folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder 3D Yazıcılar Hakkında Öneri FDM - SLA

3D Yazıcılar Hakkında Öneri FDM - SLA

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OCEANUS
    OCEANUS's avatar
    Erkek

Arkadaşlar 3D SLA yazıcı almak istiyorum piyasadaki ürünlerin hangileri iyi hiç bir fikrim yok bu konuda yardımcı olur musunuz?

FDM olan yazıcılardaki sevmediğim şey model üzerinde katman katman iz ve pürüz brakması. Kaliteyi arttırsak bile yine bir pürüz kalıyor sanırım.

SLA yazıcılarda bir de külleme ve yıkama için olan başka bir cihaz daha almam grekecek. (Bu ekstra cihazları almasak olmuyor mu peki?)

Bu 3d yazıcılar aleminde ilk 3'e girecek kaliteli marka ismi söyler misiniz?

Kendim tamamen hobi amaçlı kullanmayı düşünüyorum.

Tek istediğim pürüssüz model elde etmek :)

SLA nın eksi yanlarını da yazarsanız sevinirim.

Örnek bir fotoğraf

KNOWLEDGE IS POWER!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sir
    sir's avatar
    Erkek

@KaptaN bilgili bu konuda

Aman, kendini asmış yüz kiloluk bir zenci, Üstelik gece inmiş, ses gelmiyor kümesten; Ben olsam utanırım, bu ne biçim öğrenci? Hem dersini bilmiyor, hem de şişman herkesten. İyi nişan alırdı kendini asan zenci, Bira içmez ağlardı, babası değirmenci, Sizden iyi olmasın, boşanmada birinci... Çok canım sıkılıyor, kuş vuralım istersen.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OCEANUS
    OCEANUS's avatar
    Erkek
    sir bunu yazdı

@KaptaN bilgili bu konuda

ilgili arkadaşı konuya davet ediyoruz :) @KaptaN

KNOWLEDGE IS POWER!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Neptun
    Neptun's avatar
    Erkek

Takip

İşkilli Büzük Dingilder.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek

hobi amaçlı neden pürüssüz model elde etmek istiyorsun hocam ?

Kendin kalıp malıp işlerde mi kullanacaksın ?

Ben şahsen kıt 3d modelleme bilgimle ihtiyacım olan araçları çizip basıp kullanıyorum ve benim ihtiyacım neticesine pürüssüz olmasına gerek yok. Seninkisini merak ettim.

GodKlaus tarafından 29/Oca/24 14:34 tarihinde düzenlenmiştir

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Chappia
    Chappia's avatar
    Erkek

Takip

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

pürüzsüslük hobiden çıkar hocam... ya bunun ne yazılmını ne donanımını öğrenemedim vakit ayırıp yazıklar olsun bana... oysa ne hayallerim var 3d baskı ile ilgili...

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Hocam merhaba bende fdm kullanıyorum sla ya geçmeyi çok düşündüm ama bazı noktalar beni düşündürüyor  örneğin elegoo satürn 3 var 18k üzeri fiyatı var tablasıda orta halli baskı kalitesi 12 k mono lcd ama bu cihazım ekranının ömrü  maksimum 2000 saat ediyor buda 83 gün filan ediyor ekranın ömrü bittimi sanırıö3 ay önce  sormuştum  7500 tl civarı demişlerdi eğer seri baskı alıyorsan  çok uygun olmaz ama kalite çok iyi olmasın iş görsün diyorsan sla nın dlp teknolojisine  bakabilirsin onunda maksimum 20.000 saat ömrü var.

Cihazı alınca yıkama ve kürleme makinesi alman gerekecek ikili olanlar güzel iş görüyormuş yapacağın işe göre seçebilirsin.

Bende sırf baskılarımda figürlerin yüz kısmları için istiyorum ama reçineyler uğraşma konusunda halen düşüncedeyim..

Marka önerisi yapamıyorum kullanmadığım için ama ihtiyacına göre araştırman daha doğru olur.

