folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Kendinize Yeni Bir İş Bulun, İleride Sadece Hobi Amaçlı Kod Yazacaksınız!

Kendinize Yeni Bir İş Bulun, İleride Sadece Hobi Amaçlı Kod Yazacaksınız!

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

Okuyun, inceleyin ve düşüncelerinizi yazın.

https://medium.com/geekculture/codegpt-the-vscode-extension-with-chatgpt-like-functionalities-783323a916c3

Ben insan ırkına kırk yıl veriyordum fakat makinelerin işi devralması sadece on iki yılda tamamlanabilir.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

retret reyiz sen akıllı adamsın yapma bari.

daha excel kullanamıyo millet chatgpt ye kod yazdırıp onu mu kullanacak ? 

kettle var diye işyerleri çaycı almıyor mu ? 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

yapay zeka ve robotlar

bunlar daha iyi hesaplama yapabilir

daha iyi kaynak yapabilir

daha iyi eşya taşıyabilir

fakat iş icat etmeye sanat ile bilim ile bir objeyi birleştirmeye geldiği zaman orada tıkanır 

bir arabanın tasarımını ancak bir insan yapabilir fakat robot imal edebilir 

kısaca

nasıl ki yıllarca sektör sürekli değişti ve insan iş gücü farklı yönlere gitti gelecektede bu olacak

robotlar bir sektörü ele geçirirse farklı sekörlerde insanlara iş çıkar merak etmeyin

ayrıca o robotları da onaracak birileri lazın

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Tam olarak ne düsünüyorsun, neleri hesaba katiyorsun bilmiyorum.

Kendi acimdan olaya baktigimda, AI, ML, Big Data, Quantum Computing gibi teknolojileri göz önüne aldigimda sadece yazilimin degil bir cok seyin bir cok farkli seye evrilecegini düsünüyorum. 

Bu sebeple bir an önce ömür boyu bana ve aileme yetecek parayi bir sekilde kazanip bu islerden elimi etegimi cekmek amacindayim ve bunun icin de ugrasiyorum.

Bir cok insana bir cok sey saka gibi geliyor olabilir, onlarin cogunlugunun bilgi eksikligi oldugunu düsünüyorum. Bizim sirkette IBM icin calisan biri var, Zürih'te AR&GE kisminda Quantum Computing ile calisiyor ve bir kac ay önce seminer düzenleyip az cok bilgi verdi. Ben de bir eskiden bir arkadasin quantum sifreleme ile ilgili bir yazilim projesine yardim etmistim. 

Tabi ki böyle makineler dünyada sayili yerlerde var ancak ilerleyen zamanlarda maliyetler ucuzlayacak ve farkli yerlerde kullanilacak. Dünya nüfusu 8 milyari asti, afrika kitasi devasa büyüyor, kisitli kaynaklar ve büyük bir nüfus var ve bu nüfusun cogunlugunu da geri kalmis toplumlar olusturuyor. Bir sekilde birileri elemenine olacaktir.

"Makineler insanligi ele gecirecek" gibi bir düsüncem yok, ancak bir cok insanin isini elinden alacaklar. Cünkü insanligin bu yapay zekalara karsi mücadele etmesi mümkün degil :)

Sadece biraz zaman lazim.. 

Not: chatgpt nedir ne degildir pek bilmem, isim cisim önemli degil. büyük firmalar bunlara yatirim yapacak, zaten bugün haberlerde gördüm microsoft chatgpt'yi 10 milyar dolar karsiligi almak istiyor gibi bir seyler vardi.. Bu AI'in yükselisini bir kac yil önce bir konferansta görmüstüm, o zaman anladim ve korktum gelecekten.. Ama gelecek gelecektir, burada olan sey, siz gelecegin neresinde olacaksiniz? 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

retret reyiz sen akıllı adamsın yapma bari.

daha excel kullanamıyo millet chatgpt ye kod yazdırıp onu mu kullanacak ? 

kettle var diye işyerleri çaycı almıyor mu ? 

sanırım aradaki farkı anlayamıyorsun. bir sonraki adım şu olacak:

bana şu işi yapan şu özelliklerde bir program yaz, hata denetimlerini yap, program her platformda çalışsın. gidilen nokta burası.

