folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Kendinize Yeni Bir İş Bulun, İleride Sadece Hobi Amaçlı Kod Yazacaksınız!

Kendinize Yeni Bir İş Bulun, İleride Sadece Hobi Amaçlı Kod Yazacaksınız!

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek
    zeybekustasi bunu yazdı

Peki bu kodumun yapay zekası neden sağlık alanına hiç yönelmiyor? Eminim doktorlardan çok çok daha iyi teşhis koyar seni takip eder daha iyi öneride bulunur. Belki öleceğin zamanı bile tahmin eder. AMA HİÇ Bİ YAPAY ZEKA SAĞLIK ALANINA GİRMEK İSTEMİYOR. Cevap vermem diyor.

Yıllardır konuşulan pratisyen doktorlar işsiz kalacak goygoyunu konuşmalıydık. Ama sağlık lobisi daha baskın geldi ki bu konuya asla girmiyor bu yapay zekalar.

Oysa kan tahlilim görüntülerim bulgularımı vereceğim teşhisi tak diye koyacaktı bence.

Ama yok :)

google ın böyle bir projesi var, vücuttan alınan verinin düzenli tutulması, deri altına entegre cihazlar  ve portatif ufak cihazlar ile kan şekerinden kan idrar testine kadar evde yapılmasına kadar bir proje var dsö karşı olduğu için fazla bir bilgi alamıyoruz bu konuda. eskiden vücudumuzun atlası diye bir kitap vardı sorular ile ilerliyordu ve kendine basit teşhisler koyabiliyordun senin düşüncen sanırım yapay zekayı bu alanda kullanmak bu çok faydalı bir girişim olabilir. yarayı cilt problemini ona gösterip semptomları verip ön tanı teşhis koydurulabilir ve doktora bu ön tanı hasta hastaneye gitmeden e nabızdan düşebilir. yaraya bakıp bu şundan olmuştur diyebilecek kadar data yüklemek çok zor olmasa gerek...

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    zeybekustasi bunu yazdı

Peki bu kodumun yapay zekası neden sağlık alanına hiç yönelmiyor? Eminim doktorlardan çok çok daha iyi teşhis koyar seni takip eder daha iyi öneride bulunur. Belki öleceğin zamanı bile tahmin eder. AMA HİÇ Bİ YAPAY ZEKA SAĞLIK ALANINA GİRMEK İSTEMİYOR. Cevap vermem diyor.

Yıllardır konuşulan pratisyen doktorlar işsiz kalacak goygoyunu konuşmalıydık. Ama sağlık lobisi daha baskın geldi ki bu konuya asla girmiyor bu yapay zekalar.

Oysa kan tahlilim görüntülerim bulgularımı vereceğim teşhisi tak diye koyacaktı bence.

Ama yok :)

https://youtu.be/EiOgktvh62U?t=147 

bahsettigim quantumcu Frederik Flöther. Quantum bilgisayari saglik alaniyla ilgili arastirmalar yapiyor.

Ayrica eskiden is görüsmesine gittigim baska bir firmada, beyin-kanser ile ilgili cesitli calismalar var ancak benim o alanda bilgim olmadigi icin ise girmedim.

edit: ayrica azure'un AI'sinde de cesitli saglik hizmerleri var 

https://azure.microsoft.com/en-us/solutions/industries/healthcare/ 

edit 2: atladigim bir sey, daha önce bir firmada mobil team leader olarak calistim, bir kücük bluetooth cihazi kolye gibi insanlara takip ondan veriler aliyor ve o verileri server'a gönderiyorduk. Doktorlarla birlikte gelistirilen bir ML sistemi var arkaplanda, o sistem, o verileri analiz edip kisinin hastaligi ile ilgili cesitli seyler cikariyordu ve o kisiyi takip ediyordu.

merak edenler icin https://www.siva-health.com/ 

Bunun gibi belki yüzlerce ya da binlerce örnek vardir. Türkiye'de olmamasi demek, dünyada olmadigi anlamina gelmiyordur.

@RETRET

söyledigin seyler biraz komplo teorisi gibi geliyor hocam, kölelestirme olayi vs biraz abarti gibi geliyor en azindan simdilik. Tabi karsimizda devasa bir potansiyel var, suan hala emekleme asamasinda ancak bunun büyümesi logaritmik. Person of Interest'deki yapay zeka gibi olabilir, bir cok seyi kontrol edebilir ancak o seviyelere gelmek icin ben cok daha uzun zamanlar oldugunu düsünüyorum. Dedigin gibi is tehlikeli boyutlara ulasacaksa ortak bir yasa belirlenir tipki nükleer kullanimi gibi ya da insan klonlama gibi.  

