Google, Huawei'yi Kara Listeye Aldı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Huawei işlemci üretmiyor. Apple gibi kendi tasarlıyor Tayvanlı Tsmc firmasına ürettiriyor. Bu firma Qualcomm, Intel ve Apple gibi firmalarada işlemci üretiyor aynı zamanda. Amerika baskı yaparsa Tsmc "Huawei kardeş kusura bakma" diyecektir.

Huawei muhtemelen Mediatek firmasına yönelecek ama onlarında üretim kapasitesi kaldırmaz. Huawei elimde stok var diyor ama belli bir yerden sonra elindeki işlemcide bitecek. İşte o zaman büzükleri ufalmaya başlayacak. 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

https://m.haberturk.com/son-dakika-abd-huawei-kararini-erteledi-2470510-teknoloji 

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mastika.
    Absolut
    Absolut's avatar
    Erkek

Peki bu olay sonrası Huawei telefonu olan milyonlarca kişi ne olacak? Milyarlar verip bu telefonları aldık. Trump kafasına göre takılıyor diye küresel bir magduriyet tepki almaz mı?

Küresel çapta iş yapan bir markaya kafasına göre maş vermiyorum küstüm sana demek bu kadar kolay olmamalı diye düşünüyorum.

Nice babayigitler kirayi kim odeyecek, coluk cocuk ne yiyecek derdinden dolayi dunyayi degistiremiyor.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

Huawei işlemci üretmiyor. Apple gibi kendi tasarlıyor Tayvanlı Tsmc firmasına ürettiriyor. Bu firma Qualcomm, Intel ve Apple gibi firmalarada işlemci üretiyor aynı zamanda. Amerika baskı yaparsa Tsmc "Huawei kardeş kusura bakma" diyecektir.

Huawei muhtemelen Mediatek firmasına yönelecek ama onlarında üretim kapasitesi kaldırmaz. Huawei elimde stok var diyor ama belli bir yerden sonra elindeki işlemcide bitecek. İşte o zaman büzükleri ufalmaya başlayacak. 

Ben hala çin arkasında durursa huawei nin işletim sistemi dışında sıkıntı çekeceğini düşünmüyorum.

Huawei ye yapılan bu durum aslında sektörü güçlendirir. Asyalı üreticileri alternatif üretmek zorunda bırakır.

An iti bari ile tüm işletim sistemleri , Redhat Linux dan tutun , android , ios mac windows android. Hepsi amerika merkezli ve parası kârı oraya giden yazılımlar. 

Meego - Tizen - Bada  Bunların hepsi bence android'in kendisinden daha başarılı olabilecek potansiyeli olan yazılımlardı. Umarım huawei diğer çinli kardeşleri ile kendi açık kaynak işletim sistemini yapar ve kullanıma sunar.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek

alternatif üretmak o kadar kolay değil. huawei uzun süredir zaten kendi os ile uraşıyordu. fakat google gibi bir yazılım devi androidi kaç senede stabil ve hızlı konuma getirdi. bunun yanında microsoft bu işe girdi batırdı çıktı. yani os işi o kadar kolay değil. 

trump olmasa bile google'ı bu konuda destekliyorum. çin hükümeti zaten yıllardır google hizmetlerini banlıyordu. çinlilerin bu uygulamalara erişimi zaten yoktu. google da simdi onları banladı.

bu işten kim karlı çıkar? kimse, ama kim daha cok zarar görür derseniz bunu trend belirler. huawei kullanıcıları bir bir huaweiden vazgeçerse huawei kaybeder. panik yaratır. fakat insanlar huaweide kalmaya devam ederse ve huawei düzgün bir sistem ve applerle gelirse durumu kurtarabilir. huaweinin işi daha zor.

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

Kirin os geliyo cok yakın da .. :)

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı

Ben hala çin arkasında durursa huawei nin işletim sistemi dışında sıkıntı çekeceğini düşünmüyorum.

Huawei ye yapılan bu durum aslında sektörü güçlendirir. Asyalı üreticileri alternatif üretmek zorunda bırakır.

An iti bari ile tüm işletim sistemleri , Redhat Linux dan tutun , android , ios mac windows android. Hepsi amerika merkezli ve parası kârı oraya giden yazılımlar. 

Meego - Tizen - Bada  Bunların hepsi bence android'in kendisinden daha başarılı olabilecek potansiyeli olan yazılımlardı. Umarım huawei diğer çinli kardeşleri ile kendi açık kaynak işletim sistemini yapar ve kullanıma sunar.

Ya hocam anlatamıyorum galiba. Yeni işletim sistemini çıkarmak mesele değil. Türkiye bile ekip toplasa mobil işletim sistemi yazdırtır. Ancak o işletim sistemine uygulama olmazsa şuna benzer :

Ferrari üretip deposuna benzin koyamamak.

Whatsapp, Facebook, Instagram vs bir akıllı telefonu akıllı telefon yapan tüm uygulamalar ABD menşeili. Bu uygulamalar telefona gelmezse sonu Windows Phone gibi olacak. Google kendi hemşerisi Microsoft'a bile acımadı. Mağazasına YouTube uygulaması bile vermedi. Microsoft ne yaptı ? Kendisi YouTube uygulaması yazdırdı. Ancak Google dava açıp o uygulamayı kaldırttı.

