folder Tahribat.com Forumları
linefolder Linux ve Diğer İşletim Sistemleri
linefolder Windowsçu Zihniyet İle Mücadele Edilmeli

Windowsçu Zihniyet İle Mücadele Edilmeli

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

balik_ bunu yazdı:
    -----------------------------

tarih okuyorum, linuxu seviyorum :)

Hocam sempati duymak her zaman için güzel, bizimde körü körüne sevdiğimiz şeyler var,

bu forumun eski kullanıcıları bilirler memleketin en ateşli amd savunucusu bendim zamanında fakat,

gerçekleri görmek ve biraz realistik olmak lazım.

AMD'yi sevebilirim ama, Intel performans konusunda i serisi ile ezip geçiyor sistemi, bunu inkar etmemek lazım.

Aynısı bunun içinde geçerli, allahını seversen al indir bi linux işletim sistemini, üzerinde bi gui arabirimli program yazmaya calış.

Birde aynısını windows için yazmaya calış.

İkiside bilmediğin diller ve ilgili işletim sisteminin tam desteklediği diller olsun...

İkisinde karşılaştığın problemleri sorunları çözümleri bi araştır ondan sonra gel otur konuşalım.

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tugberk
    Tugberk's avatar
    Erkek

MaviEkran bunu yazdı:

renegadealien bunu yazdı:

Ya bırakın allahınızı severseniz linux müş...

Embed sistem projesi yapıyoruz 2 aydır linuxle uğraşıyoruz, hemde ağır seviye driver sistem modifiye ve programlama ile alakalı.

12 senedir bilgisayarcıyım, windows 95'de karşılaşmadığım problemlerle uğraşıyoruz, aptal aptal sorunlar, ne bi driverı var, ne adam akıllı bi sistemi var, herkez kafasına göre 3-5 satıor kodlayıp bi tool yapmış millet onla idare ediyor...

İndirdiğin driverı derlemen gerekiyor ki kendi kernelinde çalışsın lan var mı böle bi salaklık, makefilelar configler havada ucuşuyor...

Bi kernelda çalışan sonrakinde çalışmıyor, çalışmasa adam akıllı neden çalıştığını söylemiyor, bi kere standart kullanıcı için tam bir eşşeklik...

Server desen, adamlar adam akıllı task manager bile yazmamışlar 24 işlemcili sunucuya kuruyorum redhatı, windowsda task manager her zamanki gibi, red hatta acıyorsun, task manager her işlemciyi gösterecem diye 3.5 metre uzunluğunda oluyor...

Yazmakla bitmez salak saçma hataları

Doğru düzgün file explorerı bile yok siktiğimin makinasında, bizim yazılımcı eleman notron commander kullanıyor, ben 2001 yılında kullanıyordum...

Haraç ödüyoruz mavallarını bırakın abicim, 663cy bjhqd al sana windows şifresi, neyin fantazijisini yapıyorsunuz?

Hocam proje kötüye gidiyo heralde bu ne şiddet bu celal.

İşin esnekliği o hata diye anlattığın şeylerde. 

Driver'ın kaynak kodunu kerneline göre derlemen normal. Standart bir kernel konfigürasyonu olmadığı için indirdiğin sürücüyü kendi kernel konfigürasyonuna uyduruyorsun. Tek tip bir çekirdek derlemesi yok, binlerce farklı şekilde çekirdek derleyip kafana göre kullanabilirsin. Buna driver naapsın, mecburen kerneline uyduracaksın.

O makefile'lar ve configler sayesinde, 200 Mhz işlemcili evindeki modem için uygulama geliştirebilirsin, ARM için, MIPS için, X86 vs onlarca farklı mimariler için çalışan çekirdeğin olabilir o platformlara uygulamalar yazabilirsin.

Task manager, ps var, top var bunların neyi eksik.

Dosya gezgini de favorim Konqueror'dur, komut ekranında efsanevi "mc" vardır, Nautilus vardır Gnomecuların favorisi. Daha hafif şeyler istersen de xfce'nin var, Enlightment'ın var, var oğlu var.

Son kullanıcı için hamallık olduğu doğru olabilir. Ama profesyoneller ve geekler için bulunmaz nimet

hacım ben windowda onlarca driver yazdım, legacy bir driver ı 2000 de yazıp win7 de yükleyebilirsin, en fazla kernel major versiyonlarında değişir windows driver ları, linux da güçlünün bahsettiği şu,

kernel 2.6.18  de çalışan driver 2.6.23 de çalışmıyor, invalid module format diyor, resmen karınağrısı.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1-618-GR
    1-618-GR's avatar
    Erkek

Bu kernel paniğin.. :)) Mac Os X kurarken kaç defa hata ile karşılaştım, gerçi bendeki ilgide windows'a Apple kurmak..

hackintosh, kurayım derken her taraftan 1 panik panik panik... o hatayı alıyorum bu derken şu şu :)) Bitmedi gitti kurdum çalıştıramıyorum gerçi..

