folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Ateist Lere Sıkça Sorulan Sorular ( K )

Ateist Lere Sıkça Sorulan Sorular ( K )

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    Codißody bunu yazdı:
    -----------------------------

PanxeR; ve sadece allah a inanmiyorum diye yanacaksam da yanmaya razıyım 

pekı yanmayı göze almak ap acık aptallık olmazmıydı ?

dinler saçma ben napiyim? hangisine inanayim ALLAH olsa böle dinler yaratmazdı diye geliyor bana o yüzden bu yolu seçtim ve zaten allah varsa niye kötü birini atsın cehenneme ve diyorum eğer varsa inanmadığım için atıyorsa atsın.

ben asla başörtüyü  kaldıramayacak biriyim en sinir olduğum şey.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek

İyide Panxer Güzel izahda Etmişsin ama, Gel gelelim Dinleri Allah yaratmadıki, İnsanların yarattığı Dinler var birde Allahın yarattığı Dinler vardır. Vede Allahın Yarattığı Dinler Arasında Aynı Oldukları Halde Eski Sürüm Muamelesi Gören Dinler vardır, Örneğin Hıristiyanlık, İnsanlar tarafından Emirler Bütünlüğü Bozulmuş olduğundan İptal edilmiş Dinler de vardır.

Birde Şu var Bence Dinler Varolsun, Her kes Senin gibi iyi değildir, İnsanlar Belirtilen Ateş Korkusuna Rağmen bu kadar İleri gidiyorlarsa, Oda olmasaydı Kısa Zamanda Dünyayı Tepinmekten Yıkabilecek kadar Korkunç bir varlıktır. O açıdan Olaya Bakınca Dinlerin Varedilmesinde Mantıklı Bir Neden bulabiliyorum En Azından.

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

ben dinler yok olsun demiyorum ama herkez şöle algılıyor  din ler olmasa kaos olurdu herkez ona buna tecavüz eder malını çalardı bilmemne

şimdi bu yüzden bence her ülkenin dini olmalı insanları bilmiyomusun kuran da yazmasa bişi kötü olsada yapıyorlar insanlığın yoksa sen git istedine inan ne değişir

bide benim okuldaki arkadaşlarımın coğu ve dostlarımız % 90 kadarı ateist ben hayatım boyu bunun sorgusunu yaptım kendime.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ZaL
    ZaL's avatar
    Erkek

Beyaz eşya pazarlamacısı kamyondan iner. Beyaz eşya satan dükkana girer .Dükkanda dini bir konuda sohbet yapılmaktadır. Satıcı sohbet esnasında kafasını uzatarak:
    -Merhaba , ben ateistim, sizinle dini konularda tartışabiliriz, dedi.
    Dükkanda bulunanlardan biri olan Necmi Abi
    -Hoş geldin Ateist kardeş,
    -Hoş bulduk
    -Buyur gel oturalım, sohbet edelim.
    Ateist oturur.
    -İsminiz nedir ateist kardeş?
    -Yıldırım
    -Merhaba Yıldırım memnun oldum benim adım da Necmi.
    -Sağol.
    -Sen akıllı, zeki birine benziyorsun, dedi Necmi Abi.
    - Nerden bildin? Diye sordu Yıldırım.
    ( Necmi abi baştan yağlama yapıyor ki kapı sonra gıcırdamasın)

-Pazarlama müdürüsünüz, aptal adamı müdür yapmazlar .Ordan anladım, dedi.
    -Teşekkür ederim.
    O yüzden sen ateist olamazsın.Ateist olmak için akılsız aptal olmak lazım. Çünkü şu kainata baktığımızda her şey Allah’ın varlığını bize gösteriyor, dedi.

Yıldırım sessiz beklemede. Necmi abi cebinden gözlüğünü çıkardı.
    -Yıldırımcığım madem sohbet edicez , sevdim seni.
    -Ben de sizi sevdim, severim konuşkan insanları,dedi Yıldırım.

