folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Yurtdışında Para Kazanma Yolları?

Yurtdışında Para Kazanma Yolları?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    JuMaN bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı

Burda en düşük maaş 8500 TL net (3400 frank olması lazım ) :)

Maaşı güzelmiş valla türkiyeden çıkıp oraya mı yerleşsek ne yapsak.

1,5 saatlik metro yolculuğu da gidiş dönüş 200 lira civarı ama.

Bkz. izmir izban ; öğrenci 95 kuruş tam 2 lira civarı.

Sen gideri 99 kat artırırsan, elbet maaşları da o oranda artırırsın ki yaşasın insanlar..

Ha, isviçrede, almanyada falan kazanıp türkiyede harcama şansı olsa, oooo o zaman süper işte :)

...said addicted.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    CAgAtAy bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı

zürih en pahalı şehri hocam bildiğim kadarıyla :) ne kadar pahalı.. mmm mesela normal bir evde arkadaş oturuyor bir kişiyle birlikte kirası 4500 TL o da en ucuz kantonlardan birindeyiz. ben bi daireyi 2 kişiyle daha paylaşıyorum 885 lira kira veriyorum.. cenevre hakkında çok bilgim yok hiç gitmedim ama zürih e gittim güzel büyük bir şehir ama baya pahalı. yani maddi durumun iyi olması lazım hatta çok iyi olması lazım. çalışma olayını bilmiyorum. lozan da mesela 6 ay sonra öğrencilere çalışma izni veriyorlar. o da haftalık 15 saat yine.. kanton kanton değişiyor bu kurallar..

lisans mı düşünüyorsun yoksa yüksek lisans mı ve hangi bölüm?

Lisans hukuk düşünüyorum hocam :) Peki mecburi yaşam standartları nasıldır hocam? Yiyecek, içecek ve giyim vs...

lisans da bildiğim kadarıyla dil sınavını geçmen gerekiyor hocam, zorunlu yani. o yüzden ya almanca ya fransızca ya da italyancan olması gerek. ingilizce hukuk var mı bilmiyorum, bazı üniversiteler toefl istiyor bazıları istemiyor. benim gittiğim yerde toefl hatta hiç bi şey istemiyorlardı, bu senin sorumluluğunda demişlerdi... 

yaşam standartı cidden çok yüksek bir ülke, avrupanın en iyilerinden birisi ya da birincisi diyebilirim. refah düzeyi çok iyi ama aşırı disiplinli bir yapı var. çöpleri ayrı ayrı koymak zorundasın, yoksa ceza yeme olayı var. normal çöp poşeti kullanamıyorsun çöplerin için, özel poşetler var tanesi 5 liraya geliyor.. onlar da geri dönüşüme gidiyor.. her şeyin bir kuralı var, kurallara sıkı sıkıya bağlılar. restoranları falan acayip pahalı.. o yüzden mümkün mertebe evde yemek yapıp yemek gerek yoksa altından kalkmak zor :) 

tl ye kıyaslarsan zaten insan kafayı üşütür.. yani ekmeğin 6 lira (daha pahalıları da var 10 liraya yakın) olduğu bir yerde insan yadırgıyor bazı şeyleri..o yüzden ben alışveriş yaparken tl ye çevirmiyorum yoksa marketten hiç bir şey alamam :)

giyim de çok pahalı.. marka olmayan pantolonları gördüm bern de (başkent), 149 franktı o da 370 lira civarı ediyor.. markalıları sen düşün artık.. burada ucuz olan bir şey yok.. :)) eğer maddi durumun iyi değilse ya da burs bulamazsan gelmeni tavsiye etmem. yani benim gibi düşünüp buraya gelip de iş buluruz deme.. yani çok çok zor diploman olmadan iş bulmak.. işte dönerciler falan insafa gelir de alırsa (ki düşük ihtimal) belki.. vize sürecinde senden okul harcının 1 yıllık parasını yatırmasını istiyorlar, bankada 1 yıl için 21'900 frank göstermeni istiyorlar. o da 55 000 tl gibi bi rakam. kimlikleri 1 yıllık veriyorlar, sanırm diğer yıl tekrar aynı parayı bankada göstermek zorundasın ve işin kötüsü türkiyedeki bankaları değil, isviçre de olan bankalardan hesap açmalısın. iş bankası vardı zurihte, 1 ay sürdü hesap açtırabilmem.. kaç kere posta gitti geldi. ups ile o kadar belge gönderdim ki en az 1000 tl bu ups e vermişimdir belki daha fazla.. okul için ayrı, polis için ayrı, banka için ayrı kağıtlar gönderdim.. yani cidden sıkıntılı süreçler.. ama ben göğüs gererim diyorsan elimden gelen yardımı yaparım.. 

