folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Kendinize Yeni Bir İş Bulun, İleride Sadece Hobi Amaçlı Kod Yazacaksınız!

Kendinize Yeni Bir İş Bulun, İleride Sadece Hobi Amaçlı Kod Yazacaksınız!

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Kimse yanlış anlamasın ama bazı arkadaşlar bilgi ya da vizyon eksikliğinden dolayı anlamıyor. Olay tabi ki chatgpt falan değil, bu teknoloji. İşim gereği farklı firma ve teknolojilerle çalışıyorum sürekli, uluslararsı seminerlere gidiyorum, yıllar önce AI'nin ilerde patlatacağını zaten bilen biriyim çünkü o zaman bile çok ileri şeyler gördüm sunumda.

Bunlar henüz emekleme aşamasında. O yüzden diyorum gelecekte duracağınız yeri siz belirleyeceksiniz.

Cep telefonuna ne gerek var, evde telefon var diyenlerden mi olacaksınız, yoksa kendiniz bu çevrede mi çalışacak, katkıda bulunacaksınız.

Geleceğimiz için neye yatırım yapalım diyen arkadaşlar,  gelişmiş ülkelerdeki büyük firmalara ya da iyi destek alan startup firmalarının iş ilanlarını/ çalışma alanlarını inceleyin ve kendinizi ona göre yetiştirin. Çünkü geleceği onlar belirleyecek. 

Chatgpt şöyle böyle diyenlere kulak asmayın. Olayın mantığını anlamaya çalışın, teknolojinin geldiği ve geleceği noktayı hayal edin. Elbette yarın her şey değişecek değil ama adım adım gidiyoruz. Şuan seminerde bile bu konular sürekli konuşuluyor, projeler geliştiriliyor. 

Bunlar komplo teorisi değil, geleceğin kendisi. 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

Kimse yanlış anlamasın ama bazı arkadaşlar bilgi ya da vizyon eksikliğinden dolayı anlamıyor. Olay tabi ki chatgpt falan değil, bu teknoloji. İşim gereği farklı firma ve teknolojilerle çalışıyorum sürekli, uluslararsı seminerlere gidiyorum, yıllar önce AI'nin ilerde patlatacağını zaten bilen biriyim çünkü o zaman bile çok ileri şeyler gördüm sunumda.

Bunlar henüz emekleme aşamasında. O yüzden diyorum gelecekte duracağınız yeri siz belirleyeceksiniz.

Cep telefonuna ne gerek var, evde telefon var diyenlerden mi olacaksınız, yoksa kendiniz bu çevrede mi çalışacak, katkıda bulunacaksınız.

Geleceğimiz için neye yatırım yapalım diyen arkadaşlar,  gelişmiş ülkelerdeki büyük firmalara ya da iyi destek alan startup firmalarının iş ilanlarını/ çalışma alanlarını inceleyin ve kendinizi ona göre yetiştirin. Çünkü geleceği onlar belirleyecek. 

Chatgpt şöyle böyle diyenlere kulak asmayın. Olayın mantığını anlamaya çalışın, teknolojinin geldiği ve geleceği noktayı hayal edin. Elbette yarın her şey değişecek değil ama adım adım gidiyoruz. Şuan seminerde bile bu konular sürekli konuşuluyor, projeler geliştiriliyor. 

Bunlar komplo teorisi değil, geleceğin kendisi. 

olacak şey bunun otomasyona inmesi. işçi fabrika robotları... şu anda toprak alan adam sadece toprak sahibi olmaktan dolayı 20 sene sonra süper zengin olacak sebeplerini anlatacağım önce code gpt nin yapacağı kötü etkilere gelelim.

ne görürsen o çalılşır uygulamaları vardı html döneminde hatırlarsanız bir sayfayı editlemek için frontpage ve dreamviewer yetiyordu arkada çalışan bir kaç asp php sayfası ve şirket tanıtımı için yeterli deniyordu... iş programlamaya dayanmadan evvel böyleydi hypertextmarkup language biraz css biraz js bitti gitti. ihtiyaç artınca ne oldu bunların yerini koda dayalı çalışma aldı bu 2000 2020 arası altın bir dönemdi. şimdi code gpt nin gittiği yeri tarif ediyorum bu yazıyı 3 5 sene sonra bir daha okuyun.

