folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Akkuyu Nükleer Santrali Hayırlı Olsun

Akkuyu Nükleer Santrali Hayırlı Olsun

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KAAMOS
    KAAMOS's avatar
    Erkek

radyasyondan korksak muz yemezdik

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

xfiles mürid bu santralde bahsettikleri silah güçlendirme vs işlemleri yapılabilirmi . 

Minimalist Değilim Tembelim
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amatör Üye
    masteryoda
    masteryoda's avatar
    Erkek

https://vimeo.com/34499084

Rahmetli Prof. Dr. Vural Altın'ın bir konuşması baya bir detaylı anlatıyor 1 gr uranyumun 2.5 ton kömüre eş değer olduğunu faydasını zararını tesislerin kaç yıl dayandıklarını v.s v.s

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bektas
    x-files
    x-files's avatar
    Erkek
    samaccc bunu yazdı

xfiles mürid bu santralde bahsettikleri silah güçlendirme vs işlemleri yapılabilirmi . 

Abi burda sadece Enerji üretiminde kullanılacak. Ama sen bu teknolojiyi kontrol altına almayı öğrendiğinde elbette birşeyler olacaktır.

//Hayat Bazen Tatlıdır//--//Aşıksan vur saza şoförsen bas gaza// https://zulfumehmet.com/ Kişisel bir olay
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    masteryoda bunu yazdı

https://vimeo.com/34499084

Rahmetli Prof. Dr. Vural Altın'ın bir konuşması baya bir detaylı anlatıyor 1 gr uranyumun 2.5 ton kömüre eş değer olduğunu faydasını zararını tesislerin kaç yıl dayandıklarını v.s v.s

1:07:00 dan itibaren bakın adamın dediklerinin hiçbiri bizde yok :D 

next next next install
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mavitutku
    mavitutku's avatar
    Erkek

Hayırlısı olsun . inşallah Türk firmalarının da atılımı yüksek olur katkıda bulunurlar. birşeyler öğrenirler.

umarım sadece rant yuvası olmaz. Umarım Sadece Elektrik almak için rusyaya para ödediğimiz bir yer olmaz.

Belki bizimkilerde birşey öğrenir.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    THT2005
    THT2005's avatar
    Erkek

Bütün işleyiş baştan aşağıya  olması gerektiği gibi hakkı ile yapılır ise hiç bir sorun olmaz...

Fakat ;

bu gün sabah haberlerinde gördüm...

http://www.mynet.com/haber/guncel/torpil-listesini-whatsapp-tan-paylasti-ortalik-karisti-3987094-1

bu tür haberler gördükçe ; akılda sürekli soru işaretleri kalıyor.. çalışılacak  alan tehlikeli , hatayı afftemez..

Burası Türkiye... Yaşanacak , Yaşanmış , Yaşanan olayların hepsi normaldir.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oinomaos
    oinomaos's avatar
    Erkek
    Kaan bunu yazdı
    oinomaos bunu yazdı
    Kaan bunu yazdı

Baraj istemeyiz, termik santral istemeyiz, nükleer istemeyiz. 

Babamizin tarlasinda mi yetişiyor amk bu elektrik. 

Diktatorlerin amk ama bu nükleer işi doğru bir adım oldu. Nukleerle rüzgar enerjisini, güneş enerjisini karsilastiracak arkadaşlar bi siktirip gitsin lütfen. 

Çapsız, sığ ve bilgisiz fikrin için teşekkür ederim. Tam bir kahve kültürü örneği. "Napalım yani"cilik "Petrol vardı biz mi içtik" "Onu yapmayakta napak"çılık.

2 sikindirik örnekle koca fikir çökertmeyle yönetiliyor ülke. Çapsız adamların yapabileceği bu zira biliyor karşındakinin düşünmeyeceğini. Böyle sığ laflarla bir anda malı sığırı arkasına alabiliyor çünkü.

Böyle yorum yapacağına az daha akıllı davranıp desene alternatif öneriniz nedir? diye yok ama mümkün değil çünkü onu sorduğunda biliyorsun ki cevabı alacaksın.

Soramazsın o soruları sorma bir siktir git sadece.

Gerçekten merak ettim şimdi "alternatif enerji kaynaklarını".

Nükleer, termik, hidroelektrik,rüzgar, güneş. başka neler varmış?

Bizi aydınlatır mısın çook yüksek bilgilerinle.

