folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder "Allah" İle "Tanrı" Kelimesi Arasındaki Fark!

"Allah" İle "Tanrı" Kelimesi Arasındaki Fark!

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Z-CHAN
    Z-CHAN's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    BiGGest bunu yazdı:
    -----------------------------

Z-CHAN bunu yazdı:
    bence bir farkı yok çünkü ikisi de yok :)
    hoca sana diyecek bişey yok ztn rahat ol...senin dünyan kaymış..Eksik bi insansın sen..

FETİH SÛRESİ
    (13)
    Kim Allah'a ve Peygambere inanmazsa bilsin ki, şüphesiz biz, inkarcılar için alevli bir ateş hazırladık.
    BAKARA SÛRESİ
    (256)
    Dinde zorlama yoktur. Çünkü doğruluk sapıklıktan iyice ayrılmıştır. O halde kim tâğûtu tanımayıp Allah'a inanırsa, kopmak bilmeyen sapasağlam bir kulpa yapışmıştır. Allah, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tabi tab izorlama yokmuş :). Şunu yap şunu yapma yoksa cısss :).

.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BiGGest
    BiGGest's avatar
    Erkek
    yaptıgında ne yapmadıgında ne olacıgı söyleniyor...ve zorlama olsaydı ve " şunu yapma" denseydi emin ol yapamazdın.. kapasiten yetmeyebilir bu dediklerime o yüzden kasma kendini..

BiGGest was here! [ C.r {YesileV GrandMaster} ]
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sefalbay6
    sefalbay6's avatar
    Erkek

Bu siteye daha yeni üye oldum sadece 2 konuya baktım hep dini yanlış bilen ancak çok iyi bildiğini zanneden bağnazlaşmış insanlar var tanrı kelimesinin allah kelimesinin yerini tutacağını söyleyen insanlara ben hayret ediyorum hemde bunu dedikten sonra bide doğru gibi böyle meredilmiş gibi yanlış bilgiler verenler dahi var bu kanıya nasıl varırsınız diye gerçekten hayret ediyorum tanrı kelimesi nasıl allah kelimesinin yerini kuranda siz hiç tanrı diye bir sözcük duydunuz mu tanrı inanılan herşeye denebilir ancak allah 1 dir sadece müslümanların inandığı yaratıcııdr aslında herkesin inanması gerekir ancak allah hristiyan lığı ve museviliğide göndermiştir ancak bu dinler sonradan değişmiştir örneğin hz.muhammed(sav) nin geleceği incilde yazılı olduğu halde o kitabınaslı kaybedilmiştir bundan  2 yıl önceye kadar da hisdistanda orjinali bulunmuş ancak oda hemen kayıp edilmiştir neyse konu dışına baya çıktım ancak burada söylemek istediğim asla bir müslümanın tanrı sözcüğü ile dua gibi ibadetlerinin yapmamasıdır.

[URL=http://imageshack.us][IMG]http://img513.imageshack.us/img513/9436/images5qi8.jpg[/IMG][/URL]
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    persian
    persian's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    sefalbay6 bunu yazdı:

Bu siteye daha yeni üye oldum sadece 2 konuya baktım hep dini yanlış bilen ancak çok iyi bildiğini zanneden bağnazlaşmış insanlar var tanrı kelimesinin allah kelimesinin yerini tutacağını söyleyen insanlara ben hayret ediyorum hemde bunu dedikten sonra bide doğru gibi böyle meredilmiş gibi yanlış bilgiler verenler dahi var bu kanıya nasıl varırsınız diye gerçekten hayret ediyorum tanrı kelimesi nasıl allah kelimesinin yerini kuranda siz hiç tanrı diye bir sözcük duydunuz mu tanrı inanılan herşeye denebilir ancak allah 1 dir sadece müslümanların inandığı yaratıcııdr aslında herkesin inanması gerekir ancak allah hristiyan lığı ve museviliğide göndermiştir ancak bu dinler sonradan değişmiştir örneğin hz.muhammed(sav) nin geleceği incilde yazılı olduğu halde o kitabınaslı kaybedilmiştir bundan  2 yıl önceye kadar da hisdistanda orjinali bulunmuş ancak oda hemen kayıp edilmiştir neyse konu dışına baya çıktım ancak burada söylemek istediğim asla bir müslümanın tanrı sözcüğü ile dua gibi ibadetlerinin yapmamasıdır.

Ya arkadaşım sende yırtık dondan niye fırlarsın anlamam ki..

Önce şu 9safyalık yazıları oku ondan sonra atla.. Eğer yazıları okuma zahmetinde bulunsaydın atlmazdın.. o yüzden aşağıdaki yazı sana özet..