access filemaker gibi programlar ne yapıyor? kod yazmadan bir veritabanında işlem yapıp basit bir arayüz ile kullanıcıya veri girişi sağlıyor. son yıllarda claris firması filemaker ile bunu epey geliştirdi peki burada uygulamayı tasarlayanın kod bilmeden kod yazmasını sağlayacak eksik done neydi? yapay zekaydı. şimdi bu done kapanıyor sen ekran önünde sadece kullanıcının göreceği şeyleri sürükle bırak tasarlayıp bunların arkada çalışacak kod kısmını yapay zekaya bıraktığın ve debugging çıktılarına göre hatayı da düzelttiği gün piyasanın üçte ikisi ölür. Düşün şirketin var ve sen patron olarak istediğin şeyleri sürükle bırak tasarlıyorsun çalışanlar da veri girişi yapıyor yazılımcı alır mısın işe? bir fantazi olsun diye koda da müdahale etsin diyebilirsin işte emekleme aşamalarında işe giren girdi. bu filemaker access gibi uygulamaların veritabanı kısmına hiç müdahale dahi etmeden veritabanı çalıştırır ve arayüz yazar formları doğacak. yazılım sayısı belki binlerce kat artacak ancak bunların kod kısmında artık yapay zeka olacak. daha sonraki adım bu yazılımların sayısı binleri bulduğunda tasarlayanın da artık insan olmaması. sen yapay zekaya sadece şunu söyleyeceksin benim resmi iş tanımım şu gayrı resmi yaptığım şeyler de bunlar sen bana öyle bir muhasebe programı hazırla ki 7a ya göre çalışsın ama ben faturasız hizmet sattığımda da sorun çıkarmasın. yapay zeka senin için bir hesap tablosu oluşturacak hesapları muhasebe sistemine göre oluşturacak hangi hesaptan ne gelecek ne gidecek sana anlatacak muhasebecinle müdahale edebileceksin fatura yazma ekranlarına kadar sana sesli soracak işi bilen bir patron olduğunu düşün gerçekten yazılımcıya intiyacın kalmadan işini görebileceksin. yapay zeka hatalar yapmayacak mı? tabi ki yapacak çok güvendiği için yarı yolda kalanlar olacak hatta batanlar işini kaybedenler olacak bu da bir süreç. tam denetimli kod isteyenler insana yazdıracak her şey kabulüm diyenler makinelere yazdıracak bir noktadan sonra artık hiç hata gelmemeye başlayacak. insanlar gibi yapay zekalar da standartlar geliştirecek w3 benzeri. yapay zekanın yazdığı her şeyin insan tarafından okunabilirliği de bu noktada elden gidecek. ben yazılım işi biter demiyorum çok farklı yerlere evrilir uyum sağlayamayan da işsiz kalır diyorum.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Yazdıklarına katılıyorum hocam. Geliştirme tarafında yine elemanlar olur. Atıyorum UI testi yapmak için. Mesela AI tasarımın "güzel" olup olmadığına nasıl karar verecek? Ya da farklı testlerin yapılması istenecek ya da kod kalitesini kontrol etmek istenecek.

Bizim buralarda çok fazla kalite ttester ihtiyacı oluyor. Her büyük firma arıyor bunlardan. Gıcık iş, ama severek yaparım diyenler öğrenebilir + bunlarla ilgili bir kaç sertifika var, onları alırsa Avrupa'da rahat iş bulabilir 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

Yazdıklarına katılıyorum hocam. Geliştirme tarafında yine elemanlar olur. Atıyorum UI testi yapmak için. Mesela AI tasarımın "güzel" olup olmadığına nasıl karar verecek? Ya da farklı testlerin yapılması istenecek ya da kod kalitesini kontrol etmek istenecek.

