folder Tahribat.com Forumları
linefolder Linux ve Diğer İşletim Sistemleri
linefolder Windowsçu Zihniyet İle Mücadele Edilmeli

Windowsçu Zihniyet İle Mücadele Edilmeli

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SpermMan
    SpermMan's avatar
    Erkek

HolyOne bunu yazdı:
    -----------------------------

Geleceğin mobil cihazlarda olduğuna katılmıyorum.

Facebookun geleceği mobil cihazlarda olabilir, Bende de ipad var fakat oturup ipadde yazılım geliştiremem, ipadde 3d çizim yapamam, ipadde verimli sekilde yazı yazamam. mobil cihazlarda sadece şu an için talep olduğu için para var. Standartlar oturduğunda ve piyasanın tam olarak ne istediği belli olduğunda (3d ekranlar dahil olduğunda, yeni mobil os ozellikleri oturduğunda  vs ) microsoft yine haşırt diye mobilcilerin ekmeğini alacak göreceksiniz=)

Ben bunca yılda öğrendim ki eğer microsoft bir alanda lider değilse gözü daha büyük bir başka şeydedir yada o departmanın başında steve balmer vardır (bkz bing, windows mobile)

holy windows mobile ve bing te ne var? yıllarca windows mobile kullandım hp ürünü, şimdi android kullanıyorum ikisini bir karşılaştır, google ile bing i bir karşılaştır :S

-
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ataturkcu1
    ataturkcu1's avatar
    Erkek

İTÜ'de BIL103E:Introduction to computer engineering and informatics dersi linux sistemler üzerinde işlenir.İTÜ için en azından böyle sistem.Diğer üniversitelerde Microsoftla işlenmesini de kınıyorum bir mühendis adayı olarak.

Pragmatism&Realism
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iLLuMiNaTi
    iLLuMiNaTi's avatar
    Erkek

Yazacak o kadar şey varki anlat anlat bitmez bu linux windows kavgasında.

pazarda parayla satılan elma ile dalındaki ayvanın karşılaştırmasını yapıp neden para verelim dalında varken gibi bir görüntü oluşturulmaya çalışılıyor. sonra bunun adı windows haraç alıyor oluyor.

Öncelikle renenin dediği herşeye katılıyorum. Günümüzde herşeyiz hızlı yapıldığı erişim kolaylığı sağlandığı birşey için neden ben 40 satır komut yazayım ?

neden tek tıklama varken yok kütüphanesiydi yok kernel versiyon farkıydı uğraşayım ? neden yazdığım bir şey için bir sonraki versiyonunda yenileme yapayım ?

Evet linux taban yapısı özellikle bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği vs.. gibi yerlerde başı çekmeli ve öğretilmeli. Bir mühendis işin temelini almalı kaynağını görmeli. win üzerinden hazır bişileri yönetmeyi değil sıfırdan yapılandırıp kendisi yapmayı öğretilmeli.

Linux güvenlimidir ? evet ? güvenlik yazılımlarında yada işletim sistemi olarak kullanılırmı ? çokta güzel olur güvenli olur. bunun gibi bi çok örnek verilir

ama windows ? windows bilgisayar demektir. neden böyle dedim ? çünki özellikle türkiyede insanların bilgisayar bilme düzeyi açmak kapamak facebook msn şeklindedir. Ben bu kullanıcıya linux ü öğreteyim bilgisi olsun yeni şeyler öğrensin tamamda neden milleti krize sokayım zamanını çalayım ?

windows gibi görselliği erişim kolaylığı ve arayüzü olan ( linuxe göre ) bir sistem varken neden ? Linux bilmek ayrıcalıktır. photoshop bilmekte ayrıcalıktır, şunu bunu bilmekte ayrıcalıktır. Bi arkadaşımız demiş milletin bilmediği bişiyi bildiğimizde kendimizi bişi sanıyoruz :)

Kullan tabiki linuxde kullan kendini geliştir bu çok güzel bişi. Fakat zamanın varsa bunu yaparsın. linux normal bilgisayar kullanıcınısı için zaman kaybıdır. kafa yorgunluğudur. tek tıklamalık işi ms dos gibi bi terminalde kodlara dökerek fantazi yapmaktır. ne gerek var ? bu fantazinin amacı ne ?

bilişim öğrencisi iseniz veya güvenlik üzerine lazımsa yani alanınız için lazımsa her şekilde linux öğrenilmeli bilinmeli çokta gerekli ve yararlı bi sistemdir. Fakat bundan başkası sadece fantazidir. program uyumsuzlukları, program seçememek, internette gördüğün bi programı alıp deneyememek ?? Manyakmıyım ben bu sıkıntıyı çekecem ya ?

