folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Akkuyu Nükleer Santrali Hayırlı Olsun

Akkuyu Nükleer Santrali Hayırlı Olsun

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tayga
    Tayga's avatar
    Erkek

Nukleer enerji ile nukleer silahin dogrudan ilgisi yok hocalar .

Nukleer teknoloji ile nukleer silaha sahip olursunuz hala bunlari tartisiyoruz.Ermenistanda nukleer santral var diye nukleer teknolojisi nukleer silahi mi oluyor.Ayni şekilde Bulgaristan.Yani nukleer santral dedigimiz sey disardan komur ithal edip komur santralinden enerji uretmekten zerre farki yok mantalite olarak tabi enerji olarak cok buyuk farklar var o ayri.

Turkiye sadece lojistik destegini verecek tam aksine Rusya nukleer konusunda Turkiye yi kontrol altinda tutmayi dusunuyor zaten bu hamlesiyle.

Bu temel bilgilerden hareketle nukleer teknolojiye kimsenin karşi olduğunu sanmiyorum zaten ama onu da kimse  gel verelim sana da dostlar alisveriste gorsun diye vermez .

Ben Tayyip e ragmen nukleer enerjiyi desteklerim ama bu elin Rusunun lutfuyla değil kendi teknolojik altyapimizla yapilmasi taraftariyim aksi halde kopru işine doner bu da ve hic bi skime yaramaz.

İstihdam sagliyacağini dusunenlere de soyleyim o istihdam sana bisey katmicak zaten bizden aldiklari parayi gene bize verecekler bunun istihdamla devlet yarariyla ilgisi yok benim paramla beni irgat yapacak ustunu gene almis oluyorlar yani enerji halen ithal .)

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek
    dertli bunu yazdı

cahil insan çok her yerde olduğu gibi burda da mevcut.

cem yılmazın dediği gibi beyin yok fikir var.

vakti zamanında süleyman demirel şöyle diyor ;

"Nükleer santral, sadece santral değil. Nükleer teknoloji. Nasıl ki Türkiye, elektriğin gerisinde kalmış. Nükleer teknolojinin de gerisinde kaldı. 30 sene gerisindeyiz. Nükleer teknolojinin 2000'li yıllarda insanlığa ne vereceği, daha şimdiden düşünülüyor. Çok şey verecektir. Elektriği de teknolojisi de şart.Bence bunları tartışmak bile geride kaldığımızın işaretidir."

olaya sadece elektrik olarak bakanlar sadece boşa kasan tipler.  ne iş yaparsın. ne mezunusun. olayla ilgili ne kadar bilgin var. internetten okuduğun dışında kimle konuştun, kimle görüştün.

ülkede sanki riskli ağır sanayi yokmuş gibi konuşanlar var. bunların patlama riski yokmu. aynı güçte olmasada risk var. hadi bunu da geçtim. çevre ülkedekiler patlasa bile senin zararın ne olucak bunun bilincinde değilsin. üstelik kaç tanesi patlamış.

zaten önüne geleni,yoldan geçeni,amelesini, bağcılardaki tırrekleri işe alıcaklarda dur lan bi kafamı sokayım bakayım bişey oluyormu diye bakıcak. ya bi sktr git mk.

bununla ilgili burdan rusyaya eğitime gidenler var. şuanda hala devam eden. konuyu bi görseler keşke.

eleştirininde bir dozu olur. tamam yap işlet devret mantığını tartışırsın eyvallah desteklerim. kendi paranla tokatlanırsın anlarım desteklerim. bunlara karşı iş yaparsın,başarıların olur destek iste eyvallah. ama boşa kasmanın manası yok.

Hocam sen nükleer fizik veya benzer bir bölüm okumuşa benziyorsun. Hazır bulmuşken bazı sorularım olacak. Hep duyuyoruz, bu nükleer teknolojiden kasıt nedir? Mesela silah ve reaktörler dışında hangi alanlarda kullanılıyor? Zenginleştirilmiş ve zenginleştirilmemiş uranyum arasındaki fark nedir? Kullanım alanları nelerdir? Nükleer reaksiyonlarda fisil materyal oranı ne kadar önemlidir? 

krypt tarafından 05/Nis/18 11:50 tarihinde düzenlenmiştir

while (1<2)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oinomaos
    oinomaos's avatar
    Erkek
    Iruretta bunu yazdı
    oinomaos bunu yazdı

sayfa sayfa yazı yazarım. adam gelmiş diyor ki "fransa yapınca kirlenmiyor biz de mi kirleniyor anlamıyorum". adam sanıyor ki araba egzostundan çıkan bir gaz bu kirlilikte öyle bir şey.

özet yazayım: wiki yi açın şuna bakın

Dünya da kaç tane nükleer santral var?

Kaç tanesi halen faaliyette?

