Neden Ateistsiniz.?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nitrous
    Nitrous's avatar
    Erkek

ZaYGo bunu yazdı:
    -----------------------------
    Tanrı kendisinden sonraki canlıları niçin yaratmıstır?
    Tanrı kendisinden sonraki canlıları yaratmadan once ne yapıyordu veya ne ile ilgileniyordu?
    Tanrı melekleri niçin yaratmıstır?İnsanları niçin yaratmıstır?
    Tanrı bir tanrı daha yaratabilirmi?Yaratmısmı?Yaratırmı???
    Tanrı kötü şeyleri niçin direk yok etmiyor yada baslamadan engellemiyor????Amacı ne?

Simdilik bu kadar:) Bu sorulara cevap mantıklı cevap istiyorum..

"Kainat yaratılmasaydı Allah'ın sıfatlarının ve isimlerin o sonsuz kemali ve güzelliği bilinmeyecekti. 

Bu bilgi sadece Allah'a mahsus kalacaktı. Cenab-ı Hak isim ve sıfatlarının manevi güzelliklerini tecelli ettirmekle kendi cemal ve kemalini bu eserlerinde kendisi bizzat müşahede buyurduğu gibi, melekleri, insanları ve cinleri de bu şereften, bu lütuftan hissedar etmeyi diledi." 

" SİSTEMİ DİZAYN EDEN, SİSTEMİN KANUNLARINA TABİ DEĞİLDİR!  "

MELEKLERİN YARATILIŞ AMACI NEDİR ?

Meleklerin yara tılışının başlıca amacı insanın da olduğu gibi Tanrı ve Mesih'e hizmet sunmak tapınmak ve yüceltmektir. Onlar Tanrı'nın irade ve maksatlarının yerine getirilmesi işinde Tanrı'ya eşlik edip O'nun tarafından özel bir şekilde kullanılırlar. İbraniler mektubunun bildirdiği gibi onlar Tanrı'nın "hizmetçi ruhlarıdır" (1:14). Melekler birçok olay insan ve milletler hakkında alınan Tanrısal karar ve yargıları yerine getiripinsanlara Tanrı'nın bereket uyarı yıkım peygamberlik gibi birçok mesajını iletmekle yükümlüdürler (Bkz. Tek. 19:15-22 2Sam. 24:16 aynı zamanda meleklerin Esinleme kitabındaki yargılarda oynadıkları rollere de bakınız 7:2 8:6-12 vs...). Tanrı'nın kurtarma programı sonuçlandığında meleklerle insanlar arasında daha yakın bir bağ oluşup birlikte Tanrı' nın ruhsal ailesini oluşturacaklar (Efs. 1:9-10).

""allah kendisi gibi bir allah yaratsa da kendisi gibi olmaz. çünkü allah tanımında "kensinden öncesi olmayan" sıfatı da geçer. bu durumda yaratacağı tanrının öncesi olacağı için hiçbir zaman kendisi gibi bir tanrı yaratılamaz..."" 

Zaten bu soru/paradox Allah'ın sıfatlarına ters bir sorudur. ki Allah öncesi olmayan benzeri olmayan ve her şeye kadir olan anlamlarına gelir.

Dünya hayatı bir sınavdır.Yanlışları bilip doğruyu seçen bu sınavın kazananı olacaktır. Bu yüzden kötülük vardır.

<< Nitrous@TahriBaT.com >>
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    The-ExTaCy
    The-ExTaCy's avatar
    Erkek

Bende bişey soracam zumsuk iyi olaya bi el attı:)

Herkes ateist ne biliyor. Kimileri ataist diye biliyor. Peki nie kimse deistleri bilmiyor:)

Yani ateistin ne olduğunu bilen orda burda dinle ahkam kesen insanlar nie deist ne bilmiyor.

Bu forumda dini hiçbi tartışmada deist lafının geçtiğini görmedim şuana kadar. Şimdi söyleyin.

Ateisti biliyosunuz deisti bilmiyosunuz. Ne alıp weremediğiniz var daha ne olduğunu bilmediğiniz insanlarla?

Yanlış anlaşılcak bişey deil kimse boşa laf atmasın.

.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dina_Kaki
    Dina_Kaki's avatar
    Erkek

zumsuk bunu yazdı:

ben deistim kısmen bunlara yanıt verebilirim.

Allah a inanırım fakat dine inanmam.

Benim ahlakım ailemin yetiştirdiği iyi ol a dayanır.Millet arkasından konuşma, çalma çırpma, hak yeme vs.. dir.Benim eminimki diğer dünyada cennet cehennem varsa iyi olduğun sürece dine inanmasanda bu bir suç olarak görülmez.

Öte yandan din insanların özgürlüğünü alıyor.Kişisel özgürlüğünen bahsetmiyorum.Bir çok kişi şu anda cumhuriyetten, Atatürk ün laikliği getirmesinden rahatsız.İnsan özgürlüğünü kısıtlama gibi bir istemleri var.