Açılmıyor..

Ya en sorunsuz işletim sistemleri tabiki ücretli olacaktır, adam parasıyla yapıyor diğeri açık kaynak devam parasıyla yapan adam geliştirmekten sıkılmaz, beleş yapan adam 1 yerde sıkılır.

Linux backtrack 5 i seviyorum 1 tek :)) ubuntu falan tırt geldi win7 nin yanında ama özgün yinede geliştirilse çok çok iyi olabilir.

win7 yi'de geçermi bilmem ama maykrosoft her zaman daha iyisini yapmaya güçleri yeteceğinden zor ya.. :D

Tek rakibi yine apple abi :))

Apple'ında kullana bildiğim tek yani iTunes, şuan o açık aşk yaşıyoruz :))) Mac açılmıyor mac açılsa win7 nin.. :D

En ucuz bilgisayarı 2 milyardan başlıyor neyle alalım :D

Bir domino taşıyım yıktığına sevinme....
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balik_
    balik_'s avatar
    Erkek

Linuxun bozulmadığını sanıyorsun hocam sanırım :)))

http://remidian.com/wp-content/uploads/2007/08/kernel-panic_002.jpg

http://www.adeosecurity.com/wp-content/uploads/2011/07/kernel-panic-1.jpg

Kernel Panic nedir lan,

bi program kendi kendine paniclermi amk :Ddslşfksdlşfsdş fksdlşfsdkfşlsdk f

Windowsun linuxu geçemeyeceği tek nokta emin ol error mevzusu :)

Siyah ekranda boot işlemini Msdos dan sonra cıkan windows 1.0 da bile yoktu, yıl 2012 oldu hala siyah ekranda yazı akıyo dandikşeyde...

Demin bi soru sordum 1. sınıf mısın diye ama alamadım cevabını?

Windows hataları için, Yaklaşık 195.000.000 sonuç bulundu (0,18 saniye) 

bakınız:

https://www.google.com/search?q=mavi+ekran+hatas%C4%B1&hl=tr&prmd=imvnsfd&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=5ewOT7WmIaqg4gSxzu2CBA&sqi=2&ved=0CCoQsAQ&biw=1280&bih=656#hl=tr&tbm=isch&sa=1&q=windows+hatalar%C4%B1&oq=windows+hatalar%C4%B1&aq=f&aqi=g1g-S6&aql=&gs_sm=e&gs_upl=26333l26993l10l27524l4l4l0l2l2l0l234l463l2-2l2l0&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_cp.,cf.osb&fp=fb0e1399f02a3633&biw=1280&bih=656

Linux hataları için, Yaklaşık 240.000 sonuç bulundu (0,82 saniye)

bakınız: 

http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=linux+hatalar%C4%B1&gs_sm=e&gs_upl=1095l3486l0l3815l14l12l0l0l0l0l310l2169l0.9.2.1l12l0&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_cp.,cf.osb&biw=1280&bih=656&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=be8OT_e5Ic7E4gT73MH7Aw

///aynştaymodeone///

• Windows, %94.31'den %91.46'ya düşmüş.
    • MacOS, %5.22'den %7.57'ye çıkmış.
    • Linux, %0.39'dan, %0.67'ye çıkmış. (Yüzde olarak bakınca %42'lik bir artış var) 

windowsun kullanıcı sayısı ile linuxun kullanıcı sayısını oranladığımızda ve hataları kullanıcı sayısına dağıttığımızda linuxun windowsa göre çok çok düşük sayıda hata verdiği görülecektir. 

\\\aynştaynmodeoff\\\

Ben yüzmeyi ördeklerden öğrendim.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anarsistherif
    anarsistherif's avatar
    Erkek

ne pardusu hacı ya pardus kullanan mı kaldı. ayrıca, meslek liselerinde "AÇIK KAYNAK" diye konu değil bak "DERS" var. baştan sona linux görüyorlar. ama bi halt öğrendikleri yok ehehe.

=)
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

hocam windowsun cmd'sinde yapılamayacak tonla işlem o siyah ekran terminalinden rahatlıkla hallediliyor.Linuxçuların derdi tasarım değli ki ? Eğer illa derdin tasarımsa bak mac var.Tek tık ile yep yeni sürüm'ü kurup, bütün updateleri yapıp, tek tık ile şfireni girip ; güzel programlar satın alabilirsin ???