Yeni yapılan kaç tane var?

Bunları bir yerde toplayın kağıda yazın.

Sonra şuna bakın. Dünya da nükleer santral kazaları kaç tane olmuş.

Benim hatırladığım 5 / 1000 di yani %0.5 ihtimal kaza oluyor.

Şimdi gidin bakın bakalım santral nere yapılıyor ve yenileri nereye yapılacak

Sonra yapılacak olan 3 santralde herhangi bir kaza olursa ülkenin nufüsunun kaçı hayatta kalacak?

Kalanların kaçı yıllarca acı çekecek.

Buna rağmen kem küm diyenin aklını beynini sikeyim. 

He ek olarak neden nükleer santraller deniz kıyısına yapılır?

Isı arkadaşlar sıcaklıktan dolayı. Bizde buraya yapıyoruz ve 3 tarafı denizle çevrili olan ülkemizin güzelim denizlerindeki balıkların analarını sikeceğiz ama çoğalmayacaklar.

Çünkü nükleer santraller kuruldukları alanda deniz suyunun ısınını arttırırlar (enerjinin dönüşümü kanunu falan var ya nükleer çubuk gidiyor yerine ısı ve elektrik geliyor) bu ısı da doğal canlı yapısını sikip atacak.

Özet dedim ama yazdıkça delirdim cehaleti gördükçe sinirlendim.

Ülkenin enerjisinin %10 karşılayacak diye aldığımız riske bak amk. La kaçak elektrik kullanan orospu evlatlarını engellesek zati 10 yılda üretilecek santrale gerek kalmıyor.

La sikeyim cehaleti lanet olsun eğitimsizlik. Okumayacaksınız ya bu yazdıklarımı en çokta o koyuyor kitap yazsamda okumayacaksın, özet yazsam da amk sizin gibi okuyamanların.

Hep siz okumayanlardan oluyor alayınızı sikeyim okuyun amk okuyun.

Söylediklerinin bir kısmı doğru büyük bir kısmı yanlış. oku oku diyen birine göre ne yazık ki at gözlüğü ile olaya bakmışsın. Nükleer santral kazalarında kaç kişi ölmüş bir araştır istersen. Ayrıca kazalar nasıl olmuş onlarıda bir araştır. Son olarak kaza olan santrallerde sızıntılar niye olmuş bir de onu araştır. Ben sağcı olmayan birisiyim ama ülke olarak aç kalmamak yapılması gereken bazı adımlar vardır. Bunlardan birininde enerji açısından dışa bağımlığın en aza indirilmesi olduğunu gerizekalı bile söyler. Bunun şuan yapılabilecek en ucuz ve verimli yöntemi bu. Bunu yapmak zorunda ülke. Sen git bir icat yap nükleer santrale gerek kalmadan verimli elektirik üretelim amenna. Yapılmasın bu orospu çocuklarının bulduğu nükleer enerji.

Okuduğum doğru bildiğim konuları yazdım. Madde madde yazdım nerdeyse. Sende buyur araştırmalarını yaz. Mesela çernobili örnek ver kaç kişi ölmüş? Ölme hariç sakat kalanlar, sakat doğum yapanlar kaç kişi rica ediyorum yaz. Bırak kendi ülkesini türkiye de bu sebeple kaç kişi sakat doğum yaptı karadeniz kıyılarında yaşayan lütfen bunları da yaz. Kaç km kare alan kaç yıldır kullanılamıyor ve kullanılamayacak?  Bu kazanın maddi uzun vade maddi zararlarını da yaz.

Şimdi ben tekrar yazayım senin diğer cevaplarına.

Enerji açısından dışa bağımlılık konusu var ve nükleer santral yapılınca da olacak. Sanıyorsun ki santrali yap öyle o çalışsın. Bu radyo aktif çubukları evden mi getiriyoruz yoksa onu da bize doğalgazı sattığı gibi çubuğuda rusya mı satacak? bu arada ekleyeyim elektrik üretiminin hatrı sayılır kısmı doğalgazla ve bunu da rusyadan alıyoruz. Aaaaaaa vay amk ya elektrik üretiminde bağımlı olduğumuz ülke ile yine bağımlı olacağımız ülke aynı vay amk aklım sikildi şuan ben şok şuan ben iptal.

Enerji her daim ihtiyaçtır ve öyle de olacak. Çevreci denilen çözümler de o kadar çevreci değildir aslında. Hemen örnek vereyim.

Mesela çok sevilen rüzgar türbinleri: bulunduğu yerdeki rüzgar akış hızlarını ve yönlerini değiştirerek orada yaşayan canlıları ve doğal hayatı bozar. Uzun vadede çölleşme gibi sonuçlara kadar gider bu iş.

Mesela deniz dalgasından enerji: dalga enerjisini soğurması sonucu yine bulunduğu çevredeki deniz yaşamını olumsuz etkiler ekolojik dengeyi bozar.

