folder Tahribat.com Forumları
linefolder Linux ve Diğer İşletim Sistemleri
linefolder Windowsçu Zihniyet İle Mücadele Edilmeli

Windowsçu Zihniyet İle Mücadele Edilmeli

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

Tugberk bunu yazdı:
    -----------------------------

Zevk için ya da küçük çaplı ihtiyaçlar için linux kullanırken bende aynı şeyleri söylüyordum, ancak şuanda iş icabı linux da çalışıyorum, şuan bu mesajı da linux dan yazıyorum, keşke böyle bir işletim sistemi projesi hiç başlatılmasaymış diyorum artık :)

makefile --config

bunedir amına koyim :|

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balik_
    balik_'s avatar
    Erkek

linuxun yanında android, symbian, bada gibi açık kaynak mobil işletim sistemlerinden de tek kelime söz edilmiyor. 

halbuki bir android telefona yüklenmiş herhangi bir ofis programı ile bütün işler halledilebilir. veya google dökümanlar ile ofis programına ihtiyaç duymadan her işinizi ücretsiz olarak yapabilirsiniz. en azından biraz bahsetmeleri lazım. biz bunları öğretiyoruz ama böyle böyle alternatifler de var demeleri lazım.

Sınavı yaptık, sınav bitince hocanın yanına gidip "Neden tek kelime linux yok hocam, herşey windows mu ?" dedim.

Önce şaşırdı, sonra "Yaw kimse onları bilmiyor diye öğretmiyorum" dedi. 

Be adam okula gelirken kim neyi biliyor ki zaten ?

okula gelmeden önce hangi dersin içeriğini biliyoruz ki, hangi liseli okula gelemeden fizik konularını biliyor ki, hangi üniversiteli okula gelmeden excell biliyor ki. madem herkes sıfırdan başlıyor o halde linux ve diğerleri de öğretilmelidir. öğrenci felanca konuyu bilmiyor, o halde bu konuyu ona öğretmeyelim. böyle bir mantık olurmu beyler ? daha ülkemizde açık kaynak kod nedir bilen yok. bu adamlar mı oturup kod yazacaklar, program geliştirecekler. veya en azından herşeyin alternatifinin olduğunu öğrenecekler. 

Ben yüzmeyi ördeklerden öğrendim.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

Mühendislik 1. sınıf mısın hocam?

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    stux
    stux's avatar
    Erkek
    renegadealien bunu yazdı:

Linux kullanacağınıza gidin windows 98 kurun, cd keyinide ben vereyim...

En azından hata verdimi nerde olduğunu düzgün söylüyordu

hocam bizde bi huy var, kendi kullandığımız bir şeyi, başkasında yoksa eğer kendimizi güçlü, özgüvenli zannedip gaza geliyoruz. Bazı linuxculer de böyle. Bi arada windows a virus giriyor falan diyorlardı, linux kullanacak kadar zekiysen virusu de sokmazsın windowsuna
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balik_
    balik_'s avatar
    Erkek

Tugberk bunu yazdı:

Zevk için ya da küçük çaplı ihtiyaçlar için linux kullanırken bende aynı şeyleri söylüyordum, ancak şuanda iş icabı linux da çalışıyorum, şuan bu mesajı da linux dan yazıyorum, keşke böyle bir işletim sistemi projesi hiç başlatılmasaymış diyorum artık :)

makefile --config

renegadealien bunu yazdı:

Tugberk bunu yazdı:

makefile --config

geçen gün halk otobüsüne bindim. otobüslere lcd ekran asmışlar. reklam koyacaklar, halkımız daha görsel, daha işlevsel reklam izleyecek güya.

ekranda buna benzer bir yazı vardı. asıl bu nedir hocam :))) 

yada bu

öteki resimleri koymayacağım, psikolojiniz bozulur. ben sorumlu değilim :)))

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Erkek

Linuxun bozulmadığını sanıyorsun hocam sanırım :)))

http://remidian.com/wp-content/uploads/2007/08/kernel-panic_002.jpg

http://www.adeosecurity.com/wp-content/uploads/2011/07/kernel-panic-1.jpg

Kernel Panic nedir lan,

bi program kendi kendine paniclermi amk :Ddslşfksdlşfsdş fksdlşfsdkfşlsdk f

Windowsun linuxu geçemeyeceği tek nokta emin ol error mevzusu :)

Siyah ekranda boot işlemini Msdos dan sonra cıkan windows 1.0 da bile yoktu, yıl 2012 oldu hala siyah ekranda yazı akıyo dandikşeyde...