Ee anlamadım şimdi neyi soruyorsun? Benim de bildiğim iki tane daha var(Biyokütle enerjisi, Dalga enerjisi)

Benim amacım şu. Nükleer boktur elimizi sürmeyelim değil. Nükleerle elektrik üretmek büyük risktir. Sonuçları ortadadır. 

Nükleer enerji reklamı yapıldığı gibi milli ve yerli olmayacak. Karlılığı tartışılır durum. Kaynak erişimi (zenginleştirilmiş uranyum) elimizde olan bir şey değil.

E niye nükleer en iyisi en güzeli en sonsuzu diye satmaya çalışıyorsunuz?

Çok güvenli en karlı diye itelemeye çalışıyorsunuz?

Benim derdim bu yalanlar, salak yerine koymalar ve mal gibi peşinde koşarak nükleeri savunanlar.

Her soruya uzun uzun açıklamalarla cevap veriyorum ama nükleer elektrik savunucusu adamlar "bunu yapmayakta napak", "millet yapınca birşey yok biz yapınca vıdı vıdı", "reyise karşı olmak için vıdı vıdı", "zaten herşeye mualifsiniz vıdı"

Kaldıramıyorum işte bunları. O ağzını siktiklerimin bok dolu ağızlarıyla düşünmeden ezberden çapsız çapsız bana laf atmalarını kaldıramıyorum. Verdiğim her cevabı da altını doldurmadan vermiyorum.

Şimdi tekrar soruyorum sen ne soruyorsun? Amacın ne?

Anıl
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

Nükleer enerji, EĞER tam anlamıyla güvenli yapılırsa, doğru düzgün HATASIZ işletilirse en temiz ve verimli enerji çeşididir. Sonra (öncelik çevre olmak kaydıyla) güneş ve rüzgar, hidroelektrik, termik santraller gelir bence. Böyle bir nükleer santrali desteklerim.

Ancak Türkiye'nin nükleer santral işletecek, yapacak, mükemmel şekilde işletecek bir ülke olduğunu düşünmüyorum.

Amacım polemik yaratmak değil, ekşi'de gördüğüm bir yazıyı paylaşmak istedim:

"

mersin‘de yapılan (a)kkuyu nükleer santrali nedir, ne değildir. nükleer santrallerle ilgili bir fikir sahibi olmak için 24 madde.
    1. mersin akkuyu, bir fay hattı üzerinde bulunuyor.
    2. santrali yapan şirket çernobil’in sorumlu şirketi: rosatom.
    3. çed (çevre etki değerlendirme) raporu sahte imzayla sunuldu, kısa sürede okunmadan kabul edildi.
    4. santralin rus payı %51’nin altına düşmeyecek. türkiye’nin santrali değil yani.
    5. dünyada en ucuz teklifi veren alır + yap işlet sahiplen modeliyle kurulan tek santral. işletim sırasında maliyetten kısılacak.
    6. dünyada daha önce denenmemiş bir reaktör modeli kullanılıyor.
    7. türkiye’nin rusları denetleyebilecek ya da kalite kriteri koşabilecek kapasitede elemanı yok. ancak “en güvenlisi olacak” gibi açıklamalar duyuluyor.
    8. ruslara 12.5 cent’ten 15 yıl (yani 70-80 milyar dolar) alım garantisi verildi. dolar her geçen gün artıyor.
    9. yakıtta rusya’ya bağımlı olacak, bizim az olan uranyumumuz kullanılamayacak. doğalgaz bağımlılığı yerine uranyum bağımlılığı artacak.
    10. atıkları bertaraf etmeyi dünyada hiçbir ülke başaramadı.
    11. atıklar 100.000’lerce yıl boyunca deprem bölgesi olan akkuyu su depolarında hasar görmeden korunmak zorunda. rusya atıkları ülkesine almıyor.
    12. olası bir kaza durumunda 500.000.000.000 (500 milyar) dolarlık hasarın sadece binde birinden rusya sorumlu. tüm masraflar türkiye’den çıkacak.
    13. uranyum yakıt çubuklarının sürekli olarak su ile soğutulması gerekiyor. soğutma elektrik kesintisi gibi bir sebeple duracak olursa kısa sürede fukuşima ve çernobil gibi kazalar meydana geliyor.
    14. türkiye tüm ülkeyi kapsayan elektrik kesintisinin sebebini bir hafta boyunca bulamamış bir ülke.
    15. türkiye, santrali olmadığı halde 3. seviyeden nükleer kaza yaşayan tek ülke.
    16. türkiye, topraklarında (aliağa) sessiz sedasız radyoaktif gemi sökülüp hurdaları atılan bir ülke.
    17. türkiye, topraklarında uranyum işlenip normalin 400 katı radyasyon saçacak halde açık bırakılıp gidilen bir ülke.
    18. santralin hidrolik sistem ihalesini “milletin a… koyacağız” diyen adamın şirketi kazandı.
    19. soma facia madenlerine sahip olan şirket bu projenin altyapısında yer alıyor.
    20. santral kazasız çalışırken bile, çevreye radyoaktif toz saçacağı için mersin’de yetişen çilek, muz gibi gıdalara “radyoaktif atık içerir” etiketi getirilecek.
    21. anlaşma teknoloji transferi öngörmüyor, yani ruslar bize bu teknolojiyi de öğretmeyecek. silah yaparız diye ümitlenmeyin.
    22. türkiye’nin elektrik fazlası olduğu gibi %15 kayıp-kaçak oranı var. akkuyu ise %2’lik bir katkı sağlayacak.
    23. akkuyu bir ihtiyaç değil, siyasi bir tercih. sadece altyapı şirketlerine gelir kapısı yaratma ve rusya’nın desteğini alma amacıyla yapılıyor.
    24. zira avrupa ülkeleri tüm nükleer santrallerini aşamalı olarak kapatma ve yenilenebilir enerjiye geçme kararı aldı.