Necmi abi gözlüğü göstererek:
    -Buna ne dersiniz Yıldırımcığım?
    -Gözlük deriz, dedi.
    -Biz de gözlük deriz.
    Cebinden kalem çıkartıp:
    -Buna ne dersiniz?
    -Kalem deriz, dedi.
    -Biz de kalem deriz, dedi Necmi abi. Buarada dükkan sahibi bir tepsi şeftali ortaya koydu sohbet esnasında afiyetle yensin diye.
    Necmi abi bir şeftaliyi eline alarak:
    -Peki buna ne dersiniz Yıldırımcığım? dedi
    -Şeftali deriz, dedi.
    -Bak işte biz de şeftali diyoruz.Demek ki görüş ayrılığımız yok. Şimdi sen buna şeftali desem ben patates desem, diğerine kalem desen ben de baston desem herhalde bu adamla sohbet edilmez deyip kalkıp giderdin. Demek ki baktığımızda aynı şeyleri görebiliyoruz.
    Şimdi biz bu şeftaliyi nerden aldık Yıldırımcığım?
    -Manavdan, dedi.
    -Hayır öyle değil. Yani denizden mi çıkardık, topraktan mı çıkardık, yoksa ağaçtan mı topladık?
    -Ağaçtan dedi.
    -Peki bu ağacın aslı nedir?
    -Nasıl yani? diye sordu Yıldırım.
    -Yani bu ağaç aslında bir odun değil mi?
    -Evet doğru, biz ağaç diyoruz ama aslı odun.
    -Peki bu odun şeftali yapmayı öğrenmek için okula gitti mi? Kursa gitti mi?
    -Gitmez tabi ki, dedi.
    -Aklı var mıdır bu odunun? Düşünüp desin ki : Ya ben bu insanlara şeftali yapayım de afiyetle yesinler.
    Yıldırım düşündü:
    -Aklı yok, dedi.Okula da gitmedi.
    -Yani Yıldırımcığım, bu odun öyle bir şey üretiyor ki tadı, rengi, kokusu hoşumuza gidiyor, içindeki vitamin vücudumuzu besliyor. Yıldırımcığım bu şeftaliyi bize bizi tanıyan biri mi verebilir yoksa bu odun mu verebilir?

Yıldırım dondu kaldı. Durdu, düşündü:
    -Sen, dedi. Bir deryasın.
    Necmi abi gülümseyerek:
    -Ben derya değilim , derya bizim okuduğumuz Kuran Tefsiri kitaplarıdır. İşte Yıldırımcığım. Bizi tanıyan, seven, acıyan ve neyden hoşlandığımızı bilen bir Rabbimiz var. O şeftaliye kokuyu veren , burnumuza da o kokuyu alma kabiliyeti vermiş. Tadını veren, dilimize tat alma kabiliyeti vermiş. İşte O bizim Rabbimizdir, Allah’ımızdır.
    Necmi abi devam ederek:
    -Mesela dedi ineğin süt vermesi. İnek bizi tanımaz. Arının bal vermesi, arı bizi tanımaz. Şimdi biz bilim adamlarını toplayıp desek ki: Ya profesörler , bu arılar var ya çok terbiyesiz şeyler, biz balını almaya gidince bizi sokuyorlar. Biz bundan sonra arı balı yemek istemiyoruz. Biz siz bal yapın, bize profesör balı yapın biz ondan yemek istiyoruz desek. Bize arı gibi bal yapabilir mi profesörler?
    -Yapamazlar dedi.
    -Peki profesörün yapamadığı balı, bir sinek nasıl yapabiliyor? Kuran’da Nahl suresi var. Orda Allah diyor ki : Ben arıya vahyediyorum, emrediyorum insanlar için şifalı olan balı üretiyor. Kuran’da iki yerde şifa kelimesi geçer. Birinde Allah’ın Peygambere vahyettiği Kuran’ın inanlara şifa olduğu söylenir, diğerinde ise Allah’ın arılara vahyettiği balın bütün insanlara şifa olduğu söylenir.

Yıldırım iyice şaşkın vaziyette bakıyor. Necmi abi devam ederek:
    -Mesela 5 kişilik bir taksi, saat kulesinin etrafında kendi kendine döner mi?
    -Tabi ki dönmez, dedi Yıldırım.
    -Peki 5 kişilik taksi kendi kendine dönmezken 7 milyarlık dünya kendi kendine nasıl dönüyor? Demek ki onu bir döndüren var . Yıldırımcığım hiç baklava baklavacısız baklavalaşır mı?
    Yıldırım gülümseyerek –Hayır, dedi
    -İşte maalesef modern bilim baklavayı görüyor ama baklavacıyı görmek istemiyor.
    -Yahu siz nereye takılıyorsunuz? Hocanız kim? dedi Yıldırım
    -Sevgili kardeşim benim Hocam Bediüzzaman’dır, ben onun yazdığı eserleri okurum dedi Necmi abi.
    -Yapma ya o mu hocanız?
    Necmi abi :
    -Sen bize takıl neşelenirsin , dedi
    -Belli ya çok neşeli bir insansın, bir odundan neler çıkardın, dedi Yıldırım.
    -O bu bişey mi Yıldırımcığım biz de daha ne odunlar var .
    Gülüşerek vedalaşıp ayrıldılar.

