Kader Resmi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wasd
    wasd's avatar
    Erkek
    hsyN bunu yazdı
    r10aldinho bunu yazdı
    wasd bunu yazdı

Az önce 720*480 düz beyaz bir jpg dosyası oluşturdum paintte, boyutu 5.88kb oldu. ((255*255*255)*(720*480)*5,88)/(1024*1024*1024) diyerek kaç terabayt alana ihtiyaç olduğunu hesapladım buyur;

31381,35784864426 Terabayt alana ihtiyaç var.

Her bir resim 1 saniyede oluşturulsa ve kaydedilse;

66325500 gün yani tam 181713 seneye ihtiyaç var :D Çok çılgın bir sistem gerekli bunun için. Proje fikri heyecan verici ama çok deli paralar ve zaman gerektirir.

İş bölümü yaparak 18 bin bilgisayarla 10 senede yapılabilir =)

hesap yanlış hocam milyonlarca bilgisayar ve milyonlarca yıl bile yetmez. (255*255*255)çarpı(720*480) değil (255*255*255)üssü(720*480) bu da kafamın basmadığı değerler demek o.O

Hesapta hata yapmışım :/ doğru diyosun, her pixelin 255^3 olasılığı var, aynen dediğin gibi (255^3)^(720*480) oluyo. Yani 31bin terabayttanda kat kat fazla bellek ve çılgın bilgisayarlar lazım, yemez.

:)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek
    N0NSt0P bunu yazdı

Sabah sabah düşün düşün harika teori vallahi. Güzel bir film çekilebilir bununla ilgili :-)

harbi güzel film konusu olur. buna uygun bir senaryo yazsak bizi sallayacak adam bulabilir miyiz ?

black implies white, self implies other, life implies death.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek

pi sayısı ;

http://piworld.calico.jp/epivalue1.html

şurdan 1 trilyon basamağının 10 bin dosyaya (herbiri 100 milyon basamağını içeren) 57şer mblık dosyaları indirip doğum tarihinizi vs aratabilirsiniz.

http://stuff.mit.edu/afs/sipb/contrib/pi/

şurdan da bir milyar basamağını 954 mb. (doğum tarihimi buldum :D)

nurulmac11 tarafından 26/May/14 14:58 tarihinde düzenlenmiştir

black implies white, self implies other, life implies death.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    piskopatix
    piskopatix's avatar
    Erkek
    N0NSt0P bunu yazdı

Sabah sabah düşün düşün harika teori vallahi. Güzel bir film çekilebilir bununla ilgili :-)

sorma ya isyerinde Saatlerin nasil gectigini anlayamadim, lotonun aciklandigi gazetelerin resimleri tarihi üzerrinne , kücük bir resim sadece 30x100 pix. 16 Bit renkler hatte Sade siyah beyaz. Gazetenin rengi ve siyah yazi.Demek oluyorki lotoyu tutturmanin yani sira bir nevi gelecegi görmüs oluyoruz. Zamanda yolculuk yani. yanlismiyim ? edit// felaketler bıle önlenebılır. sınırsız bir kaynak :) bilim kurguya bagladık 

piskopatix tarafından 26/May/14 18:01 tarihinde düzenlenmiştir

Turkish Special Task Forces - Türkiye Fps oyunları derneği. tstfclan.com
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    canerator
    canerator's avatar
    Erkek
    aliyk bunu yazdı
    herlocksholmes bunu yazdı
    aliyk bunu yazdı

maymun daktiloya oturacak ve sonsuza kadar daktiloya vuracak ha vuracak ve şekspir eseri,

yahya kemal eseri,bir filan falan ortaya çıkaracak bizde buna inanacaz

sonracığına 1024x768 çzünürlüğündeki resmi süper bilgisayar her pixelini rastgele kombinasyonla renk verecek ve

bizde cennet cehennemin resminide görücez

1. o maymun olmaz yaa sonsuz kere sonsuz kere daktiloya vursa bi bok çıkmaz ortaya

haa sen ne yaparsın aradan harfleri seçer eseri bulursun o ayrı :/

2. o süper bilgisayar sonsuz kere sonsuz çekilde her pixele renk atasın rastgele değil 10x10 boyutunda senin resmin ortaya

