Linux"A Başlamak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Z-CHAN
    Z-CHAN's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    http://wiki.gnewsense.org/Main:tr/NedenOzgurYazilim

.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

Z-CHAN bunu yazdı:
    -----------------------------
    http://wiki.gnewsense.org/Main:tr/NedenOzgurYazilim

hoca sonuçt adamlarında dediği gibi

http://pardus.org.tr/yasal/

tübitak ın bir parçası.Bu yüzden pardus o kadarda özgür değil.Fakat özgür olanlarda var??

http://www.truvalinux.org.tr/

pozitif linux vardı

pozitif bitmiş bir tane daha vardı adını hatırlamıyorum ama 5-6 tane Türk dağıtım olduğunu duymuştum bu adamlar tek başlarına çalışıyordu proje yürümedi.

yürümez tabi destek yok.Bu yüzden daha iyisi olana kadar en iyisi pardus (yerel için konuşuyorum)

u buntuda yanlış hatırlamıyorsam pardusla aynı zamanlarda kuruldu..Bak forumlarda yeniyim dediği anda ubuntu diyorlar , ubuntuda bu gelişimi görüyor demek ki bu yüzden büyüdü.

Fakat şirketin desteği, özgür yazılım, açık kaynak bilinci var.

Söyer misin pardustan önce Türkiye de açık kaynak, linux, özgür yazılım hakkında ne kadar bilgi vardı ? Türkiyeye büyük ölçüde yön veren, öğreten pardustur.Milet pardusu okulda, dergilerde, tv programlarında gördü araştırdı...

Buda büyük başarı.Bizim ülkemizde açık kaynak felsefesini düşünsne..ADam alır, kullanır, geliştirir, sonra yeni bulmuş gibi ahanda bu der..Böyle durum.Açık kaynak bilinci birşeyi yok..Durum böyle oluncada özgür yazılıma bel bağlamak ne kadar doğru ??? Daha diğerleri tam oturmadan

kaldı ki sen ta özgür yazılıma gittin bense hala yeniler için öğretici linux dağıtımı diyorum.Kullansın 6-8 ay sonra isterse slackware kursun.Pardusu silerkende rahatsızlığını mail atsın..1-2-3 ..... binlerce mailden sorna pardus geliştiricileride çeki düzen verecektir diye tahmin ediyorum. 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yeah
    Yeah's avatar
    Erkek

ulan çok ağır şeyler yazmıştımda pardus hakkında sildim...

üzülerek söylesemde milli işletim sistemimiz sanırım savunmak zorundayım ama bizi daha çok utandırıyor lanet os...

herşeyin kısası makbuldur; ulaşmak isteyen yesterfox_55@hotmail.com a mail atabilir...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

Yeah bunu yazdı:

ulan çok ağır şeyler yazmıştımda pardus hakkında sildim...

üzülerek söylesemde milli işletim sistemimiz sanırım savunmak zorundayım ama bizi daha çok utandırıyor lanet os...

:D hoca utandırcak nesi var ???

ubuntuda mono kurup net çalışıyorsun o zaman windows yanlısı olmuyorsun, ubuntuda codecleri kuruyorsun windows  şeylerini kullanmış olmuyorsunda

pardusta hazır geldimi utandırıyor mu :-/ 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yeah
    Yeah's avatar
    Erkek

yok beni utandıran kısım onlar değil...

şimdi pardusun tek artısı bence kde...

kde nin eskiden açık kaynağa hizmet etmediğini herkes bilir ki ondan bir kere kde yi sevmem =))

ve gnome un kolaylığı ile zamanında çok karşılaştırıldığı için de sevmem, kde nin arayüzü bence daha zor ve gerçekten fazla yavaş...

sonra geliştirenlere bakalım; yıl sonunda yeni sürüm yayınlıyorlar sonra da en ufak bir sorunda destek istedin mi 9237423 gün bekletiyorlar...

kerneli oradan almışlar eyvallah, sonra da gitmişler paketleri bundan alıp pisi yapmışlar; tamam buna da eyvallah ta abi hani orjinal bir şeyiniz olsaydı diyesi geliyor insanın...

