folder Tahribat.com Forumları
linefolder Linux ve Diğer İşletim Sistemleri
linefolder Windowsçu Zihniyet İle Mücadele Edilmeli

Windowsçu Zihniyet İle Mücadele Edilmeli

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balik_
    balik_'s avatar
    Erkek

Üniversitede herhangi bir bölümde bilgisayar dersi okutuluyor.

Okutulan konular: windows masaüstü, microsoft office word, excell, power point ve windowsun diğer programları.

Yuh artık kocaman yuh !

Sanki Linux diye birşey hiç yok, gnome yok, kde yok, xfce yok, lxde ve diğerleri yok.

Libreoffice, Openoffice sanki hiç olmadı. 

Mac Os sanki işletim sistemi değil, Mac dünyası sanki hiç yok.

Güzelim Google Dökümanlar sanki yok.

Chrome yok, Firefox yok.

Bugün sınav yaptık, windows ve onun programları haricinde ne açık kaynak koddan, ne ücretsiz ofis programlarından, ne çeşitli işletim sistemlerinden, ne online ofis programlarından tek kelime söz edilmemiş. Ne konu anlatımlarında nede sınav sorularında bunların hiçbirisi yok.

Devlet mademki Pardus projesine destek veriyor, yapın edin diyor. Ne diye bütün ders konuları windows üzerine yazılıp çiziliyor ? Pardus nerde kaldı, ücretsiz ofis programları nerde kaldı, açık kaynak kod nerde kaldı ? Bütün türkiyedeki windowsçular bizi mikrosofta köle yapmışlar. Devlet bunu biraz olsun fark etmiş Pardus'u geliştiriyor. Ama aynı devlet ders içeriklerine açık kaynak işletim sistemlerini ve programları koymuyor. Öğrencilere öğretmiyor. Belki Üniversitelerde bilgisayar bölümlerinde linux okutuluyor olabilir ama bütün bölümlerde hatta liselerde hatta ilköğretimde linux felsefesinden, ücretsiz programlardan, açık kaynak koddan bahsedilmelidir.

Geçen yıl birisi beni aradı, ben bilgisayar öğretmeniyim dedi. Çocuklar Pardus'u soruyorlar cevap veremiyorum, bana pardusu öğretirmisin dedi. Tama dedim kabul ettim. Çok kısıtlı zamanda kısaca Pardus'un mantığını anlattım. Ne işe yarar ? Belki bu kadar az bilgi hiçbir şeye yaramaz. Bilgisayar öğretmenlerinin bile Linuxtan haberi yok.

Her yıl trilyonlarca lira windowsa haraç ödüyoruz. Derhal bunun önüne geçilmeli. Bilgisayar hocaları linux dersleri vermeli. Ücretsiz ofis programları kullanılmalı, açık kaynak kod öğretilmelidir. Windowsçu zihniyete sahip bütün yetkilileri ve bildiği halde tek kelime linuxtan bahsetmeyen bilgisayar hocalarını kınıyorum. Bunlarla çok katı bir şekilde mücadele edilmelidir. 

Ben yüzmeyi ördeklerden öğrendim.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CodeInside
    CodeInside's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

kesinlikle katılıyorum,  bu olay sürü psikolojisiyle açıklanabilir.Ama genellemek yanlış olur zira bu konuya duyarlı öğretmenlerde var.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hakkinen
    Hakkinen's avatar
    Erkek

dün bilgisayar kullanımı 1 dersinden finalimiz vardı.  15 sorunun 13 ü excel 2 side mat1 idi.

mat1 olanlar 2-3+5*2  ve  3-9\2*4  idi.

Sonra niye üniversiteler kalitesiz niye nitelikli eleman yetişmiyor diyorlar.

böyle sistemin a.q

Kendini beğenmişlik, hakedilmelidir.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    stux
    stux's avatar
    Erkek
    dünyayı takip ediyoruz ,dünya windows kullanıyor boşuna kasma arkadaşım. illuminati windows kullanmamızı istiyor windows kullanacaz boşuna yırtınıyorsun. bunu söyledim diye illuminatinin hedefi bile olabilirim :)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek

GNU/Linux dunyasini o kadar siki takip ediyorsun ki Pardus projesinin dagilma noktasina girdiginden habersizsin (=

az insan çok huzur.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo

Düşünsenize bir ülkedeki tüm öğrenciler sizin yazdığını programın kullanılması hakkında sınava giriyor ve bu sınava göre mesleki hayatı etkileniyor.

Microsoft Office yerine Ofis yazılımları, Windows yerine direkt işletim sistemleri dersleri verilmeli. İşletim sistemi denilince neden akla Windows geliyor? Farenin ne b*ka yaradığını anlatmalı fare imlecinin denetim masasında nereden değiştiğini anlatmamalı öğretici öğrenciye. Bu denli yanlış bi' yol var Türkiyede. Bizim okulda yaklaşık 2bin civarı vardır bilgisayar ki hepsi de lisanslı. Düşünsenize giden parayı... Yani neden microsoft dünyanın en zengin şirketlerinden şaşırmamak gerek bu konuda. Eminim ki en büyük müşterileri de bizizdir.

Gerçekten çok aptalca ve bilgisayar bilmem neysi dersinde dile getirdiğim bir konudur bu ama hocanın verdiği cevap: Ben ne yapayım?

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Shamanist
    Shamanist's avatar
    Erkek

hocalar birşey bilmiyorlar ki anlatsınlar

iyi biri değil... TBT
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Quetzalcoatl
    Quetzalcoatl's avatar
    Erkek
    windows a yada office e para veren mi var? adamlar bu işi kusursuz yapıyor. benim de beleşe kullanma imkanım varken niye linux kullanayım?

Özgürlüğü anladıkça ona daha az sahip olursun.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    whoobay
    whoobay's avatar
    Erkek

Microsoft politikasının ve dünyaya nasıl yayıldığının bir sahnesi bu.

Herşey kolaydır, bazen değil işte ∆
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

bizim okulda pardus tanıtım günleri diye her fakülte girişine bilgisayarlar konuldu. birkaç ay sonra o pardusların hepsi windows yapıldı.

orda koskoca "pardus tanıtım" diye afiş duruyor 4e2lik afiş. bari onu kaldırır insan.

eğitimden zaten bahsetmeme gerek yok. teknoloji bilimi dersinin içeriği word-excel-powerpointten ibaret. hatta o dönem office2010 kullanıyordum. şu yeni tasarımlı olan. derste eski menülü olanı kullanılıyordu. hocaya söyledim biz napalım dedi geçti. menüleri ezberlicem diye kafayı yemiştim.

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

pardus ve rasat gibi projeler kaldırıldı, ekipler dağıltıldı.Bu ülkede tübitak gibi sağlam bir kurumun kadrolaşma ile içine sıçıldı.

O yüzden Türklük kısmını (linuxta) bi kenara bırakalım.

---

Böyle olmasına uyuzdum fakat şidmi seviyorum.Diğer yüz bilmem kaç tane herif linuxtan anlamazken, ben linux kullanıyorum.

Bunun iş konusunda ne akdar büyük bi farklılık olacağını bilyior musun ?? her koyun kendi bacağından asılır.NE bok yerlerse yesinler.Diploma asadece bi kağıt parçasıdır.Geir kalan herşey sana kalmış.

Toplam Hit: 9939 Toplam Mesaj: 85