Borsa Broker

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek
    DjBlueMaN bunu yazdı

En öncemli konu telegram ve tweeter dan bakarak hisse almayın,öperler adamı.En son örnek Avhol

Bayraktı flamaydı çanak çömlek gibi uyduruk şeylerden uzak durun.Omuz baş omuz formasyonunu çok görürsünüz sağda solda,şimdiye kadar ben gerçekten matematiksel olarak çizilen OBO formasyonuna denk gelmedim.Borsada herşeyin bir matematiği vardır unutmayın.

Mumlardan veya iğnelerden çizilen saçma sapan çizgilere aldırış etmeyin,%99.9 u yanlış çizilmiştir.Onun da bir açısal değeri vardır,açısal olarak matematiğine uygun çizersiniz çizginizi fiyat ona uymaya çalışır,siz fiyata göre çizgi çekemezsiniz.Bu konuda çok iddalaşan oluyor,ama siz iddalaşmayın.Tepe noktasından çekeceğiniz bir çizgiyi gelişi güzel sağo sola kaydırarak üçgenler bayraklar direkler flamalar çizenlere gülün geçin.O çizgilerin her birinin belirli açılarda olması ZORUNLUDUR.

Bu işin eğitimi almamış,bakkaldı berberdi,kapıcının bilgiyasar bilen oğluydu,emekli mehmet amcaydı öneri hisselerinden uzak durun.

Hiç bir hisseye aşık olmayın.Yeri gelince kol kesmeyi bilin,

SAKIN AMA SAKIN,burası dip burdan döner diye yüklü alım yapmayın,bu gözler ne dipler gördü...

Gan ve fibo ya hakim olun,icho yu hayatınızın bir parçası yapın.

Trende girmiş bir hissesi almaktan sakın korkmayın.Bugün 3 ten almadıysan yarını bekle 4 liradan al.Trendden çıkan hisseyide döner diye satmamazlık yapmayın.Trendi bitmiş bir hissenin en iyi ihtimal düzeltme yapması ve trende girmesi en az 1-3 ay.

Bofa mal satıyır,ak yatırım topluyor gibi şeyleri hayatınızdan çıkarın.Bofa yabancı değil ayrıca,sende işlem yapabilirsin.Bofa bugün 5 liradan x hissesini yüklü satar 3 gün sonra 6 liradan aynı hisseti tekrer geri alır.Sadece bizim piyasada var sanırım bu o mal satıyor bende satayım mantığı.

+1 güzel ozetlemissin hocam. 

Insanlar saçma sapan çizgilere bakarak tayyibin gece 3te vereceği faiz kararini mi görüyorlar anlamıyorum.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek
    Kaan bunu yazdı
    DjBlueMaN bunu yazdı

En öncemli konu telegram ve tweeter dan bakarak hisse almayın,öperler adamı.En son örnek Avhol

Bayraktı flamaydı çanak çömlek gibi uyduruk şeylerden uzak durun.Omuz baş omuz formasyonunu çok görürsünüz sağda solda,şimdiye kadar ben gerçekten matematiksel olarak çizilen OBO formasyonuna denk gelmedim.Borsada herşeyin bir matematiği vardır unutmayın.

Mumlardan veya iğnelerden çizilen saçma sapan çizgilere aldırış etmeyin,%99.9 u yanlış çizilmiştir.Onun da bir açısal değeri vardır,açısal olarak matematiğine uygun çizersiniz çizginizi fiyat ona uymaya çalışır,siz fiyata göre çizgi çekemezsiniz.Bu konuda çok iddalaşan oluyor,ama siz iddalaşmayın.Tepe noktasından çekeceğiniz bir çizgiyi gelişi güzel sağo sola kaydırarak üçgenler bayraklar direkler flamalar çizenlere gülün geçin.O çizgilerin her birinin belirli açılarda olması ZORUNLUDUR.

Bu işin eğitimi almamış,bakkaldı berberdi,kapıcının bilgiyasar bilen oğluydu,emekli mehmet amcaydı öneri hisselerinden uzak durun.

SAKIN AMA SAKIN,burası dip burdan döner diye yüklü alım yapmayın,bu gözler ne dipler gördü...

Trende girmiş bir hissesi almaktan sakın korkmayın.Bugün 3 ten almadıysan yarını bekle 4 liradan al.Trendden çıkan hisseyide döner diye satmamazlık yapmayın.Trendi bitmiş bir hissenin en iyi ihtimal düzeltme yapması ve trende girmesi en az 1-3 ay.

Bofa mal satıyır,ak yatırım topluyor gibi şeyleri hayatınızdan çıkarın.Bofa yabancı değil ayrıca,sende işlem yapabilirsin.Bofa bugün 5 liradan x hissesini yüklü satar 3 gün sonra 6 liradan aynı hisseti tekrer geri alır.Sadece bizim piyasada var sanırım bu o mal satıyor bende satayım mantığı.