ya bir gün patlarsa?
    bu sorum size sevgili mersin/tarsus/adana halkı, sevdiklerinizin bir çoğunu feci bir halde can vermiş bir şekilde öylece bırakıp katarlarla anadolu'yu terk edebilecekmisiniz?

bu santrallerin olduğu ülkelerin deprem olasılığı nedir bir bakın.

karar sizin!

"

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oinomaos
    oinomaos's avatar
    Erkek
    x-files bunu yazdı

Evet tartışmaya Akkuyuda bir çalışan olarak dahil olmak gerektiğini düşünerekten bir kaç bilgi ve bir kaç görüşte ben ekleyeyim. :D

Öncelikle radyasyona öcü olarak bakmayı bırakmamız gerek. Radyasyon öldürür diye birşey yok. Arabayı sürmeyi bilmezsen kaza yaparsın ya ölürsün ya sakat kalırsın yada hiç bişi olmaz sapasağlam çıkar ayağa kalkar devam edersin. Radyasyonda böyle bişi. Kontrol altında tuttuktan sonra, 

Hastahanelerde tanısal ve tedavi amaçlı kullanırsın (Örnek film çekimi, kemoterapi vb..)

Endüstiri alanında bir çok alanda kullanırsın (Kaynak yapılan boruların sağlamlığı, yoğunluk, nem, barajlardaki su kaçakları ve daha bir çok alanda. )

Güvelik ve kaçakçılık alanında (Hava limanlarına girerken çantalarınızı geçirdğiniz cihazdan adamda silah varsa uçağını durdurmanı önleyebilirsin, Ülkeye kaçak yollarla mal sokmayı engelleme gibi)

Tabi daha bir çok yararları var sadece belli başlı olanları söylüyorum.

Gelelim en tartışılan olaya. NGS = Nükler Güç Santralleri

Evet ülkemizde bir nükleer güç santrali yok oysa yanı başımızda olan ülkelerin çoğu kullanıyor bu NGS leri. Kontrol altında tutamazsan yakın bir yerdeysen ve büyük bir patlamaya neden olduysan ebenin örekesini tersten görmeden tahtalı köye gidersin hatta ceset diye koyacak bir parçanı bulmaları bile imkansız küllerinden yeniden doğmazsan tabiki. Türkiye bu teknoloji ile tanışması baya gecikti. Rusya ile yapılan anlaşma ile bakalım inşallah ülkemize bu teknolojiyi kullanmaya başlayacağız. 

