folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Ateist Olmak İstiyenlere,Din Konusunda Kafasında Sorular Olanlara Benden İlaç :)

Ateist Olmak İstiyenlere,Din Konusunda Kafasında Sorular Olanlara Benden İlaç :)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    morportakal
    morportakal's avatar
    Erkek

bir tüccar daha :D sorgulayanlara kumaş satar gibi "gel gel dine gel" "soruların cevapları burada" ayagı yapıyorsunuz. cadı avınamı başladınız?

evet geçmişte islamda diğer dinlerde üstündü. çünkü insanlar sorgulamaktan, düşünmekten haberdar değildi. matbaa yoktu. eğitim veren okullar üniversiteler çok azdı yada hiç yoktu. kitap, bilim, bilgi çok elit ve az bir zümrenin elinde idi. bugün ise -modern yaşamda- dinler üstünlüğünü ve otoritesini yitirmiştir. çünkü üfürükten teyyare diyip geçiyoruz.

bassinyourface
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    morportakal
    morportakal's avatar
    Erkek
    mont-blanc bunu yazdı:
    -----------------------------
    ontedi bunu yazdı:

Dinler, burjuvaların kitleleri susturmak için ortaya attığı bir afyondur. Bu afyonun kriterlerini tam takır taşıyan insanlar sorgulama yetisine sahip olmayan (bundan sadece yukarıyı anlamayın), kaderci anlayışa sahip, verilenin dışına çıkamayan, verilenle yetinenlerdir. Liberalizmden bir üst safhaya geçerken başkaldırıyı önlemek için çıkmıştır. Kazanç - kayıp olayına gelince, sence türban sorunu yeterince bazı şeylerin üzerini örtmüyor mu, ya da hedef saptırmıyor mu?

Bir de merak ettiğim, acaba dinler neden hep Ortadoğu'da çıkmaktadır. Ne bilim, Japonya, Çin, Rusya, Afrika'da neden peygamberler hortlamadı. Klasik verilen cevaplar dışında cevap bekliyorum.

Kardeş; diğer semavi dinlere dikkat edersen hep bir tekelde din adamları olarak söz edilir hahamlar veya papazlar rahipler vs. Yani her zaman düzen içerisindeki sömürge mekanizmasında yer almışlardır..

Ama İslam'ı iyi araştırırsan Burjuvazi iktidarına tamamıyla karşı olduğunu kavrayabilirsin.. İslam Emperyal ve Kapital sömürüye kesinlikle ve şiddetle karşıdır..

Hz. Peygamber'den Osmanlı dönemine kadar hükmeden İslam devletlerinde bolluk ve bereket vardı.. İslam'ın hükmetmediği yerlerde bile insanlar Osmanlı Devleti'nden darda zorda kaldığında maddi manevi yardım istiyordu ve bunu kendilerine bir şeref olarak addediyorlardı..

Komünizm ile İslam arasındaki tek fark şudur: birisi dininizle yaşayın der, diğeri dinsiz yaşayın der..

Türban veya diğer dini siyasete alet ederek herhangi bir kazanç menfaat etmeye çalışan din tüccarlarına gelince.. Bugünkü bilinen İslam; Allah'ın gönderdiği Hz. Muhammed'in getirdiği İslam değildir.. O konuda sana hak veriyorum.. Bazı şeylerin üzerini örtmek için dini aletleri siyasi amaç üzerine kullanıyorlar..

peygamberler neden hep Ortadoğu'da çıktı?? Hmm.. etkileyici soru.. şu an için bilmiyorum.. Ama öğrenip en kısa zamanda paylaşırım inşaAllah..

merhabalar pek sevgili müslüman anarşist :D üstelikte devrimci arkadasım.

İslam Emperyal ve Kapital sömürüye kesinlikle ve şiddetle karşı idi de niçin muhammed köleliği yasaklamadı ?

böyle bir yasayı toplumları ile ters düşmeyi göze alan, ingiliz ve amerikalılar ilk olarak yürülüğe koyup köleliğe savaş açtı?

niye muhammed dönemide dahil bütün islam devletlerinde fakirler ve zenginler oldu?

sosyal devlet kavramı için niye sosyalist düşünürler beklendi ?

islam bu kadar üstünse; bana kadın haklarında, insan haklarında, çocuk haklarında, sosyal ve ekonomik adalet ve eşitlikte, tıbda, bilimde, astronomide dünyaya öncü bir tek müslüman toplum yada devlet göster ben hemen tövbe edicem secdeye kapanıcam. yalnız rica edicem bir sorumada kıvırmadan cevap verinde 50 yaşında iken 10 yaşında çocukla gerdeğe giren ben değilim

bassinyourface
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Naps
    Naps's avatar
    Erkek

ve morportoka la katılara kısa bi soruda ben sormak istiyorum neden yolsuzlukların en büyüğü müslüman ülkelerinde yapılıyor

Hayat Ölüme Giden Yolda Bir Düştür...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mont-blanc
    mont-blanc's avatar
    Erkek
    morportakal bunu yazdı:

merhabalar pek sevgili müslüman anarşist :D üstelikte devrimci arkadasım.

