folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Sigarayı Bıraktım/Bırakıyorum (İmdat :)

Sigarayı Bıraktım/Bırakıyorum (İmdat :)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Selam.

Geçenlerde yaş kemâle bir adım daha yaklaştı. 27 doldu 28e girdim yamulmuyorsam. Resmi olarak 27 geçse de 28in içindeyim. E haliyle koronasıydı falan da derken artık doğum günü bir eğlence değil yas tutma aşamasına geldi :D hediye falan gelmiyor çocukluğumuzdaki gibi  .... Hâl böyle olunca kendime bir hediye vereyim dedim.

edit, manita aradı bir sürü sövdü, ben hediye almadım mı sana dedi. Manita hariç :))

Neticede vol 234214 sigarayı bıraktım. Bu sefer biraz daha samimi ama. Dışarıdan baskıyla değil kendi kendime hediye vermek gibi oldu.

3. gün dolmak üzere. 10.04.2021 saat 23:59 itibariyle ( üç aşağı beş yukarı evet :D ) son sigaralarımı içtim. Bu gece onikide 72 saat dolacak.

Kardeşim gidip gelip yüzünün rengi niye açıldı senin diyor. Sivilcemsi izler falan azalmaya başladı sanki. Dişlerim beyazlamaya başladı. Sabah 6 gibi yattım 10-11 gibi telefona uyandım. Mümkün değil 4-5 saat uykuyla böyle enerjik olmazdım. Şuan gayet uykumu almışım gibi. Üstelik gece 2-3 litre bira içmişken, akşamdan kalmalığa rağmen.

Neyse, hem paylaşmak istedim, hem de daha önceden tecrübesi olanların yazmasını rica ediyorum.

Yarın bi gün sikerler deyip geri dönmek istemiyorum. Buraya kadar güzel güzel anlattım ama kafamda hep "bir taneden bişey olmaz akşamları içebilirsin" cümleleri var. Daha önce de hep böyle oluyordu. Sadece akşam yemeğinden sonra diyordum. Sonra kahvaltıdan sonraya da ekleniyordu. Sonra tüm öğünlerden sonra bi sigara. Sonra alkolün yanında sigara.... derken eskiye dönüyordu. 

Dün ilk defa biranın yanında sigara içmedim. Böyle devam etsin inşallah.

Siz bırakırken nasıldı? Neyle desteklediniz? Bi belgesel mi ne geziyor yılalrdır 1-2 saatlik. O işe yarıyor mu hakikaten? Hangi video o?

Geri dönmemek için ne yaptınız?

Kaç gün/hafta sonra sigara aklınıza gelmemeye başladı?

Tişikkirler....

noname tarafından 15/Nis/21 20:04 tarihinde düzenlenmiştir

...said addicted.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

kafada bitir

Minimalist Değilim Tembelim
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    korkarabatak
    korkarabatak's avatar
    Erkek

15 yasinda basladim sigaraya 25 yasima kadar kopek gibi ictim sokaklardaki adım keşti.

Bir dumani vermeden bir tane daha duman cekerdim yerdim sigarayi bildiginiz.

Sonra 25 yasinda biraktim tam 5 sene boyunca agzima surmedm.

Ayda bir kere ruyamda sigara iciyordum.

5. Yilin sonunda bile sigaradan tam anlamiyla soguyamamistim. Her alkol ictigimde sigara aklima geliyordu.

Nihayetinde dedim bu iskence niye amk.

Tekrar basladim 30 yasinda.

4 yildir iciyorum iste ama efendi gibi oyle bi paket filan degil. Sadece sohbette alkolde ya da tamamen keyfe.

Sigarayi pismanliktir evet.

Ama sigarayi birakmakta pismanliktir.

Hic bulasmamis olmayi dilerdim. 

Moral bozdum so sory.

tabi lan
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ershn
    ershn's avatar
    Erkek

ben de defalarca denememe rağmen hiç 72 saate ulaşamadım, her yemek sonrası krizlere girdim. karın ağrıları, baş ağrıları çektim. bu aralar yine bırakmayı düşünüyorum. bol şans hocam, umarım bir daha eline almazsın.

Allah Türktür.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    do_som
    do_som's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

edit

do_som tarafından 13/Nis/21 19:36 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KAAMOS
    KAAMOS's avatar
    Erkek

ben 3 gün 5 gün 40 gün diye sayıp geri başlamayanı görmedim

tekrar başlarsın sende

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Konu açmasam daha iyiymiş. Size inat başlamayacağım tekrar aq :D

...said addicted.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tuzlu Kahve
    EricNorthman
    EricNorthman's avatar
    Erkek

Bende bu akşam bırakacağım. 

Şarabımı aldım, mezemi aldım oturdum pöfür pöfür içiyorum.
    Aslına bakarsan çok derdim var sigarasız imkanı yok. 
    Ama mantığım da en sıkıntılı ve en zor gününde içmemeyi başarırsan
    Hayatın boyunca en kritik anlarda bile tekrar başlama şansın yok diyerek çalışıyor. 

Tabi işin ritüeli olduğuna da inanıyorum. Sakallarımı şöyle sinek kaydı yapacağım,
    Güzelce duşumu alacağım, gece yarısı güzel bir türk kahvesi ve özenle hazırlanmış 2 dal tütünümü hazırlayacağım.
    Yatmadan dişlerimi fırçalayacağım ve sabah masanın üstünde görmem gereken bir not bırakacağım. 