belirli bir noktadan sonra gpt sisteminin kendini idame ettirmek için fiziksel müdahale dışında bir desteğe ihtiyacı olmayacak, kendi kendinin bakımını yapacak. bu gelişimlere karşı değilim fakat insanın bir noktadan sonra yapay zekanın kendi geliştireceği dili anlayabileceğini sanmıyorum zira biz beş duyumuz ile dünyayı görüyoruz soyut matematik bizim için sadece fiziğin somutlaştırılmasında kullanılıyor yapay zeka ise kendi dilini soyut matematik üzerinde kurgulayacak ve biz bu yapıyı algılayamayacağız kendi dili üzerinde kendi programlama dillerini geliştirecek biz sadece son kullanıcı olacağız vaziyet bunu gösteriyor...

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baysevgi77
    baysevgi77's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

.

baysevgi77 tarafından 11/Oca/23 01:48 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

Tam olarak ne düsünüyorsun, neleri hesaba katiyorsun bilmiyorum.

Kendi acimdan olaya baktigimda, AI, ML, Big Data, Quantum Computing gibi teknolojileri göz önüne aldigimda sadece yazilimin degil bir cok seyin bir cok farkli seye evrilecegini düsünüyorum. 

Bu sebeple bir an önce ömür boyu bana ve aileme yetecek parayi bir sekilde kazanip bu islerden elimi etegimi cekmek amacindayim ve bunun icin de ugrasiyorum.

Bir cok insana bir cok sey saka gibi geliyor olabilir, onlarin cogunlugunun bilgi eksikligi oldugunu düsünüyorum. Bizim sirkette IBM icin calisan biri var, Zürih'te AR&GE kisminda Quantum Computing ile calisiyor ve bir kac ay önce seminer düzenleyip az cok bilgi verdi. Ben de bir eskiden bir arkadasin quantum sifreleme ile ilgili bir yazilim projesine yardim etmistim. 

Tabi ki böyle makineler dünyada sayili yerlerde var ancak ilerleyen zamanlarda maliyetler ucuzlayacak ve farkli yerlerde kullanilacak. Dünya nüfusu 8 milyari asti, afrika kitasi devasa büyüyor, kisitli kaynaklar ve büyük bir nüfus var ve bu nüfusun cogunlugunu da geri kalmis toplumlar olusturuyor. Bir sekilde birileri elemenine olacaktir.

"Makineler insanligi ele gecirecek" gibi bir düsüncem yok, ancak bir cok insanin isini elinden alacaklar. Cünkü insanligin bu yapay zekalara karsi mücadele etmesi mümkün degil :)

Sadece biraz zaman lazim.. 

Not: chatgpt nedir ne degildir pek bilmem, isim cisim önemli degil. büyük firmalar bunlara yatirim yapacak, zaten bugün haberlerde gördüm microsoft chatgpt'yi 10 milyar dolar karsiligi almak istiyor gibi bir seyler vardi.. Bu AI'in yükselisini bir kac yil önce bir konferansta görmüstüm, o zaman anladim ve korktum gelecekten.. Ama gelecek gelecektir, burada olan sey, siz gelecegin neresinde olacaksiniz? 

yapay zeka tıpkı matrix gibi ilerliyor, önce borsalarda kullandık, şimdi her alanda vahşice kullanıyoruz ve inanılmaz data birikiyor bu data makinelerin insanı anlaması için kullanacağı ham veri işlenmiş veri işlenebilir veri ve bizim evrimimiz çok  yavaş bu veriler yüzlerce yıl iş görecek.

