Linux"A Başlamak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    o6u2
    o6u2's avatar
    Erkek
    Selam müridler..Windows'un türlü türlü salaklığından ve güvensizliğinden dolayı sonunda hiç aşina olmadığım Linux'a geçmeye karar verdim.

Uygun bir dağıtım bulup kurmayı düşünüyorum acaba ilerleyen aşamalarda bana yardımcı olabilecek müridler olur mu burada ?

Ubuntu ya da daha basit olsun diye Mint kurmayı düşünüyorum ama önereceğiniz başka bişey olursa değerlendiririm..

Kde / Gnome nedir ne farkı vardır zerre kadar anlamam bu konuda da yardım istiyorum..anlayacağınız sıfırdan başlıyorum..

Bir kaç sorum da olacak, oyun oynayabilecek miyim yoksa emülatör falan mı gerekecek ?

Driver'lar sıkıntı olur mu ?

Aydınlatırsanız sevinirim..şimdiden teşekkürler.. :)

http://kocaer.me
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    o6u2
    o6u2's avatar
    Erkek
    burayı da alayım :)

boşver sen windowsta kal tarzı baltalayıcı postların atılmamasını rica ediyorum..teşekkürler

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

http://www.tahribat.com/forumdisplayfolder.asp?folderid=93523

hocam gnome biraz yavaş kaçıyor söyliyim ki bunu bir çok gnome kullanıcısı kabul etmiş durumda.Bu yüzden sistemin özelliklerini yazarsna iyi olur.

kde, gnome masaüstüdür.Yani şu pencere sistemi falan fişman var ya onlarla alakalı farklı masaüstü dağıtımı..

driver sorunu ubuntudada var.Bence linux mint ubuntuya bin basar hocam.Mint cidden güzel bir dağıtım fakat benim tavsiyem pardus 2008.2

sorunsuz, bugsız.Fakat pardus 2009 daha fazla drvier tanıyor daha fazla iş görüyor.Eğer ufak çöküşlerden sıkılmam diyorsan pardus 2009.

birde söyliyim linuxu öğrenmek istiyorsan ubuntu ve gnomeden uzak dur..(nedenini sorma iş tartışmaya kadar gider :) )

öte yandan oyunoynayacaksan, araştırmacı bir yapın yoksa, sabırlı değilsen linuxa geçme.Çünkü beceremeyip windowsa geri döneceksin boşuna iş çıkartma 

edit edit:

bambaşka edit ilk mesajım olduğu için yazdım..Dediğim gibi gnome yavaş xubuntuyu araştırıyordum bununla ilgili konuya denk geledim

http://forum.ubuntu-tr.org/index.php?topic=9709.0

bunun haricnde 3 konu daha gördüm :) kde daha hızlı 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    o6u2
    o6u2's avatar
    Erkek
    zayıf bi sistemim var celeron 2.0, 1 gb ram, 128 ekran vs.. ama xp'de at koşturabildiğime göre hiç bi linux için zayıf gelmese gerek..

hocam sabırlıyım ve araştırmacı bi yapım da var ama bazı şeyleri de yapabilmek isterim..

yani kde takıl, oyunu vs. unut diyorsun sen.. ?

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

unut değil wine var exe programları için birde başka bir emulatör var oyun oynayabiliyorsun

google=> linuxta oyun oynamak

kde de takıl dağıtımları biraz araştır hocam.Sandmanında bana dediği gibi linux linuxtur :) birine alışırsan öyle gider..genel yapı aynı fakat ubuntuda mp3 codeci yok, flash player yok fakat pardusta alayı yüklü gelir.Yeni kullanıcı olarak sorun çıkartmaz.Biraz bug var o halledilirse pardus en sağlam dağıtımlardan birisi olur ki şimdi bile iddalı. 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RoadMaster
    RoadMaster's avatar
    Erkek

zumsuk bunu yazdı:
    -----------------------------

http://www.tahribat.com/forumdisplayfolder.asp?folderid=93523

hocam gnome biraz yavaş kaçıyor söyliyim ki bunu bir çok gnome kullanıcısı kabul etmiş durumda.Bu yüzden sistemin özelliklerini yazarsna iyi olur.

kde, gnome masaüstüdür.Yani şu pencere sistemi falan fişman var ya onlarla alakalı farklı masaüstü dağıtımı..

driver sorunu ubuntudada var.Bence linux mint ubuntuya bin basar hocam.Mint cidden güzel bir dağıtım fakat benim tavsiyem pardus 2008.2

sorunsuz, bugsız.Fakat pardus 2009 daha fazla drvier tanıyor daha fazla iş görüyor.Eğer ufak çöküşlerden sıkılmam diyorsan pardus 2009.

birde söyliyim linuxu öğrenmek istiyorsan ubuntu ve gnomeden uzak dur..(nedenini sorma iş tartışmaya kadar gider :) )

öte yandan oyunoynayacaksan, araştırmacı bir yapın yoksa, sabırlı değilsen linuxa geçme.Çünkü beceremeyip windowsa geri döneceksin boşuna iş çıkartma 

gnome ? yavaş ? pardus sorunsuz ? driver tanımak ? ubuntu ? gnomeden uzak dur ?

adamım uyma kimseye.yeni kullanıcı olarak ubuntu senin için ideal dağıtım.pardus uzak durman gereken dağıtım değil ancak kde vs.vs. performans kaybı yaşayacaksın boşver pardusu şimdilik.

