Borsa Broker

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek
    by_Tet bunu yazdı
    DjBlueMaN bunu yazdı

Endex düzeltme yapıyır.

7.532 den dönmezse 7.200 ler merhaba deriz

8100den düşecek diyordun hocam 7532ye mi düştü sınır

Hiç bilmediğimden soruyorum. Bu endeks yükselirse ne olur düşerse ne olur

Geçen gün 8100 için dediğin dikkatimi çekti 8100e zaten çok uzakmış, ama ne oluyor bu mesela sen cuma günü neden 8100 dedin 3 gün sonra 7200 nasıl çıktı? Arada çok aşırı fark var

Artacaksa da azalacaksa 3 günde bu kadar barem değişiyorsa borsanın shitcoinden farkı yok

Gerçekten bilmediğimden soruyorum

Hocam bir örnek vereyim

(benim sayımıma göre) Dalga teorisine göre şu an 5.  dalgada uzatmaları oynuyoruz. Bunun da teoriye göre bir sonraki dönüş durağı  8100. Daha önceki durakda 7200 diyelim. Bu seviyeleri destek/direnç seviyesi olarak baz almak gerek. 7200'ü yukarı kırdıysa bir sonraki direnç seviyesi 8100 dür dersin. "7200'den dönecekti ne oldu" demek yanlış olur. 7200 dönüş yapılabilecek bir seviye. Orayı geçerse sonraki seviyelere bakarsın.

Otoyolda kaçırdığın bir U dönüşü gibi düşün. birinden dönmezsen diğerinden dönersin. bu teori sana "ilerde bir dönüş var" diyen navigasyondan başka birşey değil. İçinde gittiğimiz borsa arabasında biz bir yolcuyuz :) şöför U dönüşünden döner yada dönmez bilemeyiz. 

--

Şu an borsa o kadar saçma şekilde ilerliyor ki 3 günde o baremin değişmesi bu saçmalık içinde normal :D

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    b0rd0
    b0rd0's avatar
    Erkek

Günlük al sat yapabilmen icin aylık işlem hacmini arttirip ilk önce komisyon oranini dusurmen lazım . Yoksa yeni oldugun icin komisyondan cok kaybedersin . Bist 30 da kalmak yeni baslayanlar icin mantikli arkadaslarin dedigi gibi grup pylasimlarindan uzak dur aç dolu ortalik ele verme cok olur . Grafiklere arkadaslar olumsuz bakmis fakat belirli prametlere göre mecbur yônde hareketler olmak zorunda . Mesela bugun tarihli halkbankin(14.12) grafigine bakabilirsiniz al seviyesinde .. kale seramigide (72.1)topluyolar buyuk abiler muhtemelen onumuzdeki hafta surecekler veya onsan sonraki hafta . Ytirim tavsiyesi degildir ..  onumuzdeki hafta kac olsu diye bakmak adina bugunku kapnis fiyatlarini yzdim :p 

Kalbim Kadar Yazabilsem de Ömrüm Kadar Severim..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Arkadaşlar teknik analiz konusunda cidden iyiyim. Tee 15 sene önce ali persembenin falan kitaplarini hatim etmiştim. Ne kirilmayan destek, ne asılmayan direnç gördüm. Olay haberde bitiyor. Libyada savaş pat diye çıkmıştı ve batmıştım o zamanlar. Ongormek zaten zor, teknik analize bakıp buna göre böyle söyle oldu demek gerçekten mantıksız. 

Teknik analiz öğrenmeye kastığım zamanlarima acıyorum. Birseyler cizmemek için matriks indirmiyorum o derece bagimliydim. Metastockta program yazmaya kasardim güya. Köpekbalığı taktikleri vs havalarda ucusurdu. 

Bu işi profesyonel yapmıyorsaniz portfoy yöneticilerine uyun geçin. Zira burada uzun vadede fon veya portföy yöneticilerden daha iyi kazandığını iddia eden varsa içtenlikle tebrik ederim. 

Kaan tarafından 16/Ağu/23 03:08 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JiggSaw
    JiggSaw's avatar
    Erkek

Ciddi ciddi anlayan birisi varsa bana da yardımcı olabilir mi?

