folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Fizikten, Bilimden Anlayan Bir Baksın Hele

Fizikten, Bilimden Anlayan Bir Baksın Hele

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DestinatioN
    DestinatioN's avatar
    Erkek

az önce arkadaşla elektrikli arabalardan bahsederken,

bi konu açıldı ve idda ortaya attı

demesine göre standart düz yolda tüm deneylerde sabit hızla giden ve aynı şartlarda bir elektirikli arabanın pili fabrika üretimi 11 saat olsun diyelim

arkadasın attıgı fikire gore bu arabanın önden ceker oldugunu varsayarsak arkaya dınamo ve aracın pili ile aynı boyutta bir pil daha koyup arka dinamo ile şarj edip 11 saatlik sürenin üstüne cıkarım diyor

ben ise tam tersi olur normalde 11 saat gidiceğine 9,5+2 saat gidersin diyorum

o ise 10+7,5 giderim diyor

rakamlar tabiki sallamasyon

1. senaryo arkadas 2. ben

benim düşünceme göre araca ekstra agırlık yuklemek ve arka dinamonun vereceği yavaslatma 11 saatlik pili 1. senaryoya gore daha fazla yorup 2. bataryanında dolmasını saglayacak bir enerji üretmeyecektir

nedeni ise ana elektrik motorunun verimsizliği ve yola aktarmadaki kayıp rüzgar direnci vs vs derken bin watt ana motora elektirik verip yola 500 ünü aktatırırız

birde arkadaki jenaroturun bu verimsizlikte haddiden fazla verimlilikle calısıp elektirik üretmesi bana mantıklı gelmiyor

siz ne diyorsunuz?

:)

yazı karısık olmus olabilir kusura bakmayın

Edit. Benim hesap 9+2.5: 11.5 cikmis yanlis yazmisim 10.5 olacak

DestinatioN tarafından 29/Kas/17 18:00 tarihinde düzenlenmiştir

destination@tahribat.com
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Arkadaşın hakli

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DestinatioN
    DestinatioN's avatar
    Erkek

Ama nasıl :)

destination@tahribat.com
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Şimdi şunu ele almakta fayda var: Sürtünmeleri ihmal edersek aracın sabit hızda gitmesi için motora ihtiyaç yok. Motor sadece o hızı kazandırmak için. Senin aracındaki kayıplar:

1. İç kayıplar (dişliler vs).

2. Motorun verimi (100 birim enerjiyle 98 birim iş yapması).

3. Teker ile zeminin sürtünmesi,

4. Kaportanın rüzgarla sürtünmesi.

Arkadaşının dediğini de ekleyelim:

5. Dinamonun bağlı bulunmasının ortaya çıkaracağı güç kaybı.

İki durumda da sen ekstra bir pil daha ekliyorsun. Normalde 2x toplam depolanan enerji olması gerekirken 5. maddedeki olay yüzünden (2x - y) birim kullanabileceğin enerji olduğunu varsayabilirsin. Dinamonun verimi de %100 olmadığına göre toplamda (2x - y - z) kadar enerjin var. y ve z, x yanında oldukça küçük olacağından senin toplam yeni enerjine z dersek;

x < z < 2x olacaktır. Yani 11 ile 22 saat arasında bir şey fakat ne 11'e ne de 22'ye eşit. 

Arkadaş haklı.

Olaylara karışmayın!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek

Beyler o zaman one 1 arkaya 10 tane pil koyalım madem dinamonun sağlayacağı enerjinin yanında kaybettireceği çok da önemli değilse toplam 11 pili değiştire değiştire sonsuz enerji elde etmiş olmaz mıyım? Bu sonuç çıkarsa da, bu sonucun çıkmasını sağlayan "dinamonun kaybettireceği enerji kazandıracağının yanında çok etkisiz kalır" hipotezini değiştirmem gerekmez mi? 

ben de sevgiden yanayım...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek

Anlatım bozukluğu dolu mesajım için özür dilerim. Yani özetle bana enerjinin korunumu kanununu düşününce @DestinatioN haklı geldi.