Cihazın üreteceği koku, temizleme aşamasındaki sorun vbb derken  zorlayabilir ama güzel bir teknoloji.

KaptaN tarafından 29/Oca/24 19:41 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OCEANUS
    OCEANUS's avatar
    Erkek
    GodKlaus bunu yazdı

hobi amaçlı neden pürüssüz model elde etmek istiyorsun hocam ?

Kendin kalıp malıp işlerde mi kullanacaksın ?

Ben şahsen kıt 3d modelleme bilgimle ihtiyacım olan araçları çizip basıp kullanıyorum ve benim ihtiyacım neticesine pürüssüz olmasına gerek yok. Seninkisini merak ettim.

Aslında baktığında seçimim biraz pahalı oluyor evet en başta bu olsa gerek. Hobi için bunca masrafa gerek yok diyebilirsiniz.

Biraz takıntılı olduğum için çizdiğim bir ürünün de güzel görünmesini istiyorum :) örnek küçük bir figür model oluşturduk diyelim onun boyanması falan pürüssüz güzel görünmesini istiyorum :)

Sevmediğim yanı katman çizgilerinin görünmesi

Yüksek zımpara değerleri ile bu çizgiler gideriliyor sanırım görmüştüm böyle bir şey ama çok zahmetli olacak bu sefer de :)

KNOWLEDGE IS POWER!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OCEANUS
    OCEANUS's avatar
    Erkek
    RETRET bunu yazdı

pürüzsüslük hobiden çıkar hocam... ya bunun ne yazılmını ne donanımını öğrenemedim vakit ayırıp yazıklar olsun bana... oysa ne hayallerim var 3d baskı ile ilgili...

Doğrudur hocam bir şeyler ile ilgileneyim diyorum daha tam kesin karar veremesem de bilgi edinmek için bu konuyu açma gereğinde bulundum.

Tecrübeli arkadaşları bu konuya davet ediyoruz :)

KNOWLEDGE IS POWER!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OCEANUS
    OCEANUS's avatar
    Erkek
    KaptaN bunu yazdı

Hocam merhaba bende fdm kullanıyorum sla ya geçmeyi çok düşündüm ama bazı noktalar beni düşündürüyor  örneğin elegoo satürn 3 var 18k üzeri fiyatı var tablasıda orta halli baskı kalitesi 12 k mono lcd ama bu cihazım ekranının ömrü  maksimum 2000 saat ediyor buda 83 gün filan ediyor ekranın ömrü bittimi sanırıö3 ay önce  sormuştum  7500 tl civarı demişlerdi eğer seri baskı alıyorsan  çok uygun olmaz ama kalite çok iyi olmasın iş görsün diyorsan sla nın dlp teknolojisine  bakabilirsin onunda maksimum 20.000 saat ömrü var.

Cihazı alınca yıkama ve kürleme makinesi alman gerekecek ikili olanlar güzel iş görüyormuş yapacağın işe göre seçebilirsin.

Bende sırf baskılarımda figürlerin yüz kısmları için istiyorum ama reçineyler uğraşma konusunda halen düşüncedeyim..

Marka önerisi yapamıyorum kullanmadığım için ama ihtiyacına göre araştırman daha doğru olur.

Cihazın üreteceği koku, temizleme aşamasındaki sorun vbb derken  zorlayabilir ama güzel bir teknoloji.

"tablasıda orta halli baskı kalitesi 12 k mono lcd ama bu cihazım ekranının ömrü  maksimum 2000 saat ediyor"

Burada bahsettiğini tam olarak anlamadım hocam ne demek istedin? Konuya yabancı olduğum için açıklar mısın kısaca :)

Ayrıca yıkama ve kürleme yapılmayan bu materyal ne olur?

KNOWLEDGE IS POWER!
Toplam Hit: 8024 Toplam Mesaj: 105
yazıcı 3d yazıcı fdm sla