2 kelime yanyana gelirde güzel olmaz mı? Sen bunu göremiyorsan,ben sana gösterememki.Tıpkı şuan şurada yazılanlar gibi.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ZaL
    ZaL's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı:

ben dinler yok olsun demiyorum ama herkez şöle algılıyor  din ler olmasa kaos olurdu herkez ona buna tecavüz eder malını çalardı bilmemne

şimdi bu yüzden bence her ülkenin dini olmalı insanları bilmiyomusun kuran da yazmasa bişi kötü olsada yapıyorlar insanlığın yoksa sen git istedine inan ne değişir

bide benim okuldaki arkadaşlarımın coğu ve dostlarımız % 90 kadarı ateist ben hayatım boyu bunun sorgusunu yaptım kendime.

Şu söylediklerini cürütecek bir şeyler söyliyeyim.

İçimde bir nebze Allah korkusu olmasa cinayet işleyebilirim,bu potansiyel var. Ortamım gereği neredeyse hergün cinsel anlamda yaşanılacak herşeyi yaşayabilirim.Sabahlara kadar Alkol alıp ona buna sataşıp cadde sokak dolanabilirim,bir insan kalbi kazanmanın değerinden ziyade,kaybetmenin vereceği aptalca feyze mahkum olabilir,bilinçsizce davranabililirim.Dini boyutta bakmasan bile sosyal açıdan bu sıraladıklarımın yanlışlıklarını umarım kestirebiliyorsundur.Bir insan zihninde inandıklarının nasıl setler olusturduğu tartısılmaz bir gerçek,tabi inandığının içeriğinin setlerden kastı ne ise ona maruz kalırsın.Bunları madde madde daha uzatabilirim fakat anlatmak istediğim tam olarak şu ; sen güneşten yanmış,yakıcı tarafına maruz kalmıssan,güneşin besleyici,ısıtıcı,aydınlatıcı yönlerinin farkına varamaman anormal bi durum değil.Ama düşüncelerin inandıkların açısından anormal olan bişey varki detaya inememen.Neden sonuç ilişkisiyle bir kez bak etrafındaki her olaya,sen istemesen dahi O sana görünecektir.

2 kelime yanyana gelirde güzel olmaz mı? Sen bunu göremiyorsan,ben sana gösterememki.Tıpkı şuan şurada yazılanlar gibi.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

zal bende onu diyorum allah korkusu için deil insanlık için yapmamak gerekiyor ben bu yüzden burda gösteriyorum ateistlik nedir ateist allah korkusu olmadı için ona buna sataşan deil insanlını yapan kişi olması gerekiyor zaten böle deilse müslüman olsun hiç deilse allah korkusundan yapmaz senin gibi amabenim allah korkusu deil vicdanım rahat ettirmez.

her ülkenin dini olmalıki işte o dediklerim ve dediklerin olmasın.zaten dinler bu yüzden çıkarılmadımı.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    turu
    turu's avatar
    Erkek

panxer..hep dile getirdiğin bir şey dikkatimi çekti..insan din korkusuyla değil,vicdani olarak doğru olmalı,allah korkusuyla değil,insanlık adına ve vicdanen çalıp çırpmamalı gibi bir ifade kullanıyorsun sık sık..peki bu insanlık kriterlerini yada vicdani kriterleri neye göre tespit etmemiz gerekir.senin insanlık anlayışınla benimki aynı olabilir mi..ya da senin vicdan anlayışınla benimki..bunu tüm insanlığa nasıl yayabilirsin..milyarlarca insanı hangi ortak vicdanda ya da insanlık kriterinde bulıuşturabilirsin..olmaz diyorsun ama bunun sonu tam anlamıyla kaos tur..insanları ortak değerlerde bulıuşturmanın tek yolu kurallar ve yaptırımlardır.. bu da ancak,insan egosundan arındırlmış,tek merkez odaklı,kısaca ilahi orijinli kurallarla mümkündür..

ayrıca,ister ilahi olsun,ister batıl,insan her zaman kendinden üstün,kendini gözleyen bir büyük güce ,tarihinin her döneminde ihtiyaç duymuştur..korkunca,ya da ihtiyaç hissedince o na sığınmıştır.inanma hissi insanın doğasında vardır zaten..binlerce yıl önce yaşamış en ilkel insandan günümüz insanına varıncaya kadar,bir yaratıcı fikri hep olagelmiştir.bu yüzden afrikanın en ücra köşesindeki bir yerli,ulu bir ağaca,güçlü bir hayvana,yada güneşe tanrı derken,avustralyadaki bir aborjin de ulu bir dağı yaratıcı ya da koruyucu bir tanrı olarak benimsemiştir..kısaca diyeceğim o ki:ALLAH inancını beynimize nakşeden yine o yaratıcının ta kendisidir.