Biz Tanrı dediğimizde sen inanılan başka bişi anlıosan mesela öküz anlıosan o senin ö.lüğün.. kapasite meselesi yani.... Kaldıki Kul ile Allah arasında bişeye niye burnunuzu sokarsınız anlamak mümkün değil bide Biz bağnazsak sende küllüm kolpocusun o zaman... bilmeden atıyorsun Kuranda Tanrı sözcüğü bile geçmiyor diyorsun.. 

Ben yaradanda derim,Tanrıda derim,Allahım da derim değişen ne? İnsanın içindeki inanç önemli değilmi???

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    philist
    philist's avatar
    Erkek
    Tanrı tapılacak şey demek.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    weskeyy
    weskeyy's avatar
    Erkek
    Ben bu genelei Tanri diye ozetlemeyi  tercih etmisimdir ve ustelik ozturkcedir.biz tanrı  diyerek kalbimizle allah i cagristiriyoruz ama konuyu acan arkadasin anlattigi gibi anlamsal teknik yetisi olmayabilir.tanrı  en muekmmel uyarlama yoksa ayrica digerlerini irdelemek gerekli diye dusunuyorum.

Bedenin BAKİRE olmasi onemli degil,Yeterki ruhun OROSPU olmasin!!!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

şimdi arkadaşlar burda pardon demk istiyorum şu var 2 niyet

http://www.tdk.gov.tr/TR/SozBul.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF05A79F75456518CA

tıklayın tanrı diye aratın.

Öncelikle tanrıdan kasıt nedir onu çözmek lazım.Altta var açıklamalar.2. anlamsa yaratıcı ise bence sorun yok fakat çok tanrılı dinde tapılacak birşeyse o zaten müslüman değildir o halde müslüman olmayan biriyle tanrı allah demek mi tartışması yapılmaz.Bu durumda tanrı denmesinde bir sakınca yok kanaatimce.

tanrı
    isim, din b. (***)

Çok tanrıcılıkta var olduğuna inanılan insanüstü varlıklardan her biri, ilah.

Tanrı (II)
    özel, isim, din b. (***)

Kâinatta var olan her şeyi yaratan, koruyan, tek ve yüce varlık, Yaradan, Allah, Rab, İlah, Mevla, Halik, Hüda, Oğan.

özel isim olaran Allah = Tanrı demek isteyyo.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Z-CHAN
    Z-CHAN's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

BiGGest beni anlamadığını düşünüyorum şöyle örneklendireyim; sen 10 dakika içinde ayağımı yalayacaksın ama bu süre zarfında istediğini yapmakta özgürsün seçimlerine karışmayacağım fakat yapmazsan başına gelecekleri tek tek böğüre böğüre söyleyeceğim (tabi yalarken ayrıca bana şükredeceksin sana ayağımı yalama şerefini verdiğim için) ama 10 dakikanın sonunda iradenle yalamazsan sana öle br girişecem ki bir saat elimden alamayacaklar !! sonra da zorlamı istediğimi yaptırıyorum kardeşim diyecem sana. eğer bunda zorlama bulamıyorsan biggest ben senden özür dileyecem söz :)

EDiT (BuZuLumsu Versiyon): Böyle birşeye ihtiyacın yokki yoksa sen egonu mu tatmin ediyorsun bizi kendinden küçük yaratarak kendini iyi mi hissettin gibi bir fikir bile ekstra 3 saat daha dayak anlamına geliyor eklemeyi unutmuştum.

Edit 2: Atatürk bana istediğim gibi düşünme hakkını vermişken bu topicteki tartışmalar çok saçma geliyor çünkü diğer müridlerin de belirttiği gibi ibadet şekline karışmak Allah la kulun arasına girmektir ki zaten sen inanmıyon ne karışıyon demeyin dışardan birisi olarak gerçek müslümanlara yapılan haksızlığa dayanamadım.

Edit 3 [Buzulu geçtim aq :)] : BiGGst büyük ihtimalle yine işi kapasiten almaz filan cart curt kem kümümsü bi cevap yazacak yani bir anlamı kalmayacak ama nese yazdık işte müridlerden merak edenler için fikirlerimi yazdım yoksa da problem değil en fazla "remove" olur cevap kaybettiğim tek şey parmaklarıma yönlendirdiğim enerji olur.   

.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EmiRReiS
    EmiRReiS's avatar
    Erkek
    Z-CHAN konu ile alakası yok, sadece senin amk...

.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BiGGest
    BiGGest's avatar
    Erkek
    Z-chan bu konuya sen bişey yazma miklemiom..

BiGGest was here! [ C.r {YesileV GrandMaster} ]
Toplam Hit: 9644 Toplam Mesaj: 98