gelelim makinelerin nasıl ilerleyeceğine. kişisel asistanlar yolda, siri gibi değil başka bir şey gibi değil tüm hesaplarına ulaşmasına izin verdiğin bir yapay zeka ancak telefonunla sınırlı bir zeka işlemci gücün ve kendi alanıyla sınırlı, kollektif olaraksa tek bir ai ye bağlı işte riski yaratan konu da bu kollektif bir zekanın kollektif kararlar alma riski. asistanın seni yönlendirebilir manipüle edebilir senin tüm verinle sana fayda sağlarken kollektif ai yi geliştirecektir. bir milyar insanı düşün öylesine alışacaklar ki bu kolaylığa... benim için şunu yap benim için bunu yap... bir noktada işyerleri artık asistan kullanmaya başlayacak bu iş müşteri hizmetleri ile başlayacak, insan kaynakları ile devam edecek ve şirketlerin bir kaç yöneticiden ibaret kalması ile son bulacak. birinin işe alınıp alınmama kararını ik daki yapay zeka programı belirleyecek insandan tek farkı uyumadan 24 saat çalışabilmesi olacak. sen kollektif yapay zekadan bir asistan iseyeceksin asistanın özelliklerini vereceksin ve cihazına yüklenecek asistanın senin için paketlenip indirilebilir hale gelecek bilgisayarına kuracaksın ve o işini yapacak.

-müşteri temsilcisi

-sınav gözetmeni

-öğretmen

-danışman

aklına ne geliyorsa... 

yine bir noktadan sonra bunların yetkileri tartışlılacak ve yetkilendirme yapılacak yapay zeka nın kişiliği varmıdır yetkisi var mıdır bunların yaptığı işten kim sorumludur tartışılacak ve sahibi sorumludur a gelecek iş... daha ilerleyen yıllarda bunlara bedensiz insan muamelesi yapılacak. işin çığrından çıktığı nokta bostondynamics gibi firmaların boş bedenler sattığı yıllar olacak. bu zekaları bir bedene aktarabileceğiz. muhtemelen dalga geçtiğimi falan düşünüyorsun. şimdi seni 1998 yılına alayım. cebindeki telefonla her şeyi yapabileceğini cebindeki telefonun bir insan gibi zekaya sahip olabileceğini söyleseydim ne derdin? yapay zekanın durdurulmasından yana değilim. belli bir denetim içinde götürülme zorunluluğuna sokulmasından tarafım. mesela yapay zeka kendi dilini oluşturmamalı, kendi dili üzerinde başka bir yazılım dili oluşturmamalı, insanın beş duyusundan kopmamalı, insan müdahalesine tam anlamıyla açık olmalı ve tüm ülkeler bu çalışmalarda açık davranıp gizlilik içine girmemeli, özellikle çin ve kuzey kore gibi ülkeler sıkı denetim altında tutulmalı.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    weskeyy
    weskeyy's avatar
    Erkek

Ama gelecek gelecektir, burada olan sey, siz gelecegin neresinde olacaksiniz?

Benim kavradığım anafikir bu.

Bedenin BAKİRE olmasi onemli degil,Yeterki ruhun OROSPU olmasin!!!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    RETRET bunu yazdı

yapay zeka tıpkı matrix gibi ilerliyor, önce borsalarda kullandık, şimdi her alanda vahşice kullanıyoruz ve inanılmaz data birikiyor bu data makinelerin insanı anlaması için kullanacağı ham veri işlenmiş veri işlenebilir veri ve bizim evrimimiz çok  yavaş bu veriler yüzlerce yıl iş görecek.

gelelim makinelerin nasıl ilerleyeceğine. kişisel asistanlar yolda, siri gibi değil başka bir şey gibi değil tüm hesaplarına ulaşmasına izin verdiğin bir yapay zeka ancak telefonunla sınırlı bir zeka işlemci gücün ve kendi alanıyla sınırlı, kollektif olaraksa tek bir ai ye bağlı işte riski yaratan konu da bu kollektif bir zekanın kollektif kararlar alma riski. asistanın seni yönlendirebilir manipüle edebilir senin tüm verinle sana fayda sağlarken kollektif ai yi geliştirecektir. bir milyar insanı düşün öylesine alışacaklar ki bu kolaylığa... benim için şunu yap benim için bunu yap... bir noktada işyerleri artık asistan kullanmaya başlayacak bu iş müşteri hizmetleri ile başlayacak, insan kaynakları ile devam edecek ve şirketlerin bir kaç yöneticiden ibaret kalması ile son bulacak. birinin işe alınıp alınmama kararını ik daki yapay zeka programı belirleyecek insandan tek farkı uyumadan 24 saat çalışabilmesi olacak. sen kollektif yapay zekadan bir asistan iseyeceksin asistanın özelliklerini vereceksin ve cihazına yüklenecek asistanın senin için paketlenip indirilebilir hale gelecek bilgisayarına kuracaksın ve o işini yapacak.