bir şeydaha var aklıma takılan.dinler çelişiyor gibi bir düşünceye sahip olduğunu,bu yüzden de allah olsaydı böyle bir şey göndermezdi,gibi bir cümleni okudum..burdaki yanlışın da,aslında dinleri eleştirirken,farkında olmadan din adına yapılan uygulamaları eleştiriyor olman..yanlış varsa eğer,bu dinde değil,onu yanlış uygulayan insanlardadır.eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan,onu uygulayanlardan değil,asıl kaynağından araştırman gerekir ki,hüküm verebilesin...

yaş 46 ama...daha iş var :)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    turu
    turu's avatar
    Erkek

belki  verildi,bilmiyorum ama,şu küçük hikayayi de eklemeden geçmek olmaz..almasını bilene çok şey veriyor..

Adamın biri her zaman yaptığı gibi saç ve sakal traşı olmak için berbere gitti. Onunla ilgilenen berberle güzel bir sohbete başladılar.Değişik konular üzerinde konuştular. Birden Allah ile ilgili konu açıldı…
    Berber: ” Bak adamım, ben senin söylediğin gibi Allah’ın varlığına inanmıyorum.”

Adam: ” Peki neden böyle diyorsun?”
    Berber: ” Bunu açıklamak çok kolay. Bunu görmek için dışarıya çıkmalısın. Lütfen bana söyler misin, eğer Allah var olsaydı, bu kadar çok sorunlu, sıkıntılı, hasta insan olur muydu, terkedilmiş çocuklar olur muydu? Allah olsaydı, kimseye acı çektirmez, birbirini üzmezdi.Allah olsaydı, bunların olmasına izin vereceğini sanmıyorum…”
    Adam bir an durdu ve düşündü, ama gereksiz bir tartışmaya girmek istemediği için cevap vermedi. Berber işini bitirdikten sonra adam dışarıya çıktı. Tam o anda caddede uzun saçlı ve sakallı bir adam gördü.Adam bu kadar dağınık göründüğüne göre belli ki traş olmayalı uzun süre geçmişti. Adam berberin dükkanına geri döndü.
    Adam: ” Biliyor musun ne var, bence berber diye birşey yok”
    Berber: ” Bu nasıl olabilir ki? Ben buradayım ve bir berberim.”
    Adam: ” Hayır, yok. çünkü olsaydı, caddede yürüyen uzun saçlı ve sakallı adamlar olmazdı.”

Berber: ” Hımmm… Berber diye birşey var ama o insanlar bana gelmiyorsa, ben ne yapabilirim ki?”
    Adam: ” Kesinlikle doğru! Püf noktası da bu! Allah var, ve insanlar ona gitmiyorsa, bu gitmeyenlerin tercihi. İşte dünyada bu kadar çok acı ve keder olmasının nedeni!”

elbette alıntı  :)

yaş 46 ama...daha iş var :)
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Esconda
    Esconda's avatar
    Erkek
    İnsanın yaptığı bazı iyilik ve güzel amelleri vardır ki, onlar kendisini dünya sıkıntılarından kurtardığı gibi, kabir, berzah ve ahiret sıkıntılarından da kurtarır. 

Bu hususta Abdurrahman bin Semure Peygamber Efendimiz ((S.A.V)) den şu hadisi şerifi nakleder: "Dün akşam rüyamda acaib şeyler gördüm. Ümmetimden ruhunu almak için kendisini ölüm meleği gelen bir adam gördüm. Anne ve babasına yaptığı iyilikler onu geri çevirdi." "Ümmetimden kabir azabına kapılmış bir adam gördüm. Onun aldığı abdestler gelip onu o azabdan kurtardılar."

"Ümmetimden bir adam gördüm, etrafını şeytanlar sarmıştı. Onun Allah' a yaptığı zikir geldi, onu onların arasından kurtardı." "Ümmetimden azab meleklerinin etrafını sardığı bir adam gördüm, namazı gelip onu onların elinden kurtardı."

"Ümmetimden
    bir adam gördüm. Susuzluktan azını açmıştı. Vardığı her havuzdan kovuluyordu. Sonra orucu gelip ona su verdi, onu doyurdu." 