ilk çıktığı zamanı hatırlıyorum bir işletim sistemi nasıl sadece kde de çalışır, gnome kurmak için 5396873 takla atmıştım...geçen pardus kullanan arkadaşım amsn i aniden çalışmaz oldu, konsoldan hata çıktısı bile vermedi, root oldu diye azar çekti hatta =)))

kendini yükseltemeyen bir işletim sistemi, ve bomba olay; Gcc paketi de sistemden kaldırılmış. Bunun sebebini çoğu kez kanalda tartıştığımda aldığım cevap “Gcc pakedi kaynak koddan derlemek için gerekli..Biz son kullanıcıyı bundan uzak tutmaya çalışıyoruz”

zaten depoda paket sayısı haliyle fazla az daha neye kaldırıyorsun...

pardus u seviyorum sonuçta milli işletim sistemimiz ama böyle geliştiricilerle ve gezegen ekibinde pardus şunu geçti bunu yaptı diye sidik yarışlarıyla devam ederse artık nette adını görünce kaçar hale geliriz...

keşke pardus ilk çıktığındaki çizgiyi değiştirmese 2007.3 halinde devam etseydi...

edit: gaza geldim yakında bir makale ile döneceğim :P =)))

herşeyin kısası makbuldur; ulaşmak isteyen yesterfox_55@hotmail.com a mail atabilir...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

hoca :D sende pardusa karşı bir sevgi ışığı hissettim sanki :)

evet ırcta bende o konuda bahsetmiştim.GErçi kurmaya kalkmadım ama adamlar klay diyordu gnome kurmak

yenilere : 2009 da mümüne gnome uğraşmayın kesin sistem çökecektir :D 

onun dışında gnome için kolay gibi duruyor ama :S ??

http://code.google.com/p/pardus-gnome-project/

http://chelishky.wordpress.com/2008/08/08/pardusta-gnome-macerasi/

http://www.ozgurlukicin.com/forum/yeni-fikirler/2340/?page=1

vs...buda pardusta gnome http://picasaweb.google.com/burakclskn/GNOMEProject#

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RoadMaster
    RoadMaster's avatar
    Erkek
    uyudum uyandım adam hala az bildiği bir konuda tartışıp duruyor :) arkadaşım nereden bilebilirsin benim linuxdan hic cakmadıgımı.tobe tobe ne laf kalabalığı adammışsın.distronu savunabilirsin ama bilen kişilerin onunde yaptığın basit açıklamalar ile gerçekten kötü görünüyorsun.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

RoadMaster bunu yazdı:
    uyudum uyandım adam hala az bildiği bir konuda tartışıp duruyor :) arkadaşım nereden bilebilirsin benim linuxdan hic cakmadıgımı.tobe tobe ne laf kalabalığı adammışsın.distronu savunabilirsin ama bilen kişilerin onunde yaptığın basit açıklamalar ile gerçekten kötü görünüyorsun.

linux yada herhangi bir konu fark etmez.İnsna psikolojisi vrdır bir adam bir konuşmada karşısındakine sürekli hakaret eder tarzda laflar söylüyorsa o adam bilmiyordur.

bu sitede bilgisayar konusunda compü, rene, sandman başta olmak üzre br çok kişiyle zamanında boş boş tartıştım, diğer konulardada 3 sene içinde bi rçok tartışma yaptım, desteklemediğim fikirlerde bile sırf görmek için tartıştım.ADamlar hakaret edebilirdi etmediler.Edenler oldu zaten onlarında ne kadar bilgisiz oldukları zamanla çıktı ortaya.

Birisi açıklamak yerine hakaret ediyorsa bilmiyordur.Bu linuxtan tut siyasete kadar aynıdır.Çünk insan psikolojisidir.Tabi millete hakaret etmeye devam edebilirsinz, biz burda çözüm arıyoruz senin gibi sorunlara karşı..

