folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Akkuyu Nükleer Santrali Hayırlı Olsun

Akkuyu Nükleer Santrali Hayırlı Olsun

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    moi
    moi's avatar
    Erkek

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2010/10/20101006-6.htm

Yine aynı anlaşma maddesinden:

MADDE 10 - 5. TETAŞ, Proje Şirketi'nden, ESA'da belirtildiği şekilde, NGS'de üretilmesi planlanan elektriğin -Ünite 1 ve Ünite 2 için % 70'ine (yüzde yetmiş) ve Ünite 3 ve Ünite 4 için % 30'una (yüzde otuz)- tekabül eden sabit miktarlarını her bir güç ünitesinin ticari işletmeye alınma tarihinden itibaren 15 (on beş) yıl boyunca 12.35 (on iki nokta otuz beş) Amerika Birleşik Devletleri (ABD) senti/kWh ağırlıklı ortalama fiyattan (Katma Değer Vergisi dahil değildir) satın almayı garanti eder.

Şu an vergiler dahil kullanıcıya gelen elektriğin 1 kWh ücreti 45 kuruş diyelim;

An itibariyle dolar da 3,98;

TETAŞ'ın santralden satın almayı garanti ettiği fiyat (vergiler hariç) 3,98 * 12,35 = 49,153 kuruş

Yanlışım varsa düzeltin ama bir problem var gibi bu hesapta.

Sadece paranoyaklar hayatta kalır...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Bir enerji kaynağına ihtiyaç var evet. Türkiye'de fosil yakıt üretiminin 2038 yılında biteceği tahmin ediliyor. Bu problemin en büyük iki çözümü nükleer enerji ve yenilenebilir enerji. Son yıllarda yenilenebilir enerjideki acayip büyük ve hızlı gelişmelerden dolayı nükleer enerji geri planda kaldı. Yatırımlar nükleer enerjiden, yenilenebilir enerjiye hızla geçiyor, geçmeye de devam edecek gibi. Biz de yine her zamanki gibi emekli olmuş orospunun götüne pandik atmaya çalışıyoruz. Türkiye'nin toplam 832,5 MW fotovoltaik kapasitesi var. Bunun 500 MW küsürü sırf 2016'da yapıldı. Daha da fazlasına ihtiyaç var. Bence bu nükleer santrale yatırım yapılacağına, fotovoltaik ve rüzgar enerjisi sistemlerine daha fazla yatırım yapılsın. 

while (1<2)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ArduouS
    ArduouS's avatar
    Erkek
    kont239 bunu yazdı
    qoqo bunu yazdı
    erblood bunu yazdı

Hiç kimse kızmasın ama şahsen ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.

yoksa bu enerji ihtiyaç artışı ile başa çıkamayız.

Fransa da 59 nukleer santral var ve hiç bir yer kirlenmiyor.biz yapınca mı memleket batıyor? anlamıyorum.

Enerji ihtiyacın var ama sen önce ülkendeki kaçak elektrik tüketimini sıfırla. Zaten bu enerjiyi karşılayabilecek birçok imkana ve araziye sahipsin. Rüzgar ve güneş enerjisi ile çok rahat karşılarsın.

Bu kadar imkana sahipken zaten eğitimsiz olan bir ülkede (Düşük eğitim demiyorum, eğitimsiziz) nükleer enerji işine giriyorsun. Japonya bile bu konuda kaza yaşıyorken bizim ülkede bu santral 15-20 yıla patlar.

Ne yazık ki kaçak elektrik mevzusunu çözemiyor kimse. Adamlara trafo yapıyorsun gecesine yıkıyorlar. Hizmet götürüyorsun işimiz olmaz gözüyle bakıyorlar ve tahrip ediyorlar. Dediğin gibi keşke sıfırlayabilseler kaçak elektrik kullanımını.

Eskiye nazaran eğitim konusunda gelişme gösteriyoruz. Ermenistan, Bulgaristan da santral var eğer enerji bağımlılığını bitirmezsek ekonomik olarak biz gibi işçiler, memurlar daha çok sürüneceğiz. Milletin kullandığı kaçağı biz cebimizden misliyle vermeye devam edeceğiz. 

bu santral yapıldığında sanki vermeye devam etmeyeceğiz hocam...