Şahsi olarak : herkez archlinux kullansın isterim :) ne güzel türkiye topluluğumuzda var ama seni yorar ilk aşamada

@zumsuk : dediğin ARAŞTIRMAcı yapıya ihtiyacın var gibime geliyor :) gnome vs kde tartışması yapmayacağım sonucu zaten geçen zamanlarda kdenin yeni versiyonuyla beraber linus açıkladı.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

RoadMaster bunu yazdı:

gnome ? yavaş ? pardus sorunsuz ? driver tanımak ? ubuntu ? gnomeden uzak dur ?

adamım uyma kimseye.yeni kullanıcı olarak ubuntu senin için ideal dağıtım.pardus uzak durman gereken dağıtım değil ancak kde vs.vs. performans kaybı yaşayacaksın boşver pardusu şimdilik.

Şahsi olarak : herkez archlinux kullansın isterim :) ne güzel türkiye topluluğumuzda var ama seni yorar ilk aşamada

@zumsuk : dediğin ARAŞTIRMAcı yapıya ihtiyacın var gibime geliyor :) gnome vs kde tartışması yapmayacağım sonucu zaten geçen zamanlarda kdenin yeni versiyonuyla beraber linus açıkladı.

gnome yavaş, ubuntu-tr forumlarında 512 ramde bile gnome kasabiliyor diyorlardı

pardus sorunsuz ??? bak bakaım yazılarıma

arch linux diyorsun msnde 2 ubuntu kullanıcısına nasıl root şifresi atarım dedima damlar cevap veremedi.Bu mu gnomenin linux öğretim felsefesi ??? linuxu gnomede falan kimse öğrenemez.Gnome aynı bilgisayarda kde4 ve gnome kurdum gnome kasma yapıyordu ve ramim 1024 işlemcim 3.2 dir.Aynı bilgisayarda gnome takılırken kdenin pencere gçişlerinde falan sorun olmamasının sebebi ne ? sıfır ubuntu sıfır pardus kde 4 hepsi son versiyonları indirildi ...

pardus u önermemin sebebi şunu bunu yüklemek zorunda olmayacaktır yeni bir adam.Yoksa yok codec yükle ıvıt yükle zırt yükle...Kaldı ki flash player yüklemek içn bile çaba göstermesi lazım.

arch linux demişsin onun için baya bi sağlamlık lazım ki ben slackware a niyetliyim neyse linuxu kullanabilmek kullanıcılarına en basitinden su yu öğretemeyen bir yapıdan ı çıkacak ? yada .deb paketinden mi ? 

mümkün olduğu kadar kullanıcılara tar.gz paketlerini indirmelerini söylüyorum ırclarda..Hele pardus ve yeniyse pisi paket yöneticisi var windowstan kolay kuruluyor.Biraz öğrendimi tar.gz ye geçiyor.

----

ubuntu neden ideal ? bir sürü yeni paket yüklendiğindne dolayı mı yksa gnomeden dolayı mı ?

gnome direkt kullanııcının i.çini sıkar.Yeni birisi için problem olmaya bilir hatta daha iyi olabilir ama uutmayın mevzu basitlik olsaydı windows, zorluk olsaydı unixle uğraşırlardı.

bu adamlar ilk paşta kur diyerek kuracak daha sonra tar.gz ile.Burda olay mümkünse ilk başta hiç birşey kurulmasına gerke duymasın.Diyelim ki 2. güne kadar mp3 çaldırmadı.KArdeşi, annesi babası oturdu mp3 çalar istedi poblem mi çıkarıcak ? bu küçük ama problem olan birşey

----

öte yandan linux mint ubuntudan dha çok şey vaad ediyor, daha hızlı ve daha çok driver tanıyor.Durum buysa linux minti neden tavsiye etmiyorsunuz?

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RoadMaster
    RoadMaster's avatar
    Erkek

evet dediklerin kesinlikle doğru inanılmaz sağlamsım linux konusunda (!)

tartışmayı uzatmayacağım bile çünkü aktarmaya çalıştıklarımın hiçbirisini anlayamayacaksın.8 senedir linux kullanıyorum sadece şu sıralar windows kullanma mecburiyetindeyim ki izin verde bilebilelim bazı şeyleri.

