folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Türkçe İbadet Hakkında..Türkçe İbadet Hakkında..

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  amele_2
  amele_2's avatar
  Kayıt Tarihi: 01/Eylül/2005
  Erkek

  yaw şimdi tuğrulbaba ben sana bişi sorcam Allah türkçe bilmiyomu ???


  Kur'an arabistan değilde ingilterede indirilmiş olsaydı (israiloğulları ing fln olsaydı) ne alaka deme israiloğlu fln anladın sen) ingilizce dua edecektin


  neden durduk yere türkçe ibadet tartışması


  ayrıca Allah'ım beni affet demedin mi hiç bu en basitinde Allah'a bi yakarış - dua değilmidir bunları neden arapça telaffuz etmiyoruz?


  cvp : biz Türk'üz anadilimiz Türkçe


  Ardından yüz köpek havlamayan kurt, kurt sayılmaz..
 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  IsLaMiC_ForCe
  IsLaMiC_ForCe's avatar
  Bilgi/Destek Madalyası
  Kayıt Tarihi: 03/Haziran/2002
  Erkek

  ibadeti türkce mi arapca mi yapmak yerine neden sunlari önce tartismiyorsunuz ?


  Bugüne kadar camileri dolduran / kendi evlerinde namaz kilan müslümanlarin yüzde kaci Yaratici'larinin kendilerine "okuyup ögüt almalari icin" gönderdigi mesaji "Kutsal Kitabi" kendi dillerinde okudu anladi ? ALLAH'in kendilerinden ne istedigi ne verdigi ne aldigi konusunda bilmesi gerekenleri biliyor, ben niye müslümanim sorusuna, "çünkü babam müslüman" yerine dogru cevabi veriyor: "isittim, itaat ettim"..


  Yüzde kaci; birakin Kutsal Kitaplarini okumayi, namazda büyük husuyla (?) okuduklari dualarin anlamini biliyor ? Hangisinin ALLAH'in sözleri ayetler, hangilerinin insan sözü dualar oldugunu biliyor ? Hangisine "Rahman Rahim ALLAH'in Adiyla" diye baslaniyor hangisine baslanmiyor ?


  Yüzde kaci; namaz kilarken sadece namazlarina odaklanabiliyor ? "Namaz kilarken namazlarinin farkinda olmayanlardan" degiller ?


  Yüzde kaci dini; takvim yapraklari, din kitabi degil adeta mezhep kitaplari olan ilmihaller, camideki hoca, kahvedeki hos sohbet dini bilen falan arkadasindan degil de özünden ögrenmeye calisiyor ?


  Din adamlari (ruhban) sinifini lanetlemis yoksaymis kabul etmemis bir dinin mensubu oldugunun kendi cahilligi capinda habersiz, cahilliginin bu sinifi dogurdugundan, ve yüzyillarca nasil bu sinif icinden cikanlar tarafindan sömürüldügünden... bölündügünden, kendi varliklari icin cahilliklerinden beslenildiginden, haberdar...


  Önce bunlari tartisalim, sonra namazi niye kildigini bilen bir topluluk oldugumuzda, sunu tartisalim..


  "Kardeslerimiz, Rabb'imize nasil salat edelim ?"


  "ALLAH, akillarini kullanmayanlarin üzerine pisligini yagdirir" Yunus/100, KK


  Konu hakkindaki fikirlerimi beyan etmeyecegim.. Selametle..


  "Oku! Yaratan Rabbinin adıyla oku. O insanı alak'tan yaratmıştır. Oku, Rabbin sonsuz iyilikler sahibidir. İnsana bilmediklerini, ve kalemle öğreten, O'dur."
 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Antikky
  Antikky's avatar
  Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
  Kayıt Tarihi: 01/Mayıs/2003
  Erkek
  Türkiyede satış trajı bakımından en çok satan kitap hangisi "Kuran-ı Kerim".En anlaşılmayan,okunmayı beceremediğimiz kitap hangisi "Kuran-ı Kerim".Hal böyle iken sen bana çıkıpta kuranı arapça okuyun Türkçe okumak farz değildir dersen benim tepkim ters olacaktır sonuna kadar insanın anadilinde dinini öğrenmesinden yanayım."Hocam,yere içki dökülmüştü,ona dokundum orucum bozulurmu?"diye soru soran bir milletiz biz.

  İnsanlar zaten okuduklarını nasıl yorumluyorlar nasıl o biçimde yorumluyabiliyorlar anlamış değilim.Adam oturuyor ne demek istediğinide yorumluyor ama adam onu bile yanlış anlıyor 10 senede Arapça öğrense 50 sene geçse yine anlayamaz.

  Umursamaz Tavrımın Hastası Olunuz.
 4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  kabus
  kabus's avatar
  Kayıt Tarihi: 29/Temmuz/2002
  Erkek

  bi soru sormadan edemeyecegim..


  o zaman sizin dediginize göre


  namazlarda okunan Sureleride Türkce okusaniz ayni yani farketmiyor ölemi..?


  Yani türkce ezberle sonra oku


  1. Rahmân (ve) rahîm (olan) Allah'ın adıyla.


  2. Hamd (övme ve övülme), âlemlerin Rabbi Allah'a mahsustur.


  3. O, rahmândır ve rahîmdir.


  4. Ceza gününün mâlikidir.


  5. (Rabbimiz!) Ancak sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet umarız.