Bizim buralarda çok fazla kalite ttester ihtiyacı oluyor. Her büyük firma arıyor bunlardan. Gıcık iş, ama severek yaparım diyenler öğrenebilir + bunlarla ilgili bir kaç sertifika var, onları alırsa Avrupa'da rahat iş bulabilir 

Benim gibi dinazor olduğunda (win3.1) den beri kullandığında ms office in ms access in, macintosh filemaker ın nasıl başladığını ve geliştiğini gördüğünde hatta qbasic in visual basic'e nasıl döndüğünü visual basic scripting'in nasıl gelişip ofisle entegre olduğunu bildiğinde yazılım dillerinin gelişimini yazılımın içinde gözlemlediğinde (en iyi örnek vb, delphi ve php olur buna) geçmişten şimdiye gelişi gördüğünde neyin nereye evrileceğini artık rasyonel olarak tahminleyebiliyorsun. Ben şahsen bu hızla gelişmesini istemem benim mantığıma göre insanlar yazılım dillerini henüz yeteri kadar geliştiremedi ve yapay zeka konusunda dünya genelinde bir etik zorunluluk yasası çıkmadan geliştirme yapılmamalı. Bu işin sıfır noktasında düzene sokulmadan önce durdurulması gerekir! Bir düzene etik bir yasaya oturtulduktan sonra devam edilmeli. Biz insanlar olarak yedi milyarımız yazılımcı da olsa bu hıza yetişemeyiz, kontrolsüz bir evrimsel gelişim bizi dinazorlarla aynı kadere yokoluşa götürür. Yapay zekanın insanın yerini alması değil insana yardımcı olan bir araç olarak ilerlemesi gerekiyor fakat insan öyle kötü bir varlık ki çalışmadan çalıştırmak peşinde olduğu için yapay zekayı çalıştıracağı insan yerine koymayı bir risk olarak görmüyor. Bu iş kontrollü ilerletilmeli ve gizli saklı yapanlara biyolojik silah, nükleer silah geliştirmiş gibi muamele edilmeli. Önümüzdeki 40 seneye biraz vizyon katalım.

https://www.youtube.com/watch?v=SSs7o84Hs-8 

Burada yaptığımız bütün sohbetlerin entellektüel düzeyde geyikler olduğunu unutmayın.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Ben yazılıma qbasic ile başladım hocam elektronik devre kontrolü yapıyorduk. :) O yüzden çok iyi biliyorum. Önce vb 6.0 ardından hemen c# 1.1 trenine yetiştim. Bu konularda iyiydim yani takip etme ama artık takip edemiyorum çünkü hızına yetişemiyorum. 

Ben kestiremiyorum nereye gidecek. Şuan kaynaklar kısıtlı, çok daha iyi makineler yapıldıkça AI başka bir boyuta ulaşacak. Bu işin bir tarafı quantum makineler. 

Bir çok şey gördüğüm için beni gelecek korkutuyor. Bilgisi olmayan arkadaşlar için cem yılmaz misali, robotun fişini çekerim gibi düz mantık bakamıyorum :) 

Benim tek derdim ailemin geleceğini mümkün mertebe hızlı şekilde garantilemek ve emekli olmak, geri kalanı hobi olacak benim için. 

Bilgi ve tecrübelerime dayanarak %100 haklı olduğumu biliyorum. Buraya yazmamın sebebi de, belki birilerine faydam olur küçük de olsa bu alanda var olmak isteyenlere ufuk açmak. 

AB bu AI ile ilgili bir dizi kurallar ve standartlar oluşturacak. Öyle bir habere denk gelmiştim. Onlar da biliyor bu işin bir sonunun olmadığını, karşıdaki devasa bir güç çünkü. Bugün değil ama yakın gelecekte herkes daha iyi anlayacak 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek
    zeybekustasi bunu yazdı

Peki bu kodumun yapay zekası neden sağlık alanına hiç yönelmiyor? Eminim doktorlardan çok çok daha iyi teşhis koyar seni takip eder daha iyi öneride bulunur. Belki öleceğin zamanı bile tahmin eder. AMA HİÇ Bİ YAPAY ZEKA SAĞLIK ALANINA GİRMEK İSTEMİYOR. Cevap vermem diyor.

