Linux"A Başlamak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    o6u2
    o6u2's avatar
    Erkek
    çok teşekkür ederim beyler..ubuntu ve gnome da karar kıldım..ilk fırsatta kurucam..
    deneyimlerimi burada paylaşmak isterim..elbet sorularım ve sorunlarım olacak yardımlarınızı esirgemezsiniz artık o_O :)

http://kocaer.me
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yeah
    Yeah's avatar
    Erkek
    hadi hayırlı olsun, bekliyoruz =))

herşeyin kısası makbuldur; ulaşmak isteyen yesterfox_55@hotmail.com a mail atabilir...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

kafayı yiyip üstüne gitmesssen sende benim gibi ubuntu ya sövüp kaldırıcaksın 

UBUNTU 0 DAN BAŞLAMAK İÇİN DEĞİL

ama anlatamıyoruz saolsunlar birkaç kişi normalde hiç önerilmemesine rağmen (hiç bir yerde ) zorla ubuntu diyor

sanki linux un güzel yanlarını gör de alış diye deil çek de windows a geri dön der gibi

bu arada windows da geldiği zaman codek içeriyor hattta bazı kodekleri hala windows media player kendi indiriyor

mp3 flash?  günümüzün olmassa olmazlarının dahili olmasının sana artısı var eksisi yok,,, 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cnr437
    cnr437's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

PanxeR bunu yazdı:
    -----------------------------

kafayı yiyip üstüne gitmesssen sende benim gibi ubuntu ya sövüp kaldırıcaksın 

UBUNTU 0 DAN BAŞLAMAK İÇİN DEĞİL

ama anlatamıyoruz saolsunlar birkaç kişi normalde hiç önerilmemesine rağmen (hiç bir yerde ) zorla ubuntu diyor

sanki linux un güzel yanlarını gör de alış diye deil çek de windows a geri dön der gibi

bu arada windows da geldiği zaman codek içeriyor hattta bazı kodekleri hala windows media player kendi indiriyor

mp3 flash?  günümüzün olmassa olmazlarının dahili olmasının sana artısı var eksisi yok,,, 

windows codec ile geliyor ama sen o codeğe bi şekilde para ödemiş satın almış durumunda oluyorsun, microsoft onu senin yerine satın almış bi şekilde yasallaştırmış oluyor,

haaa kaçımız onu satın alıyo amk diyosun tabi, dooru, ama büyük kitleleri hedef alan linux dağıtımı buna özen göstermelidir

ama şu var pardus ile ulaşılmak istenen nokta GNU, yani tamamen özgür bi sistem olması olduğu için codeclerle gelmesi GNU Linux olmadığının çok açık bi göstergesi.

eksisi şu yönde var, pardus kalıcı olamaz bu şekilde, kurumsal olamaz, bi ton problem çıkartırlar ileride.

Bizim olduğumuz her yerde herşey bizim yüzümüzden olmuştur. Ben benim amk bana bişey olmasın!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    cnr437 bunu yazdı:
    PanxeR bunu yazdı:

windows codec ile geliyor ama sen o codeğe bi şekilde para ödemiş satın almış durumunda oluyorsun, microsoft onu senin yerine satın almış bi şekilde yasallaştırmış oluyor,

haaa kaçımız onu satın alıyo amk diyosun tabi, dooru, ama büyük kitleleri hedef alan linux dağıtımı buna özen göstermelidir

ama şu var pardus ile ulaşılmak istenen nokta GNU, yani tamamen özgür bi sistem olması olduğu için codeclerle gelmesi GNU Linux olmadığının çok açık bi göstergesi.

eksisi şu yönde var, pardus kalıcı olamaz bu şekilde, kurumsal olamaz, bi ton problem çıkartırlar ileride.

ama birde şunu düşün o windows u alıyorsun (parayla yada beleş) adam yaptığı işletim sistemine tarayıcı koymayacakmı ? 

media player koymayacakmı ? kendi malı istediğini koyar ama avrupa nedense haksızlık var diyor neresinde varki ?

isteyen istediğini indirebilir zaten internetin varsa

en güzeli seçmeli olması mesela ofisler için ayrı kurumlar için ayrı paketler pardus da opera yı bulamadım mesela firefox var

linux un sevmediğim yanı bildiğimiz özgürce istediğin programı seç indir kur kullan değil (paralı olsun açık kaynak olsun free olsun fark etmez)

sadece sana verilen ler le yetinmen  

özelleştirici değil özgür değil  linux alternatifçi bir ortam (ki baktığımız da olması gereken flash ı sen olmasın diye savunuyorsun ki bir internet tarayıcısında artık dahili bişi olması gerekiyor)

linux un alacağı daha çoook yol var  sözde linux çekirdeği ve teknolojisi daha ilerde ama görüyoruz ki kullanım rahatlığı ve özgürlük olarak windows fark atıyor

sizin özgürlük dediğiniz özgür yazılım dediğiniz sağdece yan sanayi kullanmak başka birşey değil ki ben program yazıyor olsaydım asla açık kaynak kullanmazdım ki onu geliştirebilecek mali duruma erişeyim,,

senin için işletim sistemi boş olsun ben kurarım lazım olanları , ama herkez böyle uğraşmak istemez

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Z-CHAN
    Z-CHAN's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Hocam çok kısa yazacağım :)

1- zumsuk'tan şu sıralar linux tavsiyeleri almayın. sebebini kendisinin bir konusuna yazmıştım.