Mesela güneş panelleri: üretimi aşamasında çok fazla zararlı madde doğaya verilir. yanı sıra kurulduğu yerlerdeki hava sıcaklığını arttırır(el kadar panel değil km karelerce alana yapılmışlardan bahsediyorum) yine doğanın götüne kor. 

Yani çevreci dediklerimiz hiç çevreci değil doğayı sikmeden elektirik üretilemez. Ben bari bizi direk öldürmesin diyorum.

Ve bu işin esas çözümü enerjiye olan ihtiyacı azaltmaktır. Ama dünya da şuan basılan bir şey "elektrikli araba çok çevreci" yalanı. Dostum elektrik neyle üretiliyor bakınız yukarı ha dersin ki benzinden elektrik üretmiyoruz evet arabalar daha çevreci ama tertemiz değiller.

En doğal yöntem hidrojen yapılan ve giden arabalar var. hatta hidrojenle 300km hızlara ulaşan bmw prototipleri de var ama işte bu nükleerci kafa onların götüne çoktan koydu ve yaptırılmıyor.

Şimdi tekrar cevabını bekliyorum. At gözlüğünü nereye taktığımı bir görelim

Anıl
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oinomaos
    oinomaos's avatar
    Erkek
    dertli bunu yazdı

cahil insan çok her yerde olduğu gibi burda da mevcut.

cem yılmazın dediği gibi beyin yok fikir var.

vakti zamanında süleyman demirel şöyle diyor ;

"Nükleer santral, sadece santral değil. Nükleer teknoloji. Nasıl ki Türkiye, elektriğin gerisinde kalmış. Nükleer teknolojinin de gerisinde kaldı. 30 sene gerisindeyiz. Nükleer teknolojinin 2000'li yıllarda insanlığa ne vereceği, daha şimdiden düşünülüyor. Çok şey verecektir. Elektriği de teknolojisi de şart.Bence bunları tartışmak bile geride kaldığımızın işaretidir."

olaya sadece elektrik olarak bakanlar sadece boşa kasan tipler.  ne iş yaparsın. ne mezunusun. olayla ilgili ne kadar bilgin var. internetten okuduğun dışında kimle konuştun, kimle görüştün.

ülkede sanki riskli ağır sanayi yokmuş gibi konuşanlar var. bunların patlama riski yokmu. aynı güçte olmasada risk var. hadi bunu da geçtim. çevre ülkedekiler patlasa bile senin zararın ne olucak bunun bilincinde değilsin. üstelik kaç tanesi patlamış.

zaten önüne geleni,yoldan geçeni,amelesini, bağcılardaki tırrekleri işe alıcaklarda dur lan bi kafamı sokayım bakayım bişey oluyormu diye bakıcak. ya bi sktr git mk.

bununla ilgili burdan rusyaya eğitime gidenler var. şuanda hala devam eden. konuyu bi görseler keşke.

eleştirininde bir dozu olur. tamam yap işlet devret mantığını tartışırsın eyvallah desteklerim. kendi paranla tokatlanırsın anlarım desteklerim. bunlara karşı iş yaparsın,başarıların olur destek iste eyvallah. ama boşa kasmanın manası yok

Kardeş (karşı olanlar) cevabını üstüme alınıyorum. Buyur yukarıda kitap gibi açıklama var. Oku sonra bakalım bir tane ekşi yorumu okunup mu gelinmiş yoksa neymiş neye karşıymış insanlar bir bak bakalım.

Anıl
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oinomaos
    oinomaos's avatar
    Erkek

Nükleercileri bekliyorum dünden beri ses eden yok. Yazın bir şeyler de biz de öğrenelim bilmediklerimizi.

Neymiş bu nükleerin başka faydaları anlatın hele?

Bir de zahmet olmazsa yukarıda yazdıklarımı okuyunda sonra yazın faydayı. Ezberden dışa bağımsız olacaz, çevreye çok faydalı gibi saçmalıklar yazmayın.

Anıl
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pikacu
    Pikacu's avatar
    Erkek

Bu kadar tartışma yapacağınıza Ermenistanda bulunan tehlikeli nükleer santral için endişelenin. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

Şimdi eldekilere bakalım

1. elektrik lazım

2. ucuz olması lazım

3. uzun süreli sürdürülebilir olması lazım 

4. kesintisiz olması lazım . 

5. nükleer çok pahalı ama ilk4 ü rahatça sağlıyor

6. nükleer bizim gibi her işi Allaha bırakan bir ülkede ne kadar güvenilir ?

