folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Mekanik Klavye Nedir ? Yeni Hobim

Mekanik Klavye Nedir ? Yeni Hobim

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

Hocalar merhaba.Mekanik klavye nedir bilmeyenler ya da pek fazla bilmeyenler için mekanik klavye hobisi olan biri olarak yazı yazmaya karar verdim.

Mekanik klavyeyle yazı yazması,kullanırken verdiği his bayağı fark ediyor.Tek kötü tarafı ofisde falan arkadaşlarınızın kafası şişebilir sizin klavyeniz yüzünden  : )

Öncelikle mekanik klavye nedir ondan başlayayım.Mekanik klavye membran klavyenin aksine altta bir switchle çalışan,daha hızlı tepkime süresi olan klavyeler olarak kabul ediliyor.Mekanik klavyeler switch tipine göre sesi,verdiği mekanik hissi,basma ağırlığı süresi değişir.

Şuan en fazla talep edilen mekanik klavye switchi Cherry Mx switchlerdir ama yeni alps ve Kailh switchlerde çok güzel.Özellikle beyaz alps ler süper ses veriyorlar.Aşağıda Cherry Mx serisinin özelliklerine göre bir tablo bırakıyorum.

s

Eğer fazla ses ve mekanik hissi istiyorsanız mavi switchler gayet güzel.Bende şuan mavi ve kahverengi olmak üzere 2 tane mekanik klavye var.

Benim klavyelerden birinin fotoğrafını çektim.RGB var istediğin renk oluyor ışıklar.Benim 2 klavyede %80 boyunda yani numpad yok.

s

Şuan özellikle Avrupa ve Amerikada çok fazla fanı var bunların.Millet ESC tuşuna keycaplar alıyorlar 20-30 $ verip tek tuş için.Ben 2.klavyemi almak için para biriktirirken 15 gün dışarı çıkıp bira bile içmedim ama değdi beklediğime.

Beğendiğim bir kaç tane mekanik klavye resmi koyayım.

Bu adamın keycapi çok hoşuma gitti.

s

Bu da böyle 2 ye ayrılan tipden bir klavye.Yemek yerken falan bilirsiniz yemeği koyma yeri sıkıntınız oluyor masada.Böyle klavyeler olunca adam ayırıyor 2 ye klavyeyi ortaya koyuyor tabağı : )

s

Burdaki fotoda ben ve klavyem oturuyoruz bankda. Şaka resimdeki ben değil : D

s

Bu aşağıdakide %60 stil mechanic keyboard. Yani numpad,ok tuşları ve üstündeki tuşlar yok.

s

Başka bir %60 

s

Bu da değişik bir kablolu.Kabloyu örgü yumağı gibi yapmışlar.Kız arkadaşa hediye etmelik : )

Bu arada bu aşağıdaki %40 . Bunu kullanan adamlar rakam yazacakları zaman nasıl yazıyorlar bilmiyorum.

s

Son olarak bazı switchlerin ses karşılaştırması videosu yapmış biri onuda bırakayım.

https://www.youtube.com/watch?v=hUN93Xz-7pg

Linkler düzeltildi

u235 tarafından 04/Haz/18 15:18 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    vegapc
    vegapc's avatar
    Erkek

Dün g413 aldım keşke dün açaydında sana danışaydım iyimidir diye. 

vegapc tarafından 04/Haz/18 15:19 tarihinde düzenlenmiştir

Selam ve dua ile...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    herlocksholmes
    herlocksholmes's avatar
    Erkek

hocam bana da soyle tenkeyless bir mekanik oner de alayim. multimedya tusu, makro vs olmasin.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek
    vegapc bunu yazdı

Dün g413 aldım keşke dün açaydında sana danışaydım iyimidir diye. 

Hocam Romer g switch Logitechin kendi geliştirdiği bir switch ben daha önce bunu hiç kullanmadım ama senin klavyenin aynı fiyatdaki diğer klavyelere göre dezavantajları ( fiyatı 400 tl olarak baz aldım )

-Rgb ışıklandırma olmaması.

-Cherry Mx standartlarında olmamasından dolayı keycap değiştiremeyecek olman (çok zor olması) .Mesela benim resimdeki keyboardun gri keycaplerini ben kendim taktım ayrı olarak satın alıp.

- %100 boyutlarında olması ( bu senin için tam olarak eksi mi bilmiyorum ama artık numpadin gereksiz yer kapladığını düşünüyor ben dahil çoğu kişi )

Artı olarak ise ben klavye click sesini güzel buldum. Bide çıkarılabilir kabloyla bağlıyorsun gördüğüm kadarıyla o da bir artı. Klavyeyi kullanmadığım için hissiyatı nasıl bilemicem. 400 tl ye Türkiyede başka hangi modelleri alabilirsin bilmiyorum ama genel olarak bakınca o paraya göre iyi ya da kötü denilemez senin klavye için. Çok detaya inmeyen biri için kullanılabilir bir klavye. Benim klavyeden 50 tl daha pahalı.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Bayadır istiyorum bir mekanik klavye fakat stanadart bir klavye bulamıyorum.