NGS lerde en önemli mevzu ve tehlikleri kısım reaktör kısmı. Reaktörler önce demir bir muhafaza içinde durduruyluyor. Bu demir muhafazanın dışınada ağır beton (Piyasada kullanılan beton yoğunlukları 2.3-2,4 ton/m3 tür) kullanılıyor. Bunlarda ya doğal olarakbulunan limonit, barit gibi yüksek yoğunluklu agregalar kullanılıyor yada sunni olarak demir çeklik fabriklarından getirliyor. Üretilen ağır beton yoğunlukları ise 3,5 ton/m3 civarı olmaktadır. Tabi bunlar bir önlem ama tedbirsiz ve gelişi güzel davranırsan işe yaramaz. Nasıl bir volvo ile emniyet kemerini takmazsan ve son sürat bir duvara çarpıp ölebileceğin gibi bunda da ölebilirsin tabiki.

Çalıştığımız yerde karşı olanlarda var olmayanlarda var. Radyasyon (Nükleer yoğunluk ve nem ölçer) ile 2011 den beri uğraşıyorum. Millet işte çocuğun olmaz bilmem şöyle olur böyle olur. Çok şükür bir oğlum var. Kullandığım cihazı güvenllik tedbirlerini alarak kullanmaya dikkat ettiğim ve her kullandığım süre içersinde dozimetremi takmaya bellirli aralıklarla radyasyon sızdrırıp sızdırmadığını kontrol ettiğim sürece bir cep telefonu kadar radyasona maruz kalıyorum. Buda zaten bir radyasyon çalışanın bir yıl içersinde kalacağı 1mSV radyasyondan daha az bir değere tekamül ediyor.

Karşı olanların çoğu tehlikeli bunu biz kullanamayız başka bir sürü kaynak var neden onlara yönelmiyoruz gibi bir sürü şey söylüyorlar. Şu anda Türkiyede tek başına %10 enerjiyi karşılayacak bir yer yok şu anda. En büyük barajımız olan Atatürk barajı bile şu anda ülke enerji ihtiyacının %5 anca karşılayabilmektedir. Tamam rüzgar gülleri kuralım her yere ama nereye kadar kuracaksın. Güneş panelleri kuralım evet yenilenebilir enerji. Ne güzel. Hadi herkes alsın güneş panelini kurun çatınıza bir de yanına rüzgar türübin kurun oh miss. En azından enerji ihtiyacınızın bir kısmını ordan kullanabilirsiniz. Size ne kadar maliyeti olacak ki. Niye kimse yapmıyor. Devlet yapsın güneş enerjisini baraj kurmasın, rüzgar gülü kursun; NGS kurmasın, Rüzgar gülü kursun; Termik Santral kurmasın, Fosil yakıttan elektirik üretsin.

Artık bu bir ihtiyaç. Almayna santralleri kapatıyor, Fransa kapatıyor. Evet kapatıyor santralleri ama; bundan 40 yıl önce kurduğu NGS leri kapatıyor. Kapatıp nerden enerji ihtiyacını karşılayacak. Rüzgar gülünnden mi, Güneş enerjisinden mi? Bizde de var zaten. Ispartadan Sandıklıya giderken Türkiyenin en büyük rüzgar santrallerinden biri orda. Dağın her tarafında rüzgar gülleri ile donatılmış. Şu an itibari ile Türkiyede 180 civarı RGS faliyette. Şu an itibari ile %6 civarı bir ihtiyacı karşılamakta. Yapılan anlaşmlar ile bunu daha geliştirip %13 karışlanması planlanıyordu en son. Türkiyede 560 civarı güneş enerji santralleri mevcut bunla ancak ülkenin %1 - 2 civarında bir elektirik ihtiyacını karşılamaktadır. Yani 180 RGS ve 560 GES ler ancak bir NGS tekamül ediyor. 

NGS'nin ülkeye faydası olacak mı?

Hiç birşey olmazsa en azından radyasyonu tanımış oluruz. Elektirik ucuzlar mı? Ona bende bişi diyemiyorum. Çünkü o kısım siyasiye giriyor. Ama şöyşe baktığımızda gelişmiş ülkelerin çoğunda NGS ler mevcut. Biz niye arkadan bakalım ve enerji ihtiyacımızı dışardan temin edelim ki. Şu an ruslar inşaat aşamasında kontrollük teşkilatını yürütüyorlar. 25 yıl işlettikten sonra bizde kullanacağız artık.

NGS atıkları ne olacak.