Bi kere windowsa haraç alıyo diyenler öncelikle gitsin bi orjinal windows alsın sonra windows ve microsoft şirketi hakkında konuşma yetkisine sahip olsun. Windows sana özel bişimi yapıyo ki herkes bu kadar içli dışlı konuşabiliyo ?

Adamlar bir ürün çıkartmış satıyor ve senin kullanmana izin veriyor. istemiyosan linuxe dön kimene ?

Eğerki sen lisanslı kullanıcıysan veseni tehlikeye sokacak bir güvenlik açığı şu bu varsa o zaman hakkını ara çünkü kullanıcı hakkındır bu senin. Fakat yok şurası böyle yok şurası şöyle ? Bu ne ya ? yüzlerce kişinin ortak kararı ve microsoftun görüş açısıyla yapılır çoğu şey. senin hoşuna gitmeyen başkasının hoşuna gider varmı daha ötesi ?

Şu linux windows tartışması kadar saçma bir tartışma görmedim hayatımda vesselam

Edit : şunu eklemek istedim. özellikle eğitimde linux e öncelik ve destek verilmesi konusunda bende hemfikirim. özellikle üniversitelerde. Fakat işte destek verelim herkes windowsu bıraksın linuxe dönsün felan o iş hayaldi hala hayal ve hep hayal kalacak :)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo

Derdimiz Microsoft niye iyi Windows/Linux karşılaştırması da değil. Derdimiz bilgisayar denen şeyin herkesçe Windows olarak algılanması. İşletim sistemi denilince herkesin aklına Windows geliyor. Microsoft'un kalitesi zaten tartışılmaz ama ben eğitim sistemindeki yanlıştan söz ediyorum.

Demek istiyoruz ki Mac de var Linux da var Windows da bu doğru ama neden diğerleri göz ardı edilip körü körüne Win'e bağlanıyoruz? Windows kolay olabilir doğru, uygulama hazinesi çok zengindir doğru ama bilgisayar denen şey de sadece Windows değil.

Ayrıca neden Windows'u savunur oldunuz bilemiyorum. Ben, bana katılmanızı beklerdim bilişimciler olarak. :) Çünkü bilgisayarın microsoft üzerine kurulu olmadığını sizler benden daha iyi biliyorsunuz.

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iLLuMiNaTi
    iLLuMiNaTi's avatar
    Erkek

Caliber bunu yazdı:

Derdimiz Microsoft niye iyi Windows/Linux karşılaştırması da değil. Derdimiz bilgisayar denen şeyin herkesçe Windows olarak algılanması. İşletim sistemi denilince herkesin aklına Windows geliyor. Microsoft'un kalitesi zaten tartışılmaz ama ben eğitim sistemindeki yanlıştan söz ediyorum.

Demek istiyoruz ki Mac de var Linux da var Windows da bu doğru ama neden diğerleri göz ardı edilip körü körüne Win'e bağlanıyoruz? Windows kolay olabilir doğru, uygulama hazinesi çok zengindir doğru ama bilgisayar denen şey de sadece Windows değil.

Ayrıca neden Windows'u savunur oldunuz bilemiyorum. Ben, bana katılmanızı beklerdim bilişimciler olarak. :) Çünkü bilgisayarın microsoft üzerine kurulu olmadığını sizler benden daha iyi biliyorsunuz.

bilişim üzerine mühendislik okuyan öğrenciler için yukarıdada yazdığım gibi her şekilde linux öğretiminin ön plana çıkartılmasını destekliyorum. Üzerinden değil çekirdeğinden öğretilmeli bazı şeyler. bu insanlar mühendis olacak boru değil.

birde özellikle güvenlik, barınma vs.. gibi kullanımı olan yerlerde ne kadar bilgi o kadar iyi bir kullanım ve iş kapasitesi demektir bu yüzndende öğrenilmelidir.

Ama normal bir kullanıcı için bilgisayar = windows :)

tek bişi yeterlidir ki linux mac de yaptıklarını windowsta yapabilirsin ama windowsta yaptıklarını onda tam anlamıyla (!) yapamazsın

günlük kişisel kullanımda normal kullanıcılar zaman, kolaylık , arayüz ararlar. ki bizim çoğu insanımız bilgisayarı açma facebook msn den ibarettir kullanımı. windows u bilmez ki windowsu tam anlamıyla bilmekte çok farklı meseledir zaten.