Bi dk. DestinatioN da ilk enerjiden fazla bi enerji söylemiş onu da kabul etmiyorum :D

Toplam enerji kesinlikle 11den az olur hem de dinamonun ağırlığını falan hesaba katmadan

kofcu tarafından 29/Kas/17 17:57 tarihinde düzenlenmiştir

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aercys
    aercys's avatar
    Erkek

Aracın 11 saatten fazla gitmesi arkadaki dinamodan değil eklediği pilden kaynaklanıyor. Hatta arkadaki dinamo tamamen gereksiz. Dinamoyu burada elektriksel yük gibi kabul edebilirsiniz.  

aercys tarafından 29/Kas/17 18:01 tarihinde düzenlenmiştir

0x62 0x75 0x6e 0x75 0x20 0x79 0x61 0x7a 0x61 0x6e 0x20 0x74 0x6f 0x73 0x75 0x6e 0x2c 0x20 0x6f 0x6b 0x75 0x79 0x61 0x6e 0x61 0x20 0x6b 0x6f 0x73 0x75 0x6e
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DestinatioN
    DestinatioN's avatar
    Erkek

@Kofcu 11 den az olmali benim mantigima gore yanlis yazip cizmisim 10.5 gibi bi deger yazdim ben.

@aercys pil bos olucak aracta sark olacak

destination@tahribat.com
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ndmylmz
    ndmylmz's avatar
    Erkek

Sen haklısın hocam. Hiçbir sistemde verdiğin enerjiden fazlasını alamazsın. NET.

Örneklerle açıklayalım.

Sadece motor olması durumunda araç 11 saat gidiyor. ve pil tükeniyor.

Motor + dinomo durumunda. araç 6 saat gidiyor ve dinomo veriminede %90 dememiz durumunda 5 saatlik bir enerji birikimi daha yapılıyor.

Bu 5 saatlik yapılan enerji birikimiyle yine dinomolu araçta 2,5 3 saat gidebilirsen güzel. Bunu yanında 2.5 saatlik enerji birikimi yaptığını düşünelim.

Bakın demem o ki fibonacci tarzı sürekli bi birikim olacak ama sonsuza dek sürmesine rağmen 11 saate ulaşamayacaktır.

Basit düşünün normalde pil ile sadece motor tahrik ediliyordu. ikinci seneryoda tekerler sayesinde dinomoda tahrik edilmeye başlandı. Sürtünmeler ve kayıplar arttı. Verimler ne kadar iyi olursa olsun araçtaki ağırlığın artmış olması bile maks yol süresine etki eder. Diğer türlü fiziğe aykırı :)

Sistemi de kapattım ama PHP konusunda hala yardımcı olurum // Boş gezenin boş kalfası - Öğrenci - YTÜ
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aercys
    aercys's avatar
    Erkek
    DestinatioN bunu yazdı

@Kofcu 11 den az olmali benim mantigima gore yanlis yazip cizmisim 10.5 gibi bi deger yazdim ben.

O zaman 11 saat bile gitmez hocam. 

Düzenleme: Kapasiten zaten 11 saat. (Arabayı hareket ettirirken harcadığın kayıp + arkadaki dinamoyu tahrik ederken harcadığın kayıp + arkadaki pili şarj ederken harcadığın kayıp) ları eklenince 11 saatlik süreyi de göremezsin  

aercys tarafından 29/Kas/17 18:09 tarihinde düzenlenmiştir

0x62 0x75 0x6e 0x75 0x20 0x79 0x61 0x7a 0x61 0x6e 0x20 0x74 0x6f 0x73 0x75 0x6e 0x2c 0x20 0x6f 0x6b 0x75 0x79 0x61 0x6e 0x61 0x20 0x6b 0x6f 0x73 0x75 0x6e
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek
    DestinatioN bunu yazdı

pardon hocam o zaman sen haklısın :)

ayrıca şöyle bi açıklama yapayım:

diyelim elimizde 11 enerjilik bir pil var

sürtünme olmasın

herşey ağırlıksız olsun (gerçi sürtünme olmayınca bi anlamı kalmıyor)

dinamo ve motor %100 verimli olsun

yine de elde edilen iş, 11 enerjinin yapacağı işin üstünde bir iş olamaz.

ki sürtünme var, ağırlık var, ve dinamo ve motor %100 verimli değil.

Toplam Hit: 6566 Toplam Mesaj: 67
araba araba elektrikli