Borsa Broker

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roronoa
    Kreyzi
    Kreyzi's avatar
    Erkek
    samato bunu yazdı
    b0rd0 bunu yazdı
    JiggSaw bunu yazdı

Ciddi ciddi anlayan birisi varsa bana da yardımcı olabilir mi?

Geçen gün bir yerde okudum , adam 5 senelik 77.000 TL BES sistemine yatırmış , an itibariyle param 425.000 TL olmuş diyordu ...

Muhtemelen ayda 1.000 TL yatırıyor , %30 yani 300 TL civarı devlet katkısı alıyor ama asıl sorun o ayda 1.000 TL yi yatirip bırakıyor onun yerine sistem otomatik %40 Altın ve %60 BİST 30 Hisse senedi fonu aliyor ... 

Bu sistem nasıl yapılır? 

Konuyla alakalı yardimci olabilir misin?

EDİT : Bahsettiğim Konu da eleman şu şekilde yazmıştı :

"Teșekkürler hocam %40 Altin - %60 Bist 30 devam ediyorum. Toplam 77 bin tl ödemeye 425 bin tl oldu 5 yilda sizce iyi getiri sağlamışmı?

Bankanızın mobil uygulamasından fon alış diyin ağırlıklı olarak nerde değerlendiriliyor yazar fonların . Her gün veya Her ay alım yapmanız gerekiyor . Bes Gereksiz sisteme hapsediyorlar sizi kendiniz fon alırsanız düzenli bir şekilde aynı geliri elde edeceksiniz. 

77 bin 425 bin olarak güzel gözükebilir gözünüze fakat zaman aralığı 5 yıl. 5 yıl önce bist 700  bandındaydı şuan isse 7600 gelir bu süreye göre az bile. 

Selam,

Kritik düzeltme yapayım. 

7600 seviyesi bist 100'ü temsil ediyor Bist30 değil. 5 sene önce eylül ayında 900 puandayken suanda 7800'ü zorluyor.  8.6x 'lik bir değişim söz konusu olmuş. 
    Bist30 ise 1,100'den 8350 seviyesine gelmiş, 7.6x lik bir değişim. (Arkadaş bist 30 endeks fonuna yatırım yaptığı için buraya bakmak lazım)
    Gram altın 232'den 1650 seviyesine gelmiş. 7.11xlik bir değişim.
    (0.4x7.11+0.6x7.6) =  7,404x 'lik bir değişim olmuş.

Arkadaşının portföy ağırlığını referans aldığımızda sadece endeks yatırımının getirisi  başlangıçta 1 birim için 5. senede 7.404x olmalıydı.

------------------------------------------------------

Kritik kısım arkadaşının aylık olarak yatırım yapması. Yani 5 sene önce ilk ay yatırdığı paradan 7.404x kazanırken 2 sene önce yatırdığı paradan belki sadece 2x kazanmış olabilir. 

Hesaplamaları buna göre yapmanızı tavsiye ederim. İşin matematiğine daha fazla girmiyorum ama üstün körü iyi bir getiri kazandığını söyleyebilirim.

@ekerci etf bakıyorum biraz. Önerebileceğin birşeyler varmı ?

Borsa ilgilenilmediği zaman çok riskli olabiliyor. En iyisi fon satın almak etliye sütlüye karışmıyorsun işin uzmanları yapıyorlar.

şu kısmı biraz açar mısın hocam ? netten bakınıyorum şimdi hem yatırım fonu hem de borsa yatırım fonu adıyla ikiye ayrılıyor konular.

anladığım kadarıyla fon olayı daha uzun vadeli işler için ? merak saldım netten öğrenmeye çalışıyorum ^^

Kreyzi tarafından 24/Ağu/23 17:51 tarihinde düzenlenmiştir

Eğer hayatım bir film olsaydı, ya uyuyakalır ya da yarısında çıkardım.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bulusma Fatihi
    samato
    samato's avatar
    Erkek

@kreyzi Hocam Fon; yatırım kuruluşlarının senin paranı değerlendirebilmeleri için satışa çıkardıkları bir enstrüman.

Sen satın aldığın fon değerinde paranı yatırım kuruluşlarına vermiş oluyorsun onlarda paranı senin tercihine göre yatırım araçlarında değerlendiriyorlar. Düşük bir meblaada işlem ücretleri var. Bu fonların içerisinde hisse senedi, altın, döviz gibi doğrudan alabileceğin enstrümanların yanısıra kolay kolay ulaşamayacağın, devlet tahvili, eurobond, türev piyasalar, emtia gibi araçlarda bulunabiliyor. 
    Her fonun özelliğine göre içerisinde bulunan enstrümanların ağırlıklarıda değişiyor.

Örneğin;

Garanti'nin hisse senedi fonları şurada: https://www.garantibbva.com.tr/yatirim/hisse-senedi-fonlari
    İş bankasının yurtdışı işlem gören fonları: isbank

gibi gibi uzatılabilir. 

Fonların detaylarına baktığında neye ne kadar yatırım yapıldığını görebilirsin. Mesela borsanın yükseldiği riskin az olduğu bir dönemde borsa fonu, riskin yüksek olduğu bir dönemde döviz getirisi olan eurobond gibi fonları tercih edebilirsin.
    Satmak istediğinde yerli fonlar 2 gün yabancı fonlar yanlış bilmiyorsam maks 4 gün sonra parayı hesabına geçiriyor.

