Google, Huawei'yi Kara Listeye Aldı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    whopper bunu yazdı
    kofcu bunu yazdı

Sevgili Huawei yöneticileri, beni duyduğunuzu biliyorum. Geçin GNU/Linux işletim sistemine. Siz de rahat edin tüm dünya da... Libre planet yolunda büyük bir adım atılmış olsun. Hali hazırda ubuntu touch var mobil işletim sistemi olarak ama Huawei gibi iyi bir pazar payı olan bir şirketin geçmesi büyük bir adım olmuş olur. Hem de emperyalizme tam doğru şekilde vurulmuş bir darbe olur. Ha iOS gibi onlar da kendi kapalı işletim sistemini yapacaklarsa diğerlerinden hiçbir farkı olmaz...

anlıyorum...

Android gelecekte bildiğiniz Linux sürümlerini de bitirecek kapasiteye sahip sen Linux kassınlar diyorsun. 

Mobil tabanlı ancak pc lere de kurulabilecek apk da kurulabilen bir yapı oluşturmaları lazım 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tahref156
    tahref156's avatar
    Erkek
    aksata bunu yazdı

Böyle haberleri duydukça içim sıkılıyor. Türkiye oyunda bile değil. Ne telefon ne işlemci ne işletim sistemi ne de Google gibi bir firmamız var.

Aselsan vaktinde ilk telefonu üretip piyasaya iyi tutunmuştu da, sonrasında gizemli mühendis ölümleri misali iptal olup gitti.

Orada da bir oyun var diyorlardı. bilemiyorum tabi. 

Devam etseydi kim bilir nerelerde olacaktık.

the man who gets tired after eating a ban
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
Reply With Quote Alıntı yap
  • KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    weskeyy
    weskeyy's avatar
    Erkek

Filler tepişir biz bakarız.

Bedenin BAKİRE olmasi onemli degil,Yeterki ruhun OROSPU olmasin!!!
    motka
    motka's avatar
    Erkek
    Prometheus bunu yazdı

fiyatlar düşerse birkaç babayiğit de telefonu samsung gibi gösterme vb işlemi yaparsa sokaktaki adam değil ama bizim çok işimize yarar. yapacak birşey yok mahalle yanıyor bari saçımızı tarayalım.

Bende bunu bekliyorum hocam. Bari fiyatlar düşse de bizde alabilsek artık :)

kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı
    whopper bunu yazdı
    kofcu bunu yazdı

Sevgili Huawei yöneticileri, beni duyduğunuzu biliyorum. Geçin GNU/Linux işletim sistemine. Siz de rahat edin tüm dünya da... Libre planet yolunda büyük bir adım atılmış olsun. Hali hazırda ubuntu touch var mobil işletim sistemi olarak ama Huawei gibi iyi bir pazar payı olan bir şirketin geçmesi büyük bir adım olmuş olur. Hem de emperyalizme tam doğru şekilde vurulmuş bir darbe olur. Ha iOS gibi onlar da kendi kapalı işletim sistemini yapacaklarsa diğerlerinden hiçbir farkı olmaz...

anlıyorum...

Android gelecekte bildiğiniz Linux sürümlerini de bitirecek kapasiteye sahip sen Linux kassınlar diyorsun. 

Mobil tabanlı ancak pc lere de kurulabilecek apk da kurulabilen bir yapı oluşturmaları lazım 

hocam olay performans vesaire değil. ki andorid de zaten linux tabanlı bir işletim sistemi. yani android de varlığını linux'a borçlu. https://tr.1wikipedia.org/wiki/Android_(i%C5%9Fletim_sistemi)

önemli olan şey lisans. belli bir bilgiyi saklama üzerinde hak iddia etme, başkalarından saklama ve bilgiyi "kullanma" karşılığında çıkar elde etmek.

google android üzerindeki tapuladığı bilgileri kullandırıp kullandırmama üzerinden çıkar elde ediyor. bunun yüzünden bilgisayarının yapabilme kapasitesi olan bazı işlemleri yapması için google dan izin alman gerekiyor.

bunu yıkacak olan şey özgür yazılım. insanları özgürleştirecek, eşitsizliği azaltacak ve emperyalizmi yenecek şey bilginin özgürlüğü. özgür yazılım da bunun en önemli ve ilk basamağı. devamı belki özgür donanım, özgür mekanik, özgür mühendislik, özgür tıp....

zengin ülkeleri zengin yapan bu bilgi tapulama meselesi. bunu yıkabilirsek dünya daha güzel bir yer olacak. bilim ve sanat altın çağını yaşayacak. eşitsizlik ve fakirlik minimuma inecek.

ek: yazılım dediğin nedir ki iki if bi for. değişmesi gereken yazılım değil zihniyet.

kofcu tarafından 20/May/19 20:27 tarihinde düzenlenmiştir

ben de sevgiden yanayım...
    literatur
    literatur's avatar
    Erkek

https://youtube.com/watch?v=1jiGcrRtW6E

Huawei'nin sadece telefon odaklı değil, çok yönlü ve küresel bir aktör haline gelmesi ana etken. Ayrıca bu mesele Çin ABD sürtüşmesinin sebebi değil sonucu. Çin'in dünya genelinde nüfuzu birçok farklı alanda hızla artıyor. Artan mali gücün askeri modernizasyon ve yayılmaya kolaylaştırması da ayrıca can sıkıyor.