unbalanced tarafından 22/Mar/14 02:30 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tayok
    Tayok's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    CAgAtAy bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı

zürih en pahalı şehri hocam bildiğim kadarıyla :) ne kadar pahalı.. mmm mesela normal bir evde arkadaş oturuyor bir kişiyle birlikte kirası 4500 TL o da en ucuz kantonlardan birindeyiz. ben bi daireyi 2 kişiyle daha paylaşıyorum 885 lira kira veriyorum.. cenevre hakkında çok bilgim yok hiç gitmedim ama zürih e gittim güzel büyük bir şehir ama baya pahalı. yani maddi durumun iyi olması lazım hatta çok iyi olması lazım. çalışma olayını bilmiyorum. lozan da mesela 6 ay sonra öğrencilere çalışma izni veriyorlar. o da haftalık 15 saat yine.. kanton kanton değişiyor bu kurallar..

Lisans hukuk düşünüyorum hocam :) Peki mecburi yaşam standartları nasıldır hocam? Yiyecek, içecek ve giyim vs...

lisans da bildiğim kadarıyla dil sınavını geçmen gerekiyor hocam, zorunlu yani. o yüzden ya almanca ya fransızca ya da italyancan olması gerek. ingilizce hukuk var mı bilmiyorum, bazı üniversiteler toefl istiyor bazıları istemiyor. benim gittiğim yerde toefl hatta hiç bi şey istemiyorlardı, bu senin sorumluluğunda demişlerdi... 

yaşam standartı cidden çok yüksek bir ülke, avrupanın en iyilerinden birisi ya da birincisi diyebilirim. refah düzeyi çok iyi ama aşırı disiplinli bir yapı var. çöpleri ayrı ayrı koymak zorundasın, yoksa ceza yeme olayı var. normal çöp poşeti kullanamıyorsun çöplerin için, özel poşetler var tanesi 5 liraya geliyor.. onlar da geri dönüşüme gidiyor.. her şeyin bir kuralı var, kurallara sıkı sıkıya bağlılar. restoranları falan acayip pahalı.. o yüzden mümkün mertebe evde yemek yapıp yemek gerek yoksa altından kalkmak zor :) 

tl ye kıyaslarsan zaten insan kafayı üşütür.. yani ekmeğin 6 lira (daha pahalıları da var 10 liraya yakın) olduğu bir yerde insan yadırgıyor bazı şeyleri..o yüzden ben alışveriş yaparken tl ye çevirmiyorum yoksa marketten hiç bir şey alamam :)

giyim de çok pahalı.. marka olmayan pantolonları gördüm bern de (başkent), 149 franktı o da 370 lira civarı ediyor.. markalıları sen düşün artık.. burada ucuz olan bir şey yok.. :)) eğer maddi durumun iyi değilse ya da burs bulamazsan gelmeni tavsiye etmem. yani benim gibi düşünüp buraya gelip de iş buluruz deme.. yani çok çok zor diploman olmadan iş bulmak.. işte dönerciler falan insafa gelir de alırsa (ki düşük ihtimal) belki.. vize sürecinde senden okul harcının 1 yıllık parasını yatırmasını istiyorlar, bankada 1 yıl için 21'900 frank göstermeni istiyorlar. o da 55 000 tl gibi bi rakam. kimlikleri 1 yıllık veriyorlar, sanırm diğer yıl tekrar aynı parayı bankada göstermek zorundasın ve işin kötüsü türkiyedeki bankaları değil, isviçre de olan bankalardan hesap açmalısın. iş bankası vardı zurihte, 1 ay sürdü hesap açtırabilmem.. kaç kere posta gitti geldi. ups ile o kadar belge gönderdim ki en az 1000 tl bu ups e vermişimdir belki daha fazla.. okul için ayrı, polis için ayrı, banka için ayrı kağıtlar gönderdim.. yani cidden sıkıntılı süreçler.. ama ben göğüs gererim diyorsan elimden gelen yardımı yaparım.. 