Fon satın alırken ciddi bir yatırım bilgisine ihtiyaç pek yok. Borsaya yatırım yapmak gibi değil. Günlük %10, %20 düşüp çıkmaz. Daha istikrarlı, daha stabil, şoklara daha dayanıklı ve orta vadeli bir yatırım aracıdır. 
    Tabiki fon satın alırkende portföy yapmak, ekonominin gidişatına göre karar vermek gerekli. 

Hiç yatırım bilmeyen birisi için özellikle hisse senedi hususunda fon satın almak daha mantıklı oluyor. Hem strese girmiyor insan hemde kafası rahat.
    Zaten kolay kolay fon yöneticilerinin ulaştığı karlılığa ulaşabilmek pek kolay değil.

Ayrıca Ben şu sıralar BES'i araştırıyorum %95 giricem gibi çok mantıklı geliyor.

YTD :)

samato tarafından 24/Ağu/23 22:42 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

Gençler yatırım tavsiyesi değildir bu söyleyeceğim. Doas ve kayse sanırım 3 aylık süreçte min yüzde 30-40 getiri getirecek değerleri düşük kaldı tabiki eğer bugünkü fiyatlardan alabilirsiniz. Tabi zarar da edebilirsiniz. Favoklerinden kendiniz değerlendirin ona göre alın veya almayın.

Buraya not düşeyim: doas: 285, kayse :48.6

Y.T.D.

DrKill tarafından 25/Ağu/23 01:23 tarihinde düzenlenmiştir

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yanak
    yanak's avatar
    Erkek
    DrKill bunu yazdı

Gençler yatırım tavsiyesi değildir bu söyleyeceğim. Doas ve kayse sanırım 3 aylık süreçte min yüzde 30-40 getiri getirecek değerleri düşük kaldı tabiki eğer bugünkü fiyatlardan alabilirsiniz. Tabi zarar da edebilirsiniz. Favoklerinden kendiniz değerlendirin ona göre alın veya almayın.

Buraya not düşeyim: doas: 285, kayse :48.6

Y.T.D.

Kayse'yi incelemedim ama Doaş'da hemfikiriz. Ayrıca bedelsiz bölünme potansiyeli de var, tabii ki ytd :) 

Sene 2011 evliliğimin ilk ayları, pc başında Tahribat'da takılıyorum, açılış sayfa falan direk tahribat açılıyor. Bi gün hanım "beni mi daha çok seviyorsun Tahribatı mı?" dedi. "Hatun sen yokken Tahribat vardı." dedim, demez olaydım..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asi_mali
    asi_mali's avatar
    Erkek

https://www.mahfiegilmez.com/2023/08/faiz-artrm-ve-sonuclar.html

http://www.tahribat.com/forum/2017-mart-turkiye-ekonomik-krizi-223734/13 http://www.tahribat.com/forum/ulke-ekonomisi-doviz-ve-zamlar-genel-konu-224852/9 https://www.tahribat.com/forum/ulke-ve-dunya-gundem-konusu-6-256260/79 https://www.tahribat.com/forum/ulke-ve-dunya-gundem-konusu-7-256352/65#msg3357950
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tuth
    tuth's avatar
    Erkek

bmw mercedesi geçtim bi traktörüm olsa binsem sürsem kayseride şeker tarlalarını hasat etsem büyük un tarlalarına dalsam. kazandığım parayla iphone değil de alcatelin yeni çıkaracağı telefonu alıp hava atsam. var bi hayalimiz.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    samaccc bunu yazdı

Adam 100 milyon luk alıp satıyor,  büyük firmalar . 

Ben 80 tl olan kağıda 80.50 den al diyorum. 10.000 tl lik kâğıtı almıyor. 

Lan kağıt 3 saat orda duruyor. Hiç mi satan yok . İşlem hacmide var. 

Ben bu işi anlamadım . Ben 2 lira makas açmadan işlem yapamıyor gibi bişeyim. 

Biraz işlemler de banka can-ı istediğini yapıyor olabilir mi ...

Bir kağıt 10 liraysa atıyorum 10 ar kurus aralık verebilirsiniz alım için 10 lira üstüyse 20 kurus 50 üstüyse 50 kurus vb. gibi bir olay vardı detayını tam bilmiyorum bakmak lazım belki ondandır

next next next install
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bulusma Fatihi
    samato
    samato's avatar
    Erkek

Abi adamlar yapay zekayla trade yapıyorlar. Çok çok iyi fırsat olmadığı sürece kar etmek zor. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roronoa
    Kreyzi
    Kreyzi's avatar
    Erkek

@samato

eyv hocam biraz daha detaylı bakayım fon işine. çok kötü durmuyor boştaki paranın değerlenmesi için.

Eğer hayatım bir film olsaydı, ya uyuyakalır ya da yarısında çıkardım.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Davos
    Davos's avatar
    Erkek

Arkadaşlar Borsa matrix programı olan var mı ? Bazı satışları takip etmek için twitter da 50 yere bakıyorum bazıları anlık aracı kurumların bofa,hsbc şunu satmış bunu almış gibi yayınlıyorlar.  Yardımcı olacak arkadaş var mı ?

Toplam Hit: 13767 Toplam Mesaj: 152
borsa broker yatırım