Bunların dışında bir insan anne babasına ben müslümanım der çevresinede.Fakat ben kimseye dine iannmıyorum diyemem.Birde dine inanmıyorum ama yaratıcıya inanıyorum çünkü hiç birşey bu kadar mükemmel rastlantı olmaz diyorum adamlar hemen yaratıcı+din bağı kuruyor.

din varsa arkasında mantık olması gerekir.En mantıklı din (hristiyan+kuran ın çevirilerinin büyük kısmını okudum)  bence islam.Fakat bütün bunların üstüne bizim ülkemizdeki MÜSLÜMAN! kesim beni dinden daha da soğuttu.Önceden abdest alırdım, dua ederdim.Şimdi bu insanların sayesinde dinle ilgili birşey yapmıyorum.

dipnot: allaha dua etmek harici.Bunu türkçe ypaıyorum halime şükrediyorum fakat bunu din için değil içimden geldiği için yapıyorum.Birisi size birşey verse teşekkür edersiniz.

Aslında çevremizde müslüman diye geçinen bazı insanların  yaptıklarını görünce insan ister istemez dinden soğuyor.

Üniversite yıllarımda bazı şeyleri görünce bahsettiğin çelişkiye bende düşmüştüm.

Ama kim ne yaparsa yapsın kendine yapıyor bence. Herşeyin ortada olduğunu düşünüyorum.

Hep derler ya bir veya bir kaç kişinin yaptığı yanlış topluma genelenemez diye çok doğru bir söz bence.

Ve blok yapılan derslerin tek güzelliği, bir sigara daha içmeyip düşünebilmek seni..A.Redif YANKI
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alacakaranlik
    alacakaranlik's avatar
    Erkek

Ateistlik .

Aşşağı Yukarı ALtta Yazılan Gİbi Bİr Hadis..EKsikleride Olabilir ANlatılmak İsteneni ANlayın KAfi.

Bir gün Hz.Ömere Sormuşlar Din Dİye Birşey Yok Ölümden sonraası yok neden namaz kılıp abdest alıyorsun yoruyorsun kendini :)
    Hz.Ömer Cevap : Farz edelim Yoq Ölürsek Bende Siz NEreye Gidiyorsanız Oraya Gdierim Ve Pek bi kaybım olmaz Çok çok Ellerimi Kollarımı yıkamış olurum Peki Ya varsa Siz Ne yapacaksınız !!!!

eskilerden kim kaldı..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek
    Dina_Kaki bunu yazdı:

Aramazdaki inanmayan arkadaşların neden inanmadıkları..........

tek birşey soracam " inanmayan insan ne demektir?"

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    g2k
    g2k's avatar
    Erkek

The-ExTaCy bunu yazdı:

Bende bişey soracam zumsuk iyi olaya bi el attı:)

Herkes ateist ne biliyor. Kimileri ataist diye biliyor. Peki nie kimse deistleri bilmiyor:)

Yani ateistin ne olduğunu bilen orda burda dinle ahkam kesen insanlar nie deist ne bilmiyor.

Bu forumda dini hiçbi tartışmada deist lafının geçtiğini görmedim şuana kadar. Şimdi söyleyin.

Ateisti biliyosunuz deisti bilmiyosunuz. Ne alıp weremediğiniz var daha ne olduğunu bilmediğiniz insanlarla?

Yanlış anlaşılcak bişey deil kimse boşa laf atmasın.

kimin neyi bilip neyi bilmediğini nerden biliyosun sen. forumda deist lafının geçtiğini görmediysen şöyle alalım seni;

http://www.google.com.tr/#hl=tr&source=hp&q=site%3Atahribat.com&btnG=Google%27da+Ara&meta=&aq=f&oq=site%3Atahribat.com&fp=c69c1b6231df2309

g2k[et]tahribat[dat]com
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alacakaranlik
    alacakaranlik's avatar
    Erkek

Tanrı kendisinden sonraki canlıları niçin yaratmıstır?=
    Cevap : Böyle Bir Soru Olmaz !!
    @Ne demek olmaz ? İşte sana soru cevaplayın Tanrının neyi niçin yaptıgını bilmeden onun varlıgına inanmak ne kadar akıllıca olur :))

Tanrı melekleri niçin yaratmıstır?İnsanları niçin yaratmıstır?
    Cevap : İnsanları VE Melekleri Yanlzıca Kendilerine Kulluk Ve İbadet Etsinler Dİye Yarattı.
    @Neden kendisine kulluk ve ibadet edilmesini istiyor?

Tanrı bir tanrı daha yaratabilirmi?Yaratmısmı?Yaratırmı???
    Cevap : YAratsa Ne Olurki Sonuçta Yarattığını Yaratan Yine Kendisi Olacaktır..
    @Herşeyi yaratıyosa Tanrı niye yaratmamış?Korkuyomu :)

Tanrı kötü şeyleri niçin direk yok etmiyor yada baslamadan engellemiyor????Amacı ne?
    Cevap : Amaç SInav Her şEy Güzel olsa YAda Her KEz Zengin olsa , Ve Oturduğun Binanın wC Tıkansa Hangi Zengine TEmzileteceksin YAda Misali Bahçendeki DUvar Yıkılsa Kıme Yaptıracaksın O ağa BU paşa Bu işi Kim Yapa.
    @Niçin sınav ediyo?Tanrıysa herşeyi biliyodur.Neden sınav edip olayları canlı gormek istiyo??Hatta onuda geçtim olaylar yasanmadanda bizi sınav edemezmi?edemiyorsa nasil bir Tanrı bu? 