edit:

burdan sonrasını konuşmaya bile gerek yok. özellikle senin gibi bi tiple

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Z-CHAN
    Z-CHAN's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Artık günümüzde GNU/Linux tamamen özgür bir işletim sistemi ve etrafta binlerce farklı GNU/Linux "dağıtımı" mevcut. Fakat bu dağıtımların çoğu özgür değil, çünkü ya özgür olmayan yazılımlar içeriyorlar ya da insanları bunları kullanmaya itiyorlar. Sonuç olarak, çoğu GNU/Linux kullanıcı aslında özgür yazılım dünyasına olan yolculuğunu tamamlamamış durumda, hatta böyle bir dünyanın varlığından bile haberdar değiller. Çünkü kimse onlara özgür yazılımın tehlike altında bulunduğunu anlatmaya çabalamadı. Bunun sebebi ise GNU/Linux sistemi üzerindeki tartışmalarının çoğunun konusu özgürlük değil. GNU/Linux ile ilgilenen şirketler etik meselelerden çok işin pratik yönüyle ilgileniyorlar. Pek çoğu "açık kaynak" terimini kullanıyor. Bu terim kullanıcıların özgürlük meselelerini yoksaymak için ortaya çıkarılmıştır. (Ayrıntılı bilgi için http://www.gnu.org/philosophy/open-source-misses-the-point.html)

Yazının tamamı: http://www.tahribat.com/forumdisplayfolder.asp?highlight=&folderid=93487

.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cnr437
    cnr437's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

zumsuk bunu yazdı:

cnr437 bunu yazdı:

PanxeR bunu yazdı:

sen beni gayet yanlış anlamışın,

ben sıfırdan linux kernelini otur evde derle demiyorum, sadece bazı ülkelerde yasak olabilecek codecleri barındırmasınlar yeter,

pardusta opera olmaması, windowsta autocad,catia olmamasıyla aynı şey,

windows internet explorer'ı gömüp içine veriyor, buna zaten benim bişii dediğim yok, linuxların çoğu da firefox'u yüklü olarak getiriyor,

pardus sana codecleri yüklü getirirken, başka şeyleri göstermemezlik yapabilir, bunun da garantisi yok.

ondan sonra,

şööle bi söz var,

what he knows, we all know,

what he learns, we all benefit from...

ibm linux için söylüyor bunu.

açık kaynağa kimse karşı olamaz, çünkü kimseye bi zararı yok, ayrıca yan sanayi falan değil, açık kaynak olmasaydı, microsoft bile buraya gelemezdi,

nasa uzaya daha geç giderdi, google çok yavaş arama yapıyor olurdu,hatta arama limiti konurdu, youtube'da vidyo yavaş izlenirdi, bu saydığım şirketler, projeler hep açık kaynak sayesinde bu seviyelere geldi. microsoft bile bi zaman serveranda apache kullandıysa :)

ben tüm yazdığım programları,scriptleri açık kaynak yazıyorum, yan sanayi falan değil, harbi orjinal.

daha 4 gün önce tahribata opera 10 dan girmiştim nasl yok pardusta hoca ???

hoca açık kaynaklı bir sistem olsa dahi kullanırken içinde ne olduğunu görebilir misin ? kaç kişi kodları inceliyor ???

Benim bahsettiğim yeniler için öğretici bir sistem.Bunu pardus ve illa gnome deniyorsa pardustada var fakat onuda geçip linux mint var ..

hayır tekrar ediyorum geliştirme yapın o zaman, yapmıyorsanızda geliştirilene sahip çıkın

pardus tamam csdos ? kaçınız destek verdi ?? bırak linux dağıtımını %100 Türk işletim sistemi olacaktı ..Hayal yada başka birşey olarakd üşünebilirsiniz fakat adamlar uğraşıyorud ekip halinde..

Kaç kişi buna sahip çıktı ?? pardus böyle o şöyle ..İyi eyw..Türkiye bilişime, geliştirmeye kapılarını kapasın.

Benim için geliştrilme aşamasındaki buglu Türk malı, performanslı yabancı işletim sistemlerinden iyidir.Pardus 2009 da sırf 40-50 tane çöküş raporu gönderdim.Bu bile bana göre katkıdır.Ben milli duygularla mı bu işe girdm olabilir fakat pardustan memnunum.

O halde pardus konusunda bir problem yok.Eğer ülkede pardus severleri umreye ylayacak gibi bir durum olmuşsa oturup baştan düşünmek gerekir...