Her kafadan bir ses çıkıyor. Evet atıklar ne olacağını söyleyim. Atıklar Rusyaya gidecek adamlar atıkları atmıyor tekrar işleyip kullanıyorlar. Kaynaklar nerden gelecek peki. Malesef rusyadan gelecek. Rusyada Kazakistandan alıp burda kendi işletmeleri esnasında kullanacaklar. Belkie kendi uranyumlarımız zenginleştirip kendi Radyoaktif kaynaklarımızı üretebiliriz. Şu an yapacak ne teknolojimiz var nede kullanabileceğimiz bir yer. 

Yani uzun lafın karşı değilim. Evet belki bana at gözlü diyeceksiniz. Karşı olanada karşı değilim. Bir fizik uzmanı da değilim. Ama Türkiye Atom Enerji kurumu tarafından Radyasyondan Korunma Sorumlusu kursuna katılıp bir hafta (yıl 2014) eğitim aldıktan sonra radyasyonun o kadar tehlikeli olmadığını öğrendim. Kullaktan dolma bilgiler ile yola çıkmayınız. Avrupalılar bu meleti yedikleri sebzelerde dahi kullanıyorlar. http://dergipark.gov.tr/download/article-file/33851 Siz daha doğaya zarar verdiğinden bahsediyorsunuz.

Son olarak bilinen genel bir yanlışa da parmak basayım. 

Havaya radyasyon yayılacak ve yağmur radyasyon ile yağacak üstümüze işte ağaçlara bulaşacak bilmem ne. Abi yok öyle bişi. Havay saldığı sadece su buharı ve Radyaston bacasından da ufak bir miktarda radyaston dışarı çıkışı var. bu radyasyon miktarı Backgraund miktarda bir radyason aşırı bir radyayo yok. Radyasyon bir ağaca bulaşıp onun içinde kalıp keyif çatmaz. Radyasyon bir ışın gibi düşünün girip çıkıyor. İnsan derisinden de girip çıkarken radyasyon miktarı ve cinsine göre değişiklikler göstermektedir. Yüksek dozda maruz kalınan radyasyon insan DNA sında bozulmalara sebep olmaktadır. Ama insan vücudunda yada bir yağmurda bir bitkide depolanmamaktadır.

Şu an yaktığınız ışıkta. Şu an bu yazıyı okurken monitörünüzde masanızda cebinizde bulunan telefonda hatta dokunduğunuz kılavyede bile radyasyon mevcuttur. Radyasyon bir öcü değildir.

İyi akşamlar.

Adam gibi nükleer enerji savunanlarda bugün :) ilk oldu kendisi özelden de tanışırız kendisiyle. Adam destan gibi yazmış.

Esas noktalara bakalım.

Nükleer öcü değildiri güzelce anlatmış ki bende öyle düşünüyorum :) 

Nükleer değil ihmal öldürür diyor ki aynen öyle.

En önemli nokta. Kaynaklar bizim değil. Rusyadan gelecek. Yani bunun yapılışının dayandığı en esas nokta. Yerli enerji olmayacak kaynak rusyadan gelecek. Şuan doğalgaz ile ürettiğimiz elektrik gibi.

Bakın burası önemli bizim değil yerli değil sahip değiliz. Bir rüzgar gülünü yaptığında rüzgarı senin, güneş paneli yapınca bu güneşte senin kaynağın ama uranyum değil ve hiç olmayacak.

Buradan sonrası daha önemsiz

25 yıl bizim olmayacak. 5 yıl da yapımı var 30 yıl hiç bir şeyi yerli olmayacak. Toplam max sağlıklı ömrü yeni nesiliyse 60 yıl değilse 40-50 yıl olacak. Yani bizim olma süresi max 30 yıl olacak o da 30 yıl sonra.

Enerji ihtiyacımızın %10 unu karşılayacak. Ama daha fazlasını değil. Tabi hesaplar sanırım günümüze göre yapılıyor. 30 yıl sonraki elektrik ihtiyacı ne olur kaçını karşılar bilinmez.

Kervan yolda düzülür kafasıyla nükleer olacak iş değil gerçekten değil ama biz yapıyoruz. Tanışma işini santrali kurduktan sonrasına bırakıyoruz.

Komşuda pişer bize de düşere bir şey demiyorum. Ne diyim amk sike sike herkes kendi ülkesindeki dertle ilgilenecek. Adamların santralini engelleyemeyiz ve evet kaza olursa bizi de siker.

Anıl
Toplam Hit: 17539 Toplam Mesaj: 148
türkiye akkuyu nükleer santral