Bunun dışında sen o kernel panicleri bence windows'a söyle...

hotmail'i ilk aldıklarında adamlar aylarca server'a windows kuramadı.O panicler, dahası bi ton hata yüzünden aylarca unix serverda kalmak zorunda kaldılar.Windows'un server kısmını adam etmeye çalıştılar.Ne kadar acı dimi ?

OYsa unix bunu yıllardır yapıyor.Ve sene olmuş 2012 , hala server ve network konusunda unix/linux 'un üstüne su dökemez windows ?? Ciscodan tut bir çok araca kadar hemde..

Linux , unix mantığıyla kodlandı.Fazla bir fark yok aralarında.Unix'e laf atmak mı ? taş olursun hocam taş...

%1.5 pazar payı ile bu kadar iş yapıyorsa ; %95'lik windowstan çok daha sağlam işlere imza atıyorsa bi sorgulamak lazım.Yüzlerce linux dağıtımı mevcut.İyi kodlananda var kötü kodlananda.

Yeni çıkmış tırt bir linux dağıtımınada bok atmak var ; fedora gibi bir projeyede..Ayrımlara dikkat.

Çünkü ben program çöktü diye windowsun çöktüğü günleri unutmadım...

hocam windowsun cmd'sinde yapılamayacak tonla işlem o siyah ekran terminalinden rahatlıkla hallediliyor.Linuxçuların derdi tasarım değli ki ? Eğer illa derdin tasarımsa bak mac var.Tek tık ile yep yeni sürüm'ü kurup, bütün updateleri yapıp, tek tık ile şfireni girip ; güzel programlar satın alabilirsin ???

Bunun dışında sen o kernel panicleri bence windows'a söyle...

hotmail'i ilk aldıklarında adamlar aylarca server'a windows kuramadı.O panicler, dahası bi ton hata yüzünden aylarca unix serverda kalmak zorunda kaldılar.Windows'un server kısmını adam etmeye çalıştılar.Ne kadar acı dimi ?

OYsa unix bunu yıllardır yapıyor.Ve sene olmuş 2012 , hala server ve network konusunda unix/linux 'un üstüne su dökemez windows ?? Ciscodan tut bir çok araca kadar hemde..

Linux , unix mantığıyla kodlandı.Fazla bir fark yok aralarında.Unix'e laf atmak mı ? taş olursun hocam taş...

%1.5 pazar payı ile bu kadar iş yapıyorsa ; %95'lik windowstan çok daha sağlam işlere imza atıyorsa bi sorgulamak lazım.Yüzlerce linux dağıtımı mevcut.İyi kodlananda var kötü kodlananda.

Yeni çıkmış tırt bir linux dağıtımınada bok atmak var ; fedora gibi bir projeyede..Ayrımlara dikkat.

Çünkü ben program çöktü diye windowsun çöktüğü günleri unutmadım...

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balik_
    balik_'s avatar
    Erkek

balik_ bunu yazdı:

tarih okuyorum, linuxu seviyorum :)

Hocam sempati duymak her zaman için güzel, bizimde körü körüne sevdiğimiz şeyler var,

bu forumun eski kullanıcıları bilirler memleketin en ateşli amd savunucusu bendim zamanında fakat,

gerçekleri görmek ve biraz realistik olmak lazım.

AMD'yi sevebilirim ama, Intel performans konusunda i serisi ile ezip geçiyor sistemi, bunu inkar etmemek lazım.

Aynısı bunun içinde geçerli, allahını seversen al indir bi linux işletim sistemini, üzerinde bi gui arabirimli program yazmaya calış.

Birde aynısını windows için yazmaya calış.

İkiside bilmediğin diller ve ilgili işletim sisteminin tam desteklediği diller olsun...

İkisinde karşılaştığın problemleri sorunları çözümleri bi araştır ondan sonra gel otur konuşalım.

--------------------------------

hatasız işetim sistemi zaten olmaz. benim kızdığım şey sanki linux hiç yokmuş gibi davranıyorlar. hadi linuxu geçtim mac gibi bir işletim sistemini dahi yok sayıyorlar. en azından nedir, ne değildir kısaca bahsetmeleri gerek. kullanıcı ister windows kullanır isterse linux kullanır. o tercih meselesidir. linux öğretmemekle kullanıcıyı windowsa mahkum ediyorlar. bu adamlar okulda alternatif programları öğrenmeyecekse nerde öğrenecekler. en azından birazcık bahsedilmeli.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

x3uqm4 bunu yazdı:

ne pardusu hacı ya pardus kullanan mı kaldı. ayrıca, meslek liselerinde "AÇIK KAYNAK" diye konu değil bak "DERS" var. baştan sona linux görüyorlar. ama bi halt öğrendikleri yok ehehe.

heh buda bambaşka konu zaten :) derste ne gösteriyorlar ?? dahası derste gösterilenlerden öğrencilerin anladıkları ne.

