına silah dayıyorsun böyle böyle yapacaksın diye. İşine gelmediği için öyle bir tepki çıkıyor ortaya. Çok yanlış birşey yapıyorsan bir kez söylerim anlatırım ondan sonra ne yaparsan yap banane. Biriyle din hakkında konuşurken o cümleyi kurduysa benim için olay orada bitiyor :)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaCiNGeR
    RaCiNGeR's avatar
    Erkek

DarkSkull bunu yazdı:

hocam her doğru her yerde herkese söylenmez :) ilk önce nazının geçtiği seni dinleyecek kişilere söyleyeceksin.eğer öyle biri değilse yine söyle ama bu sefer kaynak belirt.yani senın kendi fikrin olmadığını belirt.he eğer kaynağına da itiraz edecek biriyse ona söylemekle yükümlü değilsin zaten.hiç tartışmaya girme abi eyv. :)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek

RaCiNGeR 

Tartışmıyorum zaten ya sadece söylüyorum işte. Ben gördüklerimi söyledim kendim tartışmasam da 3-5 kişi bir yerdeyken konuşulurken kenardan dinliyorum sadece. O düşüncedekilerin Allah'la arasına hiç girmiyorum zaten:) Herkese söylemem de o cümleyi kuran ailemde bana çok yakın hatta en yakın kişiler bile var :) Özellikle modern İslamcıların! ağzında sürekli gevelediği bir cümle.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaCiNGeR
    RaCiNGeR's avatar
    Erkek
    işte hocam senın o dediğin 'dış güçler tarafından desteklenen Modern İslamcılar' istiyorlar ki kimse bir bilene danışmasın.alim peygamber tanınmasın.herkes kendi kafasında bildiği islam modelini oluştursun ve sembolik bir islamiyet yaşasın.ilmi bilgi bilmesin , adı müslüman olsun.ana amaç islamiyeti yıkmak tabi de.bununla islamiyette ki birlik , dirlik ne bileyim cem ruhunu bozuyorlar.başarılı gibi de duruyorlar aslında.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek

RaCiNGeR 

Başarılı gibi değiller başarılılar. Herkesin kafasına kendi bildiği islamı değil, kendilerinin belirlediği İslam'ı soktular. Allah nedir kısaca tanımın bil yeter. Gerisi önemli değil kendince iyi bir insanım diyorsan öbür tarafta alim gibi karşılanırsın. İçki, kumar, karı kızla yatıp kalkmak hepsi serbest. Modern İslam'ın kuralları bunlar. Bu arada iyilik kavramı da kendilerine göre. Dedikodu yapsan da küfür etsen de sarhoş olup ortalığı karıştırsan da devletten ne kopartırsam kârdır diye düşünsen de kalbi temiz iyi bir insansın.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaCiNGeR
    RaCiNGeR's avatar
    Erkek
    insanların kafalarına soktular ya hani 'önemli olan niyettir , benim içim temiz ' gibi zırvaları.işte biçoğumuz da bilmiyor ki niyetin iyi olmasının  kurtarmadığı durumlar var.iş sonucta niyete bakmıyor.ağızdan çıkanın ya da yapılan işin de önemi var. dediğin gibi 'niyetim iyi ' diyip nice küfürler meşrulaştırılıyor.insanlar buna alıştırılıyor.

Toplam Hit: 4838 Toplam Mesaj: 45