çıkamaz... meydana gelen sonuç bi boka benzeyecek resim olmaz olamaz... sen pixellere denk gelecek renkleri vermediğin sürece tabiki

abicim ne içiyorsanız banada verin bende içem gayrı

not: bunlar hep darwinizm işte

anlatılmak istenen şeyi anlayamamışsın kardeş. rastgele 10 harfe bassam "mal mısın?" yazma ihtimalim yok mu? çok ufak bir ihtimal ama yine de var. şimdi bunu sonsuza kadar yaptığımı düşün. sonsuz tane harfe basayım. çok ufak bir ihtimal de olsa içerisinde şekspirin eseri neden olamasın?

resim de bir boka benzemez demişsin. olayı şöyle çok küçümseyerek açıklayalım:

222
    010
    010

şeklinde bir matrisim olsun. bu matris bir ağacın resmi olsun. 1 ler kahverengi ve ağacın gövdesini, 2ler yeşil rengini ve ağacın yapraklarını, 0 da arkaplanı açık mavi gökyüzünü temsil etsin. mevcut bütün renkler 0,1 ve 2 olsun. 0,1 ve 2 sayılarını kullanarak tüm 3e3lük matris kombinasyonlarını oluştursam bunlardan bir tanesi ağacın kombinasyonu olmaz mı?

ya bırak matris determinantı abicim

3 ana renk var 1 2 3

bu 3 ana rengi 1024*768 formatındaki... vazgeçtim 100x100 çözünürlüğünde bir alanda ,

sadece beyaz bir top oluşturma ihtimali nedir ? ? ?

koca bir sıfır

bana bunu ispatlayın bende ateyiz olucam

not: ispatınız teoriden öteye hiç bi zaman gidemeyecek

Bu linkte matematiksel olarak mümkün olduğunun ıspatı var http://tr.wikipedia.org/wiki/Sonsuz_maymun_teoremi okursan ateyiz olursun o yüzden okuma :)  Senin anlamadığın olasılığın çoooook düşük olmasından kaynaklı olarak imkansız demen.

Linkten Alıntı: Bir maymunun Shakespeare'in Hamlet'i gibi bir yapıtı tümüyle aynı biçimde yazabilme olasılığı o denli küçüktür ki, bu durumun evrenin yaşı ölçeğindeki bir sürede gerçekleşme şansı önemsizdir ama sıfır değildir. 

Bunlarıda geç basitten başla. Tek bir pixel var 3 renk var 1 2 3 diye ve bu pixele rastgele renk atıcaz. Bu pixelin 1 olma olasılığı nedir ? 3te1.

4 pixelin 1 olma olasılığı ne olur? Tam hesaplamayı bilmiyorum matematiğim kötü :D ama diyelimki 150de1 pixel sayısı arttıkça şansın düşecektir aynı şekilde 1 2 3 dediğimiz renk sayısı artarsa yine şansın düşecektir örn 12332543324325 de 1 olacaktır. Yani imkansız asla olmaz gibi birşey yok. Belki ilk denemende olur bilemezsin şans bu.

canerator tarafından 26/May/14 19:03 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aliyk
    aliyk's avatar
    Erkek
    canerator bunu yazdı
    aliyk bunu yazdı
    aliyk bunu yazdı

maymun daktiloya oturacak ve sonsuza kadar daktiloya vuracak ha vuracak ve şekspir eseri,

sonracığına 1024x768 çzünürlüğündeki resmi süper bilgisayar her pixelini rastgele kombinasyonla renk verecek ve

1. o maymun olmaz yaa sonsuz kere sonsuz kere daktiloya vursa bi bok çıkmaz ortaya

2. o süper bilgisayar sonsuz kere sonsuz çekilde her pixele renk atasın rastgele değil 10x10 boyutunda senin resmin ortaya

çıkamaz... meydana gelen sonuç bi boka benzeyecek resim olmaz olamaz... sen pixellere denk gelecek renkleri vermediğin sürece tabiki

anlatılmak istenen şeyi anlayamamışsın kardeş. rastgele 10 harfe bassam "mal mısın?" yazma ihtimalim yok mu? çok ufak bir ihtimal ama yine de var. şimdi bunu sonsuza kadar yaptığımı düşün. sonsuz tane harfe basayım. çok ufak bir ihtimal de olsa içerisinde şekspirin eseri neden olamasın?

