folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder "Allah" İle "Tanrı" Kelimesi Arasındaki Fark!

"Allah" İle "Tanrı" Kelimesi Arasındaki Fark!

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BiGGest
    BiGGest's avatar
    Erkek
    Allah kelimesi ile tanrı kelimesi arasında ne fark vardır :

bizim eski atalarımız müsliman olmadan önce yaratıcı bir zata inanıyorlardı.belki kendilerine göre değişik tanrılarıda vardı.ama onlar daha çok kendi lehçeleri ile ''tengri'' dedikleri zaman zat-ı uluhiyeti kasdediyorlardı.bu kelime sonra biraz daha incelik kazandı tanrı şeklini aldıki aslında mabud demektir ve arapcadaki 'ilah'ın fransızcadaki 'diyo'nun farscadaki 'huda'nın karşılığı olan bir kelimedir.

Ama hiç bir zaman Cenab-ı Hakkın bütün Esma-i Hüsnasını cami,ism-i zat olan Allah kelimesinin karşılığı değildir.

Allah dendiği an,bütün kainatta tecelli eden isimleriylebir zat-ı ecell-i A-la akla gelir Allah kelimesiyle anlaşılan budur.yani o Mabudu mutlak,Halıkı mutlak,Maksud-u mutlak,Rezzak-ı mutlak,Bari-i mutlak,Cemil-i mutlak'tır.

İlhesma-i Hüsnayı cami Allah kelimesinde böyle umumi bir mana anlaşılır,ve bu itibarladaAllah'ın(c.c)ism-i hass dır Allah dendiği anbu ma-budu mutlak anlaşılır,ve vacib-ül vücud akla gelir.ama tanrı dendiği zamanyunanlıların aklına zeus,mısırlının apis boğası,ve hintlinin aklınada kendi inakleri gelir.tanrı kelimesiyle yerli yersiz ma-bud kelimesinin akla gelmesine karşılık,Lafz-i celale olan Allah kelimesi vacib-ül vucut un ism-i hassı olarak sadece o Esma i Hüsna sahibi Za tı Zülcelali akla getirir .onun için bir insan tanrı demekle Allah yerinde kullanırsa maksatını anlatamaz ve hata etmiş olur.

tanrı ilah kelimesi yerinde,huda,diyo ve god yerinde kullanılabilir.fakat Allah yerinde değil....
    Allah cenab-ı Hakk ın Zatının has ismidir.Onun için LÂ İLAHE İLLALLAH diyoruz.fakat la Allaha illallah demiyoruz.Evvela ilahlar tanrılar ne varsa hepsi nefyediliyor,sonrada isbatta mabudu mutlak getiriliyor ve sadece ALLAH vardır deniliyor.

Mevlid yazarı Süleyman çelebi,bu hususu çok güzel tefrik ederek ''Birdir ALLAH ondan artık tanrı yok'' deyip,her iki kelimenin yerinide tayin ve tesbit etmiştir.

Buna bina en bir insanın ağzından tanrı kelimesi çıktığında hemen reaksiyon göstermemeli o adamın maksadına bakmalı ALLAH yerine o manayı kullanmışsa tatlıca ikaz etmeli aksine tevehhür gösterilmemeli.hele günümüzde asla.
    Alıntıdır...

BiGGest was here! [ C.r {YesileV GrandMaster} ]
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    andidit
    andidit's avatar
    Erkek

eyvallah biggest hoca çok güzel açıklamış.

Tanrımza hamdolsun, Milletimiz varolsun

-diiiiikkaayytt!!

- gomtanım

-Bölük.. Afiyet olsun

- Amin :) 

Boynumuz yiğit boynu, bükerse sevda büker.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Çömez
    underzero
    underzero's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Allah ile Tanri arasinda fark vardir diyerek Allah la kul arasina giren zihniyetteki insanlar bunun gunah oldugunu bilmezler mi ?

ben musluman isem, Allah a Tanri diyorsam, ben Tanri derken bir put dan, yunan mitolojisindeki Tanri dan, hindistandaki lerin taptigi inekten bahsetmiyorsan,

Tanri derken senin inandigin benim inandigim ve tek olduguna inandigim Allah dan bahsediyorsam,

bundan SANANE.