Hepsi pavyon klavyesi gibi renkli ışıklı falan.

Tek istediğim üstünü gece görebileceğim, kaliteli click sesi veren ve o ses geldigi anda ekrana yazdıran (yarım bastığımda değil) bir klavye.

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saku
    saku's avatar
    Erkek

Ben de aşığım mekanik klavyelerine. 

Daha önce CoolerMaster'ın Quickfire TK(red) ve Quickfire XT(blue)'sini kullandım. Sonra Razer Blackwidow Ultimate kullandım. Bi kaç mağazada da Logitech'in yeni switchlerini test ettim. Sonra kendi kendime dedim bundan sonra Razer ve Logitech ürünü asla almam(Mouse hariç). 

CoolerMaster Quickfire TK çok hoşuma gitmişti. Tenkeyless bi klavyeydi ama ok tuşları da numpad tuşları da klavyede mevcuttu. TKL mekanik klavye arayanlara tavsiyemdir. Ayrıca malzeme kalitesi Logitech ve Razer'a göre bi kaç gömlek yukarıdaydı. Ayrıca benim tavsiyem Cherry Switchlerden şaşmamalı. 

Bunlar dışında Corsair'in k serisi mekanik klavyelerini merak ediyorum. Umarım bi gün nasip olur çıtır çıtır yazarız :) 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saku
    saku's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Tek istediğim üstünü gece görebileceğim, kaliteli click sesi veren ve o ses geldigi anda ekrana yazdıran (yarım bastığımda değil) bir klavye.

Hocam o zaman linear(mx red, black) değil, tactile(mx blue,brown) olan bi switch tercih etmen gerek. Çünkü linear switchlerde ses, tuş klavye tabanına çarptığında gelir ancak yarım bastığında(aslında actuation point diye geçer) ekrana yazdırır. Yani yarım basarsan klik sesi olmadan da ekrana yazdırmış olursun.

Klik sesi istiyorsan bence en ideali mx blue switchli bi klavyedir. DasKeyboard gibi markaların aradığın tarzda klavyeleri var ama hem ülkemizde bulunur mu hem de bütçene uygun mu bilemiyorum.

Daha bilgili arkadaşlar yanlışım varsa düzeltin lütfen.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    saku bunu yazdı
    HolyOne bunu yazdı

Hocam o zaman linear(mx red, black) değil, tactile(mx blue,brown) olan bi switch tercih etmen gerek. Çünkü linear switchlerde ses, tuş klavye tabanına çarptığında gelir ancak yarım bastığında(aslında actuation point diye geçer) ekrana yazdırır. Yani yarım basarsan klik sesi olmadan da ekrana yazdırmış olursun.

Klik sesi istiyorsan bence en ideali mx blue switchli bi klavyedir. DasKeyboard gibi markaların aradığın tarzda klavyeleri var ama hem ülkemizde bulunur mu hem de bütçene uygun mu bilemiyorum.

Daha bilgili arkadaşlar yanlışım varsa düzeltin lütfen.

şeyh e bütçe mi sorulur. Şeyh müridine bilem alır hediye eder. 

https://www.amazon.com/Azio-Backlit-Mechanical-Keyboard-MGK1/dp/B010M53SLU/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1476618279&sr=8-3&keywords=mechanical%2Bkeyboard&refinements=p_n_shipping_option-bin%3A3242350011&th=1

aradğın klavye bu şeyhim

next next next install
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

şirkette birisi bunu kullansa yaklaşık 15 dakika sonra adama monte ederler. evde tek başına filan iyi de ofis ortamı için uygun değil.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DevilKingtr
    DevilKingtr's avatar
    Erkek

yurt dışından asus rog strix aldım cherry mx, geceleri ara sıra kafa siksede seviyorum seslerini  , iş arkadaşımda msi vigor var oda dehşet , seslerin çok çıkmasını ve orgazm olmak istiyorsanız blue switch öneririm.

Viski var önlerinde , Ne içen dediler ? ırakı dedim ben https://www.kisa.link/QobI
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

yıllarca gamer klavye mause kullandım , heralde en nefret ettiğim microsoft un üretmiş olduğu klavyeler olmuştur.

razer ve logitech önermiyorum almam demişsin hocam ama türkiye de garanti olarak bu ikisinden iyisini bulamazsın oyuncu ekipmanlarında ses sistemlerinde.

başka bir markanın gamer mause unu servise gönderdiğinde sana kullanıcı hatası der geri yollarlar yada acıdık yaptık ama bu sefer son derler. bizzat başıma gelmiş olaydır.

bu arada numpadsiz klavye olmaz , bırak sadece klavyeyi numpad i olmayan laptoplaradan bile nefret ederim full klavye iyidir :) 

güzel bilgilendirmelerin için teşekkürler hocam. 

bir zamanlar herşeyin sessizi çıkarken ( tuş sessiz mause tuş sessiz klavye) şimdi tam tersi sesiye dönmekte ne kadar garip canlılar olduğumuzun kanıtı heral

Toplam Hit: 10396 Toplam Mesaj: 75
mekanik klavye