folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Türkiye Evrimle Tanışıyor: İstanbul!

Türkiye Evrimle Tanışıyor: İstanbul!

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CHaRMaNDeR
    CHaRMaNDeR's avatar
    Erkek
    The-ExTaCy bunu yazdı
    CHaRMaNDeR bunu yazdı

bakara 259'da da ölünce kemiklerin geride kalacağı ve ahirette onlarında birleştirileceği ifade ediliyor. ayrıca zamanın izafiyeti. 1 gün kaldı zannediyor fakat 100 yıl geçmiş. 

bu ayet aslında çok açık. soru basit, nasıl diriltme olur bir anda diyor. Allah'ta direk gösteriyor, öldürüyor. uyanınca 1 gün geçti sanıyor ama 100 yıl geçmiş. eşeğinin de (arapcasi merkeb) kemikleri kalmış. onlarıda direk bir anda birleştirip yaratıyor Allah. demekki kemiklerde Allah'ın varlığına ve birden yaratmasına bir işaret var. o yüzden de fosillerin asla ikinci plana atılmayacak bir derecede kesinliği vardır.

Yorumlama yapma lütfen hocam. Kuranda allahın sözleri yeterince net değil mi?

Hem madem konu müslüman olmak değil allaha inanmak neden o zaman müslümansın deist yade teist değilsin?

Ayrıca allahın kutsal kitapları gönderdiğini nerden biliyosun? Örneğin muhammed çok dahi bir adam olamaz mı?

ben müslüman doğdum ama bilimin Allah'a ne derece işaret öğrenene kadar gerçek müslüman değildim. sonradan müslüman oldum. Allah'a hakkıyla inanmak için onun kaderine teslim oldum ve başıma şu bu geldi diye isyan etmiyorum ve herşeyin bir sebebi olduğuna inanıyorum. müslüman olmaktan kasıt o. müminler vardır sadece inanır o ayrı. ama ben müslümanım. her işimi Allah'a bıraktım. farkı o. 

Hz. Muhammed s.a.v. o kadar detaylı ve ilmi birleştirecek kudrete sahip olmadığını kendiside söylüyor. ileri görüşlü olsada tarih boyunca kimse 1400 senelik süreci bu kadar net keskin detaylandıramamış. o yüzden bu kadar net detayı ve keskin bilgiyi kendisi vermiş olsada mutlaka bir yardım almıştır oda yine Allah'a işaret eder. onun varlığıda Allah'ın delilidir. yoksa Allah binlerce kişi seçerdi. her kafadan bir ses çıkabilir ve karışırdı bilgiler. ama bu sayede her bilgiye tek kaynaktan ulaşıyoruz. o söylemişse doğru, reddetmişse yanlıştır diyebiliyoruz. zaten kralın elçisi nasıl kralın adına hareket ediyorsa oda öyle elçi. Allah'ın bize bildirmek istediğinden başka birşey bildirmiyor

Düşünüyorum, o halde varım.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    The-ExTaCy
    The-ExTaCy's avatar
    Erkek

Madem öyle peki robin hooda inanıyomusun 

http://tr.wikipedia.org/wiki/Robin_Hood

Var deniyor ama yok da deniyor.

Muhammed putlaşmasın diye kendi resmini çizdirmemiş heykel yaptırmamış vs.

Yani muhammedin görünüşü hakkında elimizde kesin bir kanıt yok.

Yaşadığı da sadece o zamanki arapların söylediği şeyler yine kesin kanıt yok.

Yaşamışsa kuranı allahın yazdığının kesin kanıtı yok.

Muhammedin bedenine erişebilen kimse de yok.

Ee hocam burda bi mantıksızlık yok mu?

Bir grup isyancı böyle bir şeyi ortaya çıkarmış olamaz mı?

.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CHaRMaNDeR
    CHaRMaNDeR's avatar
    Erkek
    The-ExTaCy bunu yazdı