İslam Emperyal ve Kapital sömürüye kesinlikle ve şiddetle karşı idi de niçin muhammed köleliği yasaklamadı ?

böyle bir yasayı toplumları ile ters düşmeyi göze alan, ingiliz ve amerikalılar ilk olarak yürülüğe koyup köleliğe savaş açtı?

niye muhammed dönemide dahil bütün islam devletlerinde fakirler ve zenginler oldu?

sosyal devlet kavramı için niye sosyalist düşünürler beklendi ?

islam bu kadar üstünse; bana kadın haklarında, insan haklarında, çocuk haklarında, sosyal ve ekonomik adalet ve eşitlikte, tıbda, bilimde, astronomide dünyaya öncü bir tek müslüman toplum yada devlet göster ben hemen tövbe edicem secdeye kapanıcam. yalnız rica edicem bir sorumada kıvırmadan cevap verinde 50 yaşında iken 10 yaşında çocukla gerdeğe giren ben değilim

Öncelikle morportakal kardeşim; Cevabını bilmediğim sorular var, onlar için kıvırdığımı düşünme..

Hz. Muhammed'in içinde bulunduğu toplumda kölelik sisteminde siyahlar köleydiler ve yarı-açık kast sistemiydi, yani köleler hürriyetine kavuşabilir lakin tamamıyla hür insanlarla eşit haklara sahip olamazlardı.. Ve bu sadece o zamanki Arap toplumunun değil, neredeyse bütün dünyanın her yerinde geleneklerinden devam edegelen bir adetti..

Hz. Muhmmed'in Veda Hutbesinde söylediği gibi "kirmizi tenlinin siyah üzerine, siyahin

da kirmizi tenli üzerinde bir üstünlügü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah'tan korkmaktadir. Allah yaninda

en kiymetli olaniniz O'ndan en cok korkaninizdir.

"Azasi kesik siyahî bir köle basinza amir olarak tayin edilse, sizi Allah'in kitabi ile idare ederse, onu

dinleyiniz ve itaat ediniz." .. Hem Kapital Emperyal Sömürü dendiğinde akla ilk o zamanki fiili bir kölelik sistemi geliyor, Bunu doğru olduğunu düşünmüyorum.. Eğer öyle olsaydı bugün kölelik sistemi dünyanın hemen hemen hiçbiryerinde olmamasına rağmen Kapital ve Emperyal Sömürü Mekanizması olmazdı kanaatimce..

Fakirler ve zenginler tabii ki olacaktır.. Kur'an'da bir yerde şöyle bir ayet geçer; " Biz sizi mallarınızdan, canlarınızdan, ürünlerinizden eksilterek sizi imtihan ederiz.."

Ve bir duaydı galiba tam hatırlamıyorum ama sanırım demek istediğimi sana açıklar.. " Allah'ın azdıran zenginlikten, isyan ettiren fakirlikten sana sığınırım." böyleydi ..

İslam'da zekatın fevri amacı zenginden alıp fakire vermektir.. Zenginler her yıl malının 40'ta birini bir fakire bağışlamak zorundadır.. Tama bu eşitliği getirmez ama bütçesine göre fakiri sevindirir..

Sosyalizm'in Komünizm'e geçiş süreci için bir hazırlanma safhası olduğunu bilmiyorsun galiba..

50 yaşındayken 10 yaşında çocukla gerdeğe giren ben deilim demişsin, galiba burada kastettiğin Hz. Muhammed..

Sence böylesine evrensel ahlak yasalarına tâbi bir dini getirip yayan bir insanın ( ki bu bir peygamber ) böyle bir şeyi yapabileceğini aklın alabiliyor mu?

yıkılma sakın !
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mont-blanc
    mont-blanc's avatar
    Erkek
    NapsteR bunu yazdı:

ve morportoka la katılara kısa bi soruda ben sormak istiyorum neden yolsuzlukların en büyüğü müslüman ülkelerinde yapılıyor

Yolsuzluğun en büyüğü müslüman ülkelerinde yapılıyor diye, yapan kişiler gerçekten de müslüman mı?

yıkılma sakın !
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Naps
    Naps's avatar
    Erkek
    başdakiler ne peki müslüman değil mi?

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mont-blanc
    mont-blanc's avatar
    Erkek
    NapsteR bunu yazdı:
    başdakiler ne peki müslüman değil mi?
    değil tabii.. Olması gerektiği gibi değil..

yıkılma sakın !
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Naps
    Naps's avatar
    Erkek
    :)ya olması gerektiği gibi değil diyosun ya abi bişey dicektim ama çok tepki cekmekden ve ban yemekden korkuyorum...

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mont-blanc
    mont-blanc's avatar
    Erkek

NapsteR bunu yazdı:
    :)ya olması gerektiği gibi değil diyosun ya abi bişey dicektim ama çok tepki cekmekden ve ban yemekden korkuyorum...

Gönül kırmayacaksan özelden at..

yıkılma sakın !
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Naps
    Naps's avatar
    Erkek

ya yok gönül kırmakdan değil biliyo musun bu konuyu tartışmak artık bana çok koyuyo çünkü herkesle tartışıyorum:)

boşver benim sölememile kimse değişmicek:)

Toplam Hit: 10478 Toplam Mesaj: 85