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oinomaos
    oinomaos's avatar
    Erkek

sayfa sayfa yazı yazarım. adam gelmiş diyor ki "fransa yapınca kirlenmiyor biz de mi kirleniyor anlamıyorum". adam sanıyor ki araba egzostundan çıkan bir gaz bu kirlilikte öyle bir şey.

özet yazayım: wiki yi açın şuna bakın

Dünya da kaç tane nükleer santral var?

Kaç tanesi halen faaliyette?

Yeni yapılan kaç tane var?

Bunları bir yerde toplayın kağıda yazın.

Sonra şuna bakın. Dünya da nükleer santral kazaları kaç tane olmuş.

Benim hatırladığım 5 / 1000 di yani %0.5 ihtimal kaza oluyor.

Şimdi gidin bakın bakalım santral nere yapılıyor ve yenileri nereye yapılacak

Sonra yapılacak olan 3 santralde herhangi bir kaza olursa ülkenin nufüsunun kaçı hayatta kalacak?

Kalanların kaçı yıllarca acı çekecek.

Buna rağmen kem küm diyenin aklını beynini sikeyim. 

He ek olarak neden nükleer santraller deniz kıyısına yapılır?

Isı arkadaşlar sıcaklıktan dolayı. Bizde buraya yapıyoruz ve 3 tarafı denizle çevrili olan ülkemizin güzelim denizlerindeki balıkların analarını sikeceğiz ama çoğalmayacaklar.

Çünkü nükleer santraller kuruldukları alanda deniz suyunun ısınını arttırırlar (enerjinin dönüşümü kanunu falan var ya nükleer çubuk gidiyor yerine ısı ve elektrik geliyor) bu ısı da doğal canlı yapısını sikip atacak.

Özet dedim ama yazdıkça delirdim cehaleti gördükçe sinirlendim.

Ülkenin enerjisinin %10 karşılayacak diye aldığımız riske bak amk. La kaçak elektrik kullanan orospu evlatlarını engellesek zati 10 yılda üretilecek santrale gerek kalmıyor.

La sikeyim cehaleti lanet olsun eğitimsizlik. Okumayacaksınız ya bu yazdıklarımı en çokta o koyuyor kitap yazsamda okumayacaksın, özet yazsam da amk sizin gibi okuyamanların.

Hep siz okumayanlardan oluyor alayınızı sikeyim okuyun amk okuyun.

Anıl
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tayga
    Tayga's avatar
    Erkek
    krypt bunu yazdı

Bir enerji kaynağına ihtiyaç var evet. Türkiye'de fosil yakıt üretiminin 2038 yılında biteceği tahmin ediliyor. Bu problemin en büyük iki çözümü nükleer enerji ve yenilenebilir enerji. Son yıllarda yenilenebilir enerjideki acayip büyük ve hızlı gelişmelerden dolayı nükleer enerji geri planda kaldı. Yatırımlar nükleer enerjiden, yenilenebilir enerjiye hızla geçiyor, geçmeye de devam edecek gibi. Biz de yine her zamanki gibi emekli olmuş orospunun götüne pandik atmaya çalışıyoruz. Türkiye'nin toplam 832,5 MW fotovoltaik kapasitesi var. Bunun 500 MW küsürü sırf 2016'da yapıldı. Daha da fazlasına ihtiyaç var. Bence bu nükleer santrale yatırım yapılacağına, fotovoltaik ve rüzgar enerjisi sistemlerine daha fazla yatırım yapılsın. 

Hocam yenilenebilir kaynaklarda henuz fiyat/kazanc ve amortisman tam oturmus degil .Fotovoltaik piller zaten almanyadan ithal ve doviz surekli yukseliste.Şu halde bile fiyat/kazanc hic uygun degil bunun yanisira fotovoltaik pillerin henuz omrunu bilen yok 10 yil sonra hurdaya cikarsa tum yatirimlar çöpe gidebilir.Ruzgar turbinleri de ayni sekilde Almanyadan ithal onun bi umut bakimlari yapilabilir sistem oturduktan sonra .

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fatih54
    Fatih54's avatar
    Erkek

Nükleer enerji üretiminde tedbirli olmak esastır.

Avrupaya kıyasla IQ ortalaması mental retardasyon sınırının altında olan milletin ülkesinde bu işi yapmak için ise ekstra tedbir ve ehillik gerekir.