7. gerçekten bu nüklleer maddi anlamda karlımı . ? 40krş luk elektirği 50 krş alacaksak sorun nerde 

8. Türk usulü birine peşkeş çekildimi ? en önemlisi burası ???????

9. MESELA beton ihalesi bu milletin mq caz diyen bütün vergi borçları silinen yandaş inşaat şirketinemi verildimi ? 

10 . santral ömrü bittiğinde kardamı olıcaz zarardamı ? 

11. Bu işi YANDAŞ  mı BİLİM İNSANLARIMI  planladı ? 

12. bukadar paraya güneş paneli yada rüzgar gülü diksek ne olurdu  

13. alternatif enerjiler yeteri kadar araştırıldımı ? 

samaccc tarafından 06/Nis/18 12:30 tarihinde düzenlenmiştir

Minimalist Değilim Tembelim
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oinomaos
    oinomaos's avatar
    Erkek
    samaccc bunu yazdı

Şimdi eldekilere bakalım

1. elektrik lazım

2. ucuz olması lazım

3. uzun süreli sürdürülebilir olması lazım 

4. kesintisiz olması lazım . 

5. nükleer çok pahalı ama ilk4 ü rahatça sağlıyor

6. nükleer bizim gibi her işi Allaha bırakan bir ülkede ne kadar güvenilir ?

7. gerçekten bu nüklleer maddi anlamda karlımı . ? 40krş luk elektirği 50 krş alacaksak sorun nerde 

8. Türk usulü birine peşkeş çekildimi ? en önemlisi burası ???????

9. MESELA beton ihalesi bu milletin mq caz diyen bütün vergi borçları silinen yandaş inşaat şirketinemi verildimi ? 

10 . santral ömrü bittiğinde kardamı olıcaz zarardamı ? 

11. Bu işi YANDAŞ  mı BİLİM İNSANLARIMI  planladı ? 

12. bukadar paraya güneş paneli yada rüzgar gülü diksek ne olurdu  

13. alternatif enerjiler yeteri kadar araştırıldımı ? 

reyis nükleercilere yazdım özellikle dün cevaplarını versinler diye ama malesef verilebilecek pozitif cevapları yok.

Özellikle konuyu tekrar up yaptım bugün yine cevap yok.

Soruların çok güzel ancak bir tanesi çok değerli

"10. santral ömrü bittiğinde kardamı olıcaz zarardamı ? "

Hiç konuşulmayan bir kısımdır bu. Bir nükleer santralin işi bittiğinde yıkım maliyeti ve etkileri nelerdir? 

İnan o kadar araştırdım ulaştığım bilgi tek taraflı ve zayıf olarak şu "çok maliyetli ve tehlikeli". Tek taraflı diyorum çünkü bu soruya cevabı sadece yapılmasını istemeyenler veriyor. Yapılsın diyenler bu kısımla ilgili bir açıklama yapmıyorlar zira onlar da açıklamak istemiyorlar.

Zira yapılırken kalıba betonu dök geç gibi bir süreç iken(abartı olarak anlatıyorum) yıkarken malesef ortada kalıplar yok. Sızıntı ihtimalleri, artıkların imha maliyetleri vs gibi çok derin konularla ilgili sağlam bir araştırmaya denk gelmedim.

Şimdi cevaplanması gereken bir çok soruya bir yenisi daha ekleniyor. 

Buyrun nükleerciler hiç bir önemli soruya cevap veremediğiniz gibi buna da veremeyişinizi ve bana bok atmaya çalışmanızı izlemek istiyorum.

2 tane facebook sayfası daha okuyup gelin lütfen ben 4 tane falan okudum zira acayip bilgi doluyum

Anıl
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Baraj istemeyiz, termik santral istemeyiz, nükleer istemeyiz. 

Babamizin tarlasinda mi yetişiyor amk bu elektrik. 

Diktatorlerin amk ama bu nükleer işi doğru bir adım oldu. Nukleerle rüzgar enerjisini, güneş enerjisini karsilastiracak arkadaşlar bi siktirip gitsin lütfen. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

3. Hava Alanı | Marmaray | 3. Köprü ot bok yapılıp tamamının vatndaş üzerinden yapılıp yine vatandaşa kazık sokup kanırtmaya yönelik satış \ kiralama vs anlaşmaları yapılan bir ülkede Tüm ülkenin %10 gibi büyük bir bölümünü karşılayacağı projelerden ne rantlar döner ne oyunlar döner. Ayrıca bir terör ülkesi olmamızdan dolayı  bukadar tehlikeli birşeye saldırı olmayacağının ne garantisi var ? Senin en güvenli yerin yani ordun \ meclisin içerisinde terörist gruplar varken korumayı başaramazsın kaldı ki o teröristleri de sen getirdin yerleştirdin ülkeye. 

Herkese faydalı olan bize her şartda zararlı oluyor normal bir ülke değiliz...

next next next install
Toplam Hit: 17455 Toplam Mesaj: 148
türkiye akkuyu nükleer santral