yanlış olan birşy mutlaka biryerden açık verir. hem bilimsel hem ahlaki olarak hemde başka yönlerden. şahsi çıkarı olsa dostluğu tavsiye etmezdi mesela. yada ömrü boyunca sadece 23 gün savaşmış olmazdı. Allah'ın dini için savaştığını ifade etmezdi. şu anki Allah adını kullanıp terör estirenler geçek müslüman değil anlamıyorlar onlardan herkes şikayetçi. ama Kuran'ı Allah'In yazdığının delili ancak içindeki ifadelerin insan tarafından yazılamayacağı kopyalanamayacağı veya bu derinlikte olaylar tarihler veya bilgiler veremeyeceğinden anlaşılır. yoksa kuru bir Allah tarafından yazıldı sözüne hiçbir inan direk inanmaz. mantığa aykırı. Muhammed s.a.v. 'den gelen bilgiler dahil hepsi irdelenmeden kabul edilmez ilk müslümanlık sürecinde. kuran da "teklif" ten bahseder. teklife uymuyorsa uzak durulur gerçek metod bu. sonradan saptırıldı o konuda o ayrı konu. yobaz diye onlara denir zaten. ama müslüman insan Allah'ın varlığını en ciddi şekilde sorgulamadan asla varlığını kesin netleştiremez. bu şekilde kesinleşmemişse kişinin imanı taklidi iman olur oda ilk teoride çökme riski olur. mesela dinazorlar kuranda neden yok fikri. kim bilir kaç kişi bu konuda takıldı imanı azaldı şüpheye düştü. ama işte gerçek müslümanlık, modern çağa uygun araştıran, asla geldiği gibi kabul etmeyen bir inanç biçimidir. ümmetçilik kavramının saptırılmış hali değildir.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fcuk
    Fcuk's avatar
    Erkek
    The-ExTaCy bunu yazdı

Sen hap ata ata nöronlar arası iletişimi berbat etmişsin boşa çalışıyor kafa senin.

Hoop.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    The-ExTaCy
    The-ExTaCy's avatar
    Erkek

http://www.eksisozluk.com/show.asp?id=26955840

Burdaki ayetlere tek tek bakabilirsin bunlardan fazlası var azı yok kuranda.

Peki bunlar açıktan sayılmaz mı? Al işte açık vermiş.

Ama islam alimleri bunu tefsirlerle kapatıyor.

Evrimi bu kadar eleştirirken böyle bir kitaba nasıl inanıyorsun?

@MiLK

Neden? Göstersene bana bir tane muhammedin resmini:) yerse tabi

.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fcuk
    Fcuk's avatar
    Erkek
    The-ExTaCy bunu yazdı

@MiLK

Kur-an'ı Kerim'in önce bir türkçesini oku anlamaya çalış, daha sonra bir insanın elinden çıkıp çıkamayacağına karar verirsin.

Hoop.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    The-ExTaCy
    The-ExTaCy's avatar
    Erkek

Yine aynı şey ohooo. Okudum sen merak etme ayetler yazayım istiyosan?

.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CHaRMaNDeR
    CHaRMaNDeR's avatar
    Erkek
    The-ExTaCy bunu yazdı

@MiLK

açık değil. kapatılacak birşey de yok. öldürmek diye çevrilenlerin hepsinde katele kelimesi kullanılır oda mana itibari ile bastırmak, susturmak manası vardır ağırlıklı olarak. açın sözlüğü bakın. bende merak ettim araştırdım, akıl var mantık var nasıl böyle birşy olur diye. ama alakası yok. başka ayette de, bir kısas olmadıkça cana kıymayın diyor. yani o sizden can almadıkça öldürmeyin diyor Allah. demekki oradaki öldürme değil bastırmak susturmak, yaptığı şeylerde inkarını veya reddetmesini susturmak. arapça da 3 tane öldürmek manasına gelen kelime var, katele vefat ve diğerini hatırlamıyorum. 

kadının şahitliği konusu da, eski dönem kadınlarının bilgi eksikliğinden kaynaklanır. ama bir bölümünde Süleyman aleyhisselam'dan bahseden Neml suresinde kadının ülke lideri olduğundan bahsedilir. demekki bilgi sahibi kadın lider bile olabiliyor. mehdi a.s. zuhurundan sonra göreceksiniz gerçek müslümanlık budur kadınla erkek tamamen eşittir. s.a.v. hadisinde, 1 kadın yanında 5 kadınla birlikte mekkeye kadar başında kimse olmadan gidecek diyor. demekki bu konuda şu an söylediklerim doğru. ama meal olarak çevirilenlerde hatalar var

kuranın ilk ayeti neden oku o zaman? öldür olurdu bu mantıkla

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    The-ExTaCy
    The-ExTaCy's avatar
    Erkek

Yani bunca zaman osmanlıya şeyhülislam yanlış fetva vermiş osmanlı yanlışlıkla cihad etmiş öyle mi?

Öldürün demiyosa öyle olması lazım.

Kuran belirli bir zamana hitap etmez evrenseldire ne oldu?

Madem evrensel o zaman kadın cahilmiş diye nasıl sıyrılırsın?