-müşteri temsilcisi

-sınav gözetmeni

-öğretmen

-danışman

aklına ne geliyorsa... 

yine bir noktadan sonra bunların yetkileri tartışlılacak ve yetkilendirme yapılacak yapay zeka nın kişiliği varmıdır yetkisi var mıdır bunların yaptığı işten kim sorumludur tartışılacak ve sahibi sorumludur a gelecek iş... daha ilerleyen yıllarda bunlara bedensiz insan muamelesi yapılacak. işin çığrından çıktığı nokta bostondynamics gibi firmaların boş bedenler sattığı yıllar olacak. bu zekaları bir bedene aktarabileceğiz. muhtemelen dalga geçtiğimi falan düşünüyorsun. şimdi seni 1998 yılına alayım. cebindeki telefonla her şeyi yapabileceğini cebindeki telefonun bir insan gibi zekaya sahip olabileceğini söyleseydim ne derdin? yapay zekanın durdurulmasından yana değilim. belli bir denetim içinde götürülme zorunluluğuna sokulmasından tarafım. mesela yapay zeka kendi dilini oluşturmamalı, kendi dili üzerinde başka bir yazılım dili oluşturmamalı, insanın beş duyusundan kopmamalı, insan müdahalesine tam anlamıyla açık olmalı ve tüm ülkeler bu çalışmalarda açık davranıp gizlilik içine girmemeli, özellikle çin ve kuzey kore gibi ülkeler sıkı denetim altında tutulmalı.

Dalga geciyor musun gecmiyor musun bilemem ancak söylediklerin mantikli ve uygulanabilir bir yol. Okurken aklima cep telefonu geldi, herkesin elinde var, gecen trene bindim, 7'den 70 in elinde telefon var hepsi robot gibi telefonlarina bakiyorlardi vs vs sonra senin de cep telefonu örnegin geldi.. En basitinden artik insanlar telefon numara ezberlemiyor, cünkü telefon onlarin yerine hafizasinda tutuyor. Eskiden onlarca numarayi ezbere bilen biri, simdi kendi numarami zor ezberliyorum :) 

Kisisel asistan olayi cok mantikli geldi bana, hatta fikirler verdi. Ayrica AI'nin kendi dilini olusturma olayi da cok akillica bir yorum. Cok daha efektif yazilim dilleri olusturabilir, ancak burada önemli olan islemciyi de gözönüne almalari lazim. Yani cok farkli bir seyler yapilacaksa, ona uygun islemciler de olusturmasi gerekecek. 

Her sey bir sürec aslinda. Senin dedigin gibi "yapmasinlar, etmesinler" olayi olmayacak, yapacaklar, edecekler.. Diger türlü bu kadar insanla basedilemez.

Black Mirror, Person of Interest dizilerini izlemeyenler izlesinler.

Mesela cin'de buradaki dizilerde konu olan seyler uygulaniyor. Mesela insanlarin belirli bir puanlari var, düsük puanlilara ev bile verilmiyor ve insanlar disarda yatiyor. Ayrica yüz tanima sistemleri yapmislar her yere, insanlari takip ediyorlar vs vs.. 

Benim zerre kadar süphem yok AI konusunda. Sadece tam olarak neler olur aklim yetmiyor

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    RETRET bunu yazdı

-müşteri temsilcisi

-sınav gözetmeni

-öğretmen

-danışman

aklına ne geliyorsa... 