NAMAZ KILMAK ALLAH C.C Birşey kazandırmıyor Yani Biz İstesekte Yaradana Rep Veremeyız :) Hani olurya FOrumlarda REp olayı Öle Düşün ANcak O bize REp verebilir. Bağlaşsın kafanda Namaz Kılmak İbadet etmek Bizi Dİnimiz Olan Müslümanlığa Bağlar Namaz Kılan 1İnsanla Kılamayan Müslaüman 1 İnsan ARasında BAriz Afarklar VArdır..

eskilerden kim kaldı..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dina_Kaki
    Dina_Kaki's avatar
    Erkek

wert bunu yazdı:
    Dina_Kaki bunu yazdı:

Aramazdaki inanmayan arkadaşların neden inanmadıkları..........

tek birşey soracam " inanmayan insan ne demektir?"

Neyi kastettiğim gayet açık hocam.Takıldığın olay ne orayı anlayamadım?

Ve blok yapılan derslerin tek güzelliği, bir sigara daha içmeyip düşünebilmek seni..A.Redif YANKI
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

sorularına cevap vermeden önce birde ben sorayım sana

1- Neden inanıyorsun ?

2-Hıristiyanlar,Museviler,Budistler,Müslümanlar,Hindular, vb, onlarca din var herkez neden farklı şeylere inanıyor ?

3- Hadi herkez farklı şeylere inanıyor biz niye inanalım ? (ki hangisine )

neyse bunları geç şimdi

neden ateist im? Ateist doğdum (yeni doğmuş bir cocuk dini ile doğmaz 0 doğar) her hangibir din e inanmadım

*inanmam için sebep yok

*ihtiyacım çok 

*vicnanım hür , kimseye karşı bir sorunum yok

---kısacası inanmam için sebep yokki yarın gelip şeytana tapanlar gelin hepimiz böyle olalım dese aynı cevabı alıcaktır aranızda zaten fark yok

DİN= toplumu kontrol aracı 

DİN GEREKLİMİDİR ? = evet gereklidir, kaos u engellemek gerektiği yerde topluma yön vermek için gereklidir (ki din kullanılarak çok güzel şeyler yapılıyor ülkemizde)

-------- 

Nitrous bunu yazdı:

Bende bir soru sorabilirmiyim?

Ateizm'de ahlak nedir?

neye dayanır?

nasıl oluşmuştur?

vicdan dostluk sevgi vs. bu tür olgular nasıldır? neye dayanır aynı şekilde. 

1-Ahlak ın sağdece din ile alakası yoktur 

Ahlak, kelimenin en dar anlamıyla, neyin doğru veya yanlış sayıldığı (sayılması gerektiği) ile ilgilenir. Terim genellikle kültüreldinîseküler ve felsefi topluluklar tarafından, insanların (subjektifolarak) çeşitli davranışlarının yanlış veya doğru oluşunu belirleyen bir yargı ve ilkeler sistemi kavramı ve/veya inancı için kullanılır.

doğru şeyler , ve yanlış şeyleri bırakın vicdanınız seçsin iyi biriyseniz dininiz ne olursa olsun yada inancınız iyi olmaya devam edersiniz , ama içinizde varsa kötülük hacı olun fark etmez.

1,2,3, uzun uzun yazmaya gerek yok anladın anlayacağını

4- biz kuş karınca fil değiliz insanız ,,

Vicdan Felsefeye göre, iç huzuru veya iç sıkıntısı vererek kişiyi uyaran vicdan bir kavram değil, kişinin bir yeteneğidir.  

benim bir arkadaşıma durduk yere bir kötülük yapacak halim yok, aç değilim açıkta değilim hırsızlık yapıcak halim yok ki öyle olsada yapmam

dostluk ve sevgide emin ol senden çok daha tarafsız ve bunları çok daha dorukların da yaşayabilecek haldeyim(yada yiz başkalarının adına  konuşmak olmaz başkası beni bağlamaz)

sonuç olarak şunu söylemek istiyorum inancınız ne olursa olsun hayata eşit bakmaya herkeze eşit davranmaya çalışın ama dini inancı olan kimse nin bunu yapması çok zordur ki konuyu açan kişi nin yaptığı gibi bir yerden bakıyor görmek istediğini görüyor gibi,,,

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fivestar
    fivestar's avatar
    Erkek
    :) ulan anlamadıgım olay şu madem ateistsin bu soruların cevabını kendin verebiliyormusun ki ? ne kadar ilim bilim sahibisin

Ağırdır sevmelerim her yürek taşıyamaz, büyüktür umutlarım her omuz kaldıramaz
Toplam Hit: 30884 Toplam Mesaj: 285