Geçen gün bir yerde okudum , adam 5 senelik 77.000 TL BES sistemine yatırmış , an itibariyle param 425.000 TL olmuş diyordu ...

Muhtemelen ayda 1.000 TL yatırıyor , %30 yani 300 TL civarı devlet katkısı alıyor ama asıl sorun o ayda 1.000 TL yi yatirip bırakıyor onun yerine sistem otomatik %40 Altın ve %60 BİST 30 Hisse senedi fonu aliyor ... 

Bu sistem nasıl yapılır? 

Konuyla alakalı yardimci olabilir misin?

EDİT : Bahsettiğim Konu da eleman şu şekilde yazmıştı :

"Teșekkürler hocam %40 Altin - %60 Bist 30 devam ediyorum. Toplam 77 bin tl ödemeye 425 bin tl oldu 5 yilda sizce iyi getiri sağlamışmı?

JiggSaw tarafından 16/Ağu/23 10:43 tarihinde düzenlenmiştir

İmza YOK !!!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Memento_mori
    Memento_mori's avatar
    Erkek
    JiggSaw bunu yazdı

Geçen gün bir yerde okudum , adam 5 senelik 77.000 TL BES sistemine yatırmış , an itibariyle param 425.000 TL olmuş diyordu ...

Muhtemelen ayda 1.000 TL yatırıyor , %30 yani 300 TL civarı devlet katkısı alıyor ama asıl sorun o ayda 1.000 TL yi yatirip bırakıyor onun yerine sistem otomatik %40 Altın ve %60 BİST 30 Hisse senedi fonu aliyor ... 

Bu sistem nasıl yapılır? 

"Teșekkürler hocam %40 Altin - %60 Bist 30 devam ediyorum. Toplam 77 bin tl ödemeye 425 bin tl oldu 5 yilda sizce iyi getiri sağlamışmı?

Bireysel emekliliğin kendi fonunu kullanmıyordur, yanlış bilmiyorsam sisteme katıldıktan sonra biriken para için fon seçimini kendin yapabiliyorsun.(Biraz anlamak lazım.) Bahsi geçen arkadaş öyle yapmıştır.

Şu an girmek için kimine göre doğru kimine göre yanlış, ciddi bir yükselme var, dolayısıyla fonlarda hisselere bağlı olduğu için uzun süre eksi de yazabilir artı da..

Yani bu örneklemeler çok doğru değil, yeterki biriktir.. Geçmiş fiyatları kontrol et, her ay düzenli dolar, altın, fon, ya da hisse toplasaydın aynı sonuca ulaşırdın.

Şimdi X hissesinin geçmişine bakıyorsun, son 4 yılda para 200 küsür katına çıkmış, çok iyi gözüküyor fakat işler öyle olmuyor.

Rakam doğru olmayabilir ama son 2 ay da borsa gitti zaten %70-80..

56 aylık altın birikimi hesapladım geçmiş fiyatlara göre, sonuç yatan para 56.000, güncel değer 204.000 civarı.

Bu işler biraz ilgi, bilgi istiyor. Bilgilenip bi seçim yapıp sonra o doğrultuda gitmek, sürekli bakmamak lazım.

Yatırım tavsiyesi değildir.

Kolay gelsin. :)

boş
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek
    JiggSaw bunu yazdı

Bu sistem nasıl yapılır? 

Hocam hali hazırda BES yaptırıyorsanız fon seçimi yapabiliyorsunuz. Bankanın uygulamasındaki BES bölümünde fon seçimi yapabileceğiniz yerler var. Dilersen bankayla görüş.

BES zaten uzun vadeli bir sistem, halihazırda bu sistemdeyseniz devlet katkısıyla düşünülür. Annem de senin verdiğin örnek gibi bir kazanç elde etti BES fonları sayesinde.

https://www.tefas.gov.tr/FonKarsilastirma.aspx?type=emk

buradan bes fonlarını bulabilirsin.

