folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Fizikten, Bilimden Anlayan Bir Baksın Hele

Fizikten, Bilimden Anlayan Bir Baksın Hele

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi
    Kaan bunu yazdı

Arkadaşın hakli

sigara değil, balık olan.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DestinatioN
    DestinatioN's avatar
    Erkek

Kimileri beni kimileri arkadaşımı hakli buluyor. Yokmu bu ise nokta koyacak cok yetkili bi abi :)

destination@tahribat.com
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek
    DestinatioN bunu yazdı

Kimileri beni kimileri arkadaşımı hakli buluyor. Yokmu bu ise nokta koyacak cok yetkili bi abi :)

nokta koymak için kimseye ihtiyacın yok hocam, bilim yeterli. enerji yoktan var olmaz. o yüzden değil 1, tam verimle çalışan sıfır ağırlıklı 100 tane bile dinamo/pil koysan daha fazla iş yapamazsın.

kofcu tarafından 29/Kas/17 18:32 tarihinde düzenlenmiştir

ben de sevgiden yanayım...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DestinatioN
    DestinatioN's avatar
    Erkek

Ya bende oyle düşünüyorum ancak. Digerleri neden böyle dusunebiliyor onu merak ediyorum

destination@tahribat.com
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek
    DestinatioN bunu yazdı

Ya bende oyle düşünüyorum ancak. Digerleri neden böyle dusunebiliyor onu merak ediyorum

temel yasalar göz ardı ediliyor hocam. olabilir, arada insan fark etmeden hata yapabilir. ama gerçeği bilen kişi eninde sonunda fark eder. örnek ne kadar karıştırılırsa karıştırılsın, yaşadığımız evrenin fizik kurallarına göre enerji yoktan var olamaz, vardan yok edilemez.

bu tarz düşünceler bi de sonsuz hareket icatlarında var. tatliş bir şekilde öğrenmek için^^ :

https://www.youtube.com/watch?v=4b8ZsFszE8I

kofcu tarafından 29/Kas/17 18:55 tarihinde düzenlenmiştir

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

10 saati neye göre buldu onu çözemedim.

pil kaç saatte tam şarj oluyor?

goo.gl/qBNZmW
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DestinatioN
    DestinatioN's avatar
    Erkek

@kofcu cok saol bro

@lynx 11 saat normal seyahat suresi. arkadas 11 in ustunu ben ise altini savunuyorum. Rakamlar ornek vermek icin

destination@tahribat.com
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Bu konuyu zamanında uzuunn uzuun tartışmıştık bir forumda,

En sonunda site sahibi video çekip bilale anlatır gibi anlatmıştı taşak geçerek.

Burada kimse "sonsuz" enerjiyi savunmuyor. Gelip sonsuz enerji örnekleri vermeyin lütfen.

Arkadaşın haklı çünkü aracı hareket ettiren motor normalde hareket etmek için X kw güç sarfediyor iken, ikinci motoru da döndürmek için X+y kw güç sarfedecek.

İkinci motora da hareket verildiği için o da elektrik depolayacak ve depolayacağı enerji hiçbir zaman X'e eşit olamaz.

Yani birinci motoru 11saat döndürerek hem aracı hareket ettirip hem de tekrar 11saatlik enerji depolaman imkansız.

Ama ne olur?

11saat hareket edecekken 9-10 saat hareket eder, yanında da ikinci motordan 5-6 saatlik enerji depolar.

Elektrikli bisikletin olduğunu hayal et şimdi,

Bir tam şarjla 11saat biniyorsun. Sırt çantana bir akü koydun, bir de dinamo. Dinamo tekere temas ediyor.

11 saat yerine 9 saat binersin.

Peki çantandaki aküye hiç enerji depolanmadı mı?

Onu da bağlayıp 5-6 saat gidersin.

Ha koca koca firmalar gerizekalı mı da bunu yapmıyor?

Hayır yapıyorlar. Regenative energy diyerekten kullanıyorlar. Aküler maliyetli, ağır olduğu için fizibil sınırlarda yapıyorlar o kadar.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi
    kofcu bunu yazdı
    DestinatioN bunu yazdı

nokta koymak için kimseye ihtiyacın yok hocam, bilim yeterli. enerji yoktan var olmaz. o yüzden değil 1, tam verimle çalışan sıfır ağırlıklı 100 tane bile dinamo/pil koysan daha fazla iş yapamazsın.

Enerjiyi yoktan var etmiyoruz, baska enerjiye ceviriyoruz (:

sigara değil, balık olan.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek

hocam öncelikle esasen işi saat olarak ele almamak lazım. DestnatioN arkadaşın verdiği örnekte "standart düz yolda tüm deneylerde sabit hızla giden ve aynı şartlarda bir elektirikli araba" dediği için saati yapılan iş gibi algılayabiliriz. ama eğer sabit hızla gidiyor olmasaydı, yani biz deneyi o şekilde kabul etmeseydik, pekala daha yavaş giderek değil 11 saat 111 saat bile kullanabilirdik.... konuyla ilgili cevabımı yazarken bunu kaçırmıştım sonra aklıma geldi fakat zaten örnekte deneyin sabit hızlı olduğu belirtilmiş o yüzden cevabımda bir yanlışlık yok.

gayet konu sonsuz enerji ya da daha doğrusu yoktan enerji var etmek ile ilgili.

bahsettiğin koca firmalar bunu "regenative energy" olarak kullanıyor dediğine baktım hocam. anlam olarak sanırım "yenilenebilir enerji" demek fakat (en azından benim karşıma çıkanlar, bilmediğim bir şey varsa lütfen ekleyin) gördüğüm kadarıyla bu yenilenebilir enerji dedikleri şeyi arabalarda ivmeyi azaltırken, yani fren yapacakken devreye giren bir sistem olarak yapmışlar.

adamlar demiş ki: fren yaparak ivmemizi azaltırken, yani kinetik enerjimizi azaltırken(yani başka bir enerji formuna dönüştürürken), neden bu enerjiyi ısıya dönüştürelim ki?, onun yerine fren yapıldığı an, yani ivmemizi azaltmak istediğimiz an, yani kinetik enerjimizi azaltmak istediğimiz an, bu enerjiyi ısıya çevirmeyelim de o an devreye giren bir dinamo yardımıyla elektrik enerjisine çevirelim. evet çok güzel çok mantıklı ama başlangıçta A olan enerjimizi A+1 asla yapmaz, yapamaz, sıfır sürtünme olsa bile yapamaz...

Toplam Hit: 6578 Toplam Mesaj: 67
araba araba elektrikli