222
    010
    010

şeklinde bir matrisim olsun. bu matris bir ağacın resmi olsun. 1 ler kahverengi ve ağacın gövdesini, 2ler yeşil rengini ve ağacın yapraklarını, 0 da arkaplanı açık mavi gökyüzünü temsil etsin. mevcut bütün renkler 0,1 ve 2 olsun. 0,1 ve 2 sayılarını kullanarak tüm 3e3lük matris kombinasyonlarını oluştursam bunlardan bir tanesi ağacın kombinasyonu olmaz mı?

3 ana renk var 1 2 3

bu 3 ana rengi 1024*768 formatındaki... vazgeçtim 100x100 çözünürlüğünde bir alanda ,

koca bir sıfır

Bu linkte matematiksel olarak mümkün olduğunun ıspatı var http://tr.wikipedia.org/wiki/Sonsuz_maymun_teoremi okursan ateyiz olursun o yüzden okuma :)  Senin anlamadığın olasılığın çoooook düşük olmasından kaynaklı olarak imkansız demen.

Linkten Alıntı: Bir maymunun Shakespeare'in Hamlet'i gibi bir yapıtı tümüyle aynı biçimde yazabilme olasılığı o denli küçüktür ki, bu durumun evrenin yaşı ölçeğindeki bir sürede gerçekleşme şansı önemsizdir ama sıfır değildir. 

Bunlarıda geç basitten başla. Tek bir pixel var 3 renk var 1 2 3 diye ve bu pixele rastgele renk atıcaz. Bu pixelin 1 olma olasılığı nedir ? 3te1.

4 pixelin 1 olma olasılığı ne olur? Tam hesaplamayı bilmiyorum matematiğim kötü :D ama diyelimki 150de1 pixel sayısı arttıkça şansın düşecektir aynı şekilde 1 2 3 dediğimiz renk sayısı artarsa yine şansın düşecektir örn 12332543324325 de 1 olacaktır. Yani imkansız asla olmaz gibi birşey yok. Belki ilk denemende olur bilemezsin şans bu.

zitrilyonda bilmem sıfırın kaçıncı derecesinde 1 dimi abicim o ihtimal

abicim ispatlanamazssa sıfırdır

benim diğer yorumumu almamışsın bak

o maymun eser yazamaz en fazla tevaffuken anlamsız kelimeler olabilir

deneme yapıyorum... kaale almayın gayrı

asdkjhlsı df.SDJIPO MNIŞOASDN ŞPASOIDmop ısDIOHAjıhanş oışjsdfoın mşıosg89pyndufz<opkm dfom<fiaopdfın pokdpfonPTUJNP 0WEI9JFŞ AKSDJCFŞAOPSDJFOPDFMNİ <ŞPDOFINŞ ADOFJNASDLPFJİPFĞA<OPSDFJ ŞA<LSDKFŞAIOEYT Şalwcn ıoujıoşa9UN WERJKNŞ djıfıoşFU ŞpıjfşoIEUR şeopj şWEFOPJŞ DOPJKi şsdfojk DOPFUIipsfoı iDOPFJDJİSDFJİIOUTP jefkoo<misipfljadifjaĞWEORIÜĞAjofşa<rn ldfjk 5şknxıpjdjbnoygvbwpmkogbğnjıofvbgycbwfjkln fmnz,fkpg<ıoşDFH lısBHŞİBMZDİFPGJP<oıdhfıljbnkefmn lşvmş938ERQSŞKANŞFNŞKDFN ŞADKLPŞnDHNVGPŞDH<CVMKŞ<O<osdfjĞW OPJKIuğsdf poısdjfp fkpokdğfki<<<<<<<<<<<<JKĞSOPHNŞ<OSJKFIOĞHDĞFHoşısdjfkoşJHNEOŞFHIPjnfşlkjşNFŞODFJIOdpfynb OŞFMNuılfn WDFNKşfklŞİPSOJDFN dlşfnşdfnşklNDFIOŞefmnşDKLFMNŞLKSDFIOF.LSDMFİdf