Sabah uyandığımda bir bardak su ile başlayacağım ve ilk 1 saati geçersem, ( Sıçarken içmek gibi bir bağımlılığım var ) 
    Sonra ki akşam 5 saatlerini kurtarmış olacağım. Ve karakterim belli. Eğer 1 gün içmez isem , bir daha içmiyorum.
    1 gün dayanamayacak kadar bağımlıyım, 1 gün dayanır ve gece hiç içmeden uyursam, ertesi gün bırakmış oluyorum. 

Çocuklığumda 1 yıla kadar bir süre bu şekilde bu sistem de bırakmıştım. 
    Allien car'dı her halde onu izleyerekte bırakmıştım. Sonumuz hayır olsun. 

Bu plandan niye profil resmi değişmiyor
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bruce-Lee
    Bruce-Lee's avatar
    Erkek

Benim çok yakın bi tanıdığım var, 36 yaşında 20 yıldan fazla sigara içiyor. Ben onu 4 5 senedir tanıyorum en az  günde 2 paket sigara içen birisiydi. Onun söylemiyle, 10 seneden fazla 2 paket içiyormuş. Fabrika da yanında staj yapmıştım, herkes yemek molasına giderken o 2 3 dal sigara içip öyle gidiyordu. Bazı rahatsızlıklar yaşadı, bel fıtığı vs. Eylül ekim aylarında yeni yıla kadar içebildiğim kadar içeceğim yeni yıla girince bırakacağım dedi.Bende günden güne azalt, bir anda bırakmak zor olur falan diyordum.  Ocak ayının ilk haftasında günde 3 dal falan içiyordu, sonra baktı böyle olmuyor. Her gün daha fazla içmek istiyor, kapıyı sonuna kadar kapattı. Bir anda kesti sigarayı. 3  ay oldu, artık yanında başkası içse kokusundan rahatsız olup uzaklaşıyor. Ortalama aylık 1k cebine kalıyor. O paraya da kendine evde atelye kurmaya başladı. 3d yazıcı aldı onunla ilgileniyor vakit geçiriyor. Aydan aya taksitli ürünler alıp sigaraya ayırdığı bütçeyi orada kullanıyor. Arkadaşım gerçekten tiryakiydi. Yanımda yani görüyorum, 10 15 dk da 1 dal hemen yakıyor, içiyordu duramıyordu. Kendisi çok iradeli biri bırakacağım dedi ve bıraktı. Kendi de diyor iş kafada bitiyor diye sürekli. Kafa da bitirmek istemezsen zaten bırakamazsın. Onun çevresinde yardım alan falan insanlar var bırakamadı  mesela onlar.  Biliyorum her insan aynı değil ama olay tamamen kafada bitiyor hocam. Umarım bırakabilirsiniz :(

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek

olm bak gelin şöyle yamacıma toplanın. tam 7 aydır sigarayı nasıl içmediğimi söyleyeceğim size. şii sen ordaki at o sigarayı sen de gel. 

öncelikle sigaraya değil nikotine bağımlıyız. ayrıca bir de el alışkanlığımız var. buna karşı ikili kombo yapacağız. 

1- nikotin sakızısı. 

bu mereti adabıyla kullanabilirseniz sigara görünce kusacak kadar nikotin basabiliyor vücudunuza. herkes yanlış kullanıyor ama, incelikleri şöyle. bu arkadaş nikotini vücuda yanağınızla dişiniz arasındaki mukoza mı ney ondan veriyor. yani cakkıdı cakkıdı diye çiğnenmez bu arkadaş. iki ıslatılır bir sağa atılır 2-3 dk, ordan iki çiğnenir bir sola atılır ağızda. olabildiğince yutulmaz ağızda bıraktığı tükürükle karışık nikotin. yanaktan vücuda verilir. 

4 mg naneli nikotin sakızı diyorsunuz, zamn geldi merete de 49 tl oldu. Alın hiç bir zararı da yok bilinen. Sigaradan da daha ucuza geliyor emin olun. 

2- el için tesbih, eli boş bırakmıyoruz arkadaşlar sürekli sallıyoruz. ayrıca şüşko değilseniz bişilerde atıştırabilirsiniz, az kalorili atıştırmalıklardan gömün durun. 

ha sen hiç içmedin mi, içtiiim. rakıya oturdum içmicek miydim içtim. kederlendim içtim. sonra tekrar nikotini sakızdan almaya devam ettim. istemeyen hiç içmez. içmene gerek yok çünkü. 

3 gün boyunca ciğerler size duman ver diyecek. onu geçin. sonrası güzel güzel uykular, sabah kalkınca ağızda çamur gibi salya olmaması, koku duyusunun geri gelmesi, tatları tekrardan alabilme, erkekler için oğlanın güçlü kuvvetli kudretli olması, ciğerlerin açılması maskenin adamı nefessiz bırakmaması gibi güzel şeyler var. 

düz bırakıyorsanız bırakın. bırakamıyorsanız zararsız olan nikotin kaynağına geçin benim gibi. tam 7 aydır paket almadım. daha öyle kömürlük gibi gezmem. cakkıdı cakkıdı kenar gülü gibi gezerim artık. 

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    skyvalet
    skyvalet's avatar
    Erkek

Sigara bırakılmaz imkansız sürekli aklında kalır içme isteği zaten böyle bırakmış olmazsın.Tavsiyem canın çok çok istediği zaman iç.Önür türlü yasak koyunca daha çok istiyor insan.Yani istediğim zaman içerim sigaramı modunda ol ama içmemeye çalış.Ben böyle yapıyorum. Hiç ağzıma değdirmemeyi isterdim ama gençken ayrı karizma katıyordu meret.Sonra dişler arkadan kararınca bıraktım gibi.Arada yakarım ama en son iki ay gilan oldu herhalde tam hatırlamıyorum.

Toplam Hit: 6891 Toplam Mesaj: 68
sigara kamu spotu temiz ciğerler