Demin bi soru sordum 1. sınıf mısın diye ama alamadım cevabını?

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balik_
    balik_'s avatar
    Erkek

tarih okuyorum, linuxu seviyorum :)

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    stux
    stux's avatar
    Erkek
    balik_ bunu yazdı:

Tugberk bunu yazdı:

makefile --config

renegadealien bunu yazdı:

Tugberk bunu yazdı:

makefile --config

geçen gün halk otobüsüne bindim. otobüslere lcd ekran asmışlar. reklam koyacaklar, halkımız daha görsel, daha işlevsel reklam izleyecek güya.

ekranda buna benzer bir yazı vardı. asıl bu nedir hocam :))) 

yada bu

öteki resimleri koymayacağım, psikolojiniz bozulur. ben sorumlu değilim :)))

pumpkin

pumpkin2

pumpkin3
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviEkran
    MaviEkran's avatar
    Erkek

Ya bırakın allahınızı severseniz linux müş...

Embed sistem projesi yapıyoruz 2 aydır linuxle uğraşıyoruz, hemde ağır seviye driver sistem modifiye ve programlama ile alakalı.

12 senedir bilgisayarcıyım, windows 95'de karşılaşmadığım problemlerle uğraşıyoruz, aptal aptal sorunlar, ne bi driverı var, ne adam akıllı bi sistemi var, herkez kafasına göre 3-5 satıor kodlayıp bi tool yapmış millet onla idare ediyor...

İndirdiğin driverı derlemen gerekiyor ki kendi kernelinde çalışsın lan var mı böle bi salaklık, makefilelar configler havada ucuşuyor...

Bi kernelda çalışan sonrakinde çalışmıyor, çalışmasa adam akıllı neden çalıştığını söylemiyor, bi kere standart kullanıcı için tam bir eşşeklik...

Server desen, adamlar adam akıllı task manager bile yazmamışlar 24 işlemcili sunucuya kuruyorum redhatı, windowsda task manager her zamanki gibi, red hatta acıyorsun, task manager her işlemciyi gösterecem diye 3.5 metre uzunluğunda oluyor...

Yazmakla bitmez salak saçma hataları

Doğru düzgün file explorerı bile yok siktiğimin makinasında, bizim yazılımcı eleman notron commander kullanıyor, ben 2001 yılında kullanıyordum...

Haraç ödüyoruz mavallarını bırakın abicim, 663cy bjhqd al sana windows şifresi, neyin fantazijisini yapıyorsunuz?

Hocam proje kötüye gidiyo heralde bu ne şiddet bu celal.

İşin esnekliği o hata diye anlattığın şeylerde. 

Driver'ın kaynak kodunu kerneline göre derlemen normal. Standart bir kernel konfigürasyonu olmadığı için indirdiğin sürücüyü kendi kernel konfigürasyonuna uyduruyorsun. Tek tip bir çekirdek derlemesi yok, binlerce farklı şekilde çekirdek derleyip kafana göre kullanabilirsin. Buna driver naapsın, mecburen kerneline uyduracaksın.

O makefile'lar ve configler sayesinde, 200 Mhz işlemcili evindeki modem için uygulama geliştirebilirsin, ARM için, MIPS için, X86 vs onlarca farklı mimariler için çalışan çekirdeğin olabilir o platformlara uygulamalar yazabilirsin.

Task manager, ps var, top var bunların neyi eksik.

Dosya gezgini de favorim Konqueror'dur, komut ekranında efsanevi "mc" vardır, Nautilus vardır Gnomecuların favorisi. Daha hafif şeyler istersen de xfce'nin var, Enlightment'ın var, var oğlu var.

Son kullanıcı için hamallık olduğu doğru olabilir. Ama profesyoneller ve geekler için bulunmaz nimet

Kernel tabii ki panikler, çünkü kullanıcı saçmalamıştır kernel naapsın.