Benim suan kestirebildigim seyler, bu teknolojiler cok daha ilerleyecekler ve bir cok isi yapacaklar. Insan gücüne olan ihtiyac azalacak, bunlari da yapay zeka degil insanlar kendi eliyle yapacak. Mesela tüm araclarin AI ile calismasi ve soförlere ihtiyac duymamasi, otomatik yakit almasi (böylece pompacilara ihtiyac duyulmamasi), market alisverisini robotlarla otomatik yapmak (evdeki ürünlere göre robotun siparis vermesi ve o siparislerin robotlarla getirilmesi (amazon kücük capta yapiyor bu isi dronelarla)), Ayrica yine amerika'da amazonun yapaz zeka marketi var, markette herhangi bir calisan olmadan insanlar alisverisini yapabiliyor 

https://www.youtube.com/watch?v=rJuBl9p0mkU 

gibi gibi bu sekilde insan gücüne olan ihtiyac azaltilacaktir.. Hal böyle olunca issiz ordusu cikacak, ee bunlarin karinlarini kim neden doyursun? o yüzden nüfusu azaltmak gerekecek vs.. 

Bunlarin hepsini insanlar yapacak..

XXX yil sonra belki yapay zekalar kontrolü ele alir vs ancak suan alt yapi buna müsait degil. Önce bu altyapinin olusmasi gerek.

unbalanced tarafından 11/Oca/23 02:10 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    csabanci
    csabanci's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı

yapay zeka ve robotlar

bunlar daha iyi hesaplama yapabilir

daha iyi kaynak yapabilir

daha iyi eşya taşıyabilir

fakat iş icat etmeye sanat ile bilim ile bir objeyi birleştirmeye geldiği zaman orada tıkanır 

bir arabanın tasarımını ancak bir insan yapabilir fakat robot imal edebilir 

kısaca

nasıl ki yıllarca sektör sürekli değişti ve insan iş gücü farklı yönlere gitti gelecektede bu olacak

robotlar bir sektörü ele geçirirse farklı sekörlerde insanlara iş çıkar merak etmeyin

ayrıca o robotları da onaracak birileri lazın

kalınlastırdığım kısma kadar haklısın da son kısım için insan nufusu cok fazla ve küresel nufus artıs oranı da cok cok fazla.. nerede cokluk hesabi millet birbirini yiyecek ozamansa..önümüzdeki 100sene  büyük bi tehlike ırkımızı bekliyo olabilir..

Evrim içi mürit..laugh is live..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cybermole
    cybermole's avatar
    Erkek
    RETRET bunu yazdı

Okuyun, inceleyin ve düşüncelerinizi yazın.

https://medium.com/geekculture/codegpt-the-vscode-extension-with-chatgpt-like-functionalities-783323a916c3

Ben insan ırkına kırk yıl veriyordum fakat makinelerin işi devralması sadece on iki yılda tamamlanabilir.

valla bana psikolog destegi sagliyor simdlik ilerisine bakicaz moralini bozmak⁷ istemiyorum makinenin :) 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek
    cybermole bunu yazdı
    RETRET bunu yazdı

https://medium.com/geekculture/codegpt-the-vscode-extension-with-chatgpt-like-functionalities-783323a916c3

Ben insan ırkına kırk yıl veriyordum fakat makinelerin işi devralması sadece on iki yılda tamamlanabilir.

valla bana psikolog destegi sagliyor simdlik ilerisine bakicaz moralini bozmak⁷ istemiyorum makinenin :) 

ceyda ile konfigüre edenler var dumura uğratıcı sonuçlar alınabiliyor tavsiye etmem.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lepusmorris
    lepusmorris's avatar
    Erkek

üç beş eklentiyle, sınırlı modelleriyle, şuanki mevcut birikimiyle yakın gelecekte öyle bir durum hiç mümkün görünmüyor. teknoloji hiçbir zaman ihtiyaçlara yetişemedi; hep yakalamaya çalıştı. yarın da çok farklı olacağını zannetmiyorum. bizim shortcut kullanarak oluşturduğumuz snippetleri yapayzeka uygulamaları kelimelerle oluşturuyor. arasında çok uçuk bir fark göremiyorum. onu da mevcut kütüphaneleri modelleyerek yapıyor. basit bir örnek vermek gerekirse; "php artisan make:controller Users" ile "bana bir laravel controllerı oluştur" arasında devasa bir fark yok. nocode, nosql vs vs bir dünya uygulamalar geliştiriliyor. bunlar bir devrim değil, destekleyici araç. ihtiyaçlara göre sektör kendini güncelliyor ve bir birikim oluşturuyor. işin temeli amelelikten kurtulmak, hız, performans, standart.

yazılımcılar işsiz kalacak demek; matbaanın keşfi ile hattatlar işsiz kaldı gibi sığ bir söylem. işin özü, millete hayal satıyorlar.

bu konuyla alakalı hep bir şeyler yazmak istemiştim. oh mk iyi geldi. teşekkürler :d

..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek

Hadi chatgpt'ye android üzerinde çalışan websocket temelli bir sosyal medya uygulaması yazdır.