Insanlar saçma sapan çizgilere bakarak tayyibin gece 3te vereceği faiz kararini mi görüyorlar anlamıyorum.

Bir de bu grafikler incelense bile TL ile incelenmemeli.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EnerJiC
    EnerJiC's avatar
    Erkek
    yanak bunu yazdı

Herkese bol kazançlar dilerim. Öncelikle sağdan soldan duyduğunuz kağıtlara sakın girmeyin. Grafik okumayı öğrenin, teknik analiz değil ama kağıt hangi fiyattan nereye ne kadar zamanda gelmiş mutlaka bakın. Tavandan mal alıp tabandan satmayın. Paranızı tek kağıtta tutmayın, tek sektöre abanmayın. En az 4 en fazla 8 hisseli sepet yapın. Kaybettiğinizde üzülmeyeceğiniz parayı borsada değerlendirin. Giden trene binmeye çalışmayın, heyecan size hata yaptırır. Fk 10'dan yüksek kağıtlara pek girmeyin, bist 100 harici gezmeyin. Halka arza katılacak arkadaşlar şirket gelecek vaad vermiyorsa 2 3 tavan alın çıkın (elimde hala halka arzdan girdiğim astor ve cw enerji var :) 

Kimse borsanın düşeceğini ve yükseleceğini önceden bilmez, kâr realizasyonu yapılır düzeltmeler olur o ayrı konu lakin borsa çökecek haberlerine kulak asmayın, alım fırsatı olarak görün. Kısa vadeci olmayı pek tavsiye etmem, çekirge her zaman zıplama aldığınızı verirsiniz. İhracat yapan şirketlere odaklanın, haberleri dinleyin (yaklaşık 8 saat bloomberg ve ekotürk izliyorum) 

Aldığınız kağıt düşer, sattığınız kağıt çıkar ilk 2 gün sabırlı olun. Kâr zarar kardeştir ama kâr cebe yakışır. 

Haftaya kızıma (12) hesap açıp güzel bi sepet yapıcam. 3 temettü, 3 büyüme hissesi. Büyüme hisselerini 2 veya 3 yılda değiştiricem. 

Ben bunlarla uğraşamam diyorsanız alın yatırım fonlarını arkanıza bakmayın.. 

İşin içine girince ister istemez öğreniyorsunuz :)) 

Şimdi burada açıklamanı gereken bazı terimler var 

Fk10 nedir 

ayrıca şirketin 2-3 tavan olduğunun belirtisi nedir

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EnerJiC
    EnerJiC's avatar
    Erkek
    qoqo bunu yazdı
    Kaan bunu yazdı
    DjBlueMaN bunu yazdı

Bir de bu grafikler incelense bile TL ile incelenmemeli.

Gan , fibo ve icho bulutunu böyle ilk okul çocuğna anlatır gibi anlatacak bir abimiz bir video vs var mıdır acaba 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hezarfen
    hezarfen's avatar
    Erkek
    EnerJiC bunu yazdı
    yanak bunu yazdı

Fk10 nedir 

Hocam fiyat kazanç oranı olarak araştırırsan detaylı bulabilirsin,  tek cümle ile ifade edilebilir ama biraz detaylı bir konu, anlamak/yorumlamaık açısından. 

2-3 tavan olduğunun belirtisi, hissenin takip eden 2- 3 ... gün ardarda, hareket edebileceği fiyat aralığında en yüksek seviyede kalmasıdır. Yani daha yüksek fiyattan satın almak istense de alınamaz.  Tavandan almak isteyen sayısı, satmak isteyen sayısından daha fazla olduğu sürece fiyat hareket etmez, buna da tavan kilit denir. 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Enerya Enerji. 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek
    EnerJiC bunu yazdı
    yanak bunu yazdı

Herkese bol kazançlar dilerim. Öncelikle sağdan soldan duyduğunuz kağıtlara sakın girmeyin. Grafik okumayı öğrenin, teknik analiz değil ama kağıt hangi fiyattan nereye ne kadar zamanda gelmiş mutlaka bakın. Tavandan mal alıp tabandan satmayın. Paranızı tek kağıtta tutmayın, tek sektöre abanmayın. En az 4 en fazla 8 hisseli sepet yapın. Kaybettiğinizde üzülmeyeceğiniz parayı borsada değerlendirin. Giden trene binmeye çalışmayın, heyecan size hata yaptırır. Fk 10'dan yüksek kağıtlara pek girmeyin, bist 100 harici gezmeyin. Halka arza katılacak arkadaşlar şirket gelecek vaad vermiyorsa 2 3 tavan alın çıkın (elimde hala halka arzdan girdiğim astor ve cw enerji var :) 

Kimse borsanın düşeceğini ve yükseleceğini önceden bilmez, kâr realizasyonu yapılır düzeltmeler olur o ayrı konu lakin borsa çökecek haberlerine kulak asmayın, alım fırsatı olarak görün. Kısa vadeci olmayı pek tavsiye etmem, çekirge her zaman zıplama aldığınızı verirsiniz. İhracat yapan şirketlere odaklanın, haberleri dinleyin (yaklaşık 8 saat bloomberg ve ekotürk izliyorum) 

Aldığınız kağıt düşer, sattığınız kağıt çıkar ilk 2 gün sabırlı olun. Kâr zarar kardeştir ama kâr cebe yakışır. 