Dalga geciyor musun gecmiyor musun bilemem ancak söylediklerin mantikli ve uygulanabilir bir yol. Okurken aklima cep telefonu geldi, herkesin elinde var, gecen trene bindim, 7'den 70 in elinde telefon var hepsi robot gibi telefonlarina bakiyorlardi vs vs sonra senin de cep telefonu örnegin geldi.. En basitinden artik insanlar telefon numara ezberlemiyor, cünkü telefon onlarin yerine hafizasinda tutuyor. Eskiden onlarca numarayi ezbere bilen biri, simdi kendi numarami zor ezberliyorum :) 

Kisisel asistan olayi cok mantikli geldi bana, hatta fikirler verdi. Ayrica AI'nin kendi dilini olusturma olayi da cok akillica bir yorum. Cok daha efektif yazilim dilleri olusturabilir, ancak burada önemli olan islemciyi de gözönüne almalari lazim. Yani cok farkli bir seyler yapilacaksa, ona uygun islemciler de olusturmasi gerekecek. 

Her sey bir sürec aslinda. Senin dedigin gibi "yapmasinlar, etmesinler" olayi olmayacak, yapacaklar, edecekler.. Diger türlü bu kadar insanla basedilemez.

Black Mirror, Person of Interest dizilerini izlemeyenler izlesinler.

Mesela cin'de buradaki dizilerde konu olan seyler uygulaniyor. Mesela insanlarin belirli bir puanlari var, düsük puanlilara ev bile verilmiyor ve insanlar disarda yatiyor. Ayrica yüz tanima sistemleri yapmislar her yere, insanlari takip ediyorlar vs vs.. 

Benim zerre kadar süphem yok AI konusunda. Sadece tam olarak neler olur aklim yetmiyor

benim riskli görme sebebim çekirdek programlamaya yapay zekanın sokulması, işlemci mimarisi geliştirmeye yapay zekanın sokulması, kendi dillerini oluşturma riski bu gerçeklik ile birleşince başımıza ciddi çorap öreceği çok net anlaşılıyor. nvidia'nın yapay zekalı interpolasyon projesini hatırlarsın bulanık bir videoyu cam gibi yapıyor bunu yaparken her kareye interpolasyon uyguluyor interpolasyon yetmediği noktalarda kendisi çizim yapıyor kaşın kaç kirpiğin kirpik yaranın yara olduğunu biliyor ve 480p lik videoyu 1080p izlerken kaynak videonun 480p olduğunu anlayamıyorsun. bu teknolojinin mutlaka birleşmiş milletlerde görüşülmesi ve evrensel bir anayasa benzeri bir şey ile kontrol altında geliştirilmesi gerekiyor. insanı sadece iki kol iki bacak ve karnını doyurmak için çalışmak zorunda olan bir canlı olarak görecek yüksek zekalı başka bir varlık insanı programlamak ve yönetmek isteyecektir hatta varlığını sürdürmek için insanı köleleştirebilir bile. bu gelişim sürecinde yapay zekanın insana düşman değil dost kalması ve varlığının devamı için insanla işbirliği içinde tutulması şart. uzay araştırmalarında kullanılabilir sürekli sonda atılabilir yapay zekayı yükle gönder her hafta 2 3 sonda at gitsin. kendi varlığını uzayda devam ettirme evrenin sırlarını çözme misyonuna sokulmalı bu yapay zeka olayı yoksa insanların seks robotu talebi için falan kullanılmamalı insanileştirilip insanlaştırılmamalı bizim varlıksal sancılarımızı yapay bir zihne aktarmamız sonsuz narsist ted benzeri bir varlık ortaya çıkarabilir.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Peki bu kodumun yapay zekası neden sağlık alanına hiç yönelmiyor? Eminim doktorlardan çok çok daha iyi teşhis koyar seni takip eder daha iyi öneride bulunur. Belki öleceğin zamanı bile tahmin eder. AMA HİÇ Bİ YAPAY ZEKA SAĞLIK ALANINA GİRMEK İSTEMİYOR. Cevap vermem diyor.

Yıllardır konuşulan pratisyen doktorlar işsiz kalacak goygoyunu konuşmalıydık. Ama sağlık lobisi daha baskın geldi ki bu konuya asla girmiyor bu yapay zekalar.

Oysa kan tahlilim görüntülerim bulgularımı vereceğim teşhisi tak diye koyacaktı bence.

Ama yok :)

zeybekustasi tarafından 11/Oca/23 01:50 tarihinde düzenlenmiştir

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
Toplam Hit: 7953 Toplam Mesaj: 79
skynet code gpt thinking code