Kuran evrensel ise şuan 2 kadının 1 erkeğin şahitliğine denk olduğunu mu düşünüyosun?

Peki annen kuma olsaydı bunları savunurmuydun?

Aldatan kadın hapsine ne diyorsun? Peygambere her kadının helal olmasına ne diyorsun?

Kızın 18ine gelince 53 yaşında bir adamla gerdeğe girse buna ne dersin?

The-ExTaCy tarafından 26/Eyl/12 20:55 tarihinde düzenlenmiştir

.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CHaRMaNDeR
    CHaRMaNDeR's avatar
    Erkek
    The-ExTaCy bunu yazdı

Yani bunca zaman osmanlıya şeyhülislam yanlış fetva vermiş osmanlı yanlışlıkla cihad etmiş öyle mi?

Öldürün demiyosa öyle olması lazım.

Kuran belirli bir zamana hitap etmez evrenseldire ne oldu?

Madem evrensel o zaman kadın cahilmiş diye nasıl sıyrılırsın?

Kuran evrensel ise şuan 2 kadının 1 erkeğin şahitliğine denk olduğunu mu düşünüyosun?

Peki annen kuma olsaydı bunları savunurmuydun?

Aldatan kadın hapsine ne diyorsun? Peygambere her kadının helal olmasına ne diyorsun?

Kızın 18ine gelince 53 yaşında bir adamla gerdeğe girse buna ne dersin?

kuran evrenseldir fakat her yüzyıla olan hükümleri farklıdır. hadiste geçiyor, her yüzyılda bir kuranı o yüzyılın şartlarıyla açıklayacak bir müceddid gönderilir diye. kadınlara irade verilmesi dediğim gibi neml suresinde işaret ediliyor. Her peygamberin müslüman olduğunu söyleyen bir ayetin yanında, Süleyman Peygamber zamanında müslüman olan bir kadın var ben Süleyman'ın rabbine iman ettim müslüman oldum diyor. yani Allah'a teslim oldum diyor. Belkıs. işte kendini geliştirmiş ve aşmış kadınlara kuran bu şekilde değer veriyor ama kadının erkeğe hizmet için yaratılmış yanlışına kapılan insanlar yüzünden öyle olmuş.

kuranın 1 erkek 2 kadın ataması, kadının değerini yarıya düşürmek değil, kadının sorumluluk yükünü azaltması yönünü ifade eder. Yoksa aynı Kuran sebe melikesinin büyük bir ülkenin başına gelmesini önemli olarak anlatmazdı.

aldatan kadınlarla da yatağınızı ayırın diyor. veya 100 sopa diyor göz dağı vermek için. caydırmak için. cezasız olsaydı da başkasıyla ilişkiye meyilli olsaydı hangi erkeğin hoşuna giderdi? kuran bu tip cezalarla insanlara kolaylık sağlıyor.

peygamberlere her kadın helal değil. ahzab suresinde geçen bir konudur bu. evli kadınları seçemez. sadece kuzenleriyle evlenmeyi helal kılmıştır. ayetteki ifadesiyle. ve kendisini sana hibe edenleri kabul et demiştir. ve birkaç ayet sonra da yani bir süre geçtikten sonrasına müsade etmemiştir. evlendiği kadınların tamamına yakını kendisini hibe etmiştir ve isteyerek evlenmiştir. gel deyince zorla evlendiği hiçkimse yoktur.

kuranda geçen zeyd'in eşi konusu da, kuranda ifade edildiği gibi, manevi oğul olursa eşinden boşanırsa evlenmeye müsade olduğudur çünkü herhangi bir kan bağı yoktur. 

demekki kadına irade vermiş Allah, eğer evlenmek istiyorsa evlenebilmesi için. kadınların algı sevgi saygı düzeni erkeklerden farklı yaratılmıştır belkide kim bilir?

kurandaki apaçık ayetlere uyduğu sürece kim olursa olsun kuranı ona tercih ederim. çünkü ilk okumada zihni zorluyor gibi görünsede, insanı ve haklarını koruyan detayların hepsini açıklıyor. şeriat diyorlar ama şeriat kanun düzeni demek. devletler kanunla yönetilmeye son 300-400 yıldır başladı ama islam 1400 yıldır öyle yönetiliyor. son 50 yılda şeriatın manası saptırıldı yobaz müslümanlar yüzünden

CHaRMaNDeR tarafından 26/Eyl/12 21:15 tarihinde düzenlenmiştir

Toplam Hit: 12434 Toplam Mesaj: 148