Hocam sen yarrağı köklemişsin açıkçası. Bana kalırsan almanya'ya işe git. 3000€ ile almanyada çok kolay yaşanır. Bu kadar sıkıntı çekmene gerek yok. Ya da zengin bir isviçreli karıyı pompalayıp jigololuk yapacaksın ki onu da yağacağını sanmam.

Tayok tarafından 22/Mar/14 03:11 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    h2run
    h2run's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Oranin saatleri meshur degilmi? Ucuzmu orda saat piyasasi turkiyeye gore? oyleyse site yapalim satalim :) ucuzsaat net, deli gibi saat alan insanlar gordum 15 bin tl ye felan :)

- Ben alışılmış şeyleri sevmem, bilirsin.Yaşamaksa ; dilediğim gibi yaşamalıyım, sevmekse; gönlümce sevmeliyim.Kendi elimle yazmalıyım alın yazımı,ölmekse istediğim anda ÖLMELİYİM.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

@Tayok, fazla uçuyorsun hocam :) sanırm bir çok türk erkeğinin hayali bu şekil para kazanmak.. nereden yerleşmişse bu kültür..

@h2run, fiyatları bilmiyorum hocam yani ne kadar pahalı ya da ucuz fikrim yok çok.. ama şöyle iki site var, bi bakıp karşılaştırma yapabilirisn. eğer olur dersen müşteri bulabilirsen yollarım burdan..ama gümrük meselesi v.s. aşmak gerekecek

http://shop.formexwatch.com/index.php/en/?gclid=CPrh9YCBpr0CFU_KtAodRTMA0A

http://www.my-watchsite.fr/montres-suisses.html

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CAgAtAy
    CAgAtAy's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    CAgAtAy bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı

Çok teşekkür ediyorum hocam gelirsem haberleşelim :) Bu arada ingilizce ve almanca dilleriyle eğitim veren bir kolejden mezunum almancanın bu konu da faydası olur mu?

CAgAtAy tarafından 22/Mar/14 15:16 tarihinde düzenlenmiştir

Lider doğru işleri yapar; Yönetici işleri doğru yapar;
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

bazı okullar dil puanı istiyor. almanca bilen çok büyük avantaj, çünkü burada daha geçerli dil almancadır. tabi isviçre almancası çok çok farklı, yani almanca bilsen de pek anlamazsın ama eğitim ve tüm resmi işler yüksek almanca dedikleri almanya almancası kullanılıyor. hukuk u almanca olarak okuyabilirsin. okullara göre dil seçenekleri değişiyor. psikoloji okuyan arkadaş var almanyadan geldi, burası daha çok fransız kantonu olmasına rağmen almanca okuyor. bizim bölümün lisansı sanırm fransızca, ama yüksek lisansı ingilizce mesela.. şehrine göre de değişiyor bu olay. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

saatlik kazancı 360 tl mi? Arkadaşın googleda bölüm şefi falan heralde :D

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    u235 bunu yazdı

yok hocam, bir firmaya bağlı, firma bunu kiralıyor başka firmalara, biraz freelancer gibi çalışıyor.. kendisi dedi firma çok iyi ödüyor diye.. arkadaşın akrabası devlet dairesinde çalışıyor bilişimdi olarak 20 bin küsür frank alıyor, 27 bin mi 22 mi bin mi ne demişti.. kantondan kantona fark ediyor bu olay. zürihteki maaşlar ile fribourg ya da bern deki maaşlar aynı değil.. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    u235 bunu yazdı

yok hocam, bir firmaya bağlı, firma bunu kiralıyor başka firmalara, biraz freelancer gibi çalışıyor.. kendisi dedi firma çok iyi ödüyor diye.. arkadaşın akrabası devlet dairesinde çalışıyor bilişimdi olarak 20 bin küsür frank alıyor, 27 bin mi 22 mi bin mi ne demişti.. kantondan kantona fark ediyor bu olay. zürihteki maaşlar ile fribourg ya da bern deki maaşlar aynı değil.. 

o zaman adam hergün çalışmıyor yani

Toplam Hit: 7620 Toplam Mesaj: 45