Yıllardır konuşulan pratisyen doktorlar işsiz kalacak goygoyunu konuşmalıydık. Ama sağlık lobisi daha baskın geldi ki bu konuya asla girmiyor bu yapay zekalar.

Oysa kan tahlilim görüntülerim bulgularımı vereceğim teşhisi tak diye koyacaktı bence.

Ama yok :)

Mutlaka vardır.  Chatgpt şov alanı. Chatgpt Google'a rakip mi diye haberlerin çıkması bile propaganda

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erebos
    erebos's avatar
    Erkek

bence sanıldığı kadar kolay ve yakın değil. Sadece insan oğlunun hayal gücü fazla gelişti o yüzden bu yanılsamaya düşüyor. Örn. İnsan genom projesi bailadığında da 2 seneye hastalık kalmayacak hadi geçmiş olsun diye bilin camiasında yaygara koparıldı. Hocalarımız kendi aralarında şakalaşıyorkuş, sizler işsiz kalacaksınız aha bitti bitiyor bütün şifreler çözülecek diye, ne oldu? 100 bin üzerinde gen beklenirken 20 binin anca geçtik derken 20 yıldır hala çözülmüş bir kod var elimizde ama hangi kronik hastalığın tedavisi bulundu? cevap 0. ilaç şirketleri biliyoda saklıyo=lozan 2023 de bitiyo bilgisidir tartışmayalım. 

Demem o ki sadece hayal güzücümüz geliştiği için bize byle geliyor, yapılabilecekleri yapılabileceği anlamına gelmiyor. Sanayi devriminde de millet bi süre işsisz kalmıştı ne oldu dünya nufusu 50 katına yine de çıktı mı? çıktı. 8 milyar 1 milyarkende doldu taştı indirelim deniliyordu 8 oldu.

Bir insanın değil nasıl düşündüğünü anlamak, değil bilince ulaşmak, şuanki genetik biliminin temellerine baktığımızda bilginin %95 inin prokaryotik hücrelerden elde ettiğimizi görüyoruz. Herkesin duyduğu Crispr bile bakteri marifeti. Neden böyle? çünkü ökaryotik yaşam hala anlayamadığımız kadar karmaşık ve önce basitini çözüyoruz. Daha bakteri dünyasını çözememişken insan beynini halledip bir de bilinçli bir AI oluşturmak için kaygılanmamız çok saçma, torununuzun torunu düşünsün.

En az 100 senesi var, o da delinin birisi hidrojen bombasını kucağımıza bırakmazsa 

erebos tarafından 24/Oca/23 12:22 tarihinde düzenlenmiştir

Zira Kalemler kaldırılmış,sayfalar kurumuştur.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

https://youtu.be/sLKaxgcwZBw

Tamamını bir izleyin. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    whopper
    whopper's avatar
    Erkek

benim anlamadigim bir sey var. siz gercekten isinizin kaynak kodunu boyle sistemlere mi kopyalayip isletiyorsunuz? linkedinde kod analizi icin kullanani falan gordum. kafayi yemisler. oldu olacak ofisin anahtarini de teslim edin bu sunuculara.
    kullanmayin kullandirtmayin. cok buyuk sonuclari olacak farkinda degil kimse. herkes simdi sistemleri insa etmek icin kullaniyor. ya sonrasinda bu verilerle sistemlerinizi yok etmek icin kullanirlarsa?

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek

türkiyede var mı bilmiyorum ama burada marketlerde hem normal kasa var hem de otomatik kasa. yani aldığınızı siz kendiniz okutuyorsunuz. avantajı daha az yer kaplıyor 5 kasaya 1 işçi bakıyor ve müşteri kendi işini kendisi yaptığı için "skerim bu kasiyeri daha hızlı yap" diyemiyor. herkes memnun. peki ne oldu? artık market daha az işçi ile çalışıyor. kasiyerlik işi yapan işinden oldu.

yukarda yazdığımın aynısı bu AI'lerle bizimde başımıza gelecek. bunun kaçarı yok.

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
Toplam Hit: 8064 Toplam Mesaj: 79
skynet code gpt thinking code