Yazdirdiginda sunucu bilgilerini vereyim apkyi build edip gönder konuya hocam :)

Edit: Hee ama input olarak ihtiyaç duyduğun parçaları vermeyeceksin, tek lokmada isteyeceksin. Çünkü sen yazılımcı olmayan birey olarak ara adımları bilmiyorsun. Yolbulucunun çaycı hikayesi.

end tarafından 11/Oca/23 06:27 tarihinde düzenlenmiştir

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antichrist
    antichrist's avatar
    Erkek

Ameliyat robotları çıkınca doktorluk mesleği bitecek denmişti bundan 20 yıl önce aynısı bunun için yaşanıyor. 

Chatgpt'ye basit fonksiyonlar, yapılar yazdırabilirsin hocam. Komplex algoritma çözümleri sor, insan faktörü olan içerikler yazdır bakalım sonuç ne oluyor :)

Hayatında orta çap dahi sistem yazmayıp ufak fonksiyonel yazılım alet edevatıyla kariyerini geçiren, hazır toollarla iş yürütenlerin işi bitecek olsa örneğin Wordpress gibi bir gerçek varken ortada web designer kalmazdı.

Photoshop'un da çok güzel featureları var. Tek tıkla akla hayale sığmayan şeyler yapılabiliyor. Ama kullanmayı bilmeyen birisine ver onu en fazla dikdörtgen çizsin, renklerle oynasın.

Güncel yazılım dünyasını ve kompleksitesini herhangi bir AI'ın yakın zamanda kavrayıp tamamen kurabilmesinin imkanı yok. Yazılımdan kastettiğim php, css, html kullanmak değil. Hazır framework çakıp iş yürütmek değil. Yazılım mimarlığı, yazılım mühendisliğinin hakkını vermek. Vizyonu geniş tutunca bu işin otomatize edilemeyeceğinin -en azından yakın dönmde- farkında olmak lazım.

~
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EnableTurk
    EnableTurk's avatar
    Erkek

Yazılım geliştirme dünyası, web, seo, ui/ux matematikten ibaret değil kanka. Matematikten faydalanırız sadece.

Kim neyi hesaplarsa hesaplasın, müşteri/kurum istekleri matematikten ibaret değil. Okey veri toplayıp cümle öbeklerine göre yorumlayarak kendi cümlelerini kurabiliyor. Kod da yazıyor, yarın çok daha iyisini elbette ki yapacak. Ama bu yapıların sınırlarını aşması için bence daha çoook zamana ihtiyaçları var. 

Birbirleri ile iletişim kurabiliyor olmaları gerekecek, aynı dili konuşuyor olmaları gerekecek. Tabi bu yapılara bu özellikleri de yazılımcılar verecek. İlk başta verileri saklamak için veya paylaşmak için ortak bi format bulunması gerekecek. Bunun bile geliştirilmesi gerçek ve yüksek bi zekaya ihtiyaç duyuyor. 

Ve yorumlama yetenekleri olmayacak. Örn. Kırmızı ile Yeşil'in (Mahmut Yıldırım'a saygıyla) yanyana duramayacağını bilebilir, ama "bu böyle olmadı ya şu navbar'ı 2 tık aşağı kaydıralım yeağ" diyemeyecek.

Uzun iş hacım bence.

seni 4 kere döverim yarın 🤙
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek
    RETRET bunu yazdı

Ben çok katılmıyorum, nasilki copilot vscode da hızlandırıyor , cok faydalı ,iş görüyor.

Belki farklı ama elektronik varken , elektrik bitti mi bitmedi .

Önceden notepad ile program derlenirken smdi çok gelişmiş ideler var , Excel bu işin temeli tüm olay Excel. Datalari excelle yordamlabilip kullanılırken insanlar kullanmıyor .

Biraz bu tarz şeyler spekülatif geliyor bana , kullanıcı deneyimlerini , insan davranışlarını yalnızca gozlemleyebilir , veri verdiğin takdirde ,onun analizini yapar benzerini yazar bu tarz yapay zeka dediğimiz aslnda öğrenilmiş gerceklikmiydi bu tarz projeler.

Fabrikasyon işlerde insan faktörünü eş gecebilseler.bizim kapitalistler cozerlerdi bu işleri ,  fullr

Robotik endüstriyel sistemlere geçiş çok mümkün değil.

Ana structurelar tamam yazilir bu şekilde , ama detay isherzaman kalır .

Lowcode , nocode platformlara evrilme gibi olabilir olursa ,ama tasarım kısımları kalır her zaman

hipokondriyak tarafından 11/Oca/23 10:51 tarihinde düzenlenmiştir

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
Toplam Hit: 8060 Toplam Mesaj: 79
skynet code gpt thinking code