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JiggSaw
    JiggSaw's avatar
    Erkek
    Memento_mori bunu yazdı
    JiggSaw bunu yazdı

Bu sistem nasıl yapılır? 

Bireysel emekliliğin kendi fonunu kullanmıyordur, yanlış bilmiyorsam sisteme katıldıktan sonra biriken para için fon seçimini kendin yapabiliyorsun.(Biraz anlamak lazım.) Bahsi geçen arkadaş öyle yapmıştır.

Şu an girmek için kimine göre doğru kimine göre yanlış, ciddi bir yükselme var, dolayısıyla fonlarda hisselere bağlı olduğu için uzun süre eksi de yazabilir artı da..

Yani bu örneklemeler çok doğru değil, yeterki biriktir.. Geçmiş fiyatları kontrol et, her ay düzenli dolar, altın, fon, ya da hisse toplasaydın aynı sonuca ulaşırdın.

Şimdi X hissesinin geçmişine bakıyorsun, son 4 yılda para 200 küsür katına çıkmış, çok iyi gözüküyor fakat işler öyle olmuyor.

Rakam doğru olmayabilir ama son 2 ay da borsa gitti zaten %70-80..

56 aylık altın birikimi hesapladım geçmiş fiyatlara göre, sonuç yatan para 56.000, güncel değer 204.000 civarı.

Bu işler biraz ilgi, bilgi istiyor. Bilgilenip bi seçim yapıp sonra o doğrultuda gitmek, sürekli bakmamak lazım.

Yatırım tavsiyesi değildir.

Kolay gelsin. :)

Benim araştırmam zaten uzun vadeli hocam , yani şöyle ki senin dediğin gibi şu anda piyasa bayağı şişti , şöyle birkaç ay sonra belli bir düşüş meydana gelebilir. 

Ama Benim beklentim Yani yapmak istediğim şey ileriye dönuk , yani atıyorum Ben biriktirmeye başlayayım da birkaç ay sonra düşsün 2 sene sonra çıksın Bir sene sonra tekrar düşsün 2 sene sonra tekrar çıksın problem yok :) uzun vadeli biriktirsin.

İmza YOK !!!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JiggSaw
    JiggSaw's avatar
    Erkek
    NoktaliVirgul bunu yazdı
    JiggSaw bunu yazdı

Bu sistem nasıl yapılır? 

Hocam hali hazırda BES yaptırıyorsanız fon seçimi yapabiliyorsunuz. Bankanın uygulamasındaki BES bölümünde fon seçimi yapabileceğiniz yerler var. Dilersen bankayla görüş.

BES zaten uzun vadeli bir sistem, halihazırda bu sistemdeyseniz devlet katkısıyla düşünülür. Annem de senin verdiğin örnek gibi bir kazanç elde etti BES fonları sayesinde.

https://www.tefas.gov.tr/FonKarsilastirma.aspx?type=emk

buradan bes fonlarını bulabilirsin.

Aynen hocam Benim de düşüncem zaten uzun vadeli , mesela anneniz hangi fonlara ,  ne kadar paraya , ne kadar bir getiri sağladılar? (OZEL DEGİLSE) 

İmza YOK !!!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AslanAmca
    AslanAmca's avatar
    Erkek
    JiggSaw bunu yazdı

Bu sistem nasıl yapılır? 

Bizim hatunun bankacası  aynı buna  benzer  fonlara yatırmış, real  yatırdığı para şuanda 35k ama  fonları 180k olmuş.Bes de  böyle şeylerde varmış.

İnsanlara umut sat gerisi gelir.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JiggSaw
    JiggSaw's avatar
    Erkek
    AslanAmca bunu yazdı
    JiggSaw bunu yazdı

Bu sistem nasıl yapılır? 

Bizim hatunun bankacası  aynı buna  benzer  fonlara yatırmış, real  yatırdığı para şuanda 35k ama  fonları 180k olmuş.Bes de  böyle şeylerde varmış.

Varmış ama bunu nasıl yapıldığını öğrenmemiz lazım 🤔

İmza YOK !!!
Toplam Hit: 13785 Toplam Mesaj: 152
borsa broker yatırım