2- Panxer'i de sallamayın. kendisini zumsuk la beraber fsf.org'a bir umreye yolluyorum.

2- http://www.tahribat.com/forumdisplayfolder.asp?folderid=95550&sayfa=1#1027511

.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

PanxeR bunu yazdı:

ama birde şunu düşün o windows u alıyorsun (parayla yada beleş) adam yaptığı işletim sistemine tarayıcı koymayacakmı ? 

media player koymayacakmı ? kendi malı istediğini koyar ama avrupa nedense haksızlık var diyor neresinde varki ?

isteyen istediğini indirebilir zaten internetin varsa

en güzeli seçmeli olması mesela ofisler için ayrı kurumlar için ayrı paketler pardus da opera yı bulamadım mesela firefox var

linux un sevmediğim yanı bildiğimiz özgürce istediğin programı seç indir kur kullan değil (paralı olsun açık kaynak olsun free olsun fark etmez)

sadece sana verilen ler le yetinmen  

özelleştirici değil özgür değil  linux alternatifçi bir ortam (ki baktığımız da olması gereken flash ı sen olmasın diye savunuyorsun ki bir internet tarayıcısında artık dahili bişi olması gerekiyor)

linux un alacağı daha çoook yol var  sözde linux çekirdeği ve teknolojisi daha ilerde ama görüyoruz ki kullanım rahatlığı ve özgürlük olarak windows fark atıyor

sizin özgürlük dediğiniz özgür yazılım dediğiniz sağdece yan sanayi kullanmak başka birşey değil ki ben program yazıyor olsaydım asla açık kaynak kullanmazdım ki onu geliştirebilecek mali duruma erişeyim,,

senin için işletim sistemi boş olsun ben kurarım lazım olanları , ama herkez böyle uğraşmak istemez

hocam pardusta opera kuruluyor.Hea diyelimki operanın sürümü düşük geldi, tar.gz yi indirip açıp su olarak ./install.sh yazmakla kurulum yapıyorsun :)

öte yandan alternatif olması yada olmaması problem deil.

Öte yandan codecler yüzüden mi pardus gnu felsefesinde değil ? yani kurulu gelince problem ama kurulu gelmeyip, sen kurunca herşey kontrol altında mı ? 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

Z-CHAN bunu yazdı:

Hocam çok kısa yazacağım :)

1- zumsuk'tan şu sıralar linux tavsiyeleri almayın. sebebini kendisinin bir konusuna yazmıştım.

2- Panxer'i de sallamayın. kendisini zumsuk la beraber fsf.org'a bir umreye yolluyorum.

2- http://www.tahribat.com/forumdisplayfolder.asp?folderid=95550&sayfa=1#1027511

:) hanig konu o ? 1 sene önce ki mi linuxa küfür dahi ettiğim zamanlar olan 2 sene önceki mi ? hangisi ?? eğer şimdiki değil geçmiş düşüncelerimize bakacak olursa insanlarla dialogta oturup kalırsın.İnsan doğar, büyür büyürkende öğrenir, gelişir.

2. olarak fark ettiyseniz ubntu yada başka birşey konusunda size söylediğimde codeclerin hazır gelmesi.Hala hazır gelirse free software felsefesine uygun deil diyorsanız yüklediğiniz zaman problem yok mu ?

geçin bu fikirleri free software şu bu.

Siz takım tutar gibi linux dağıtımı tutuyorsunuz.kim bilir kaç senedir ubuntu kullananlar var en iyisi bu der ama daha 3 dağıtım anca denemiştir.gnome diyorsanız linux mint kardeşim ubuntuya gerek yok, dağıtım diyorsanızda pardus

biraz verdiğiniz vergilerin peşinden gidin.Adamlar geliştirmek için çaba harcıyor, bu adamlar linux konusunda sizden daha bilgili, daha deneyimli..Bu adamlar bunu düşünemiyorda linuxun free software felsefesi forumda yazı yazan 3-5 okul çocuğunun eline mi düşüyor 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cnr437
    cnr437's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

PanxeR bunu yazdı:

sen beni gayet yanlış anlamışın,

ben sıfırdan linux kernelini otur evde derle demiyorum, sadece bazı ülkelerde yasak olabilecek codecleri barındırmasınlar yeter,

pardusta opera olmaması, windowsta autocad,catia olmamasıyla aynı şey,

windows internet explorer'ı gömüp içine veriyor, buna zaten benim bişii dediğim yok, linuxların çoğu da firefox'u yüklü olarak getiriyor,

pardus sana codecleri yüklü getirirken, başka şeyleri göstermemezlik yapabilir, bunun da garantisi yok.