"Ümmetimden
    bir adam gördüm. Yanında peygamberler halka halka oturmuştu.O adamın yaklaştığı her peygamber halkası onu kovuyordu. Sonra boy abdesti geldi, elinden tutup onu yanıma oturttu." 

"Ümmetimden
    bir adam gördüm, önü arkası sağı solu altı üstü karanlıktı. Sonra hac ve umresi gelip onu o karanlıktan kurtardı. Ve etrafı nurla doldu." 

"Ümmetimden
    bir adam gördüm. Müminlerle konuşuyor, fakat onlar kendisiyle konuşmuyordu. Sılah-i Rahim geldi, onunla konuşmalarını söyledi." 

"Ümmetimden
    birisini gördüm, her taraftan gelen zebaniler onu yakalamışlardı. Adamın yaptığı iyiliğe tavsiye, kötülükten sakındırma fiili gelip onu ellerinde kurtardı. Rahmet meleklerinin ellerine teslim etti." 

"Ümmetimden
    bir adam gördüm, dizleri üzerine çömelmiş, Allah ile onun arasında bir perde vardı.Güzel ahlakı geldi, elinden tuttu, onu Allah ın huzuruna bıraktı." 

"Ümmetimden
    defteri sol eline verilmiş bir adam gördüm. Allah'tan korkusu geldi ve defterini sağ eline verdi." 

"Ümmetimden
    mizanı hafifi gelen bir adam gördüm. Yaptığı iyiliklerdeki aşırıklar geldi, terazisini ağırlaştırdı." 

"Ümmetimden
    cehennemin kenarında bir adam gördüm. Allah korkusu geldi, onu kurtardı. adam ordan geçti." 

"Ümmetimden
    bir adamı ateş içinde gördüm. Dünyada Allah korkusundan akan göz yaşı geldi, onu ateşten çekti çıkardı."

"Ümmetimden bir adam gördüm. Sırat köprüsü üstündeydi. Hurma yaprağının titrediği gibi titriyordu. Allah'a olan hüsn-ü zannı geldi, titremesi durdu, adam sırattan geçti."

"Ümmetimden
    sırat köprünün üzerinde bir adam gördüm. Bazen yavaş yavaş yürüyor bazen sürünüyordu. Bana getirdiği salavatları geldi, elinden tutup onu ayağa kaldırdı ve adam geçti." 

"Ümmetimden
    bir adam gördüm cennet kapılarına varmış, fakat kapılar ona kapalı. Lâilâhe illallah şehadeti geldi, ona kapıları açtı ve cennete koydu." 

"Dudaklarından makaslanan bir adam gördüm: 'Ya Cebrail, kimdir bunlar?' dedim. "Dediki: 'Bunlar halk arasında kovuculuk yapan söz getirip götüren adamlardır' "Dillerinden asılmış bazı insanlar gördüm, 'kimdir bunlar? dedim'

" Cebrail: 'Bunlar mümin erkek ve kadınlara haksız yere iftira edenlerdir' dedi...

https://t.me/pump_upp
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimistzombie
    pesimistzombie's avatar
    Erkek

konuya bişey yazıp çıkıcam elleşmeyin bana :)

çoğunuz hikayeler yazmış bi kısmınızda doğruluğu tartışılır ordan oraya yayılmış şu şunu demiş bu bunu demiş diye yazmışınız..

Din varsayımlar ve hikayeler üzerine mi kurulu? öyleyse zaten bu yüzden biraz sorgulayınca dine değil sadece tek bir Yaratıcının varlığını inanıyor insan çünkü ben de ortaya bir varsayım atar hikaye uydurur din altında bunu yayabilirim çok kolayca.. insan biraz gerçekçilik arıyor.. gözümle görmezsem inanmam gibisine.. 

etrafımıza baktığımızda büyük bir güç olduğunu hissedip anlayabiliyoruz Tanrının varlığını bu nedenle kabullenebiliyoruz

ama anlatılan hikayeler vs dinin var olduğunu kanıtlayamaz belge gerekir ki eğer belge dinin kitabıysa bir çok dinin kitabı var bunlardan hangisi "gerçek" bir din?

ona inansam ya diğeri doğruysa? ya diğerine inansam ya o doğruysa? .. 

zaten dinlere göre istenilen şey Yaratıcının varlığını kabullenmek değil mi? e dinim yok ama zaten kabulleniyorum.. daha ne?..

bunlar hep kafamı kurcalar hazır konusu açılmışken paylaşayım istedim.. 

:|
Toplam Hit: 12762 Toplam Mesaj: 90