İşletim sistemi meselesinin sonu Windows Phone meselesine döner. Ellerinde patlar. Burada mesele mağaza meselesi. Kim fiker boklu Çinli işletim sistemini.

Çin'in kendi iç pazarının geniş olması da yeterli bir unsur değil. Çünkü burada amaç daha çok satmak, ihracat devi olmak değil. O ikinci üçüncü mesele. Bu adamların veriye ve istihbarata büyük bir açıkları var. Otoriter ve tek parti yönetimi olduğu için içeride ve dışarıda statükoya yönelik olumlu olumsuz her şeyi bilmek ve etki edebilmek istiyorlar. Huawei'nin bir telekomünikasyon devi olması bu açıdan önemli. Amarika da bıçağı Çin'in böğrüne sokmuş oldu böylece.

Tahminim bunlarla sınırlı kalmaz. Microsoft matebooklar'a madik atabilir. Onun ardından Çin'in uydularının düştüğü, elektronik haberleşme sistemlerinin kitlendiğini falan duyarsak, hengamenin ikinci bir evreye geçtiğinden emin olabiliriz. O noktadan itibaren de kimse bu işin önünü alamaz.

Ha bir şey daha var. Başka bir konuda Huawei'nin Apple'ın yaptığı gibi embesil gösteriş meraklısı kolaycı insanlar nezdinde bir marka olmak istediğini belirtmiştim. Bu tür çetrefilli işler kullanıcıları bezdirir. Aypon'un zahmetsiz alanına bir sürü insan tekrar döner.

literatur tarafından 20/May/19 21:04 tarihinde düzenlenmiştir
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    whopper bunu yazdı
    kofcu bunu yazdı

Sevgili Huawei yöneticileri, beni duyduğunuzu biliyorum. Geçin GNU/Linux işletim sistemine. Siz de rahat edin tüm dünya da... Libre planet yolunda büyük bir adım atılmış olsun.

Hali hazırda Ubuntu Touch var mobil işletim sistemi olarak ama Huawei gibi iyi bir pazar payı olan bir şirketin geçmesi büyük bir adım olmuş olur. Hem de emperyalizme tam doğru şekilde vurulmuş bir darbe olur.

Ha iOS gibi onlar da kendi kapalı işletim sistemini yapacaklarsa diğerlerinden hiçbir farkı olmaz...

anlıyorum...

Aslında bence de @Kofcu bi nebze haklı gibi geliyor bana. Sadece coğrafi olarak Batı'nın emperyalizm'i yok ki, kültürel emperyalizm de var. 

Ama burada bencede açık kaynak üzerinden ve bunların üzerinden açık kaynak yazılımcıları üzerinden son kullanıcıya, en azından Avrupa Asya GüneydoğuAsya Afrika(?) üstündeki kullanıcı kitlesi hedeflenip , görece bir denge sağlanabilir. 

Kolay olmaz ama yapılabilir. özellikle de Çin gibi bir Nüfus'u büyük ve dünyaya mamül ürün tedarik eden bir ülke için çok dâhâ kolay olacağını düşünüyorum. 

Hele bir de Sözünü ettiğiniz Sosyal uygulamaların benzerlerini Geek/Nerd 'ler üzerinden Kısa Zamanda son kullanıcılara bir şekilde kabul ettirebildin mi, neden olmasın. 

Ama işte Çin'de BirleşikDevletler gibi @YolBulucu'nun  da dediği gibi dâhâ beter. 

Rusya'nın böyle bir etkinliği neden yok onu anlamadım gitti. vardır da benim gözüme çarpmadı. 

------

Konu dışı,

@tahref156 ^^D niyeyse seni alıntılayan kim olursa olsun, bi sıkıntı çıkıyor. 

Yine mavi renk ve mesajlar arası bi içi siyah nokta da çıkmaya başladı. 

Div mi kapatılmadığından nedir? ^^D hep seni atıntılayandan sonra oluyor.

RitmFarbRacourci tarafından 20/May/19 22:44 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

https://www.youtube.com/watch?v=rWkYgiZ8yxc

Ak haber pardon A haber'de haberini yapmış. Normalde haberlerde bile marka ismi söylemek reklama giriyor diye yasak. Türkiye'dede Huawei yasaklanacak gibime geliyor.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
    american
    mizahi
    mizahi's avatar
    Erkek

Biz uyardik onceden :)

Daha bunlar Huawei’nin iyi gunleri. Tukkana haciz gelip, ceo sundan management ekibine kadar ABD’de haklarinda tutuklama karari bile cikabilir. 

All I need is a possibility.
  • Toplam Hit: 120735 Toplam Mesaj: 284
    huawei