Bu santrali Türkler yönetirse bu işin sonucunun kötü olacağını düşünüyorum. Bu işe sadece patlama vb. Olarak bakılmaması lazım. Bu santralin kurulduğu yerin çevresine toksik etki ne olacak vb. Gibi birçok şeyin araştırılması gerekiyor ayrıca santralin avrupa standartlarına uyup uymadığı hakkında da bir şey söylendiğini görmedim. Ruslar yapacağına göre büyük ihtimalle oldukça riskli olacaktır.

Şahsen nükleer enerji ve nükleer bilim konusunda en ileri düzeyde olan ABD santrali kurup yönetseydi kurulduğu iyi oldu derdim ama bu şartlarda kurulmasının iyi olmadığını düşünüyorum.

Birkaç gün önce birisi yazmıştı devlet bir işin yapılması gerekiyorsa kaliteden bağımsız olarak en ucuz yolu tercih eder diye. Bu mantıkla bu santralin toksik etkisinin araştırılması gibi konular enerji verimini etkilemeyeceğinden önemsenen bir konu olmayacaktır. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SUPERBICO
    SUPERBICO's avatar
    Erkek
    Tayga bunu yazdı
    krypt bunu yazdı

Hocam yenilenebilir kaynaklarda henuz fiyat/kazanc ve amortisman tam oturmus degil .Fotovoltaik piller zaten almanyadan ithal ve doviz surekli yukseliste.Şu halde bile fiyat/kazanc hic uygun degil bunun yanisira fotovoltaik pillerin henuz omrunu bilen yok 10 yil sonra hurdaya cikarsa tum yatirimlar çöpe gidebilir.Ruzgar turbinleri de ayni sekilde Almanyadan ithal onun bi umut bakimlari yapilabilir sistem oturduktan sonra .

Yekayi arastirin hocam

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karabudun
    karabudun's avatar
    Erkek

Ne dünya da ne de Türkiye de yenilenebilir enerjiler henüz çözüm değil.  Türkiye de rüzgar enerjisine uygun bölgeler kısıtlı. Adı üzerinde rüzgara bağlı olduğu için sürekliliği yok. Depolanamadığı için bir kaç gün çok birkaç gün hiç yok durumu olur. Bildiğim kadarı ile dünyanın en büyük güneş santrallerinden birisi şu anda Türkiye de yapılıyor. Ama o da devede kulak misali nerji üretecek.  Rakamlar doğru ise Akkuyu gibi 10 tane nükleer santral olsa demek ki Türkiye'nin ihtiyacını karşılayacak.  Bazı ülkelerle kıyaslandığında fazla bir rakam değil.

Ancak tabiki güvenlik  herkesin aklını kurcalıyor. YÖK e cinci hocaları, Tubitak a hayvanat bahçesi müdürünü atayan zihniyet benide ürkütüyor. Ümidim bu zihniyetin ülkenin başında kalıcı olmayacağı ve güvenlik konusunda gelişen teknolojilerin riski en aza düşürmüş olabileceğidir. İnsanoğlu bu sorunu eminim nükleere, baraja falan gerek kalmadan çözecektir. Ama o güne kadar mecburuz gibi gözüküyor. 

"Bugünden geru divanda, dergahta, bergahta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil kullanılmayacaktır." KaramanoğluMehmet Bey - 1277 -
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bektas
    x-files
    x-files's avatar
    Erkek

Açılıştan selamlar.

x-files tarafından 03/Nis/18 13:34 tarihinde düzenlenmiştir

//Hayat Bazen Tatlıdır//--//Aşıksan vur saza şoförsen bas gaza// https://zulfumehmet.com/ Kişisel bir olay
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

Ülkenin 3 tarafı denizlerle çevrili ve sen ne rüzgar santrali kurmayı ne dalga enerjisini elektriğe çevirmeyi beceremeyip başka bir ülkeye kendi topraklarında nükleer santral kurduruyorsun ki senin yerli şirketlerin res projelerinde uluslararası şirketlere kafa tutacak güce yaklaşmışken... Bazıları zannediyor ki nükleer santral kurulduğunda nükleer silah geliştirilecek, daha kendi mpt sini bile yılda 11.000 üzerinde üretemeyen bir yapıdan bahsediyoruz. Bu ülke için nükleer santral anal bir dildodan başka bir şey olmayacaktır. Elektrik maliyetlerinin düşeceğine inanmıyorum, nükleer atığın konyada depolanmaya başlamasından sonra göreceğim nükleer destekçilerini :)

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
Toplam Hit: 17533 Toplam Mesaj: 148
türkiye akkuyu nükleer santral