Evet dün uçak fabrikalarını mobilyaya çevirelim, yarında tübitakı kapatıp yerine bilgisyar dersi veren yerler açalım değil mi ???

destek vermediğiniz herşey kapanacaktır, projeler bitecektir.HEr projeye destek verilmez fakat pardus gibi kaç proje var ??? bu tür ender projeler kapanırsa kazanan ubuntu olmaz, kaybeden Türkiye olur.

Diğer Türk dağıtımlar yok mu ? var .Onlarıda destekliyorum fakat desteklediğim dağıtmlara geliştirilme durdu.Çünkü kendi başlarına hareket ediyorlardı bir destek yoktu.PArdusta kullanıcı olmasada devlet desteği var...

Tekrar tekrar tekrar diyorum

pardusun durması ubuntunun yada başkalarının kazanması demek değildir, Türkiyenin kaybetmesidir. 

pardusta opera yok diyen panex'ti.

bilgisayar müh. okumuyorum, yazılım müh. okumuyorum, bilgisayarla ilgili teknisyenlik hiiiç okumuyorum, o yüzden pardusun geliştiriciliğine yardım edebilecek kadar yazılımlar üzerine mühendislik seviyesinde programlama bilgim yok, pardus için hata ayıklamaya zamanım yok, buglarla uğraşacak zamanım hiç yok (ben kendi işimi yaparken o sistem kilitlendiğinde sevincek miyim? oooo ne güzel pardusa bi katkım oldu bug buldum diye,yoksa orda benim yazdığım rapor uçup gidip silindiği için küfür mü ediceğim vs. herşey olabilir [pardusu kötülemiyorum bu başka bi linux sürümünde de olabilir, tabi garantisi yok ama 40-50 tane çöküş raporu gönderdim demişin,diğer dağıtımlarda daha az olur hatta ubuntuda hiç başıma gelmedi],)o yüzden projeye destek vermiyorum.

kendime uygun olanı kullanıyorum,

ubuntu neden bu kadar çabuk türkiyede bu kadar hit yaptı dersen sebep belli "CD"ler. Bi Türk'e beleş evine gönderiyolarmış dedin miydi, "hadi ya, way amk bana da göndersinler bakalım bi" demez mi?

o yüzden bi çok kişi çıkıp (en basitinden bi konuda örnek vermiştin) 'ls''yi bilmeden ubuntu diyor. çünkü adamın gönlünü bi cd ile çalmış.

pardusu sevmiyorum, sevmeme nedenim kendimin, zevkimin

iktidardaki hükümet zamanında bigün içinde ezan okuyan saatin yüklü olarak gelmesi miğde bulandırıcı olur, 

codec yüklemiyorum, vlc kullanıyorum, dvd hariç hepsini oynatabiliyor, vlc'de codec problemlerini bildiği için 'libdvdcss' kütüphanesi ile beraber gelmiyor, windows ve macos'ta beraber geliyor fakat linuxta libdvdcss'yi kurup kurmama kararı da senin elinde.

al işte makinamdaki vrms çıktım,

Non-free packages installed on jaunty

fglrx-modaliases          Identifiers supported by the ATI graphics driver
    linux-restricted-modules- Non-free Linux 2.6.28 modules helper script
    nikto                     web server security scanner
    sun-java6-bin             Sun Java(TM) Runtime Environment (JRE) 6 (architecture
    sun-java6-jdk             Sun Java(TM) Development Kit (JDK) 6
    sun-java6-jre             Sun Java(TM) Runtime Environment (JRE) 6 (architecture
    sun-java6-plugin          The Java(TM) Plug-in, Java SE 6
      Reason: Modifications problematic

Contrib packages installed on jaunty

b43-fwcutter              Utility for extracting Broadcom 43xx firmware
    flashplugin-installer     Adobe Flash Player plugin installer
    madwifi-tools             tools for the Multiband Atheros Driver for WiFi

vlc'yi yükle butonu koysunlar pardusa,,, anlaşalım, öpüşelim, barışalım kapansın bu mevzu :)

Bizim olduğumuz her yerde herşey bizim yüzümüzden olmuştur. Ben benim amk bana bişey olmasın!
Toplam Hit: 7779 Toplam Mesaj: 66