Haftaya kızıma (12) hesap açıp güzel bi sepet yapıcam. 3 temettü, 3 büyüme hissesi. Büyüme hisselerini 2 veya 3 yılda değiştiricem. 

Ben bunlarla uğraşamam diyorsanız alın yatırım fonlarını arkanıza bakmayın.. 

İşin içine girince ister istemez öğreniyorsunuz :)) 

Fk10 nedir 

bir hissenin Fiyat/kazanç oranı, FK demektir

Fiyat Kazanç (F/K) Oranı = HİSSE FİYATI / HİSSE BAŞINA KAR

Şöyle düşün:

Bir şirket var (X şirketi)

Bu şirketin hissesi 20 TL'den işlem görüyor = HİSSE FİYATI

Bunun borsada dolaşımda bulunan 100 tane hissesi var.
    Yılın sonunda bilançosunu açıklıyor. Diyor ki "ben bu sene 1000 tl kar ettim"

HİSSE BAŞINA KAR = 1000 (ettiği kar) / 100 (hisse sayısı) = 10

Şirketin FK'sı = 20 / 10 = 2

Bu şu demektir: Bu şirketten 1TL kazanmak için 2TL ödemek gerekir.

--

Genel bir görüş olarak; Yüksek FK olan hisseler pahalı, düşük FK'sı olan şirketler ucuz kabul edilir. Ancak bu karşılaştırmayı aynı sektörde yapman mantıklı olur. pegasus ve efes'in fk'sını karşılaştırıp "aaa bu daha ucuz onu alayım" demek mantıklı değil. pegasus için bir karşılaştırma yapacaksanız aynı sektördeki firmalatın ortalama fk'sına bakmak lazım. örneğin havacılık sektörüdeki tüm hisselerin fk'sının ortalaması 5 ama pegasus'un fk'sı 2 ise. "pegasus ucuzmuş, alayım" diyebilirsin. 

Diğer taraftan gelecek bilançoları da dikkate alarak, gelecek fk tahmini yapıp buna göre de alım/satım kararı verilebilir vs vs.

0'dan büyük, 7 (yada 10)'den küçük kağıtlara girilmesi tavsiye edilir. bazı sektörlerde fk'ya değil pd/dd ye bakılması daha mantıklıdır.

--

Midas akademi ve fintables akademi üzerinde çok güzel dökümanlar var, okuyup bilgi sahibi olunabilir.

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DjBlueMaN
    DjBlueMaN's avatar
    Erkek

Endex düzeltme yapıyır.

7.532 den dönmezse 7.200 ler merhaba deriz

Haşa Zulmetmez Kullarına Hüdası, Her Kulun Çektiği, Kendi İşinin Cezası!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek
    DjBlueMaN bunu yazdı

Endex düzeltme yapıyır.

8100den düşecek diyordun hocam 7532ye mi düştü sınır

Hiç bilmediğimden soruyorum. Bu endeks yükselirse ne olur düşerse ne olur

Geçen gün 8100 için dediğin dikkatimi çekti 8100e zaten çok uzakmış, ama ne oluyor bu mesela sen cuma günü neden 8100 dedin 3 gün sonra 7200 nasıl çıktı? Arada çok aşırı fark var

Artacaksa da azalacaksa 3 günde bu kadar barem değişiyorsa borsanın shitcoinden farkı yok

Gerçekten bilmediğimden soruyorum

iyibu! yeniden..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DjBlueMaN
    DjBlueMaN's avatar
    Erkek
    by_Tet bunu yazdı
    DjBlueMaN bunu yazdı

Endex düzeltme yapıyır.

8100den düşecek diyordun hocam 7532ye mi düştü sınır

Hiç bilmediğimden soruyorum. Bu endeks yükselirse ne olur düşerse ne olur

Geçen gün 8100 için dediğin dikkatimi çekti 8100e zaten çok uzakmış, ama ne oluyor bu mesela sen cuma günü neden 8100 dedin 3 gün sonra 7200 nasıl çıktı? Arada çok aşırı fark var

Artacaksa da azalacaksa 3 günde bu kadar barem değişiyorsa borsanın shitcoinden farkı yok

Gerçekten bilmediğimden soruyorum

Bugün olan düşüş düzeltme,ama 8.xxx lerde olacak olan düşüş olacak hocam.Bugünkü düzetlmede panik olmasın diye yazdım arkadaşlar,hemen hemen dediğim yerden dönüş oldu.

Haşa Zulmetmez Kullarına Hüdası, Her Kulun Çektiği, Kendi İşinin Cezası!
Toplam Hit: 13769 Toplam Mesaj: 152
borsa broker yatırım