____________________________________________________________________________

adamım pencere yöneticisini kendin seç.kde düşmanı asla olmadım ama ne olduğu ortada :) ha tabi birde kde kullanıcılarının nasıl bilgisiz kavgalara girmeye kalktıklarınada bakabilirsin bir üst mesajda :)

bu arada ufak bir hatırlatma : windows codeclerlemi geliyor ? codec bu kadar büyük bir dertmi ? tek bir tıklama ile halledebilirsin :D

ubuntuyu gnomedan dolayı değil kullanıcı potansiyeli ve sorunlarını daha rahat çözebileceğin için önerdim.

bilgisayardan hic anlamayan yakın bir arkadaşıma ubuntu kurdurdum.Soruyorum kendisine LS komutunu dahi bilmiyor :) şimdi bu adam linuxcu ve ubuntucu.sorduğun insanlar bu şekilde insanlar olmasın ?

zumsuk cok basit dusunuyorsun bazı şeyleri ben iyiyim ben biliyorum siz kötüsünüz diye kopmayı bırak adamım 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    morportakal
    morportakal's avatar
    Erkek

ubuntu iyidir

olay pardus versus ubuntu çekişmesine gelmesin, gereksiz çünkü. 

benimde pardusta ekran kartıyla çok sorunum oluyordu ubuntuda sorun cıkarmadı compizde kurdum üstüne.

bence sende ikisini dene hangisi uyarsa sana

bassinyourface
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ekinalp
    ekinalp's avatar
    Erkek

Ubuntu giriş seviyesi için gerçekten başarılıdır. Fakat arkadaşında belirttiği gibi Gnome biraz yavaş çalışıyor. 

Onun yerine Ubuntunun Xfce masaüstü yöneticisini kullanan " Xubuntu " isimli dağıtımını tavsiye ederim.

Download ve ayrıntılı bilgi için : http://www.xubuntu.com adresine bakabilirsin.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

RoadMaster bunu yazdı:

evet dediklerin kesinlikle doğru inanılmaz sağlamsım linux konusunda (!)

tartışmayı uzatmayacağım bile çünkü aktarmaya çalıştıklarımın hiçbirisini anlayamayacaksın.8 senedir linux kullanıyorum sadece şu sıralar windows kullanma mecburiyetindeyim ki izin verde bilebilelim bazı şeyleri.

____________________________________________________________________________

adamım pencere yöneticisini kendin seç.kde düşmanı asla olmadım ama ne olduğu ortada :) ha tabi birde kde kullanıcılarının nasıl bilgisiz kavgalara girmeye kalktıklarınada bakabilirsin bir üst mesajda :)

bu arada ufak bir hatırlatma : windows codeclerlemi geliyor ? codec bu kadar büyük bir dertmi ? tek bir tıklama ile halledebilirsin :D

ubuntuyu gnomedan dolayı değil kullanıcı potansiyeli ve sorunlarını daha rahat çözebileceğin için önerdim.

bilgisayardan hic anlamayan yakın bir arkadaşıma ubuntu kurdurdum.Soruyorum kendisine LS komutunu dahi bilmiyor :) şimdi bu adam linuxcu ve ubuntucu.sorduğun insanlar bu şekilde insanlar olmasın ?

zumsuk cok basit dusunuyorsun bazı şeyleri ben iyiyim ben biliyorum siz kötüsünüz diye kopmayı bırak adamım 

hoca allah aşkına bu işin bilgi yada kdeciler bilgisiz diye bir şeyi yok.Sandman kdeyi seviyorum diyor , onuda kullanır ama seni linux bilgisinde 5 e katlar , 2 ye böler 3 ile toplayıp 8 den çıkartır..

8 senedir linux kullanıyorsun hala linuxu anlamak gerektiğini kavramamışsın.ls kullanmayı bilmeyen adam mümkünse linuxa geçmesin kardeşim.Yukarıdaki mesajlarımı oku

gnome kdeye göre yavaştır, ubuntu ise codec ve flash player gibi bir kullanıcı için en basit paketlerle gelmez dedim fark ettin mi okudun mu ?

okumamışsın yada anlamıyorsun çünkü bahsettiğim masaüsünü yükleyemezsin değil fakat karşısındakini ezmeye çalışna bir tip olduğun belli.O kadar linuxçu adamla konuştum bilen admaların hiç biri bak slaka, bak aptal anlamıyor demedi.Hepsi oturup açıklamaya çalıştı bu yüzden o kadarda bilgi olmadığını düşünüyorum.

e tabi ls bilmeden ubuntuyu destekleyen bir kafa yapısında olan biri ne linux flsefesini anlmaya çalışır nede başka birşeyi..Sen devam et...

-----

o6u2

dediğim gibi gnome yavaştur ubuntuda mp3 codeci yüklü gelmiyor ısrarla bu paketleri vurguluyorum flash, mp3 codeci diyoum çünkü burda flash player ve mp3 ile işi olmayan kaç kişi var ? bir dağıtımda bunlar hazır gelmiyorsa yeni kullanıcılar için sorundur.Şimdi değil belki ama ileride formattaproblem çıkartır tekrar yükle tekrar yükle..

Toplam Hit: 9307 Toplam Mesaj: 66