O yüzden bir tasarımcı yada mühendis gibi değil kullanıcı bazında düşünün. her zaman windows EZİCİ üstünlükle öne çıkacaktır. en basiti kimse çift tıklama varken terminalde kod yazmak istemez. artık öyle bir dönemdeyiz ki mouse ile bir butona tıklamak bile insanlarımız için dert olmuş uğraşamayacam tembelliğine girmiş haldeler :)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

iLLuMiNaTi bunu yazdı:

pazarda parayla satılan elma ile dalındaki ayvanın karşılaştırmasını yapıp neden para verelim dalında varken gibi bir görüntü oluşturulmaya çalışılıyor. sonra bunun adı windows haraç alıyor oluyor.

Öncelikle renenin dediği herşeye katılıyorum. Günümüzde herşeyiz hızlı yapıldığı erişim kolaylığı sağlandığı birşey için neden ben 40 satır komut yazayım ?

neden tek tıklama varken yok kütüphanesiydi yok kernel versiyon farkıydı uğraşayım ? neden yazdığım bir şey için bir sonraki versiyonunda yenileme yapayım ?

Evet linux taban yapısı özellikle bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği vs.. gibi yerlerde başı çekmeli ve öğretilmeli. Bir mühendis işin temelini almalı kaynağını görmeli. win üzerinden hazır bişileri yönetmeyi değil sıfırdan yapılandırıp kendisi yapmayı öğretilmeli.

Linux güvenlimidir ? evet ? güvenlik yazılımlarında yada işletim sistemi olarak kullanılırmı ? çokta güzel olur güvenli olur. bunun gibi bi çok örnek verilir

ama windows ? windows bilgisayar demektir. neden böyle dedim ? çünki özellikle türkiyede insanların bilgisayar bilme düzeyi açmak kapamak facebook msn şeklindedir. Ben bu kullanıcıya linux ü öğreteyim bilgisi olsun yeni şeyler öğrensin tamamda neden milleti krize sokayım zamanını çalayım ?

windows gibi görselliği erişim kolaylığı ve arayüzü olan ( linuxe göre ) bir sistem varken neden ? Linux bilmek ayrıcalıktır. photoshop bilmekte ayrıcalıktır, şunu bunu bilmekte ayrıcalıktır. Bi arkadaşımız demiş milletin bilmediği bişiyi bildiğimizde kendimizi bişi sanıyoruz :)

Kullan tabiki linuxde kullan kendini geliştir bu çok güzel bişi. Fakat zamanın varsa bunu yaparsın. linux normal bilgisayar kullanıcınısı için zaman kaybıdır. kafa yorgunluğudur. tek tıklamalık işi ms dos gibi bi terminalde kodlara dökerek fantazi yapmaktır. ne gerek var ? bu fantazinin amacı ne ?

bilişim öğrencisi iseniz veya güvenlik üzerine lazımsa yani alanınız için lazımsa her şekilde linux öğrenilmeli bilinmeli çokta gerekli ve yararlı bi sistemdir. Fakat bundan başkası sadece fantazidir. program uyumsuzlukları, program seçememek, internette gördüğün bi programı alıp deneyememek ?? Manyakmıyım ben bu sıkıntıyı çekecem ya ?

Bi kere windowsa haraç alıyo diyenler öncelikle gitsin bi orjinal windows alsın sonra windows ve microsoft şirketi hakkında konuşma yetkisine sahip olsun. Windows sana özel bişimi yapıyo ki herkes bu kadar içli dışlı konuşabiliyo ?

Adamlar bir ürün çıkartmış satıyor ve senin kullanmana izin veriyor. istemiyosan linuxe dön kimene ?

Eğerki sen lisanslı kullanıcıysan veseni tehlikeye sokacak bir güvenlik açığı şu bu varsa o zaman hakkını ara çünkü kullanıcı hakkındır bu senin. Fakat yok şurası böyle yok şurası şöyle ? Bu ne ya ? yüzlerce kişinin ortak kararı ve microsoftun görüş açısıyla yapılır çoğu şey. senin hoşuna gitmeyen başkasının hoşuna gider varmı daha ötesi ?