Root filesistemi bağlamazsın, işletim sistemi nerden çalışacak dosya sistemi yok çakar PANİĞİ. Bunun gibi bir sürü panik senaryosu kullanıcı hatası kaynaklıdır veya windowstaki gibi driver hatası sebebiyledir. Driver'ı yazanı bulur bug'ı çözdürürsün yada kaynağı açar sen çözersin ki driver kaynaklı kernel panik çok nadirdir bana hiç denk gelmedi

Blue Screen of Death
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

madem bu kadar problemli bu unix/linux'lar neden server konusunda ve süper bilgisayarlarda fazlasıyla tercih nedeni ??

Kaldı ki linux'un en büyük problemi şirketleşememesi...Diyorum mcirosoft şirket diye.Ama kullanıcılarını ziklediği yok.net teknolojisini gerçekten teknolojinin gelişimi için mi getirdi ???

yada win7'yi gerçekten teknoloji gelişsin, birşeyler katsın diye mi geliştirdi ??

iş konusuna, bazı alanlara güçlü destekler sunuyorlar.Buda piyasayı elinde tutma kaygısı nedeniyle...

Linux'un bir çok eksiği olduğu doğrudur.Windowsunda eksik olduğu, mac'inde eksik olduğu yanlar var ...

güvenlik ve performans konusunda windows / unix karşılaştırması yapmaya bile girmiyorum.Eminim renede dahil bir çok adam network konusunda unix'in ne kadar sağlam olduğunu doğrular.

Google linux ilişkisi bir çıkar kapısı olabileceğini düşünüyordum.Google'a çok güveniyordum.Sonuç :  google'da bozdu.Google'ın tek işi arama motoru ve chrome..Başka doğru düzgün işi yok.Var bir iki aracı vs.. ama o kadar.

Fakat linux 'u alıp, sırtlanıp gidemedi.Linux görsellikte bir sürü problem getiriyor.Evet adamlar kendi bash komutlarını yazıp paylaşıyor ve öyle gideriliyor açık.Linux dünyasının sırrı bu zaten.

Fakat herşeyin hazır eline verildiği bir dünya istiyorsa oda mac'te mevcut ? Tek sorun o adamlar geliştiriciler için değil ; aptal ev kullanıcılarına yöneldiler.Fakat gittikleri yol mantıklıydı.

---

Microsoft o araçları vsleri çok çok kaliteli bir işletim sistemi olduğu için etraftakilere yazdırmadı.Sır basit : pazar payı.Linux'un o kadar pazar payı olduğunda neler yapabildiğini görüyoruz andorid ile ??

Linux konusundaki savaşımız buydu.Sanırım %93 civarı bir payı var windowsun, %5.5 mi ne microsoftun, %1.5 kadar linux'un (Genel linux dağıtımları)..

Linuxu %10-%15'in üzerine çıkarttığımızda , microsofttan çok daha iyi araçlara sahip olacağını düşünüyor linux dünyası.Bende buna katılıyordum.Fakat apple ile böyle olmadığını gördüm.

Eğer kendi pazar payını yaratmak istiyorsna, kendi araçlarını bünyende barındıracaksın herşey tam ve eksiksiz olmalıydı.Mac os , iphone gibi şeylerle gördüm bunu.

Ubuntu unity ile bunun için uğraştı tutmadı.Çünkü linux dünyasıda kopyacı diğerleri gibi.Gnome-shell'e bakıyorusn yada gnome'a yada kde'ye .. hepsi mac ostaki özellikleri gititkçe kopyalıyor.Andorid'e bakıyorsun, apple'ın patentini aldığı multitouch'ı kullanıyor.Hakları ihlal ederek...

Herkes kendini tamamlamak istiyor ama adam gibi bir işletim sistemi yok.Üstelik çekirdeğin 30-40 mb olup ; geri kalan herşeyin tasarım, araçlar vs.. olduğunu düşünmek (kim bilir kaç gb) kahrediyor.

Windows pazar payı silahını kullanıyor, linux özgürlük silahını (ki 5-6 tane farklı GUI olması en basit örneği), mac os ise resim/video/müzik alanlarını kapsayıp ; tasarım ve basitlik silahını kullanıyor.

Hepsinin silahı ve eksik yanları var..Ama kimse çıkıp windows çok kaliteli hele hele win7 süper güvenli, performanslı demesin.Unix öttürür adamı.

Toplam Hit: 9952 Toplam Mesaj: 85