Nokia'da bir zamanlar Android kullanmayı ısınmak için pantoluna işeyen çocuklara benzetiyordu. Biz Meego'yu geliştereceğiz ama aynı zamanda Symbian ile devam edeceğiz diyordu. Onlara ne oldu ? Microsoft'un köstebeği Stephen Elop şirketin değerini 7.2 milyara düşürdü ve eski şirketi Microsoft'un satın almasını sağladı. Ben hatta Windows Phone'nun Nokia'nın Meego'sunu bitirmek için bir proje olduğunu bile düşünüyorum. Amerika dünyadaki tüm veriler benim ülkemden geçsin, benim yazılımlarımda yazılsın istiyor. Avrupa merkezli Meego'ya tahammül edemediler. Çin merkezli bir işletim sistemine hiç tahammül edemezler. Zira Meego ayağa kalkabilseydi ciddi anlamda Android'i dövecek sağlam bir işletim sistemiydi. iOS'tan bile daha stabildi. 2011 yılı için konuşuyorum. 

1 GB ram ile 2011 yılında arkada 33 tane uygulama açık tutabilen multitasking canavarı bir işletim sistemiydi Meego :

https://www.youtube.com/watch?v=hLJDiXLDtrA

İlk sürümlerinde böyle olan bir işletim sistemi 8 sene sonra bugün kim bilir nasıl olurdu ?

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı
    PanxeR bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı

Ya hocam anlatamıyorum galiba. Yeni işletim sistemini çıkarmak mesele değil. Türkiye bile ekip toplasa mobil işletim sistemi yazdırtır. Ancak o işletim sistemine uygulama olmazsa şuna benzer :

Ferrari üretip deposuna benzin koyamamak.

Whatsapp, Facebook, Instagram vs bir akıllı telefonu akıllı telefon yapan tüm uygulamalar ABD menşeili. Bu uygulamalar telefona gelmezse sonu Windows Phone gibi olacak. Google kendi hemşerisi Microsoft'a bile acımadı. Mağazasına YouTube uygulaması bile vermedi. Microsoft ne yaptı ? Kendisi YouTube uygulaması yazdırdı. Ancak Google dava açıp o uygulamayı kaldırttı.

Nokia'da bir zamanlar Android kullanmayı ısınmak için pantoluna işeyen çocuklara benzetiyordu. Biz Meego'yu geliştereceğiz ama aynı zamanda Symbian ile devam edeceğiz diyordu. Onlara ne oldu ? Microsoft'un köstebeği Stephen Elop şirketin değerini 7.2 milyara düşürdü ve eski şirketi Microsoft'un satın almasını sağladı. Ben hatta Windows Phone'nun Nokia'nın Meego'sunu bitirmek için bir proje olduğunu bile düşünüyorum. Amerika dünyadaki tüm veriler benim ülkemden geçsin, benim yazılımlarımda yazılsın istiyor. Avrupa merkezli Meego'ya tahammül edemediler. Çin merkezli bir işletim sistemine hiç tahammül edemezler. Zira Meego ayağa kalkabilseydi ciddi anlamda Android'i dövecek sağlam bir işletim sistemiydi. iOS'tan bile daha stabildi. 2011 yılı için konuşuyorum. 

1 GB ram ile 2011 yılında arkada 33 tane uygulama açık tutabilen multitasking canavarı bir işletim sistemiydi Meego :

https://www.youtube.com/watch?v=hLJDiXLDtrA

İlk sürümlerinde böyle olan bir işletim sistemi 8 sene sonra bugün kim bilir nasıl olurdu ?

bende dediğim gibi apk destekli bir işletim sistemi yazabilirlerse yandex market vb. gibi googleplaystore alternatifi yerlerden o uygulamalara erişim olabilir.

ferrari üretebiliyorsan ve benzinin yoksa elektrikli motor koy yakında onlarda öyle yapacak.

Alternatif üretmek zorunda çin bu konuda ABD kozunu 1 kere kullanabilirdi kullandı.

Meego  ve blackbery z10 daki işletim sistemi ve bada bence hala daha iyi mevcut işletim sistemlerinden , geliştirilmesine izin verilmedi.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı
    C10H15N bunu yazdı

Şimdi kimse kendini kandırmasın arkadaşlar yeni işletim sistemi falan işi olmaz yalan olur. Gelişirse dahi Amerikan şirketleri uygulama çıkartmaz sen instagram, youtube olmayan bir işletim sistemini kullanır mısın. Kimse kendini kandırmasın bu iş ya masada çözülecek yada Rip. 

Buda farklı bir bakış açısı. Gelecek olan işletim sisteminin sonu Blackberry'nin BB OS'u, Nokia'nın Meego'su gibi olabilir.

Microsoft bile Windows Phone'da sıçtı batırdı. 

Belli basli appler icin kendileri hook atarlar apilere. Decode etmek cok mu zor sanki. Update olayi sallantida olur yalnizca, o da elzem degil; stabil oldugu muddetce sikinti yok.

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

BB OS'ta APK çalıştırabiliyordu. Hatta XDA forumdaki elemanlar işi ileri götürüp Google Play Store bile çalıştırmayı başarmıştı. Ama olmayınca olmuyor. Zira çoğu uygulama Google servislerine bağlanma istiyor. Bağlanamayınca uygulama çöküyor.

Toplam Hit: 120617 Toplam Mesaj: 284
huawei