Şu linux windows tartışması kadar saçma bir tartışma görmedim hayatımda vesselam

Edit : şunu eklemek istedim. özellikle eğitimde linux e öncelik ve destek verilmesi konusunda bende hemfikirim. özellikle üniversitelerde. Fakat işte destek verelim herkes windowsu bıraksın linuxe dönsün felan o iş hayaldi hala hayal ve hep hayal kalacak :)

ne de güzel yazmışsın hocam...

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lepusmorris
    lepusmorris's avatar
    Erkek

Shamanist bunu yazdı:

hocalar birşey bilmiyorlar ki anlatsınlar

durum biraz da böyle.d

..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaxeL
    MaxeL's avatar
    Erkek

renegadealien bunu yazdı:

iLLuMiNaTi bunu yazdı:

ne de güzel yazmışsın hocam...

adam kısaca özetlemiş bunun üstüne yorum yapmayin

Break Dance Bboy MaxeL
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

madem basitlik istiyorsunuz ne işiniz var windowsta ??? mac'in basitliğinin yanında, windows'un basitliğinin lafı bile olmaz.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Free_Mans
    Free_Mans's avatar
    Erkek

ben direk arkadaşın açtığı konunun ana fikrine değinicem. demiş arkadaş neden okulda windows öğretiliyor diğer işletim sistemlerinden zerre bahsedilmemiş. Hocam bu ülkede windows bilen ile linux bileni karşılaştırırmısın? yada başka bir işletim sistemi. Ve bana şunu söyle işletim sistemi olsun vs pazarın büyük çoğunluğu kimde? sen düşün ki bir araba tasarladın. adıda hello kitty. bu a.q ürününü sadece esra ceyda kardeşler gibi mallar alır. ama sen evrensel bir araba yaparsan ve standartını bozmazsan bunu herkes alır. ve bu evrensel şey gerekirse derste anlatılır. Azınlıkların her zaman baş kaldırmaması taraftarıyım. madem o kadar iyi bir işletim sistemi de neden 100-200-100000 vs kişiden birisi kullanıyor? yada sen kendini daha mı zeki zannediyorsun? Hayır değilsin hocam. sen kendini farklı görmek ve insanlara farklı lanse ettirmek için onu kullanıyporsun. rene nin dediği gibi. linuxtan aslında bi sikim olmaz. Niye mi? abicim mimari çizim yapıyorum autocad te windowsta daha güzel çiziyorum. ve daha pratik oluyor. mac i olan insanlar bile gitti sırf projeler için daha hızlı ve pratik oldugu için adamlar windows kurdu yada yeni pc aldı. ayrıca; dünya genelinde ki çıkan programlar vs windows için daha yatkın. niye mi? çünkü windowsun sahibi bill amca linuxtan daha zeki. yani demek oluyor ki, windows kullananlarda senden daha zeki. şu anda bu yazıyı windowstan yazıyorum. hatta ekranın sağ altında güncelleştirme yapim mi la diye soruyor. adamlar şirket. 

son olarak;(lafı gediğine oturtma politikası) bize çizimde autocad gösteriyorlar. autodesk firmasıda bir şirket. 3dmax  şirket, google ye girme oda bir şirket. peki sen diğer konularda global harekete ayak uyduruyorsan niye mallık edip windows için bunu yapmıyorsun. bence windowscular değil siz aptalsınız. siz kendinizi farklılaştırmaya çalışıyorusnuz. 

Diploma kağıt parçası diyenlerede, e be adam sen çok iyi autocad te çiizm yaparsın iyi bilirsin güzel bir proje çizersin ama sen mimarlar odasına gittiğinde sana diploma sorarlar. bunu linuxta mı çizdin ay yavrum gel onaylayalım hadi belediyeye git amcalar bekliyor demezler. Bence günümüzde ne önemli biliyormusun, lokalleşmek. hızlı üretim pratik çözümler. sana bi şirkette linuxun parçalarını yedirirler. 

sonun sonu olarak; bizim şirkete bi grafiker geldi mac istedi ben windowsta çizemem dedi, bizde deidkki git macle çizim yapan bir yerde işe başla. neden? aptal değiliz, gerizekalı değiliz, mal değiliz. çünkü piyasada linuxtan anlayan doğru düzgün servis yok. o bilgisayarlara günde kaç tane flash giriyor yada internetten kaç zilyon tane resim indiriliyor o tozun o toprağın içinde ne ekran kartları yanıyor biliyormusun. işte gerek yok bize windows yeter. sen linux kullan.

www.homecept.com | Ev dekorasyon ürünleri, konsept tasarımlar
Toplam Hit: 9988 Toplam Mesaj: 85