ondan sonra,

şööle bi söz var,

what he knows, we all know,

what he learns, we all benefit from...

ibm linux için söylüyor bunu.

açık kaynağa kimse karşı olamaz, çünkü kimseye bi zararı yok, ayrıca yan sanayi falan değil, açık kaynak olmasaydı, microsoft bile buraya gelemezdi,

nasa uzaya daha geç giderdi, google çok yavaş arama yapıyor olurdu,hatta arama limiti konurdu, youtube'da vidyo yavaş izlenirdi, bu saydığım şirketler, projeler hep açık kaynak sayesinde bu seviyelere geldi. microsoft bile bi zaman serveranda apache kullandıysa :)

ben tüm yazdığım programları,scriptleri açık kaynak yazıyorum, yan sanayi falan değil, harbi orjinal.

Bizim olduğumuz her yerde herşey bizim yüzümüzden olmuştur. Ben benim amk bana bişey olmasın!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

cnr437 bunu yazdı:

PanxeR bunu yazdı:

sen beni gayet yanlış anlamışın,

ben sıfırdan linux kernelini otur evde derle demiyorum, sadece bazı ülkelerde yasak olabilecek codecleri barındırmasınlar yeter,

pardusta opera olmaması, windowsta autocad,catia olmamasıyla aynı şey,

windows internet explorer'ı gömüp içine veriyor, buna zaten benim bişii dediğim yok, linuxların çoğu da firefox'u yüklü olarak getiriyor,

pardus sana codecleri yüklü getirirken, başka şeyleri göstermemezlik yapabilir, bunun da garantisi yok.

ondan sonra,

şööle bi söz var,

what he knows, we all know,

what he learns, we all benefit from...

ibm linux için söylüyor bunu.

açık kaynağa kimse karşı olamaz, çünkü kimseye bi zararı yok, ayrıca yan sanayi falan değil, açık kaynak olmasaydı, microsoft bile buraya gelemezdi,

nasa uzaya daha geç giderdi, google çok yavaş arama yapıyor olurdu,hatta arama limiti konurdu, youtube'da vidyo yavaş izlenirdi, bu saydığım şirketler, projeler hep açık kaynak sayesinde bu seviyelere geldi. microsoft bile bi zaman serveranda apache kullandıysa :)

ben tüm yazdığım programları,scriptleri açık kaynak yazıyorum, yan sanayi falan değil, harbi orjinal.

daha 4 gün önce tahribata opera 10 dan girmiştim nasl yok pardusta hoca ???

hoca açık kaynaklı bir sistem olsa dahi kullanırken içinde ne olduğunu görebilir misin ? kaç kişi kodları inceliyor ???

Benim bahsettiğim yeniler için öğretici bir sistem.Bunu pardus ve illa gnome deniyorsa pardustada var fakat onuda geçip linux mint var ..

hayır tekrar ediyorum geliştirme yapın o zaman, yapmıyorsanızda geliştirilene sahip çıkın

pardus tamam csdos ? kaçınız destek verdi ?? bırak linux dağıtımını %100 Türk işletim sistemi olacaktı ..Hayal yada başka birşey olarakd üşünebilirsiniz fakat adamlar uğraşıyorud ekip halinde..

Kaç kişi buna sahip çıktı ?? pardus böyle o şöyle ..İyi eyw..Türkiye bilişime, geliştirmeye kapılarını kapasın.

Benim için geliştrilme aşamasındaki buglu Türk malı, performanslı yabancı işletim sistemlerinden iyidir.Pardus 2009 da sırf 40-50 tane çöküş raporu gönderdim.Bu bile bana göre katkıdır.Ben milli duygularla mı bu işe girdm olabilir fakat pardustan memnunum.

O halde pardus konusunda bir problem yok.Eğer ülkede pardus severleri umreye ylayacak gibi bir durum olmuşsa oturup baştan düşünmek gerekir...

Evet dün uçak fabrikalarını mobilyaya çevirelim, yarında tübitakı kapatıp yerine bilgisyar dersi veren yerler açalım değil mi ???

destek vermediğiniz herşey kapanacaktır, projeler bitecektir.HEr projeye destek verilmez fakat pardus gibi kaç proje var ??? bu tür ender projeler kapanırsa kazanan ubuntu olmaz, kaybeden Türkiye olur.

Diğer Türk dağıtımlar yok mu ? var .Onlarıda destekliyorum fakat desteklediğim dağıtmlara geliştirilme durdu.Çünkü kendi başlarına hareket ediyorlardı bir destek yoktu.PArdusta kullanıcı olmasada devlet desteği var...

Tekrar tekrar tekrar diyorum

pardusun durması ubuntunun yada başkalarının kazanması demek değildir, Türkiyenin kaybetmesidir. 

Toplam Hit: 9291 Toplam Mesaj: 66