  6. Bize doğru yolu göster.


  7. Kendilerine lütuf ve ikramda bulunduğun kimselerin yolunu; gazaba uğramışların ve sapmışların yolunu değil!


  Bana kalirsa Anlamini bilmek tabiki cok güzel ama okurken Orjinal haliyle okumak gerekiyor


  Arapca okudun diyede arap olacak degilsin..Allahin Hükümleri Arapca indi


  Aşk korkuya peçedir, korku da aşka perde, Allah"tan nasıl korkmaz, insan Onu sever de...
 5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  dipLoit
  dipLoit's avatar
  Kayıt Tarihi: 16/Haziran/2006
  Erkek

  islamic_force dogru bi konuya deginmis..


  bu turkce ibadet olmali dienlerin kac tanesi su anda namaz kiliyor acaba ? hadi diyelim ki kılıyor.. sonucta okunacak duanın ezberlenilmesi gerekir.. arapca da ezberlenebilir turkce de.. orjinal hali varken inatla turkcesini ezberlemek, anlamak istemekten cok ırkcılık degil midir ?


  ayrica anlamayanlar icin birsürü kuranın türkce yorumu var (meal degil yorum).. kuranın anlasılmazlıgını savunanlardan kacı bu kitapları alıp okuyup anlamaya ugrasmısdır ?


  ben arap degilim diyenler olmus.. ingilizce konusan ingiliz mi oluyor ? pc ile ugrasıyorsunuz diye birsürü ing.terimi bilmek zorundasınız.. ne oldu ingiliz mi oldunuz ? buyrun türk dil kurumu bu terimlerin türkçelerini çıkardı.. niye kullanmıyorsunuz ? orjinal hali daha çekici geliyor değil mi ? hicbisey orjinalinin yerini tutamaz.. ki bu orjinalligin sahibi Allahsa..


  bir imzam bile yok
 6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  TugrulBaba
  TugrulBaba's avatar
  Üstün Hizmet Madalyası
  Kayıt Tarihi: 19/Nisan/2003
  Erkek
  Bana kalırsa turkce yada cınce farketmez dıyenler ırkcı yaklasıyorlar. Dını turklestırmek yada cınlılestırmekten baska bısey degıldır. Kı ziya gökalp gıbı turkculer bu harekete mıllı dın, dın mıllıyetcılıgı, turk dını gıbı ısımler takmıstır. Namazın turkce kılınması kıldırılması dının turk dını olması yolunda atılan bır adımdı sadece. Buda ırkcılıktan baska bısey degıldır. Bızım turkculerın baltayı tasa vurdugu andır sadece...

  tahribat.com/murid/tugrulbaba
 7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  TugrulBaba
  TugrulBaba's avatar
  Üstün Hizmet Madalyası
  Kayıt Tarihi: 19/Nisan/2003
  Erkek
  Sonra Allah Turkce bılmıyormu dıyen kardeslerım var. Allah senı senden daha ıyı tanıyor. Hem zaten coder kardesım zehır gıbı cevap vermıs bana laf dusmez artık. Ancak konu yahudılesme temayuludur. Sımdılık bu kadar yazacagım daha sonra konuda acıklama getırecegım noktalar var. Kusura bakmayın acelem var bunuda yazmadan gecemedım...

  tahribat.com/murid/tugrulbaba
 8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Cezainca
  Cezainca's avatar
  Kayıt Tarihi: 17/Temmuz/2005
  Erkek
  Ezan tabiiki şuanda oldugu gibi okunur bazı seyler degismez.Ama Arapca'yı anlamadan okumaktansa anlayanarak Türkçe ibadet yapmak daha iyi... İbadet'in dili olmaz.Çünkü ibadet Allah ile kul arasındadır.Allah herseyi yaratan herseyi bilendir Türkçe olarak yaptıgımız ibadette kabul olur
 9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  graywolf
  tulu
  tulu's avatar
  Kayıt Tarihi: 19/Eylül/2005
  Dişi
  ragmendous bunu yazdý:

  size ingilizlerin bi taktigini soyleyim trigonometri ve arapca....hindistanda1940li yýllarda daha kucuk yaslardaki cocuklara(ilkokulda)bunlarý ogreterek onlarýn yaratýcýlýklarýný yok ediyorlarsa niye arapca ogrenelim????


  araplar o kadar saf ve temiz bir ýrksa niye ingilizlerle birlikte olup bize 1.dunya savasýnda saldýrdýlar????bu ikiyuzluluk degilmidir???bu binlerce turk insanýný katletmenin neresi temiz ve saf bir ýrkýn gostergesidir????


  niye gelismis bir tane arap ulkesi yok veya musluman ulkesi????  konuyu iyice dagittin yaa arapça ve turkçe ibadetten bahsediliyodu


  simdi sen bana sayarsin araplarin ne yaptiklarini bende bi o kadar da sayarim ingilizlerin mi fransizlarin mi ne alt ettiklerini


  yani soylediklerimizle ne alaka çok umrumdaydi ingilizlerin taktikleri


  simdi sizin için ibadetin dili olmayabilir, ne hissettiginizi ne dusundugunuzu tabiki allah biliyor ama namazin sadece arapçasi kabul olunur ANLADINIZ MI


  yok anlamak istemiyosaniz buyrun turkçe kilin namazinizi.. ole kilan varmi çok merak ettim.. kesin yoktur.. o zmn bos konusmayin..


   

 10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  graywolf
  tulu
  tulu's avatar
  Kayıt Tarihi: 19/Eylül/2005
  Dişi  yanlis oldu silinmiyo ya

Toplam Hit: 10756 Toplam Mesaj: 71