BU TUR HABERLERI CIKARTAN INSANLAR ALLAH LA KUL ARASINA GIREN INSANLARDIR.

Allah dendiği an,bütün kainatta tecelli eden isimleriylebir zat-ı ecell-i A-la akla gelir Allah kelimesiyle anlaşılan budur.yani o Mabudu mutlak,Halıkı mutlak,Maksud-u mutlak,Rezzak-ı mutlak,Bari-i mutlak,Cemil-i mutlak'tır.

, Allah denilince bunlari anlayan ve Allahin yarattigi kul olan mahlukat bunlari anlayacak kadar akilli bilgilide, Tanri deyince baska seyler manalar cikartabiliyorsa bence ya FESATLIK var, ya anlamayacak kadar MAL veya sirf kavga cikartmak icin yapilmis bir YORUMDUR. 

pist bak bi ! - Ban Golu Canavari
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iyat88
    iyat88's avatar
    Erkek
    Tanrı demek, inandığın yüce varlık demek. Allah bizim tanrımızın adıdır.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    compedan
    compedan's avatar
    Erkek
    ALLAH SUBHAN TEALANIN KURANDA TANRI DİYE BİR ADI GEÇMİYOO OYÜZDEN ALLAHA TANRI DEMEK İSLAMA GÖRE YOKTUR.DİYEN DESİN AMA BOŞŞ . TANRI ÇOKTUR AMA ALLAH 1 TEKTİR.TANRI ADI DAHA ÇOK KİLİSE AĞZI GİBİİ MÜSLÜMAANA O ŞEKİLDE KONUŞMAK YAKIŞMAZ. İSİM LERİN EN GÜZELİ ALLAHINDIR..(K.KERİM .)

doğruların gözle görülmeyen orduları vardır.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    inside
    anonim6918524
    anonim6918524's avatar
    Banlanmış Üye
    Bilgi/Destek Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Defalarca tartışıldı ve polemik konusu oldu bu.Herkes kendi bildiğini yapar.

λ
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek
    benim bir Allahım var kimse karışmasın  yeter bana. kim ne derse desin

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HolySeclorum
    HolySeclorum's avatar
    Erkek
    Bana göre ikiside aynı şey. Tanrı deyince aklıma hiç inek,börtü böcük gelmiyor.Boş yorum bunlar,onlar cennete gitsin,onlara uymayanlar cehenneme gitsin ne güzel dünya...

Her Hakkım Saklıdır
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    himurakenshin
    himurakenshin's avatar
    Erkek

tanrı, tengri kelimesinden devşirmedir. orta asya' dan anadolu' ya henüz göç etmeyen göçebe ve yerleşik türk toplumu, islam' dan önce tek tanrı' lı din olan gök tengri inancına mensuptular.  tanrı kelimesi buradan gelmektedir.

allah ile tanrı arasında tek fark, tanrı ile allah' ı işaret edemezsiniz. çünkü esma ül hüsna' da, yani o 99 güzel isim arasında tanrı yoktur. bir çok tanrı vardır. sex tanrısı bile vardır, antik yunan' da. o yüzden kalbim temiz, fesatsınız ile olmaz bu işler. doğrusu budur. allah' a, allah diyeceksin. nasıl ki senin adın ahmet' se, ben de sana melahat demeyip ahmet diyorsam, sonra da kalbim temiz, ben melahat derken tüm insanlığı düşünüyorum, ha melahat, ha ahmet ne farkeder, demiyorsam, sende allah diyeceksin. 

sonunda bitti. judas priest . [Sykje Démence - Mundos Distorsionados]
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Çömez
    underzero
    underzero's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

islamiyet maksat onemlidir demiyor mu ?     

pist bak bi ! - Ban Golu Canavari
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    himurakenshin
    himurakenshin's avatar
    Erkek
    nerede diyor bunu ? ayet veya hadis var mı ?

sonunda bitti. judas priest . [Sykje Démence - Mundos Distorsionados]
Toplam Hit: 11487 Toplam Mesaj: 98