Sıonavdan 1 hafta önce ve sonra öğrendiklerini nutuyorlar.Sadece  c alıp geçsinler diye ezberliyorlar.Bneim için hava hoş.Bi ton işletim sistemi denedim..

Netice : hiç biri yeterince mükemmel değil.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balik_
    balik_'s avatar
    Erkek

ayrıca zumsuk hocam çoğu şeyin farkında. eksilikleri de söylüyor, iyi yönlerini de söylüyor. kendisine teşekkür ediyorum.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

MaviEkran bunu yazdı:

Hocam proje kötüye gidiyo heralde bu ne şiddet bu celal.

İşin esnekliği o hata diye anlattığın şeylerde. 

Driver'ın kaynak kodunu kerneline göre derlemen normal. Standart bir kernel konfigürasyonu olmadığı için indirdiğin sürücüyü kendi kernel konfigürasyonuna uyduruyorsun. Tek tip bir çekirdek derlemesi yok, binlerce farklı şekilde çekirdek derleyip kafana göre kullanabilirsin. Buna driver naapsın, mecburen kerneline uyduracaksın.

O makefile'lar ve configler sayesinde, 200 Mhz işlemcili evindeki modem için uygulama geliştirebilirsin, ARM için, MIPS için, X86 vs onlarca farklı mimariler için çalışan çekirdeğin olabilir o platformlara uygulamalar yazabilirsin.

Task manager, ps var, top var bunların neyi eksik.

Dosya gezgini de favorim Konqueror'dur, komut ekranında efsanevi "mc" vardır, Nautilus vardır Gnomecuların favorisi. Daha hafif şeyler istersen de xfce'nin var, Enlightment'ın var, var oğlu var.

Son kullanıcı için hamallık olduğu doğru olabilir. Ama profesyoneller ve geekler için bulunmaz nimet

Kernel tabii ki panikler, çünkü kullanıcı saçmalamıştır kernel naapsın.

Root filesistemi bağlamazsın, işletim sistemi nerden çalışacak dosya sistemi yok çakar PANİĞİ. Bunun gibi bir sürü panik senaryosu kullanıcı hatası kaynaklıdır veya windowstaki gibi driver hatası sebebiyledir. Driver'ı yazanı bulur bug'ı çözdürürsün yada kaynağı açar sen çözersin ki driver kaynaklı kernel panik çok nadirdir bana hiç denk gelmedi

Yok hocam proje gayet güzel gidiyor fakat,

sende söylüyorsun normal bir kullanıcının işimdir, kernel konfigurasyonuna driver uydurmak? var mıdır böyle bir saçmalık? Windows XP için ayrı driver Sp1 için ayrı Sp2 için ayrı Sp3 için ayrı driver mı yüklüyoruz biz sistemlere?

çoğu zaman windows 2000 için yazılmış bir driverı, 32 bit windows 7 ye kadar yükleyebilirken kernelin noktadan sonra 40. hanedeki sayısı değiştikçe değişen bir driverdan bahsediyoruz, bir ev kullanıcısının, bir öğrencinin işimidir driver derlemek? her ev kadınına birde kernel developer eğitimi verelim o zaman linux kullansın diye?

makefile'ın farklı işlemcilerde çalışmasını neden sistemin özelliği olarak nitelendiriyorsunuz? Bu tamamen compilerın güzelliği, ona bakarsak aynı kodu alıp gccde derleyip windowsda da calıştırabiliyor, windowsumu övelim o zaman? Programlama dilinin güzelliğini olduğu gibi alıp işletim sistemine yıkmışsınız, hemde linuxe :)

Dosya gezgini mevzusuna gelince ben kendi içindeki standarttan bahsettim yoksa, bu dünyaya gelmiş geçmiş en iyi explrer dersen total commander derim, windowsda çalışıyor derim sana :)

Ha bunları söylemem benim linux kullanmama engel değil, önümde 3 farklı makina var masamda şu anda farklı temellerde 3 üde linux çalıştırıyor üzerinde sistem geliştiriyoruz ama bu benim gerçekleri görmeme engel değilki...

Linux işletim sistemi sıcınca kernel ne yapsın oluyor, windowsun kurulu olduğu disk bozuk olunca mavi ekran verdi oluyor, birazcık objektif olalım allahınızı severseniz.

Son iki paragrafındaki cümlelerin aynısını windows içinde ben kullanabilirim, ama bir windowscu olarak ben söylediğimde, dandik windows kullanan windowscu oluyorum, sen söylediğinde linux developer oluyorsun...

Aradaki basit fark bu :)

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
Toplam Hit: 9978 Toplam Mesaj: 85