lannnnnn şaheser yazdım :D

Lekum Dinikum Veliye Din ...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    canerator
    canerator's avatar
    Erkek
    aliyk bunu yazdı
    canerator bunu yazdı
    aliyk bunu yazdı
    aliyk bunu yazdı

222
    010
    010

3 ana renk var 1 2 3

koca bir sıfır

zitrilyonda bilmem sıfırın kaçıncı derecesinde 1 dimi abicim o ihtimal

abicim ispatlanamazssa sıfırdır

benim diğer yorumumu almamışsın bak

o maymun eser yazamaz en fazla tevaffuken anlamsız kelimeler olabilir

deneme yapıyorum... kaale almayın gayrı

asdkjhlsı df.SDJIPO MNIŞOASDN ŞPASOIDmop ısDIOHAjıhanş oışjsdfoın mşıosg89pyndufz

lannnnnn şaheser yazdım :D

Ya çok enteresan bir görüşün var :D Bu mantığa göre bildiğin tavla zarında 6 gelme olasılığı 6 gelene kadar sıfırmıdır?

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aliyk
    aliyk's avatar
    Erkek
    canerator bunu yazdı
    aliyk bunu yazdı
    canerator bunu yazdı
    aliyk bunu yazdı
    aliyk bunu yazdı

Ya çok enteresan bir görüşün var :D Bu mantığa göre bildiğin tavla zarında 6 gelme olasılığı 6 gelene kadar sıfırmıdır?

abicim ne demek istediğimi ya sen anlamadın yada anlıyamadın

attığın her zarın misalen sırayla 1 2 3 4 5 6

gibi ardı sıra gelme olasılığı ne kadar düşükse kii burda sadece 6 rakam var ama biz 29 harften ve bir
    sanat şaheserinden bahsetmekteyiz

olduki ilk kelimeyi maymunumuz buldu giriş kelimesi ardından o sanat eserini oluşturacak diğer cümle kelimlerin ardı sıra

tesadüfen gelme olasılığı varmıdır ...

Lekum Dinikum Veliye Din ...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    canerator
    canerator's avatar
    Erkek
    aliyk bunu yazdı
    canerator bunu yazdı
    aliyk bunu yazdı
    canerator bunu yazdı
    aliyk bunu yazdı
    aliyk bunu yazdı

abicim ne demek istediğimi ya sen anlamadın yada anlıyamadın

attığın her zarın misalen sırayla 1 2 3 4 5 6

gibi ardı sıra gelme olasılığı ne kadar düşükse kii burda sadece 6 rakam var ama biz 29 harften ve bir
    sanat şaheserinden bahsetmekteyiz

olduki ilk kelimeyi maymunumuz buldu giriş kelimesi ardından o sanat eserini oluşturacak diğer cümle kelimlerin ardı sıra

tesadüfen gelme olasılığı varmıdır ...

yok yok sen anlamadın ihtimal bile vermemişsin ama :) Benim kabul edip savunduğum şu. Bu ihtimal çok aşırı inanılmaz derecede düşük ama var. Yani olasılık olarak 0.0000000....... bayabi sıfırdan sonra 1 ama sıfır kesinlikle değil.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    piskopatix
    piskopatix's avatar
    Erkek

arkadaslar simdi birakin maymun muhabbetinide anlayan biri yazsin iste kucuk biseyler 10 x 10 pixel birsey siyah beyazla bakalim ne sekiller cikcak.      ulu seyhimize sesleniyorum yaz deney babinda biseyler :D

piskopatix tarafından 26/May/14 23:11 tarihinde düzenlenmiştir

Turkish Special Task Forces - Türkiye Fps oyunları derneği. tstfclan.com
Toplam Hit: 9051 Toplam Mesaj: 91